N°. 1451. Donderdag 8 AugustusA0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurö op Texel TEXEL, 7 Augustus 1901. Ter markt waren Maandag alhier aan gevoerd: 928 schapen, 738 lammeren, 11 koeien, 3 paarden, 3 veulens en 3 nucht. kalveren. Omtrent de prijzen, die konden worden besomd, werd ons welwillend medegedeeld, dat die waren voor schapen f 10 a f 17, lammeren l 6 [a f 10.J koeien t 125 a f 145, nucht. kalveren f 8 a f 10 en veulens f80 a f90. Handel matig. Den 5n. Aug. werden naar elders ver zonden 597 lammeren, 249 schapen, 17 koeien, 7 kalveren en 11 varkens. In de bladen leest men van verschillende plaatsen, dat deze bezoek kregen van paar- denkooplieden, die zonder nu zoo erg nauw te zien, voor paarden flinke prijzen besteden, terwijl van sommige dier plaatsen het ver moeden werd uitgesproken, dat die paarden bestemd waren voor Engelschen dienst in Zuid-Afrika. Voor dien dienst beweerde men dan zouden als zeer weinig paarden geschikt worden bevonden en zeker verreweg het grootste deel zou komen te sterven voor nog op het oorlogsterrein te zijn aangekomen, zoodat de opmerking wordt gemaakt dat ze voor Engeland buitengewoon hoog in prijs zouden worden, terwijl menig paardenhouder die zijn beesten verkocht er financieel groot vooideel van had, zonder dat de Boeren er groot nadeel van zouden hebben. Woensdag zullen ook alhier eenige paarden- koopers arriveeren en wij rneenen eigenaren van paarden wel te mogen aanraden van die gelegenheid te profiteeren. Oudeschild, 5 Aug. Gisteren had in de „Zeven Provinciën" eene bijeenkomst plaats van belanghebbenden, die verleden jaar door de firma Drughorn naar Amsterdam werden vervoerd om daar als bootwerker op te treden, doch al spoedig teleurgesteld moesten terug- keeren, zonder de voorgespiegelde voordeelen te hebben genoten. Men wil nu trachten langs gerechtelijken weg schadevergoeding van de bedoelde firma te erlangen. Twee mannen werden afgevaardigd, om zich met rechts geleerden over deze zaak in verbinding te stellen. Door visschers wordt medegedeeld, dat het water in de Noordzee in de vorige week zoo buitengewoon helder was, als zelfs de oudste visschers 't nimmer te voren hebben gezien. Op een diepte van 50 voet werd hier en daar duidelijk de zeebodem waarge nomen. Waal, 6 Aug. De veehouder, de Heer R. alhier verloor gisteren op noodlottige wijze een best 3jarig paard. Het dier wilde over een hek springen, maar sprong op een paal, die zóó diep in het lichaam drong, dat de ingewanden er uit hingen. Onmiddelijk werd het dier afgemaaktde eigenaar lijdt een schade van f 250. De Cocksdorp, 5 Aug. Tot leden van het kiescollege bij de Ned. Herv. Gemeente alhier zijn benoemd de HH. W. Griek en W. List. Door de politie [te Zandvoort werd in het duin aangetroffen een persooa, die met een revolver konijnen wilde bemachtigen. De jonge man verklaarde op het politiebureau, lat hij Duitscher was, zonder geld en be- loorlijke papieren en dat hij ongeveer drie lagen in Holland was, nog niets had gegeten, |n nu een konijn poogde te bemachtigen om at dan te braden en zijn honger te stillen. Daar hij minderjarig was, heeft hij den lacht aan het politiebureau doorgebracht en 5 den volgenden ochtend door de politie naar iet huis van bewaring te Haarlem overge- racht, in afwachting van eene machtiging lm hem over de grenzen te mogen brengen. Men schrijft uit het kiesdistrict Yeendam: De strijd tusschen de candidaten Troelstra en Smidt is heftig. De Katholieken en anti- rev. kiezers gaan over op den heer Smidt. De heer Boels, gevallen candidaat der anti-rev., gaat in Westerwolde op reis met den heer Smidt om diens verkiezing te bevorderen. Maandag werden te 's Gravenhage voor het eerst proeven genomen met het nieuwe model dagstempel op brieven, enz., door middel van stempels, welke op de brieven worden ingebrand. Deze stempels waren zeer duidelijk. Een stout zwemmer. Een officier der huzaren te Zutfen, jhr. G. de B., ging onder zijn collega's de stoute weddenschap aan om in 27» uur van daar naar Deventer te zwem men. Overtuigd van de onmogelijkheid om dezen afstand in dien korten tijd af te leggen, werd bepaald, dat het voldoende was als hij er heen zwom, afgezien van den tijd. Deze weddenschap heeft hij gewonnen. Hij legde den afstand af in 37» uur, was weinig ver moeid, doch hij zag blauw, toen hij te Deven ter aankwam. Hij werd voor alle zekerheid per roeiboot van Zutfen gevolgd. Na be hoorlijke rust, brachten zijn collegas uit Zutfen hem terug. Men schrijft uit Tilburg Vrijdag arriveerde hier het gerecht uit Breda tot het instellen van een onderzoek naar de oor zaak van den dood van het driejarig zoontje van J. B., wonende op het Goirkeplein, daar er ver moeden is, dat het niet de natuurlijke dood ge storven is, maar door toedoen van zijne moeder en zijne 18jarige zuster een geweldadigen dood gevonden heeft. Donderdagavond werd op het gerucht dat het kind verdronken was een onder zoek ingesteld met het gevolg dat het lijkje ge vonden werd in een waschtobbe, geheel over dekt met waschgoed. De politie, die inmiddels van een en ander in kennis werd gesteld, vond termen