N°. 1454. Zondag 18 Augustus. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. l Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel TEXEL, 17 Augustus 1901. Werd door menigeen misschien reeds meermalen den wensch uitgesproken om eens kennis te maken met het op zoo korten af- stands slechts van onze gemeente gelegen eiland Vlieland, die kennismaking moest uit blijven, want hoe dicht ook bij ons eiland gelegen, de reis er heen en verder naar het dorp is voor veler portemonaie te kostbaar, terwijl bovendien slechts eenmaal daags de gelegenheid bestaat van de Cocksdorp zich naar de Vliehors te doen overzetten met de postschuit, die daarna dadelijk weder terug keert, zoodat men verplicht is op Vlieland te overnachten. Nu moge de gelegenheid daartoe nog zoo goed zijn, niet ieder past het zich zoo lang van huis te begeven. Van een pleizierboot, welke de gelegenheid aanbood om op denzelfden dag ook weer terug te keeren, werd reeds meermalen gesproken en zelfs werd eenmaal een dag daarvoor vastgesteld doch tot uitvoering kwam het niet. Door onvoorziene omstandigheden kon de boot toen niet zijn tocht naar Vlieland maken. Opnieuw wordt nu volgens achters. annonce een tocht per stoomboot naar Vlie land aangekondigd. In tegenstelling van vroegere tochten die reeds vroegtijdig werden aangekondigd doch niet plaats hadden, komt thans de tijding vrijwel onverwacht en als 't spreekwoord waarheid bevat, dat „onver wacht het best lukt", zal zeker deze tocht morgen gelukken en zal het dan niet aan deelnemers ontbreken. Met prachtig weder, dat naar wij hopen ons deel zal zijn, is een boottocht over de kalme zee, een niet te ver smaden genot, terwijl men, naar hetgeen ons omtrent Vlieland wordt verzekerd, ook een lezoek aan dorp en badpaviljoen zich zeker rok geenszins zal behoeven te beklagen. Was misschien door menigeen een meer ijdig vertrek uit de haven Oudeschild meer ewenscht, voor onze R.-Katholieke medebur- :ers die deze tocht mede wenschen te maken nu niet de gelegenheid afgesneden, daar ze hunne kerkelijke plichten eerst kunnen ver- ullen voor de boot vertrekt. ïdëL ®en ^n' zyQ uitgevoerd 258 schapen, 168 lammeren, 5 koeien, veulens en 6 varkens. mn Tot heden werden dit jaar uitgevoerd ïen ten, r de nijne r, dat t zijn, twee uiten ezel •0089 lammeren en 2717 schapen. Naar wij vernemen zal op Zaterdag, den September a. s. het fanfarecorps alhier 10 lar hebben bestaan. Voor eene vereeniging Ihier zeker een vrij langen tijd, gewoonlijk >eh mogen dergelijke vereenigingen zich lechts in enkele jaren van bloei verheugen m daarna spoedig weer ten gronde te gaan. et fanfarecorps daarentegen geniet van af ire oprichting de algemeene steun en sym- thie en mag ondanks allerlei tegonspoeden ch nog steeds daarin verheugen. Zijn wij wel ingelicht, dan wenscht men t jubileum niet onopgemerkt voorbij te laten lan, - Onder hen, die deze week met gunstig volg examen aflegden voor gymnastiek, hoort, naar wij vernemen, o. a. de heer F. Hillenius van Oudeschild. Oudeschild, 15 Aug. Op de „laan" ,de uk waar voorheen velen het brood verdien- n met de schelpenvisscherij, is thans sinds ïige dagen de schelpenzuiger „Trio" bezig, ar het schijrt heeft het werken op het goudschip „Lutine", waarmede deze boot >r enkele weken bezig was in de Terschel- ?er gronden, niet het gewenschte resultaat eleverd. - 16 Aug, Gisteren werd van hier een teugewoon zwaar varken naar den Helder voerd, Het dier woog 574 pond, gewogen aan de particuliere waag van den heer P. Bak ker, aan de haven alhier. Oosterend, 16 