Buitenland. De „Alkmaar Packet V", Zondag op de lijn Amsterdam—Zaandam dienst doende, verliet Zondagavond om 8 uur met vele pas sagiers den steiger aan de De Ruyterkade. Ter hoogte der graansilo s gekomen, kwam de stoomboot in aanraking met een schuitje, waarin de familie W. Donker, man, vrouw, en 16-jarige zoon, uit Amsterdam, en een 12-jarige knaap uit Hoorn. Onmiddelijk liet de kapitein de machines achteruit slaan, om naar de plaats des onheils terug te keeren. De stoker van de „Alkmaar Packet V" liet zich onmiddelijk een lijn om het lijf bin den en sprong ter redding overboord. Zijn moed heeft helaas niet mogen baten. Drie personen uit het overvaren bootje, n.l. W. Donker, echtgenoote en zoon, verdwenen spoedig door de zuiging in de diepte. Het 12-jarige knaapje bleef als door een wonder nog eenigen tijd boven water en slaagde er in een hem door de opvarenden toegestoken vaarboom te grijpen en aldus zijn leven te behouden. Op 't Kampereiland is voordurend nog veel beweging in den hooihandeler zijn pachters die uitgelokt door de hooge prijzen méér hooi verkocht hebben als ze eigenlijk konden missen.. Men besteedde de vorige week f 18—21 de 500 K.Gf. Te Hilversum is geopend het Uniehuis, „Tehuis voor drankzuchtige vrouwen." Tot nu toe bestond in ons land geen vlucht- haven voor aan den drank verslaafde vrouwen. Dit huis heeft nu zijne deuren daarvoor ontsloten. De dame, die dezer dagen bij notaris H., te Amsterdam, een bezoek bracht en bij die gelegenheid een bankbiljet van f 60 wist te ontvreemden, heeft na bij verschillende andere ingezetenen bezoeken te hebben afgelegd, haar praktijken ook uitgeoefend te Haarlem. Daal de politie haar echter op het spoor kwam, keerde zij naar Amsterdam terug, waar zij spoedig werd gearresteerd. Zij is ter beschik king der justitie gesteld. Het „Vad." schrijftDat de veiligheids dienst aan de Badplaats Scheveningen niets te wenschen overlaat, en de met den dienst belaste badlieden Arie de Lange, Piet van der Tóórn en Arie Knoester, doch vooral de eerste uitmuntende zwemmers zijn, is Zater dagochtend wederom gebleken. Een Duitscher die niet kon zwemmen en zich te ver in zee waagde, werd dom een golf opgenomen en door den sterken stroom medegesleurd. Op zijn hulpgeroep, dat door eenige baders, die hem echter zelf geen hulp konden bieden, werd herhaald, schoten de badlieden toe, en mochten zij 't genoegen smaken den man al zwemmende te bereiken en met behulp van de reddinglijn nog levend aan wal te brengen. Met een ruime gift werden zij door den geredde voor hun moeite beloond. Dit is in dit seizoen reeds de derde maal, dat genoemde badlieden iemand van een wissen dood hebben gered. De centrale commissie ter behartiging der belangen van hen, die bij eventueele drooglegging der Zuiderzee schade zullen lijden heeft thans door middel van de verschillende plaatselijke commissies haar gegevens ver zameld. Door een persoonlijk onderzoek ter plaatse worden deze gegevens nu gecontroleerd om daarna aan de Regeering te worden overgelegd. Ook al wordt het ingediende wetsontwerp ingetrokken, dan zal het omvangrijke werk der genoemde commissie voor de toekomst toch altijd zijn waarde behouden. Elke Minister die een plan tot drooglegging der Zuiderzee wenscht te ontwerpen, zal er zijn voordeel mee kunnen doen. Raar „de Fiets" meedeelt, is door een vernuftige, die nog niet genoemd wil worden, een uitvinding gedaan, waardoor het lastige oppompen van fiets- en automobielbanden overbodig wordt.. Mogelijk zal ze reeds op de eerstvolgende tentoonstelling prijken, als er een kooper voor. gevonden is. Te gelegener tijd zal het blad dan ook wel uitgebreider mededeelingen over deze uitvinding kunnen doen. Uit het jaarverslag der sociaal-democra tische partij in Duitschland blijkt, dat uit het partijfonds voor de pers, tienduizend mark ondersteuning is verleend aan „Het Volk", te Amsterdam, om de opkomende Hollandsche broederschap het uitgeven van een dagblad mogelijk te maken. Nabij Rozendaal had een botsing plaats van de van Steenbergen komende tram met een volgeladen pakwagen, waarvan de voer man nog de rails wilde oversteken. De wagen werd totaal verbrijzeld, terwijl de machine werd ingedrukt met het gevolg dat de machi nist inwendige kneuzingen en hevige brand wonden bekwam. Zjjn toestand is niet buiten gevaar. Men schrijft aan de „Zw. Ct." uit Avereest