Buitenland. twee vereenigingen zich opstelden en Vlielands corps een van zijn bekende en door ons ge liefde marschen inzette, sloot alles er zich bij aan en trok een gansche menschenstroom het dorp in. Wat was het jammer dat het verblijf hier slechts twee uur kon duren een bezoek aan 't Badpavilloen hadden velen zoo gaarne gebracht doch het was nu onmo gelijk. In plaats van aan 't strand, werden voor 't hötel Meyer door beide vereenigingen eenige stukken gespeeld. De muziek klonk krachtig en mooi in de dorpstraat en werd met veel genoegen aangehoord door de belang stellende schare. Om vier uur zou „Trio" weer vertrekken, de muziek deed uitgeleide en werd bijna overstemd door de luide hoera's, die van de boot klonken, toen ze vertrok. 't Was een korte vreugd, al is de indruk van Vlieland zeker zeer vluchtig geweest voor hen die ons eiland nog niet kenden, wij hopen toch dat ze gunstig was en lust gaf voor een volgend, langer bezoek. De heer G J. Westerhuis te Leeuwarden is benoemd tot tijdelijk onderwijzer alhier. De prijs van f 1000, verbonden aan de inteekening op Koster's scheurkalender voor 1901, is aan den Helder gevallen, op inteekenlijst 707, uitgegeven door den heer J. Duinker, boekhandelaar aldaar. Te Nijmegen heeft de verpachting van de standplaatsen op de aanstaande kermis f 5199,33 opgebracht. De werkgever aansprakelijk Bij den gemeenteraad van Franekeradeel is ingekomen een adres van de commissie tot wering van schoolverzuim, strekkende tot vaststelling eener verordening, waarbij de veldarbeid van kinderen beneden 12 jaar behoudens de bij de Leerplichtwet toegestane 6 weken, wordt verboden in dien zin, dat bij overtreding de werkgever als overtreder wordt beschouwd. Aan Burgem. en Weth. is opgedragen een ontwerp-verordening in den verlangden zin den gemeenteraad ter vaststelling aan te bieden. Bij een wielerwedstrijd, die Zondag te Woensel (bij Eindhoven) plaats had, zijn ernstige ongelukken voorgekomen. Terwijl de veldwachter bij aankomst der rijders de baan trachtte vrij te maken, werd hijzelf overreden door een 20-jarig jongeling uit Helmond, die op de plaats dood bleef. Ook werd een jongmensch uit Tongelre en Strijp zwaar gekwetst, terwijl de veld wachter in zorgwekkenden toestand naar huis moest worden gebnacht. Vrijdagavond ontstond brand aan een automobiel, staande achter „Hotel de Galeries" te Scheveningen, door ontploffing der benzine. Hoewel de vlammen zeer hoog, tot aan de tweede verdieping van het hotel, kwamen, werd daaraan geen schade toegebracht. Toen de brandweer het blusschingswerk aanving, was de automobiel bijna geheel uitgebrand, nadat vooraf vruchteloos door politie en burgers was getracht door middel van zand de vlammen te bedwingen. De beheerder had zich juist verwijderd toen de benzine ontplofte. Te Bergen-op-Zoom is tegen iemand proces-verbaal opgemaakt, die aan een meisje, dat uit logeeren was, uit hare woonplaats telegrapheerde Moeder gevaarlijk ziek, kom dadelijk naar huis", welk telegram met den naam haars vaders onderteekend was. Het was Donderdag 22 dezer juist een jaar geleden, dat het dochtertje van den heer Kessels te Tilburg werd vermoord. De ellen deling, die dit gruwzame stuk bedreef, weet zich nog steeds aan de justitie te ontrekken. Woensdagnacht meldde zich aan de kazerne te Geertruidenberg een sergeant aan, die 3 maanden geleden met 2 korporaals van daar was gedeserteerd. Hij had in dien tijd heel wat avonturen en ellende beleefd. Het plan van deze drie was om dienst te nemen in het Engelsche leger en, als zij op het oorlogsterrein waren aangekomen, over te loopen naar de Boeren. Dat doel hebben zij niet kunnen bereiken. De Engelsche consul te Antwerpen, bij wien zij zich aanmeldden, wilde hen aannemen noch overtocht verschaffen. Na in Antwerpen vergeefs te hebben getracht werk te vinden, ging de sergeant in dienst bij het Fransche vreemdenlegioen. Maar daar vond hij 't nog minder aangenaam en hij deserteerde ten tweede male, nu terug naar Holland. In een ellendigen toestand werd hij daar opgenomen. De beide korporaals hebben werk gekregen op een Antwerpsche cement fabriek. Te Nuth (L.) wilde een dienstknecht van den heer Leo Bruis met een geladen geweer door een heg kruipen. Juist toen hij het geweer er door wilde trekken, ging het schot af en werd hij