Buitenland. De heer Troelstra heeft te Veendam na zijn stembusnederlaag zijn kiezers nog toe gesproken. Hij doelde tevens mede, dat van Duitsche partijgenooten voor de verkiezings- kosten 600 Mark (f 360) was ontvangen. Bij de te Groningen gehouden verkiezing van een lid der Tweede Kamer was slechts één door 60 kiezers geteekende candidatenlijst voor mr. H. L. Drucker ingediend, zoodat de heer Drucker verkozen is verklaard en er geen stemming behoeft plaats te hebben. Yan sociaal-democratische zijde was iemand in het stadhuis aanwezig, om, wenneer be halve de heer Drucker nog een andere ernstige candidaat ware gesteld, een candidatenlijst voor mr. Troelstra in te dienen. Uit de Langstraat Zelden nog heeft de handel in hooi zoo'n vlucht genomen, vlak na den oogst, als thans. Er wordt in deze streek een massa hooi omgezet. De oogst is, op enkele uit zondering na, goed uitgevallen het beschot overtrof de verwachting. De vraag naar goede qualiteit wit hooi is groot en de prijzen hoog. Besteedde men ten vorigen jare hoog stens f 12 a f 18 50, thans betaalt men gaarne tot f 19 toe, voor le qualiteit, terwijl zoo genaamd sehraalhooi eveneens met veel animo wordt opgekocht tegen f 14 h f 15 per 5oo K.G. In een der wachtkamers van het Hol- landsche Spoorwegstation te 't-Gravenhage zaten twee knapen van 13 a 14 jaar heel genoegelijk te smullen van broodjes, melk, en bier, koffie enz. enz. Zij deden zich zoo danig te goed, dat het de aandacht trok van een politiebeambte, die het raadzaam oor deelde zich eens met de jeugdige reizigers te bemoeien. Na veel leugens volgde eindelijk de bekentenis van den een, dat hij 's morgens van zijn vader f60 had weggenomen en in gezelschap van zijn vrindje met dat geld naar Scheveningen was gegaan. Den geheelen dag hadden zij er lustig op los geleefd en aardig wat geld stukgeslagen. De jongelui werden voorloopig naar het commissariaat gebracht en later naar hunne ouders te Rotterdam teruggeleid. Verleden week kwam te Zandvoort een gezelschap uit Sloten om aan die bad plaats een bezoek te brengen. Te ongeveer vier uur vermiste men een meisje van ruim 5 jaren. Overal werd gezocht, de politie gewaarschuwd en ten overvloede werd het door den dorpsomroeper bij bekkenslag bekend gemaakt, doch niets mocht baten. Tegen 7 uur kwam een fietsrijder mededeelen, dat hij in de richting van Noordwijk een kind had zien loopen. Terstond ging een man te paard die richting uit en vond 14 palen van daar, een is ongeveer 10 minuten gaans, op een bank in zee het kind, dat zeker van vermoeidheid aldaar lag te slapen. Was het daar nog eenige uren gebleven, dan was het kind zeker verdronken, daar dan de vloed was opgekomen. Te 9 uur kwam het kind, zittende op het paard van den vinder, het dorp binnen rijden, omstuwd door ouders, familieleden en nieuwsgierigen. Naar wij vernemen is een nieuwe uit gave van den „Liederenbundel voor Janmaat en Soldaat" in bewerking. Van dit boekje werden reeds 80.000 exemplaren verkocht. De verzamelaar, luitenant Clockener Brousson, te Breda, zal het boekje verdoelen in Vader- landsche liederen, Geschiedzangen, Matrozen liederen en Soldatenliederen. In 't geheel zullen er ongeveer 120 liederen opgenomen worden. Door een toeval kwam het kerkbestuur der Ev. Luth. Gern te Amsterdam tot de ontdekking, dat een in zijn bezit zijnd gedre ven zilveren kistje, vermoedelijk een hostie kistje is uit den jare 1100 en eene groote waarde vertegenwoordigd. In perceel 56 Spuistraat, te Amsterdam, bewoond door den heer Lemke, had Vrijdag avond omstreeks 10 uur een gasontploffing plaats. De vrouw des huizes had in de achter kamer het gas willen opsteken, zij trok het ornament omlaag en streek een lucifer aan. Op dit oogenblik volgde een zware ontplof fing, gepaard met een hevigen knal. Het plafond kwam naar beneden, de gasvlam stak de kleederen der vrouw aan. De man trachtte deze te dooven en bekwam daarbij brand wonden aan de handen. Een agent van politie bracht de verschrikte menschen tot bedaren en geleidde hen naar een apotheker aan den N.-Z.