N°. 1455. Donderdag 22 AugustusA0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel TEXEL, 21 Augustus 1901. „Zou dan de pleiziertochtnaar Vlieland nooit kunnen plaats hebben?" vroeg zich zonder twijfel Zondag menigeen af toen hij vernam, dat ook dien dag de tocht niet was doorgegaan en eenige personen, ook van andere dorpen, zich tevergeefs naar Oudeschild en den Burg hadden begeven om aan den tocht deel te nemen. Dat er over gemopperd werd en de teleurgestelden verre van tevreden waren over de ondernemers is niet te verwonderen. Dienzelfden dag echter kwamen de onder nemers, de heeren Duinker en Vuurhaerd, zelf alhier en vernamen wij dat de tocht nu Zondag a.s. beslist zou plaats hebben, terwijl ze alsdan zou worden opgeluisterd door het fanfarecorps van hier. Naar ons bleek was dat corps de vorige week reeds verzocht er aan deel te nemen en was het bericht ont vangen, dat zulks niet dien Zondag, doch wel nu Zondag a.s. kon geschieden. Ter wille van de aanwezigheid van dat corps, welke men op hoogen prijs stelde, had men de pleiziertocht uitgesteld. Jammer genoeg, werd de annonce voor ons blad niet afge schreven, zoodat ze in ons vorig nummer werd opgenomen, waarvan verschillende per sonen de dupe werden. Voor aanstaanden Zondag bestaat er o. i. minder gevaar voor teleurstelling, daar thans de noodige beschikkingen zijn gemaakt, waar voor nu voldoende tijd was. Ook van Den Helder zullen zonder twijfel eenige passagiers aan den tocht deelnemen, want de afvaart geschiedt van't Nieuwediep, terwijl de haven van Texel zal worden aan gedaan om alhier de passagiers op te nemen. Een zeereisje bij mooi weder, waarop voor afwisseling de schoone muziek van het fan farecorps over de kalme watervlakte klinkt, s ontegenzeggelijk een genot, dat velen zich ;aarne zullen willen verschaffen. Ondanks ide teleurstelling aan menigeen den vorigen Zondag bereid, zullen, naar wij vertrouwen, nu Zondag toch velen het reisje willen mede aken en van deze gelegenheid profiteeren om et Vlieland en zijn bewoners nader kennis maken, hetwelk, zooals terecht in het atst verschenen nummer van „de Prins der «illustreerde bladen", waarin toevallig een rtikeltje daarover voorkwam, werd opge- erkt, beter kan geschieden door, al is het aar kort, persoonlijk aan dat eiland en zijn jewoners een bezoek te brengen, dan door eken lang elders er over te hooren spreken. Nog steeds laat de regen op zich wachten m hoe pleizierig mooi weder ook moge zijn, 'oor de landerijen, die reeds zoo'n langen d geen voldoende vocht ontvingen, is het inder gunstig. Menig veehouder begint brek te krijgen aan voldoende voedsel voor jn vee en ziet zich daardoor, hoewel noode, ikwerf verplicht zich van een deel er van doen. Ware het nu, dat alleen ons eiland ebrek had aan water, doch men elders kon )emen op grasrijke weiden, de prijzen zouden leer bevredigend zijn. Ook elders heeft men hter niet volop en de prijzen van het vee n daardoor min of meer gedrukt. Geen onder dat ook Maandag de handel ter arkt alhier met recht stug kon worden noemd. Omtrent de aanvoer vernamen j, dat die bestond uit 3 paarden, 3 veulens, koeien, 624 schapen, 604 lammeren, 3 ram en en 2 kalveren, terwijl de prijzen die mden worden besomd waren voor veulens 5 k f 80, schapen f 8.50 a f 15, lammeren 6 f 8.50 en kalveren f 6 S, f 8. Den 19en Augustus werden naar elders gevoerd659 lammeren, 329 schapen, 3 eien, 1 kalf en 8 varkens. Verbetering van de verkeerswegen,onder ier ook een der punten, welke, indien we ons niet vergissen, de „Texelsche Boerenbond" op zijn programma heeft., wordt