Aug. Een paar der Noord- zeevisschers houdt zich tegenwoordig bezig met het sloopen van een vaartuig, dat alleen daarvoor aangekocht is, en waarmede men iets hoopt te kunnen winnen. Van eenige andere visschers wordt medegedeeld, dat ze straks met het varen van suikerpenen iets wenschen te verdienen, terwijl anderen reeds gaan denken aan het vangen van mosselen en oesters, waarvoor consenten worden aan gevraagd. Uit een en ander blijkt genoegzaam, dat de Noordzeevisscherij tegenwoordig geene roos kleurige resultaten oplevert. Het aantal personen, die tegenwoordig naar Ameland reizen, om daar de frissche zeelucht te genieten, is zóó groot, dat het postSchip, hetwelk van Holwerd naar Ame land vaart, soms met moeite de passagiers kan bergen. Het plan moest bestaan, op Ameland weer een badpaviljoen op te richten. Te Maastricht heeft zich een geheim zinnig geval van vergiftiging voorgedaan. Een oppassend arbeider, leerlooier, 32 jaar, op het punt van in het huwelijk te treden, werd, na in een herberg een glas bier te hebben gedronken, onwel en overleed den volgenden dag. De dokter constateerde ver giftiging. Een gerechtelijl mderzoek, hetwelk onmiddellijk werd ingesteld, vooral onder het personeel der looierij, had tot nog toe geen resultaat. De ongelukkige stond bij zijn patroon goed aangeschreven en was een voorbeeldig werkman. Het gerechtelijk onder zoek wordt met ijver voortgezet. Een landbouwer in den omtrek van Sint Jansland, vond toen hij zijn vee uit de weide ging halen een koe dood bij den ledigen waterput, een andere koe bezweek onderweg. Een löjarige knaap uit Haskerland (Fr.), die voor geruimen tijd stilletjes de ouderlijke woning had verlaten, zonder dat men wist waarheen hij zich begeven had, is nu onder politiegeleide thuis gebracht, 't Bleek, dat hij met het circus Roberti, dat te Joure eenige voorstellingen gaf, naar België was gereisd, maar hij verlangde weer naar Friesland, ver liet het circus en meldde zich bij de politie te Venlo aan, vanwaar hij naar de ouderlijke woning in Haskerland werd getransporteerd. Dat belooft wat voor Kampen I Als een bijzonderheid mag worden gemeld, dat op het dak der Bovenkerk aldaar, geduren de geruimen tijd een 30 tal ooievaars in drie rijen geschaard stonden. Om een einde te maken aan de bal dadigheid van het telkens verstoren der leiding van de electrische verlichting te Velzen, waardoor het licht weigert te branden, heeft de directie een belooning van f5 uitloofd voor ieder, die de daders weet aan te wijzen. De baldadigheid gaat zóó ver, dat zelfs het gevaarlijke tramgasmotorenhuisje op de heide niet met rust wordt gelaten. Kort recht werd Dinsdagmiddag op het Centraalstation te Amsterdam uitgeoefend door een reus van een kerel en zijn ega. De trein naar Rotterdam (Heil. Spoor) staat tot vertrek gereed, bij welks waggons, 8e klasse, de man inspectie houdt. Op eens stuift hij een coupé in, grijpt een reiziger in den kraag en sleurt hem den wagon uit, het perron op. De trein vertrekt. Een woordenwisseling ontstaat tusschen beide mannen, die al drei gende zich begeven naar een anderdeel van het perron, waar de trein der staatsspoorwe gen tot vertrek gereed staat. Hier had de vrovw zich op eenen bank neergezet, en toen zij haar man met den ander, die hun gewezen kostganger bleek te zijn, zag aankomen, diende zij den laatste enkele goed gerichte oorvegen toe, zonder dat de kostganger zich te weer stelde. De oorzaak van het standje was, dat de kostganger weigerde het bedrag te betalen, dat de kostbaas opgaf nog van hem te vorderen