Plezierreis Badplaats VLIELAND. Buitenland. Marktberichten. Pre dikbeur ten, L. S. Landbouw -W inter- Cursus. Zondag 18 Aug. ADYERTENTIËN. - Aan de R.-K. Kerk te Limmen wordt door tal van werklieden gearbeid. Hoofdza kelijk onder de metselaars is eene werkstaking uitgebroken. Het loon was 22 ct. per uur, de eiscb 25 ct. „Onderkruipers" worden met een pak slaag bedreigd. Van de 82 candidaten, die zich onder wierpen aan het eindexamen der H. B. S. in de provincie Gelderland, is bet beste examen afgelegd door den zoon van een politieagent uit Nijmegen, de Jongh genaamd. Hij be haalde in alle afdeelingen het hoogste getal punten, uitgezonderd één, zoodat hij No. 1 was. Het onderwijs aan de H. B. S., dat zijn vader niet bekostigen kon, werd hem verstrekt uit bijdragen van enkele particulieren en de leeraren, die nu ook verder de zorg voor de voltooiing zijner studiën op zich genomen heb ben en daarmee al dadelijk aanvingen bij het slot-diner van de examen-commissie, dat Zon dag jl. in he.t hotel De Zon plaats had. Toen nl. het schitterend examen van De J. en zijn toekomstig onderricht ter sprake kwam gingen, naar aan het „Haagsch Dagbl." wordt gemeld, de handen der 14 aanzittenden in de portemonaie en in minder dan 5 minuten was een belangrijk bedrag voor het studie fonds van De Jongh gestort. Een Amsterdamsch politierapport. Een waardige tegenhanger van het geval van den agent, die een jongen arresteerde omdat hij niet uit elkaar wou gaan, komt voor in het politierapport. Daar toch is te lezen dat naar het bureau Ferdinand Bolstraat een man gebiacht werd, die een zingende menigte telkens tot aan sluiten aanspoorde als zij door de politie uiteengedreven was en „om den politieagent heen bleef draaien, waardoor deze geheel ingesloten was, zoodat hij met de sabel, na behoorlijke sommatie, er zich doorgeslagen heeft." Drie burgers verleenden flink assis tentie bij dit verrassende geval. Te Eck-en-Wiel kwam dezer dagen iemand uit Lienden een pikzwarte kip zoeken, teneinde door marteling van dat fdier zijn behekste vrouw te genezen En dat gebeurt in 't jaar 1901 De „Telegraaf" meldt: Door een bij onze lezers goed bekend Afrikaner hier te stede werd langs geheimen, doch volkomen vertrouwbaren weg het vol gende bericht ontvangen uit de Zuid-Afrikaan- sche Republiek „Lijdenburg door de onzen genomen. Uit Middelburg refugee-kamp 1000 man uitgehaald door Botha. Roodepoort door de onzen ver nield. In de Kaapkolonie 800 kolonialen van de Engelsche troepen aangesloten bij de Boeren. Engelschen hebben plan anderkant Pretoria op te geven. Omstreeks 50 men- schen uit het dorp Pretoria weggevlucht naar de Boeren." Deze berichten, die naar onze overtuiging volkomen vertrouwen verdienen en die ver schillende geruchten, die ons reeds vroeger bereikten, bevestigen, versterken ons in 't geloof, dat de beruchte Proclamatie van Kitchener van weinig uitwerking zal blijken. Twee Hollanders, die op St. Helena krijgsgevangen waren, hebben Zaterdagavond getracht te ontsnappen. Zij begaven zich ongekleed te water en zwommen naar een boot, waarmede zij onder zeil gingen. Zon dagmorgen werden zij echter gezien op tien mijlen van het eiland en door een sloep van de Engelsche korvet „Beagle" in zakken gewikkeld naar het eiland teruggebracht. Een gewaagde proefneming. Men zal waarschijnlijk weldra zijn ingelicht omtrent de waarde van de onlangs door prof. Koch verkondigde theorie, als zou runder-tuberculose niet over te brengen zijn op menschen. Dr. Monson, inspecteur van melkproducten in den Amerikaanschen staat Colorado heeft aangeboden, de proef op zijn persoon te