vrijwel door ieder beschouwd als te zijn in het algemeen belang, niet allen echter zijn het eens over de plannen, die worden beraamd om tot dat doel te geraken. Zoo is ook de meening over het nut van een tram op ons eiland zeer 'verschillend. Nauwelijks echter treden de tramplannen weder eenigszins meer op den voorgrond en schijnt de verwezenlijking er van niet meer tot de onmogelijkheden te behooren, of de wenschelijkheid van het bezit van een flinken weg door de laagte naar de haven te Oudeschild wordt uitgesproken. Naar aanleiding van het daarover reeds in de vergadering van den Raad door den heer Dros gesprokene werd door menigeen nage dacht en het voor en tegen nagegaan. Naar ons ter oore kwam moeten er nu lijsten bij de belanghebbenden circuleeren, waarin het gemeentebestuur wordt verzocht het zoo mogelijk daarheen te leiden, dat een weg wordt aangelegd van café „Burgzicht" naar de haven. Met het oog op tramplannen, enz. wenscht men, dat, voor zoover noodig, een strook gronds zal worden onteigend ter breedte van 20 meter. Op die wijze ontloopt men het gevaar, dat later, evenals van zoo menigen anderen weg op ons eiland, zal worden geklaagd over de weinige ruimte in aanmerking genomen het drukke verkeer, dat langs dien weg is td wachten. De kosten voor de onteigening zullen, naar men meent, daardoor niet zooveel worden verhoogd, aan gezien een groot deel van den te onteigenen grond niet is van uitstekende kwaliteit. Naar wij vertrouwen zullen bedoelde adres sen wel in de eerstvolgende vergadering van den Raad worden ingeleverd. De Cocksdorp, 19 Aug Zaterdag j.l. des namiddags te ongeveer 4 uur, brak er brand uit op de boerenhofstede „het Eierlansche Huisbewoond door den heer S. Lap Bz. In een oogwenk stond het gebouw in lichtelaaie en viel aan redding er van niet te denken, te meer, daar er geen water in de nabijheid was. De brandspuit, die ter plaatse verscheen kon dan ook geen dienst verrichten, daar de slangen te kort waren. De stallen, beide schuren en het woonhuis Tirandden tot den grond af. Van de meubelen en kleederen werd een gedeelte gered en ook wist men met veel moeite nog eenige kalveren en var kens te bevrijden en eenige hooimijten te behouden. Het gebouw en de meubelen waren tegen brandschade verzekerd, doch de voorraad hooi, ongeyeer 100 wagenvrachten en de boerengereedschappen niet, zoodat de bewoner en eigenaar groote schade lijdt Men meent met zekerheid te mogen aannemen, dat de brand door hooibroei is ontsaan. Het brandende hooi leverde zeer veel ge vaar op voor het omringende helmgewas, zoodat vanwege de gemeente en het rijk een aantal wachters werden aangesteld. Het vuur is thans nog niet geheel gebluscht. Waal, 19 Aug. Een lastig en tegelijk vuil ongeval trof heden den schilder L., van den Burg. Met een wagen, beladen met potten bereide verf, olie, enz. naar den Vuurtoren willende rijden, liep juist aan de Waal een wiel van den wagen af, zoodat de weg aldra met allerhande kleuren was besmet. Het bij elkander schrapen van het verlorene vorderde heel wat tijd bovendien zal het ongeval voor den man geldelijk wel nadeelig zijn. Oosterend, 20 Aug, Professor G. Gilson uit Leuven in België, gaat steeds voort met zijn onderzoek naar de zeestroomingen en af toe worden ook door visschers van hier fles- schen gevonden met de bekende kaarten, die ongefrankeerd kunnen worden verzonden, zoodat de vinders geene onkosten hebben te maken en zich de kleine moeite van de in vulling wel willen getroosten, waardoor ze ze tevens nog een kansje hebben tot het winnen van 50 francs. Werden