N°. 1453. Donderdag 15 Augustus. A0. 1901, Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBuro op Texel TEXEL, 14 Augustus 1901. Naar wij vernemen werd 3 dezer door onzen vroegeren plaatsgenoot, de Weleerw. Heer M. Zijm het eindexamen afgelegd en zal Z.E.W. na morgen te Haarlem als Priester te zijn gewijd, Maandag a.s. 's morgens half 10 zijn eerste heilige mis alhier vieren. Behalve de gewone wekelijksche markt, werd alhier Maandag ook veulen- en paarden markt gehouden. Viel over den aanvoer niet te klagen, minder tevreden kon men zijn over den handel. Deze was zoowel voor paarden en veulens als voor koe- en wolvee recht stug te noemen en veel ging weder onver kocht van de markt terug. De aanvoer be stond uit 72 paarden, 23 veulens, 456 scha pen, 632 lammeren, 6 koeien, 5 kalveren, 2 geiten en 1 korf kippen. Omtrent de prijzen die konden worden besomd vernamen wij, dat die waren voor paarden f 200 a t 250, veulens f 60 a f 80, schapen f 12 af 14.50, lammeren f7.50a f 10, koeien f 125 a f 140 en kalveren f 6 a f 8. Van 7 tot en met 11 Aug. werden uitgevoerd 574 lammeren, 465 schapen, 12 koeien, 11 kalveren en 9 varkens. Voor het Notarieel Staatsexamen 1ste gedeelte slaagde gisteren onze vroegere plaats genoot, de heer K. C. J. Rab, zoon van den heer C. J. Rab alhier Heden werd alhier de keuring gehouden 1 van merriën. Voor die keuring waren naar hier overge komen de heeren Oudijk, Burgemeester Hulst en Majoor Punt. Voor de eerst gehouden keuring voor opname in het paardenstamboek waren aangeboden i 4 paarden, welke alle werden goedgekeurd, nl. Nelly van den heer Jb. Boersen. Emma de heeren Gebr. Schumaker. Marie den heer A. Langeveld Pz. Juno Jb. Keijser Albzn. De premie voor merriën van 3 tot 7 jaar, waarvoor 75 gulden was beschikbaar gesteld werd verdeeld als volgt onder 3 der boven genoemde eigenaren Jb. Keijser Albzn f 35 en J. Boersen en Gebr. Schumaker ieder f 20. Het paard van den heer A. Langeveld Pz. kon niet naar deze premie mededingen, aan gezien het niet was gedekt. Voor de premiekeuring van 2-jarige mer riën waren aangeboden 5 merriën, n.l. van de heeren P. C. Koorn, D. Keijser Hz., C. S. Keijser Cz., Gebr. Schumaker en Mcj. Wed. A. Dros. Premiën van f 25 werden toegekend aan Mej. Wed. Dros en den heer P. C. Koorn. Waal, 13 Aug. De gevreesde vlekziekte onder de varkens begint ook hier slachtoffers te maken. Gisteren verloor een onzer inwoners zijn varken en vanmorgen vond een ander het zijne dood in het hok. Eene geduchte schade, vooral voor den kleinen burgerman. Oosterend, 13 Aug. In verband met de verordening regelende de inrichting van de brandweer in de Gemeente Texel, vast gesteld bij Raadsbesluit van den 21 Juli 1900, is het personeel voor de brandspuit alhier thans als volgt Brandmeester, de heer P. G. Dros. Onderbrandmeester, de heer W. D. Bakker. Secretaris, de heer J. Daalder Dz. V' Commandeur Zuigpomp, de heer P. C. Timmer. Plaatsverv. idem, de heer G. J. Eelman. 12 pompers. Commandeur Malmirum, de hr. J. VlamingSz. Plaatsverv. idem, de heer S. Dros Gz. 4 manschappen. Commandeur Perspomp, de heer Joh. Koning Sz. Plaatsverv. idem, de heer J. J. Roeper. 32 manschappen, tevens reserve-slangen leiders. Commandeur slangenleiders, de heer P. S. Koning. Plaatsverv. idem, de heer W. A. Eelman. 16 slangenleiders, teven reserve perspomp. 3 pijpleiders 2 reparateurs 2 lapzakdragers; 2 lantaarndragers. Commandeur brandhaken en zeilen, de heer P. C. Koning Wz. Plaatsverv. idem, de heer G. Witte Pz. 16 manschappen. Opzichter geredde goederen, de heer F. Daalder Jz. Plaatsvervanger idem, de heer G. DrosPz. 6 manschappen. 1 opperporder en 2 porders. Oudeschild, 14 Aug. De wekelijksche oefeningen van het meisjes-zangkoor „Cres cendo", onder directie van den heer P. Ooykaas hebben weer een aanvang genomen. Naar wij vernemen bestaat het plan een uitgebreid stuk in te studeeren, om 't in den a.s. winter in het openbaar op te voeren. Vlieland, 11 Aug. Om twee uur heden middag arriveerde alhier van Terschelling de sleepboot „Neptunus", voor dezen dagdienst doende als pleizierboot. Een overgroot aantal Terschellingers heeft lust gevoeld het tochtje te jmaken, het prach tige weer vermeerdert de feestelijke stemming. Het fanfarecorps „Terschelling" voor de eerste maal ons dorp bezoekend, vormt het middel punt der vroolijkheid en is ook het voorwerp van groote belangstelling. In de muziektent bij 't Badpavilloen geeft „Terschelling" een uitvoering, het is een vroolijke drukte daar, geen plaatsje onbezet. Wordt door de Vlie- landers de muziek hoog gewaardeerd, met minder waardeeren de Terschellingers ons verrukkelijk mooi strand. Om zes uur zal de boot vertrekken en tegen dien tijd vereenigt Vlielands Fanfarecorps zich voor 't hotel Meijer der zustervereeniging een ovatie te brengen en daarna uitgeleide te doen. Op den steiger worden nog eenige stukken gespeeld, ten slotte geven de beide vereenigingen