Buitenland. Zitting van den Raad der Gem. Vlieland, Marktberichten. Predikbeurten. ADVERTENTIËN. Zwaar Perkamentpapier Oosterënd, 81 Aug. De straat alhier onder gaat weder een belangrijke verbetering, door dat in de Peperstraat de keien worden opge ruimd en vervangen door een klinkerbestra ting. Als dit stuk gereed is, dan zal men nog een stuk keien overhebben, dat in een volgend jaar zeker wel eene beurt zal krijgen. Door het ruwe weder konden de yisschers de geheele week niet uitzeilen. Dat geeft, volgens visschersuitdrukking, wel eene goede week maar een slechten Zaterdag. In een terp te Achlum is op een diepte van 10 voet in een zeer gaaf menschelijk geraamte gevonden. De kiezen en tanden zitten nog vast in de kaken, de knieën zijn opgetrokken. Het skelet is afgestaan aan het Friesch museum te Leeuwarden. Sedert 20 Augustus jl. wordt te 's Gravenhage uit de ouderlijke woning vermist een 15-jarige behangersjongen. Dit is reeds de vierde maal dat hij vermist is. Zijn ge woonte is te zwerven en te leven van het geen hij kan stelen. De commissaris van politie der 2e afd. te 's Gravenhage verzoekt namens den vader zijne aanhouding en opzending. Een paartje te Rotterdam trouwde de vorige week en kwam met een stalhouder overeen, dat het naar en van het stadhuis gereden zou worden voor eene som van f 12. Naar het stadhuis werd gereden zooals het behoorde, doch toen de jonggehuwden van het stadhuis naar huis wilden terugkeeren, was de koetsier er niet met het rijtuig. Na lang tevergeefs gewacht te hebbon, werd toen de terugreis te voet afgelegd. De echtgenoot was over deze handelwijs niet best te spreken en toen nu de stalhouder eenige dagen later om zijn f 12 kwam, wilde hij beslist niet meer betalen dan de helft, omdat hij maai de helft gereden had. Hiermee was echter de stalhouder niet tevreden en deze stuurde er een paar koetsiers op af om de f 12 te innen. Zij kwamen echter zonder geld terug en nu werden er weer een paar gezonden, die de woning binnendrongen, hem bij de keel grepen, mishandelden en ten slotte hem dooi de ruiten duwden. De politie, hiermede in kennis gesteld, heeft proces-verbaal tegen het hardhandige tweetal opgemaakt. Er bestond Maandag groote kans, dat Sliedrecht een liberaal afgevaardigd had naar de Tweede Kamer. Het was de dag van de verkiezing (vacatureKuyper tot Sept.). De besturen van de anti-rev. en de liberale kiesvereenigingen waren overeengekomen geen candidaat te stellen. Het was te voor zien, dat de huidige Kamer het zoader een Sliedrechtschen afgevaardigde zou moeten doen. De heer G. v. d. Wiel een Sliedrechter van geboorte en geheel en al met de behoef ten van dit district op de hoogte, vond het echter jammer dat Sliedrecht zonder afge vaardigde zou zijn en wat meer zegt, dat het traktement van den afgevaardigde in 's lands schatkist zou blijven. Hij zag daarin een voordeelig zaakje en wilde dezen tijd wel als Kamerlid fungeeren. Hij haalt een lijst en verkrijgt daarop de handteekeningen van 40 kiezers. Als er nu geen andere lijst bij den burgemeester wordt ingeleverd, dan levert hij de zjjne in, en de zaak is gezond. Hij is dan zonder slag of stoot gekozen. De heer v. d. W. gaat in de buurt van 't gemeentebuis op den uitkijk zitten. De voorzitter van de a. r. kiesvereeniging had, o jammer, gemerkt, dat er iets aan de hand was. Ylug op de fiets. Een lijst klaar en handteekeningen verzameld voor den heer Yegtel. Om 3 uur zijn de partijen op het gemeente huis. De voorzitter van genoemde kiesver- eeniging zal zijn lijst inleveren als Van dei- Wiel het doet. Deze, wien het ook volstrekt niet te doen is een stemming uit te lokken, laat zich, ook al mede door een bestuurslid van de liberale kiesvereeniging, den heer Disselkoen, die in allerijl ontboden was, van zijn