nemen hij zal zich inenten met tuberkelkiemen, af genomen van een door die ziekte aangetast rund. De eenige voorwaarde, welke hij stelt, is dat, als hij sterft aan de gevolgen van de proefneming, zijn gezin op kosten van den staat zal worden onderhouden. De paardenziekte, die het Engelsche leger in Zuid-Afrika voortdurend zoo zwaar teistert, is overgebracht naar Duitsch-Zuid- west-Afrika, waar de paarden nu ook bij menigte sterven. Er zijn maatregelen genomen om een verder doordringen der epidemie naar het Afrikaansche binnenland, hetzij in de richting van het Tanganjika-meer of de grenzen van den Congostaat, te voorkomen. De „Freisinnige Zeitung", van Berlijn, vraagt spottend öf deze „epidemische inval" op Duitsch gebied ook een bepaling uitmaakt van de Engelsch-Duitsche overeenkomst, krachtens welke keizer Wilhelm in December president Kruger weigerde te ontvangen. Uit drie districten van het gouvernement Nizjni-Novgorod worden ernstige boschbran- den gemeld. Verscheidene dorpen zijn ver nield en Maandagochtend dreef er boven de Wolga zooveel rook, dat de scheepvaart gedeeltelijk gestaakt moest worden. De „Éclair" heeft senator Pauliat, voor zitter van het Comité voor de onafhankelijk heid der Boeren te Parijs, geïntervieuwd, en deze zou verklaard hebben, dat tengevolge van Kitchener's proclamatie de Boeren weldra kaperbrieven zullen uitgeven. De Engelsche handelsmarine zoude dan in weinig maanden vernietigd zijn. De „Éclair" is van meening, dat geen Mogendheid bezwaar zal maken tegen het voornemen der Boeren. Te Stockholm is de groote noordpool- vaarder, baron Nordenskiöld overleden. Voor de reuzenpetitie, door de sociaal democraten in Duitschland op het getouw gezet tegen de voorgestelde verhooging dei- rechten op graan en levensmiddelen, zijn meer dan een millioen lijsten verspreid over Berlijn en de voorsteden. De lijsten zijn ter teekening gelegd in café's winkels, enz. Bovendien gaan mannen en vrouwen huis aan huis rond om onderteeke- ningen te verzamelen. De vorige week was op het Marcusplein te Venetië een groote opschndding. Onver wachts was daar een wielrijder verschenen, lastig rondrijdende op het gladde plaveidsel, in strijd met de politieveroreening. IJlings schoten politie-agenten toe en riepen den overtreder toe dat hij daar niet rijden mocht. Hij stoorde zich echter niet aan die ver maning, zoodat verstoring der politie werd gehaald en weldra 24 agenten den vluggen rijder een Amerikaan - achterna holden. Eindelijk dreven zij hem naar de Piazzetta, welke aan het water uitkomt en waar de trappen van een brug hem aan de andere zijde den weg afsneden. Zoo werd hij gepakt, met zijn wiel in een gondel gestobt en naar het stadhuis gevoerd, waar hem een boete van 25 lire werd opgelegd. Hij betaalde terstond en vond het niet duur voor de eer dat hij de eerste was geweest die het be roemde plein ep een fiets had bezocht. De „Matin" deelt mede dat de ver tegenwoordigers van Transvaal en van den Oranje-Vrijstaat, die tot nog toe steeds ge weigerd hadden om kapers te laten wapenen tegen de Engelsche marine, op het punt zijn thans toestemming daartoe te verleenen en kaperbrieven uit te reiken aan stoutmoedige avonturiers, die zich aanbieden om voor hunne zaak te strijden. Dë „Matin" bevat den tekst van een dezer kaperbrieven, waaronder men poogt de hand- teekening van president Kruger te verkrijgen. De tekst van dit document, dat onderworpen is aan de onderteekening van de Transvaalsche en Vrijstaatsche autoriteiten en door hen elk oogenblik kan worden onderteekend, luidt aldus „Mijnheer, wij nemen uw aanbod aan om een