-Voorburgwal. Van daar werden ze naar het gasthuis vervoerd. Nadat een verband was gelegd, konden beiden huiswaarts gaan. De brandwonden van den man hebben weinig te beteekenen, die van de vrouw zijn ernstiger maar haar toestand is geenszins gevaarlijk. De brandweer, die gewaarschuwd was, be hoefde geen hulp te varleenen. Uit Bandjermasin werd aan de „Soer. Ct." geschreven Kort geleden is een Europeesch fuselier van de bezetting van Moeara Teweh gesneld. De man had van de vergunning gebruik gemaakt om een geweer te nemen en daarmede op jacht te gaan en schijnt, door welke han deling dan ook, de boosheid van de Dajaks te hebben gaande gemaakt. Althans hij moet eerst door een blaaspijp nedergeveld en daarna gescalpeerd zijn. In zooverre kan dit feit ongunstige gevolgen hebben dat de sultanspartij er mnnt uit zou kunnen slaan, door de schedelhuid van den Europeaan te toonen als een teeken van overwinning in den strijd. Men wist reeds dat beroeps collectanten een goed deel van het geofferde als provisie in hun zakken doen verdwijnen, maar dat er ook lui waren die tegen belooning als wel doeners optreden, dit vindt men in de „Echo" met een sterk staaltje bewezen. Voor een man te Amsterdam, die eenen nieuwen werkkring intrad, werden pogingen aangewend om eenig geld bij elkaar te krijgen. Er werd, buiten hem om, een request aan de Koningin-Moeder gezonden en daarop f 100 ontvangen. De man verheugt over dit buiten kansje, rekende al uit, wat hij voor die f 100 zou kunnen koopen, toen hem medegedeeld werd, dat hij slechts f 80 zou ontvangen, omdat degeen, die het request geschreven had, 20 pet., dus f 20, nam voor de moeite. Bij Jozef Israels te 's-Gravenhage werd voor hetzelfde doel f 25 ontvangen, maar de man krijgt niet meer dan f 15, omdat er f 7.50 voor reiskosten en 10 pet., dus f 2.50 voor den collectant afgaan. Te Rotterdam werd f 10 ontvangen en f 2 kreeg hij voor zijn deel. Het blad zou nog meer staaltjes kunnen vertellen, maar het medegedeelde acht het voldoende. Het is in elk geval eene waarschuwing, zich niet te werpen in de armen van die „weldoeners", die de lief- en weldadigheid gebruiken om er een slaatje uit te slaan. Mag men den correspondent van de „Pester Lloyd" gelooven, dan hebben de Boe ren den 27sten Juni Pieter Maritzburg, de hoofdstad van Natal bij verrassing ingenomen. Zij bleven er zoo lang, tot zij alle artikelen bij elkaar hadden, welke zij noodig hadden. Onder hen bevonden zich een paar honderd in opstand gekomen Hollanders uit Natal en het stoutmoedige stukje gelukte onder de persoonlijke leiding van generaal Cristiaan De Wet. Aldus zou De Wet's tijdelijke ver dwijning zijn te verklaren. Het bestuur van den Bond tot voorko ming van misdaden en overtredingen in A me- rika heeft een opzienbarende aanklacht wegens omkooping en knoeierij met spelers ingediend tegen de poiitie in New-York. De beschul diging richt zich ook tot het hoofd der politie, Devery, van wien wordt beweerd, dat hij de telefoon misbruikt, om de spelers te waarschu wen voor aanstaande invallen door de politie. De bewijzen moeten overstelpend overtuigd zijn. Het schijnt dat de Engelsche vloot- oefeningen een fiasco zijn geweest. De „Daily Express" geeft het resultaat in een teekening. John Buil staat treurig te kijken naar een aantal wrakken en roept uit„Gelukkig, 't werd tijd, dat de oefeningen een einde namen. Als men er mee voort was gegaan zouden wij spoedig evenveel onderzeesche booten hebben gehad als Frankrijk". In een plaatsje van Baden wordt de wet op de Zondagrust zóó streng toegepast, dat de politie eenige vrouwen, die na kerk tijd aldaar voor haar woning zaten te breien, gelijk er gebruikelijk is, liet aanzeggen dat zij met dien „arbeid" op den openbaren weg moesten ophouden. Te Londen bestaan een aantal café's en theehuizen, waarin uitsluitend dames uit de beste families bedienen. Zoo is sedert geruimen tijd in Bondstreet een koffiehuis gevestigd, dat alleen dochters van officieren als kelnerinnen aanneemt. De lokalen zijn in boudoir-stijl ingericht en het maakt een verkwikkenden indruk, als men op theetijd in den namiddag van de warme, stoffige straat zulk een tea-room binnentreedt. Voorname dames in elegante toiletten worden er door even elegant gekleede, meestal zeerschoone, jongedames bediend. Natuurlijk is het „shoc king" fooien in zulke inrichtingen te geven en als een vreemdeling bij het verlaten van het lokaal bescheidenlijk een sixpence onder zijn kopje laat liggen, speelt zich ongeveer het volgend tooneeltje af: Ontdekking van de fooi. Schrik van de bedienende dame. Rapport aan de directrice der inrichting. De