voor nemen om de lijst in te leveren, afbrengen. Had de heer v. d. W. Maandagmiddag geweten, wat hij nu weet, dat de lijst van zijn concurrent geen voldoend aantal hand teekeningen bevatte, hij ware thans lid der Tweede Kamer. (Dordt. Ct.) „Paris Nouvelles" heeft eenige recht- streeksche berichten uit Zuid-Afrika ont vangen, waartoe ook behoort het volgende omtrent de begrafenis van mevrouw Kruger. Mevrouw Kruger is Zondag 21 Juli begraven. De dienst in de Dopperskerk was om 3 uur en de teraardebestelling om 4 uur. In dien tjjd was er in het park, dat genoemdisnaar den vroegeren Presidéht Burger, een militair concert van de kapel van de Northumberland fusiliers. Iedereen sprak er schande van. Dr. Knobel, de dienstdoende burgemeester van Pretoria, woonde met zijn gezin hot concert bij en bleef weg van de begrafenis. Zoodra de plechtigheid afgeloopen was dron gen de Engelschen het sterfhuis binnen, zij hebben alles doorzocht, de tichelsteenen uit de gang gelicht en het behang van de muren gescheurd. Alle leden van de famillies Eloff en Jacobs, bloedver.vauten van President Kruger, zijn uitgenoodigd onmiddelijk uit Zuid-Afrika te vertrekken. Allen gaan naar Europa, met uitzondering van Eloff (een schoonzoon van President Kruger), die als krijgsgevangene naar Indie is vervoerd. Te Marseille is een bankier, Carcassone geheeten, gerresteerd, te wiens laste tot dusver ontdekt zijn verduisteringen tot een totaal van2.400.000 fr. Uit Kaapstad wordt gemeldt, dat de toestand daar zeer ernstig is. De Hollanders zijn vol vertrouwen, de loyalisten zijn op timistisch, de militairen toonen een aan on bekwaamheid grenzende zorgeloosheid en de Staatslieden stapelen de eene fout op de andere. „Paris-Nouvelles" heeft volgende recht- streeksche berichten uit Z.-Afrika ontvangen Rapport van 18 Juli.—Men zendt hoe langer hoe meer Engelsche troepen naar het zuiden, naar de Kaap en naar Basuto-land. Ik kan u bevestigen wat ik in mijn vorigen brief gemeld heb, dat Pietersburg, Lijdenburg en andere plaatsen in Transvaal ontruimd zijn door de Engelschen. De la Rey heeft aan de burgers en aan de vrienden der Boeren in Pretoria een boodschap gezonden, om hun te zeggen, geen moed te ver liezen en geduld te hebben, want dat de Engelschen misschien binnen drie maanden over de Vaal gedreven zouden zijn. Voor den politierechter Lane, in West Londen verscheen dezer dagen een arm man, die zijn bijstand inrie.p tegen een schande lijke daad. Door armoede gedreven, ging hij een schilderijtje, dat zijn huis nog versierde, bij een handelaar te koop aanbieden. De man bood er hem een halve kroon voor en daar zijn kinderen om brood riepen, gaf hij het. Toen hij kort daarop den winkel van den koopman weer -passeerde, stond zijn schilderijtje te koop voor 850 pd. st.De arme verkooper verlangde nu, dat de rechter den koop vernietigen zou, omdat de hande laar van zijn armoede en gebrek misbruik gemaakt had om hem te benadeelen. De rechter kon hem niet helpen en moest hem naar het Commercial C.ourt verwijzen, waar de arme kerel, om den duur en de hooge kosten wel niet gemakkelijk zal aanlanden. Op Woensdag 14 Aug. 1901 Voorzitter: de Burgemeester. Tegenwoordig zes leden, een vacature. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen stukken, b. a. een schrijven van den heer v. d. Ree, ontslag vragende als lid van de Commissie van Toezicht op de Zeevaart school èn een verzoek om vorenstaand schrijven als ni.et ingezonden te beschouwen. Wordt besloten dit tweede verzoek niet in te willigen en het ontslag dus te verleenen. Bij de behandeling der gemeente-rekening, dienst 1900, worden enkele opmerkingen ge maakt, bijv. dat de daarop voorkomende af- en overschrijvingen nooit aan den Raad ter goed keuring zijn voorgelegd, dat het suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag en de afschrijvingen daarop niet in den Raad zijn behandeld en dat de ontvangen leesgelden voor de schoolbibliotheek niet zijn verantwoord. Na verkregen toelichtingen wordt de rekening echter goedgekeurd. De verordening op de invordering van den Hoofdelijken Omslag en van de Hondenbelasting worden goedgekeurd. De voordracht tot benoeming van een tijdelijken onderwijzer wordt aangehouden. Er hebben zich nog enkele geschikte candidaten aangemeld. In verband hiermede is ingekomen een schrijven van de Schoolopziener, meldende dat zij geen bezwaar heeft tegen de benoeming van iemand die niet op de voordraoht staat. Hieromtrent wordt echter de opmerking gemaakt, dat art. 28, all. 8 der wet op het L. O. bepaald, dat de benoeming uit de voordracht moet geschieden. Dientengevolge wordt besloten om eene nieuwe voordracht af te wachten. Door een misverstand werd dit verslag niet dadelijk na ontvangst door ons geplaatst. Ver trouwende dat onze lezers te Vlieland en misschien ook enkelen elders belang stellen in hetgeen door den Raad in zijn vergaderingen wordt behandeld en besloten, hopen we weer, evenals vroeger, voortaan geregeld ook de verslagen van die vergaderingen te kunnen opnemen. Aangezien echter onze gewone Corr. daarvoor niet kan zorgen, werd de zorg daarvoor welwillend door een ander op zich genomen. Red. Schagen, 27 Aug. Aangevoerd: 13 paarden f 80 a f 120,28 Stieren f 80 a f220: 20 Gelde- koeien f 100 af 130; 40 Kaltkoeien f 110 a 1 220; Vaarzen t 60 a f 80; 20 Nuchtere Kalveren 18 af 14; 425 Schapen 118af 24.50 100 Lammeren f7 a 1 12 Bokken en Geiten f 0,— a f 0.27 Varkens f 13.a 1 18. 33 Vette Varkens 45 a 48 cent per kilo 93 Vette Koeien f 160 a f 240; 49 Biggen f '9 a f 11.50 Kipeieren, f3.— a f 3.50; Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.55 a f0.60. Leiden, 30 Aug. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 116 a f 253- 123 Stieren f 63 a f 420 Veulens stuk-S a f 103 kalfkoeien f 108 a f 241 Melkkoeien f 108 a f241 9 Varekoeien f 90 a 1200 245 Vette koeien f 116 a f 253 63 Vette kalveren f 35 a f 100.; 22 Magere kalveren f 5.— a f 20.78 Graskalveren M9 a f 611352 Vette schapen f 15 af 26.504 schapen (weide) f 10 a f 19.— Paarden f af 127 Magere Varkens fl4a f35.— Vette Varkens a ct. 383 Biggen 15 a f 12. ës 932 Lammeren f 5.a f 11. Zondag l September. u' HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Nam. half 3 ds. Leffef. Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink Oosterend. "Voorm. half 10 de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 24 Aug. tot 30 Aug. 1901, ONDERTROUWDJacob Dogger, weduwnaar van Dirkje Alderlieste (Amsterdam) en Cornelisje Timmer (Oost). GETROUWD Johannes Dogger.(P. H. Polder), en Alida Cornelia Bakker (Oudeschild). Jacob Eelman en Trijntje Slik (Oosterend). GEBORENMarfje, dochter van Jan Garritsen en Karolina Maria Vermeer (Eierland). OVERLEDEN: Jannetje Roeper, 32 jaar, ge huwd met Kors Saris (den Burg). Jan Blom, zoon van Frans Blom en Trijntje Veen (Oudeschild). 4 September hopen onze waarde Oom en Tante CORNELIS SNIP en EVERTJE BERG hunne vijftig-jarige echtvereenigiug te herdenken. Uit aller naam, W. BOON Az. J. BOON Az. A. BOON Az. H. BOON Az. Den HoornTexel, 31 Augustus. 4 September hopen CORNELIS SNIP en EVERTJE BERG hunne vijftigjarige Echtvereenigiug te herdenken. Uit naam hunner buren. Den Hoorn, Texel, 31 Augustus. Ondertrouwd JOH. KUIPER, G. DUINKER. IJmuiden, 1 Qn n„. Helder, 30 Auë- 1901- (Vlamingstraat 23.) Eenige en algemeene kennisgeving. voor het luchtdicht afsluiten van inmaakilesschen. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Loods te IJmuiden, Wed. van D. de Waakd, en

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2