Tengevolge der leerplichtwet zal een geheele school van pl. m. 120 leerlingen gedwongen worden tot minstens 120 schooltijden wettelijk verzuim, 't Hoofd der school en onderwijzer toch zijn beiden gedagvaard voor den kanton rechter te Ommen, om te getuigen tegen een vader van een of twee leerlingen, die ongeoorloofd verzuim pleegden. Aan „Het Volk" wordt geschreven Te Groenlo had Melchers Zaterdagavond eene stampvolle vergadering. Op eene eigenaardige wijze was het publiek van deze vergadering ingelicht. Toen de stadsomklinker (omroeper) bezig was de vergadering bekend te maken, kwam de wethouder, de heer Ter Bogt, op hem af en verbood hem, zonder opgave van redenen, daarmee voort te gaan. Natuurlijk moest deze stadsambtenaar voor zulk gezag buigen. Dra werd dit bekend. Zoo ook aan een onzer geestverwanten, Hahné. Oogenblikkelijk plaatste deze een vaatje met haring op een kruiwagen en begon te venten Nieuwe haring, wie op Helsdingen stemt, krijgt zes voor een dubbeltje, wie op Hesselink stemt maar drie. Hedenavond openbare ver gadering bij Abbink op de markt, spreker Melchers. Lekkere nieuwe haring. Als een loopend vuurtje ging dit nieuwtje door de stad, zoodat 's avonds de zaal stamp vol was. Een Spaansch stierengevecht. De voerman 3. K. te Hoornsterzwaag had voor een ander een voer hooi gehaald. Men spande het paard uit, liet het op het erf grazen en begon den wagen te lossen. Een koe, in een naburig land grazende, komt op het paard af, springt over een hek en stoot het paard met haar horens vreeselijk in het onderlijf. De ingewanden puilden er uit; in allerijl werd een veearts gehaald, doch deze gaf geen hoop op herstel. Het arme dier werd door een schot uit zijn lijden verlost. De „Java-Bode" schrijft het volgende In de Semarangsche afdeeling Demak heeft het bestuur de bevolking verboden den padi- voorraad te verkoopen, tenzij zij kan aan- toonen dat zij dan nog voldoenden voorraad overhoudt om er een jaar van te eten en om als zaad te dienen voor den naderenden westmousson. In de „Locomotieflezen wij nu dat Chineêzen en Hadji's, niettegenstaande de politie alles in 't werk stelt om deze bevelen te handhaven, haar te slim af zijn en nachtelijke markten houden, waar het onmisbare voedingsmiddel, natuurlijk verre beneden de werkelijke waarde, van de dessa- lieden wordt opgekocht, Het is te hopen, dat de resident van Semarang met kracht tegen deze bloedzuigers zal optreden en hen met alle hem ten dienste staande middelen onschadelijk zal. maken. Want het is noodig dat de regeering voorzienend optreedtreeds zijn tonnen gouds door haar beschikbaar gesteld om tegemoet te komen in de schaarschte aan rijst, die nagenoeg over geheel Java als een dreigend spook het hoofd opsteekt. Donderdag werd het eerste huwelijk per automobiel in Nederland voltrokken. De reiziger van de firma J. W. Meyer Co., te Arnhem, is de eerste chauffeur die in ons land zijn bruid eigenhandig naar het Stadhuis heeft gereden. De stoet bestaande'uit vier automobielen en één driewieler met sleepwagen, vertrok om tien uur van de Jacob Cremerstraat en reed vandaar (met een kleine pauze voor de openstaande Rijnbrug) naar het stadhuis te Eist, waar de huwelijksplechtigheid plaats had. Onnoodig te vermelden, dat de stoet veel bekijks had, en dat men behouden op de plaats van uitgang retourneerde. Of deze laatste vermelding zoo geheel onnoodig is, wagen wij te betwijfelen. Kikkervangst. Men schrijft uit Ooste lijk Zeenwsch-Vlaanderen aan „Het N. v. d. D.": Werden vorige jaren onze slooten en plas sen druk bezocht door Belgen, die, met pols, vangnet en graanzak gewapend, door de velden trokken om kikkers op te vangen en te dooden. tot heden zijn we van het minder gewenscht bezoek dezer luitjes verschoond gebleven. Sommigen beweren, dat België tegenwoordig zulk een nauwlettend oog slaat op het vervoer dezer voor den landbouw nuttige dieren, dat men de kikkerbilletjes niet meer te Parijs kan krijgenanderen verklaren, dat door de jaarlijks wederkeerende klopjachten het aantal Zeeuwsche nachtegalen zóó gering geworden is, dat de Belgen met dit moordend bedrijf geen voldoend loon meer kunnen verdienen. Dit laatste is zeer aannemelijk. Als men gezien heeft, hoe in de laatste jaren hier huisgehouden is, en men nagaat, dat er bijna dagelijks geheele manden schoongemaakte billetjes verzonden werden, dat het kikkervolkje