vrijwillige vloot te organiseeren. Het blijft afgesproken, dat gij de schepen op uwe risico wapent tegen Engeland. Door de regeeringen der Zuid Afrikaansche Republiek en van den Oranje-Vrijstaat zal u, wanneer zij hunne onafhankelijkheid behouden, worden toegekend 80 Pond Sterling per ton water verplaatsing voor de Engelsche oorlogsschepen en 40 Pond Sterling per ton bruto inhoud voor de Engelsche koopvaardijschepen, die worden genomen of tot zinken gebracht. Gij zult den handel der neutralen waarschuwen tegen de gevaren die de Engelsche schepen zullen loopen", enz. De Noordweegsche stad Tarsud is voor vier vijfden door brand verwoest. De kerk, het post- en telegraafkantoor, de stedelijke bank en verscheidene scholen zijn een prooi der vlammen geworden. 1200 h 1300 Menschen zijn dakloos. Scliag'en, 15 Aug. Aangevoerd: 4 paarden f 100 a f 175, 7 Stieren f 80 a f160; 30 Gelde- koeien f 80 a f 15026 Kalikoeien f 170 a f 220; Vaarzen t 60 a f 80; 20 Nuchtere Kalveren f5 af 17; 200 Schapen f 17 af 23. 60 Lamineren fS a f 12 Bokken en Geiten f 0,— a f 0.11 Varkens f 10.a f 13. 19 Vette Varkens 43 a 44 cent per kilo52 Vette Koeien f 140 a f 230; 2S Biggen f 6.25 a f 8.50Kipeieren, f 3.a f 3.50Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.55 a f0.60. Leiden, 16 Aug. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 1 IS a f 251; 113 Stieren f 65 a f 310 Veulens stuks a f f 130 kalfkoeien f 108 a f 238 Melkkoeien f 108 a f238 87 Varekoeien f 86 a f 200 188 Vette koeien f 118 a f 251 88 Vette kalveren f 35 a f 92.; 38 Magere kalveren f 6.a f 20.14 Graskalveren f 25 a f 52; 276 Vette schapen f 15 a f 27.812 schapen (weide) f 10 a f 18.Paarden f af 234 Magere Varkens fl3a f 40.— Vette Varkens a ct. 338 Biggen f5. a f 12. 580 Lammeren f' 6.a f 11. Zondag 18 Augustus. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Koog. Nam. half 3 ds. Smits. Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink Oosterend. "Voorm. half 10 de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 10 Aug. tot 16 Aug. 1901. ONDERTROUV DIsaak Prins (Alkmaar) en Rosette Vlessing (Den Burg). GETROUWD: Geene. GEBORENTonia Dianadochter van Gerrit Beukman en Jannetta van der Hoeden (Amsterdam). Niesjedochter van Johan Pieter Dros en Theodora Catharina Bremer (Oudeschild). OVERLEDENPieter Kuiper, 39 jaar, gehuwd met Jacoba Maria Wijkerheld Bisdom (Den Burg). I. PRINS Nzn. en R. VLESSING Ed. Alkmaar rpexei15 Augustus 1901. Receptie Zondag' 25 Augustus Waalderstraat. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving aan vrienden en bekenden. Ondertrouwd: JAKOB EELMAN Cz. en TRIJNTJE SLIK. Oosterend17 Augustus 1901. Ondertrouwd J O Hs. Cz. D O G G E R en ALIDA CORNELIA BAKKER. Haver1113' ^EXEL' 17 Augustus. Heden overleed tot onze diepe droef heid mijn geliefde echtgenoot en onze vader PIETER KUIPER, in den ouderdom van 39 jaren. J. M. KUIPER— Texel, den Burg, 15 Aug. 1901. Allen, die iets te vorderen liebben van ondergeteekende gelieven hunne pretenties in te zenden vóór 1 September a.s. ten huize van J. M. STIGGrELBOÜT. LEERLINGEN, die zich hebben aangemeld of' nog willen aanmelden, worden verzocht bij ondergeteekende OPGAVE te doen, waar ze de lessen 't liefst zullen ontvangen: te DEN BURG of te ZUID-EIERLAND. Spoedige opgave is gewenscht. Z.-Eierland. W. H. HOUWEN. op naar de Vertrek van TEXEL (Oudeschild) 9 uur, per S.S. „TRIO." lste klas f 1,25, 2de klas f 0,75. KAARTJES verkrijgbaar bij den Boekhan delaar REIJ te DEN BURG. y-iwmwao—n—wan—wmmmmmm— ONDERTROUWD: WlJCKERHELD BlSDOM en kinderen.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2