moeder en dochter te arresteeren en naar het hoofdbureau van politie te doen overbrengen. Het is een feit, dat het kind zoodanig verwaarloosd werd dat het reeds meermalen iets van de buren ontving om den honger te stillen. Ook wisten moeder en dochter nadat zij hadden bekend gemaakt dat het kind verdronken was, geen nadere aanwijzingen te geven. Uit het door de justitie ingesteld onderzoek is gebleken, dat de 18jarige Marie B. de moordenares is van haar driejarig broertje. Zij heeft het kind, door het voorover in een tobbe met water te duwen, den dood door verstikking doen sterven. Wat nu de aan leiding tot deze misdaad was, heeft men nog niet aan het licht kunnen brengen. De dade- res is in hechtenis gehouden, de moeder op vrije voeten gesteld. Een jongmensch, op een rijwiel den Gortmolen in Den Haag afkomende en in de richting van de Boekhorststraat rijdende, sloeg ter hoogte van de Brood- en Meelfabriek op het Groene Wegje met zijn machine tegen een boom met het ongelukkig gevolg, dat de rijder in het water stortte. Blijkbaar kon hij niet zwemmen want hij zonk onmiddellijk. Na een half uur dreggens werd het lijk van den verongelukte opgehaald. Waarschuwing Een heer die aan het spoorwegstation te Delft nog juist op tijd in den trein wilde stappen, toonde, toen de conducteur hem om zijn kaartje vroeg, een boekje, dat men hem te Rotterdam verkocht had voor f 5. Met dit boekje, had een oplichter in Rotterdam hem verteld, kon hij vrij reizen op de lijnen der H. IJ. S. M. De conducteur echter was van een geheel andere meening en maakte den heer duidelijk dat hij bedrogen was. Deze waarschuwing is natuurlijk alleen bestemd voor hen die geen begrip hebben van spoorweg-tarieven. Men verzekert dat, volgens opgaven van 14 vakvereenigingen, te Arnhem reeds 900 werklooze ambachtslieden zijn. Als 't waar is, is 't erg. Leerplicht Men schrijft, dat in een deel van Noord- Holland bij vele commissiën tot wering van schoolverzuim groote ontevredenheid bestaat, omdat voor de kantongerechten maar geen terechtstelling plaats heeft van ouders, die de Leerplichtwet overtraden. De eerbied voor wet en gezag wordt ondermijnd. Men meldt uit den Haag aan de N. R. Ct. Een koddig geval deed zich voor naafloop der parade. Een der beide in uniform gekleede boschwachters was, om beter te kunnen ge nieten van het militaire schouwspel, met een ladder in een hoogen boom geklommen. Een grappenmaker nam, juist toen de kijkgrage beambte zich tot daling gereedmaakte, den ladder weg en gedurende eenige oogenblikken drong tot den „hooggeplaatsten" beambte de echo door van een onbedaardelijk gelach uit duizende kelen. Hij lachte mee, maar ozoo witjes. Eindelijk erbarmde men zich over den man, die niet wist, hoe gauw hij met zijn leêrtje de plaats poetste. De passagiers, die Maandagmorgen te acht uur van den trein Leiden—Woerden ge bruik maakten, ondervonden niet ver van het station Hazerswoude—Koudekerk een schok en de trein stond onmiddelijk stil. Wat was er gebeurd Een stier, toebehoorende aan den heer D. Wesseling, had zich op de rails gewaagd en moest dit met zijn leven betalen. Nadat het vreeselijk verminkt cadaver opge ruimd en de met bloed als anderszins bevlekte machine gereinigd en in orde gebracht was, kon de trein zijn reis vervolgen. Door dit oponthoud kwam hij evenwel 23 minuten te laat te Hazerwoude aan. Te Baarn doet zich het verschijnsel voor, dat op vele plaatsen het eikenhout nu reeds verschrompeld loof heeft. Do oorzaak hiervan is een rups, die reeds 't vorige jaar in het park achter 't paleis Soestdjjk haar verwoestingen begon. Thans heeft zij die reeds langs een groot deel der Stichtsche heuvels uitgebreidmen spreekt zelfs tot Driebergen toe. Op eene vergadering te Utrecht werd een vader met zijn twee zonen, die als nieuwe leden werden geinstalleerd, door den voorzitter met een glas „eerewater" begroet. Dit is zeker wel het allernieuwste op het gebied van drankbestrijding zegt niet zonder reden, de „Oprechte". Gedurende de maand Juli werden te Noord-scharwoude 357 doode ratten ingeleverd. Het aantal ingeleverde doode ratten te Oud karspel bedroeg gedurende de maand Juli 355. Twintig jaar geleden heeft men te Anna Paulowna proeven genomen met den vlasbouw. Die proeven leverden geen gunstige resultaten. Beter ging het 't vorige jaar, toen de heer G. Brands 't nogmaals probeerde, 't Gevolg er van was, dat eenige Zuidhol- landsche vlasboeren dit jaar te Anna Paulowna ruim 30 bunder voor vlas in cultuur brachten. Wij kunnen thans melden, dat het een rjjke oogst belooft te worden, die voor de pachters een aardig voordeeltje zal opleveren. (Zijper Crt.) Naar men verneemt, zal bij de groote najaar&manoeuvres der zuidelijke divisie in September a s. in Limburg te houden vanwege den generalen staf, gebruik gemaakt worden van automobielen. Met verschillende fabrikanten in Nederland en België is over het tydeiyk verstrekken van een of meer automobielen onderhandeld. Indien de proef slaagt zullen er aangeschaft worden. TEXEISCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dek Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1