te hebben. Inmiddels verschenen twee politie-agenten en in hun bijzijn kwam men overeen, dat de kostganger voorloopig f 12.50 zou geven, zonder dat zijn verloopen spoorwegkaartje of zijn pak slaag in rekening zouden worden gebracht. In tegenstelling met het bericht uit Heerenveen, waar de gevangenis ledig zou zijn, meldt men dat die in de zuidelijke provinciëen geregeld zoo druk bezet zijn, dat er gedurig overplaatsing moet volgen naar andere inrichtingen van dien aard. Als de kat weg is, dansen de muizen Een schippersvrouw werd Zondagavond door de politie te Utrecht wegens dronkenschap ingerekend en om deze reden aan de Tol steegpoort in arrest gesteld. Haar echtgenoot, die met zijn vaartuig aan den Krommen Rijn in een kolk lag, werd hierdoor zoo geroerd, dat hij aan den haal ging, zijn vaartuig onbe heerd achterlatende. Nauwelijks was dit door eenige straatjongens opgemerkt, of dezen gingen op hun beurt den baas spelen op de schuit. In plaats van te gaan varen, werd het grootste gedeelte van de tuigage en den inboedel vernield. De daders van deze ver regaande baldadigheden zijn door de politie opgespoord. Bij een oefening van dd. schutterij te Middelburg passeerde een rijtuig met eenige dames, die blijkbaar luidruchtig voor haar pleizier uit waren. Een der schutters trad uit het gelid en verzocht mede te mogen rijdentoen dit werd toegestaan, wierp hij zijn wapen in het rijtuig en stapte daarop zelf in tot verbazing van zijn medeschutters, waarvan één het heengaan van zijn vriend zich zoodanig aantrok, dat ook hij uit 't gelid trad en wegliep. Men beweert, dat beide schutters niet geheel „drankvrij" zijn. Voor den kantonrechter te Bergum was gedagvaard E. H. te Surhuisterveensterheide, beschuldigd zijn kind niet ter school te heb ben gezonden zonder wettige redenen van verzuim. Uit het proces-verbaal bleek, dat het niet schoolgaan van het 10-jarig meisje voorviel tijdens afwezigheid van den vader, die in Groningen werkt en ook niet ter te rechtzitting aanwezig was, De ambtenaar van het O. M. deelde mede, dat hij wel tegen den vader een gerechtelijke vervolging had ingesteld, maar het niet met den schoolopziener eens was. Op verlangen van den schoolopziener had hij het gedaan, om aldus een uitspraak van den rechter uit te lokken. Volgens het O. M. was niet de vader, maar de moeder in dit geval aansprakelijkeene meening, die ook de O. v. J. deelde. De Leerplichtwet toch legt de verplichting op aan de oudersvan vader of moeder wordt in die wet niet gesproken. In casu was de vader geheel onkundig van het schoolverzuim van zijn kindhij is dus daaraan onschnldig. Volgens het B. W. is bij afwezigheid van den vader de moeder belast met het ouderlijk gezag Een en ander gaf het O. M. motieven om voor den vader vrijspraak te requireeren. Op oen bierhuis heeft de eigenaaar bui ten op de deur doen schilderen „Uitstekend bier, maar niemand behoeft mij op mijn woord te gelooven." Op een kantoor op de Stadhouderskade te Amsterdam kwam een dame spreken over geldbeleggingen en het verkoopen van Rus sische fondsen. Welke fondsen, herinnerde zij zich niet; zij zou het even gaan nakijken. Bij haar vertrek werd van de tafel een bank biljet van f 60 gemist. De door de .dame" opgegeven naam en adres bleken bij onder zoek onjuist te zijn. TEXELSCHE COURMT. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van X tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. in in riek ond ioor dijk ues, njne tran iden het is en Voor jkun-

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1