samen het Volkslied, over de kalme zee klinkt de muziek buitengewoon mooi. Met een paar hoera's van de pleizier- reizigers wordt de boot losgemaakt en glijdt langzaam weg, het is een alleraardigst ge zicht, van vóór tot achter één menschen massa, een gewemel van kleuren, hoeden en zak doeken er boven uit zwaaiend. Er wordt gegroet en gewuifd, de muziek speelt weer, de kennismaking schijnt een aangename te zijn geweest, wij hopen dat „Terschelling" eens weer komt en wie weet of „Vlielands Fanfarecorps" aangevuurd door het goede voorbeeld, niet heel veel lust heeft gekregen dit to volgen? Volgens aanwijzing van den regenmeter viel in den nacht van 11 op 12 Aug. alhier 53.2 m.M. regen. Dubbele kindermoord? alweer in Tilburg I Woensdagmiddag zijn bij Tilburg door eenige boerenarbeiders twee lijkjes van héél jonge kinderen gevonden, reeds in staat van ont binding verkeerende. De politie doet natuurlijk onderzoek. Verschrikkelijke toestanden 1 In de Korte Leidschedwarsstraat te Amster dam woonde een echtpaar, dat bekendstond aan den drank verslaafd te zijn. Gister is de vrouw aan de gevolgen van haar toome- looze drankzucht overleden. Zij had in de laatste 14 dagen niet anders dan spititustot zich genomen en heeft zich aan dat vocht letterlijk doodgedronken. De man was, toen zij den geest gaf, ook beschonken. In de kamer bevonden zich op dat oogenblik nog een „vriend" en diens vrouw, die eveneens zeer dronken waren. De man stond ten slotte op, waggelde naar het politiebureau en deed daar het verzoek, of de politie het lijk kwam weghalen, daar hij er geen raad mee wist. De politie voldeed aan het verzoek, maar rekende tevens wegens hunne dronkenschap den verzoeker en de visite In, welke laatste bleek zonder vaste woonplaats te zijn. (N. v. d. D.) Er was dezer dagen ontsteltenis op het Kurhaus te Scheveningen. Met een verschrikt gezicht kwam iemand vertellen, dat een Rot terdammer van de Pier in zee geworpen was. De gemoederen bedaarden echter, toen men vernam, dat 't een „Nieuwe Rotterdammer" was geweest. Men schrijft uit de Veluwe De honigoogst kan vrijwel als mislukt beschouwd worden. Oorzaak is de buitenge wone droogte tjjdens den bloei der boekweit, die de bloemen slap deed hangen en de af scheiding van honigsap terughield. Ook op de heide, die spoedig in bloei moet staan, zullen de bijen bitter weinig kunnen halen. De droogte heeft belet, dat de heidestruikjes loten maakten en de heidebloempjes zullen in verband daarmee schaarsch zijn. Een korporaal der infanterie te Breda sprong Zaterdag met het hoofd omlaag in het ondiepe bassin der militaire zwemkom. Hij kwam met zoo'n kracht op den zandigen bodem, dat hij er met het hoofd in bleef zitten. Zijn gevaarlijke toestand werd geluk kig spoedig bemerkt en men verloste hem. Hij was echter inwendig in den hals gekneusd en de officier van gezondheid deed hem naar het hospitaal vervoeren. De gewezen zeeofficier G. A. F. R., die zich te Arnhem en Wageningen aan ver schillende oplichterijen schuldig maakte, is te Doorn aangehouden en naar Arnhem overge bracht. Naar de betrekking van tfldeljjk onder wijzer aan de openbare lagere school te Dinksperloo heeft, naar het „Vad." meldt, gesolliciteerd een dame, die aan de Hooge- school te Parijs studeert en middelbare akte moderne talen en geschiedenis bezit. Het voornemen van het bestuur van den Haarlemmermeerpolder is, om by vol doende instemming! der ingelanden den polder groote blokken (bijv. van 1000 H. A.) als jachtvelden te verpachten en zulks ten bate van de polderkas. Hiervan vewacht men goede resultaten, zelfs zoo, dat de polderlasten binnen enkele jaren verlaagd zouden kunnen worden. Door de marechaussee te Doetinchem is in beslag genomen een vermoedeiyk valsche gulden, dragende het jaartal 1847, borstbeeld Willem II, kleiner, van slechten klank, doch met leesbaar randschrift. Vrijdagmiddag verspreidde zich te Oud- Charlois het gerucht, dat de arbeider Byi, wonende op een bovenkamer aan den Zuidhoek No. 109, zijn vrouw in de woning doodge slagen had. Voor de woning verzamelde zich spoedig daarna een dreigende menigte, die de geheele buurt in rep en roer bracht en den man te lijf wilde. Daarop verscheen de politie en uit een onderzoek bleek, dat B. met zijne vrouw getwist had over zijn 16- jarigen jongen, die zonder werk rondloopt. Bij dien twist zakte de vrouw ineen, en bleef op de plaats dood, volgens twee geneeshee- ren, wier hulp was ingeroepen, tengevolge van hartverlamming. De doktoren consta teerden tevens, dat op de overledene geen sporen van geweld waren waar te nemen. Byi werd voor zyn eigen veiligheid naar het bureau aan de Kaatsbaan gebracht. (N. R. 0.) TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs Per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Pri/js der Advertentitn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct». Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1