portier wordt geroepen. Hij verschijnt met een bezem. Het ongelukkige geldstuk wordt met koenen zwaai op den grond geveegd Wat er dan verder, na het sluiten van de inrichting mee gebeurt, daarover rust de sluier des geheims. Levend begraven. Tengevolge van het te vroege wegnemen van stellingen aan den ingang van een tunnel op den spoorweg bij het Fransche dorp Abula, heeft een grond- storting plaats gehad, waardoor 14 arbeiders werden bedolven. Tot dusver zijn 4 dooden en 1 ernstig gewonde ontgraven. In den omtrek van Rennes is een moderne Simson, een sterke boer, die wegens dronkenschap was opgepakt, uit bet hok, waarin hij was opgesloten, gevlucht, met de deur van zijn gevangenis, welke hij had uit gebroken, op zijne schouders. Hij werd deswege veroordeeld tot zes dagen opsluiting in een gevangenis, welke beter is berekend voor zijne krachten. De maatschappij, welke den Eifeltoren te Parijs exploiteert, heeft in 't vorige jaar geen goede zaken gemaakt. In 1889, toen de toren de groote aantrekkelijkheid was van de tentoonstelling, werden 6.700.000 francs ontvangen, ruim genoeg om het geheele kapitaal af te lossen. De aandeelhouders rekenden ook voor 1900 op hooge inkomsten, zoodat de aandeelen tot 550 frs. of 110 pCt. stegen, ofschoon er 1.740.000 fres. werden uitgegeven voor reparatie en verbeteringen. De uitslag is echter ongunstig geweest. Er werd maar 2.300.000 fres. ontvangen en wat daarvan over is gebleven na aftrek der explotatiekosten, is niet voldoende om de extra-uitgaven te betalen. De koers is dan ook thans tot 50 fr. of 10 pCt. gevallen. De concessie duurt tot 1910dan wordt de toren het eigendom van de stad Parijs en vervallen alle rechten der aandeelhouders. Te Ostende hebben zich Donderdagmid dag Engelschen, onder welke twee dames, bij het baden zoo ver in zee gewaagd, dat aan redden bijna niet te denken viel. Onder de angstige toeschouwing van de saamgestroomde badgasten heeft men na een half uur de twee dames, gezusters, kun nen redden. Ook een der heeren werd nog levend op het strand gebracht. Van den ander, zijn broeder, spoelde het lijk later in den namiddag aan Ten gevolge van groote hitte in de poolstreken zijn vele ijsbergen losgeraakt en naar den Atlantischen-Oceaan gedreven. Kapiteins van booten die tusschen New- York en Canada varen hebben dozijnen ijs bergen ontmoet, waarvan enkele 150 voet hoog waren. De straat van Belle Isle lijkt geheel met ijs te zijn gevuld. In de City te Londen hebben in den laatsten tijd personen zich een ruim bestaan weten te verschaffen door zich op het onder zoek van kantoortoestanden toe te leggen. Wat daarmee bedoeld wordt, leert het volgend voorbeeld. Bij een groote firma werd een dier personen tot het onderzoek toegelaten. Hij bevond dat de chefs eerst tegen 10 uur de brieven openden, welk openen reeds veel tijd in beslag nam. Hij raadde aan, een juffrouw aan te stellen, die vóór 10 uur alle brieven opent en rangschikt, zoodat elk firmant diegene krijgt, die voor hem bestemd zijn. De raad werd opgevolgd en er werd veel tijd bespaard. Toen ging de inspecteur den arbeid der bedienden na en zijn voorstellen omtrent de verdeeling van den arbeid en de salarissen hadden na toepassing het gevolg dat veel beter en voor minder onkosten werd gewerkt. Tot de raadgevingen van zijn rap port behoorde ook, de jaarwedden niet te verhoogen enkel wegens dienstjaren, maar eerst na nauwgezet onderzoek. Ongelukken in de bergen. Een Engelsche touriste, miss Dearsley, heeft, terwijl zij zonder gids de IJszee-gletscher van den Mont- Blanc overstak, een val in den afgrond gedaan wonderlijk genoeg is zij er zonder levensge vaarlijk letsel afgekomen. Bij het bestijgen van den Matterhorn hebben vier Russische touristen. van wie er drie nog groenen waren in de bergsport, tot hun schade ondervonden, dat men het niet buiten bekwame gidsen kan stellen. Zij namen een paar dragers mee voor hun mondkost en werktuigen en waagden zich op den Col d' Herens, een der gevaarlijkste punten van de Zwitsersche Alpen, onderhevig aan plotseling opstekende stormen. Hier gekomen weigerden de dragers verder te gaan en keerden zij op hun schreden terug, De vier Russen gingen verderop, maar werden spoedig overvallen door een dikken mist en een orkaan van sneeuw. Zjj

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2