zoodanig getroffen, dat hij op de plaats dood bleef. De ongelukkige was 19 jaar en stond bekend als een oppassend jongeling. Te Hoorn werkte op do kermis „prof. Polidor", wiens wonderbaarlijke toeren met schellen, tollen, blikken eenden en biljart ballen reeds door alle bladen waren vermeld. Zijn bewering, dat hij elk spel biljart kon winnen, onverschillig met welke ballen, door n.l. slechts naar de ballen te kijken, was oorzaak dat hij door een Hoorenaar werd uitgenoodigd een partij te spelen. Polidor nam het aanbod aan en een avond werd bepaald, Er werd gewacht, doch tevergeefs. Polidor was met stille trom van de kermis vertrokken. Appels en peren varen in dezen tijd hunner rijping zeer goed bij een bemesting met superphosphaat, dubbel-superphosphaat of slakkenmeel, in water opgelost. Alle phosphaatmesten toch werken in de eerste plaats op de vrucht. Meelvervalschingen Het Ned. Landb. Weekbl. deelt mede, dat de commissie uit het Ned. Landbouw- comité, belast met het onderzoek naar meel vervalschingen, na kennis genomen te hebben van de haar verstrekte gegevens, tot het resultaat is gekomen, dat de algemeen heer- schende meening omtrent die vervalschingen, voor zoover het uit het buitenland ingevoerd meel betreft, grootendeels onjuist is en dus vervalscht meel proportioneel geen noemens waardig deel van den invoer uitmaakt. Een statistiek Onder de 100 Kamerleden zijn er 21 van adel. Onder hen zijn 13 jonkheeren, 6 baronnen en 2 graven. Van dezen behooren 4 joDkheeren tot de oud-liberalen, 4 jonkheeren en 3 baronnen tot de anti-rev. 2 baronnen en 2 graven tot de vrij-anti-rev. en 4 jonkheeren en 1 baron tot de katkolieke partij. Percentsgewijze wordt de verhouding aldus Van de Kath. is 20 pCt. van adel, van de anti-rev. ongeveer 29 pCt., van de oud-lib. ongeveer 44 pCt. en van de vrij-anti-rev. ongeveer 83 pCt. De Soc.-dem., de Vrijz.-demde vooruit strevende lib. en de Chris.-Hist. hebben in de nieuwe Tweede Kamer geen afgevaardigde, die van adel is. Een bruidspaar uit Nichte vecht had Vrijdag te Weesp nogal met tegenspoeden te kampen. Eerst geraakten bij het verlaten dor bewaarschool twee kinderen van den arbeider J. onder een der wagens van de voorbijkomende boerenbruiloft. Van het oudste, een meisje, zijn beide beenen gebroken. Van het andere, een jongetje, is één been zwaar gekneusd Een kwartier later had een der paarden, bij het omslaan van een hoek, het ongeluk te struikelen, waardoor een boerin voorover uit de tilbury viel. Zij kwam echter met een lichte wond en den schrik vrij, terwijl het paard aan de knie ernstig gebles seerd werd. Een en ander was het gevolg van het strooien van bruidsuikers. Onlangs deed zich in een gemeente, volgens de „Maasbode", het volgende geval voor Er was kermis en school. Een huisvader, herbergier, zond zijn schoolplichtige kinderen naar familie in een naburige gemeente. Was nu dit verzuim gewettigd of ver schoonbaar Hierover liepen de gevoelens uiteen. Het Hoofd der school neigde tot onverschoonbaar- heid, leden der commissie van schoolverzuim nordeelden, dat dit verzuim zeer zeker ver schoonbaar was, te meer nu zelfs een plezier reisje in de termen van vei schoon baarheid valt. Bovenbedoelde huisvader had in zijn bedrijf een bijzondere reden om zijn kinderen buiten de deur te doen. Maar gesteld nu eens, dat ook niet-herbergiers het wenschelijk achten, hun kinderen gedurende de kermisdagen naar familie in een andere gemeente te zenden, ten einde hen zoodoende van de kermis af te houden, is vraagt het blad dan ook het verzuim van deze kinderen ver schoonbaar. Aan de „Vlaamsche Gazette" werddd. 5 Juli uit Pretoria geschreven In den laatsten tijd heerscht er wederom een diep stilzwijgen over de gebeurtenissen in de Kaapkolonie en meer en meer blijkt, dat alle Engelsche geruchten, waardoor men de lui wijsmaakt, dat de Boeren de grenzen overgedreven zijn en hun ondergang tegemoet gaan, louter humbug zijn. Zelfs Engelsche optimisten hier gelooven daar niets van, ver mits de Boeren in de Kaapkolonie overvloed aan vee, paarden en levensmiddelen hebben en daarbij op den steun der bevolking kunnen rekenen. Dat de Boeren den Engelschen de handen vol werk geven in de Kaapkolonie, bewijzen de groote transporten van troepen, van hier naar het Zuiden. Het Engelsche leger smelt