daarvoor in aantal verminderd is', "Vorige jaren kon een man, die bij de vangst wat gelukkig was, per dag f2 ver dienen. Een ongekend hoog loon voor deze streken. Wat is die post, die voor 5 cent een brief van Leeuwarden naar Maastricht brengt en bezorgt, toch goedkoop, 't Valt niet tegen te sprekenmaar in grootere landen zijn ze toch nog veel goedkooper. In Frankrijk. Engeland en Duitschland en zelfs in het on eindige Amerika kan men voor een zelfde bedrag een brief van grens tot grens ver zenden. Dat kan een afstand zijn van tien, honderdmaal dien van Leeuwarden naar Maastricht. En toch vinden de Amerikanen vijf cent veel te duur. Niet onwaarschijnlijk zal er 2V»cent ingevoerd worden. Ook Enge land denkt aan zulk een verlaging. Waarom hier niet Alle verlagingen in deze richting hebben steeds geleid tot hoogere inkomsten. Men ziet hetzelfde bij de sporen, laatst met de vacantiekaarten. Nu te Hengeloo (Gr.), Steenderen, Zelhem, Ruurloo en andere dorpen in de graafschap Zutphen de roggeoogst weder geëindigd is, is het oogstfeest of wel „het feest van stoppelhane" weder gevierd. Wanneer de laatste akker gemaaid is, maken de maaiers eene bijzonder groote garve, die uit 15 gewone garven bestaat. Die garve wordt met groene takken en bloemen mooi gemaakt en draagt dan den naam van ,,'t olde wief'. Het maken van zulk een monstergarve is lang niet ieders werkhet „olde wiefdient goed in mekaar te zitten, want ze moet worden verplaatst. Straks komen de knechten met een langen staak, steken haar dien door 't lijf en dragen haar zoo in optocht naar de woning van den boer, waar ze voor de deur wordt gezet. De aanvoeider van den tocht noodigt dan de vrouw naar buiten en met eenige plechtigheid wordt haar het „olde wief' als huldebetooging aangeboden. De boer, wetende de dingen die komen zullen, heeft de flesch medegebracht en trakteert de mannen en vrouwen, die zich niet onbetuigd laten. Als de verhouding bijzonder hartelijk is, dan wordt het „olde wief" ook wel in huis gedragen en dan draaien de feestgenooten zingende en springende om haar heen. Na tuurlijk wordt er onder de bedrijven flink gedronken, „zoodat ze in 't lange leste zoo onmundig dolle in 't heufd worden, dat ze 't „olde wief" nêêt meer können zêên en dreierig in 't lief worden." Bij het dorschen der laatste rogge van 't vorige -aar wordt de „drobbelslag" uitgevoerd, ook al in de verwachting dat or getrakteerd zal worden. Wanneer de laatste vloer is afgedorscht met den bekenden harmonisehen slag, gaan de dorschers nog eens rond, maar slaan dan allen tegelijkdat is de „drobbelslag." Een oude geschiedenis in een nieuwen vorm. Een als heer gekleed persoon, thuis be- hoorende in „das grosse Deutsche Vaterland", bracht hedenmorgen een minder gewenscht bezoek bij F. F., in het Engeveld te Zevenaar. Niemand vindend zoo beleefd om voor sinjeur de kasten te openen, deed hjj dit dienstwerk maar zelf, om te zien of er iets van zijn gading geborgen was. Ja wel, kijk, dat doosje met gouden sieraden lijkt hem net, en die portemonnaie met geld is ook niet te ver smaden. Het kippetje is geplukt, nu fluks de laan uit. Eilacie, als de dief rijp is voor de galg, kan een hinkend politieagent hem wel krijgen. Hier was het echter geen agent, maar de eigenaar zelf, die als wrekende Nemesis optrad, sinjeur bij den kraag greep, en hem den maréchaussee overleverde, die hem geboeid naar Arnhem transporteerde, Daar zal hem wel gelegenheid gegeven wor den na te denken over zijn kortstondigen rijkdom. („Post.") Een telegram aan de Fransche pers, en van daar naar Engeland overgeseind, ontkent wat trouwens vrijwel overbodig mocht worden geacht 't malle verhaal over eene ontmoediging in Boerenkringen hier te lande, behalve bij President Kruger, zooals Blowitz dat uit Parijs aan de „Times" heeft gestuurd. Misschien kan het voor sommige buitenlanders en zeker voor de „Times" zijn nut heb ben, dat nog eens uitdrukkelijk herhaald wordt, hoe zoowel dr. Leyds als de heeren Fischer, Wessels en Wolmarans de meening van President Kruger deelen en van geen ontmoediging bij hen sprake is. Zij zijn overtuigd, dat de meeste door deEngelschen gemaakte gevangenen oude mannen, vrouwen en kinderen zijn en invalieden, die niet mee konden doen aan den inval in de Kaapkolonie. Het groote buitmaken van vee door de

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2