voor eenige maanden verscheidene kaarten aangebracht met nummers tusschen 1100 en 1200, Zondag j.l. werd alhier eene kaart gevonden met het nummer 1783. Algemeen wordt hier tegenwoordig ge klaagd over krapte van melk. De melkboeren kunnen niet meer geven wat de klanten ver langen, zoodat het gewoonlijk op een accoordje wordt geworpen. Ook uit dit oogpunt wordt alzoo sterk naar regen verlangd. Oudeschild, 20 Aug. Voor de kleine schui ten, die ongeschikt zijn te Noordzee te visschen is in dezen tijd des jaars al weinig te ver dienen. Niet toch vóór October mag men met het oesterkorren aanvangen, anders zou er voor de eigenaars dier kleine schuiten al dade lijk iets te verdienen zijn. Sommige zijn in onderhandeling over het visschen naar mos selzaad, doch wachten nog nadere orders af. Vlieland, 19 Aug. Gisteren brachten per stoomboot „Neptunus" ruim tweehonderd Vlielanders een bezoek aan Terschelling. De Fanfare had deze pleizierreis ondernomen en vroolijkte met haar muziek het zeetochtje op. 't Was prachtig weer, er waren velen die vreesden voor zeeziekte en niet anders dach ten dan dat ze 't wel heel erg zouden worden op zeker berucht punt tusschen Vlie en Ter schelling en toch werd niemand zeeziek en de stemming even prettig, de kalme zee, de mooie gezichten op beide eilanden, de mu ziek, de met vlaggen versierde boot dat alles werkte tot de opgewektheid mee. Toen we de haven binnenstoomden klonk ons reeds van verre muziek tegen. „Terschel ling" heette „Vlielands Fanfarecorps" welkom. Wat was 't er vol, wat 'n drukte bij 't aan wal stappen van al die pleizierreizigers, in de overgroote drukte vond men hen, die men zocht, eerst na veel moeite. De beide muziekcorpsen stelden zich op en voor 't eerst op Terschelling klonken de tonen van onze fanfare en schitterde het groen, wit en goud van 't vaandel. De Torenstraat in trok heel de menschen- massa mee, wat is die straat toch mooi, die twee rijen boomen, die een rechte laan vor men herinneren aan Vlie, maar o 1 dat zand, dat zand 1 Wij, Vlielanders, wij zijn gewend aan onze flinke straatweg en dachten er met 'n weemoedige zucht en 'n blik op grijs bestoven laarzen en vuile japonranden aan. Voor 't hotel Swart werd halt gehouden en daarbinnen vernieuwden de twee muziek- vereenigingen de kennismaking, den vorigen Zondag te Vlieland aangeknoopt. Bij vrienden en kennissen vonden velen een gastvrij onthaal, in vroolijke groepjes werd het dorp doorkruist, de vuurtoren werd vooral zeer druk bezocht. Het scheen velen er goed te bevallen, geen wonder ook, West- Terschelling is een mooi dorp en wie eerst een beetje went aan 't zware loopen in 't zand zal zien hoe heerlijk men er wandelen kan. In den namiddag werd door de beide corp sen een muziekuitvoering gegeven op 'n hoog gelegen punt, ergens bij de haven. Terschei- lingers en Vlielanders vereenigden zich daar om tezamen te genieten. Veel te spoedig was het half vijf geworden, tijd voor ons om de boot op te zoeken. Langzaam aan kwa men al de pleizierreizigers opdagen, nog een afscheidsgroet van de muziek, toen stoomde om vijf uur „Neptunus" de haven uit, adieu, Terschelling 1 Het weer was nog mooier geworden, zoo stil en effen was de zee, dat ze een spiegel geleek, toen Terschelling meer en meer terug week kwam Vlieland dichterbij, om zes uur precies waren we aan den steiger. Nog was de fanfare onvermoeid, met 'n opwekkende marsch trokken we ons dorp weer binnen, de meesten zeker vervuld van prettige herinne ringen aan 't bezoek op ons naburig eiland. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1