langzamerhand weg als sneeuw voor de zon. Het aantal vrijwilligers vermindert van dag tot dag en dan de vele dooden, gewonden en zieken! Volgens berichten uit Engelsche bron, zeker niet overdreven, heeft Kitchener thans 75000 man minder dan verleden jaar. Om nu de steeds bedreigde verbindingslijnen te beschermen heeft men langs alle spoorbanen op afstanden van 3 tot 6 mijlen „blokhuizen" opgericht, van tichelsteenen gebouwd, ruim schoots van schietgaten voorzien en yoor een bezetting van 30 man. Natuurlijk zijn zij niet tegen kanonvuur beschut. Men hoopte door deze blokhuizen het middel te hebben gevonden om manschappen te spa ren en de spoorlijnen beter dan tot nu toe te beveüigen, maar men ziet zich in deze ver wachting bitter teleurgesteld. Bij dag is het wel mogelijk van het eene blokhuis naar het andere te zien, maar des nachts valt hieraan niet te denken, en de Boer is niet zoo dom om alleen bij dag de spoorlijnen aan te vallen, 't Vernielen van treinen en de inbeslagne ming van proviandwagens geschieden nog voortdurend. - De „Times" bevat een langen brief van een Zuidafrikaansch officier, waaruit blijkt, dat de gezondheidstoestand der troepen geheel onbevredigend is. - In de Spaansche provincie Aragon zijn ten gevolge van het zware weder steden overstroomd, bruggen en spoorwegen wegge slagen te velde staande gewassen vernield. Te Villamleva zijn 50 huizen vernield; er zijn tien lijken gevonden en tal van menschen worden nog vermist. - Een aantal hooggeplaatste Chineesche ambtenaren sluiten dezer dagen verzekeringen op hun leven, in het vooruitzicht van moge lijken slechten luim bij de Keizerin-Weduwe, als het Hof naar Peking terugkeert. Zij moeten daarbij zóó redeneerenals de Keizerin onze hoofden op onze rompen laat des te beter, maar moeten zij vallen, dan zullen althans de vreemde duivels aan onze familiën eene flinke som hebben te betalen. Dit verzekert tenminste de „Standaard". - Volgens de „Politische Correspondenz" heeft een Zweedsch officier, majoor Unge, een uitvinding gedaan, die in militaire kringen opzien veroorzaakt heeft. De uitvinding, waarvan de bijzonderheden zorgvuldig geheim worden gehouden, bestaat uit een soort automatische luchttorpedo, die, te oordeelen naar de totdusver gedane proefnemingen, in staat zou zijn met verrassende nauwkeurig heid groote ladingen van een ontplofbare stof zeer ver weg te slingeren en dan te laten ontploffen. De kracht van de luchttorpedo moet zoo groot zijn, dat eene ontploffing op 30 M. afstands van een pantserschip, dit zelfs buiten gevecht kan stellen. De Zweedsche regeering heeft middelen beschikbaar gesteld om verdere proeven op groote schaal te nemen ten overstaan van een bizondere commissie van artillerie-officieren. - De Parijsche correspondent van het •„Hbl." schrijft: De „Rappel'' bevat hedenochtend het vol gend telegram van zijn particulieren corres pondent te St-Petersburg „Een Rus, nauw verbonden met minister De Witte, deelt mij nopens het bezoek yan den Tsaar in Frankrijk, een bericht mede, dat, hoe onverwacht het ook moge luiden, ik niet aarzel u over te brengen vanwege de bron waaruit het afkomstig is. „Keizer Nicolaas H zou bij zijn komst in Frankrijk, om zoo te zeggen, den vrede tus schen de Engelschen en de Boeren mede brengen. Hij zou reeds als bemiddelaar onder handelingen hebben aangeknoopt, en het schijnt, dat de eindovereenkomst tot stand zal komen bij de ontmoeting, die de Tsaar met Koning Eduard zal hebben, vóórdat hij zich naar Duinkerken inscheept. „De vredesvoorwaarden zullen naar het geen mijn berichtgever mij meddeelt voor de Boeren en voor Engeland gelijkelijk eervol zijn. De beide Republieken zullen erkend worden als volkomen onafhankelijke staten, maar Groot-Brittannië zou het gebied der mijnen van den Rand annexeeren en een oorlogsschatting vragen. Hoe verrassend dit bericht ook moge klinken, geheel onmogelijk is deze schikking niet, of schoon zij mij voorkomt minstens voorbarig te zijn. Indien de afstand van den Rand de losprijs mocht wezen, waarvoor de Boeren den vrede en de erkenning hunner onafhan kelijkheid zouden koopen, is het evenwel te verwachten, dat tegenover die vermindering van gebied Engeland over zal dragen zijn voorkoopsrecht op Lorenco-Marquez en dat

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2