N°. 1461. Donderdag 12 September. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verkooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTlEN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBoro op Texel H ENGS TEN-KEU RING. De BURGEMEESTER van TEXEL, Gelezen het verzoek van de provinciale regelings-commissie voor de paardenfokkerij in Noord-Holland, maakt bekend dat de keuring van hengsten minstens 2ll jaar oudop Texel zal plaats hebben op 19 September e. k. De plaats waar de keuring zal worden gehou den, zal nader worden medegedeeld. Aangifte vóór of op 16 September e. k. bij den Secretaris der voornoemde commissie te Alkmaar. Texel, den 10 September 1901. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz., loco-Burg'. LOSLOOPEN VAN RAMMEN. De BURGEMEESTER van TEXEL her innert belanghebbenden aan het bepaalde vervat in art. 102 der Verordening van Politie voor deze Gemeente, luidende: Het is verboden, tenzij na verkregen schrif telijke toestemming van Burgemeester en Wet houders a. Rammen, ouder dan één jaar, anders dan voorzien van twee spannen en rammen beneden den ouderdom van één jaar anders dan voorzien van 1 span, van 1 September tot 1 October in de weide te laten loopen b. Rammen van 1 October tot 1 November in de weide te laten loopen. Overtreding wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 25. Texel, den 10 September 1901. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER PzL.-B. TEXEL, 11 September 1901. - De afdeeling „Texel" v/h. N. O. G. zal op Zaterdag a.s., des voormiddags te 10'/» lur, in het hotel „Texel" eene vergadering rouden. Na de huishoudelijke werkzaamheden zal floor den heer J. de Jongh ingeleid worden iet onderwerp „De werking der leerplicht- Wet", waarna door den heer J. Daalder Dz. eene bijdrage gegeven zal worden. - Den 9n Sept. zijn van hier uitgevoerd 90 lammeren, 261 schapen, 2 koeien, 3 alveren, 1 paard en 1 veulen. Oüdeschild, 9 Sept Zaterdag, te 8 uur s avonds, werd in de „Zeven Provinciën", e algemeene vergadering gehouden van het Inderling Begrafenisfonds „Steunt elkaar", lij de opening der vergadering deelde de oorzitter mede, dat het ledental thans ge lommen was tot 635 personen, van wie 16 elders woonden. Spreker dankte in de erste plaats den Heer Dogger, die nu reeds 4 jaren, tegen een geringe tegemoetkoming e functie van bode vervult, om vervolgens 'aardeerende woorden te richten tot de eeren Kroon en Van der Wiele, respectie- elijk Secretaris en Penningmeester der ereeniging. Nadat de penningmeester een nk verslag had uitgebracht, bleek dat in Bt afgeloopen vereenigingsjaar 6 uitkeeringen idden plaats gehad, samen f 350 bedragende, iettegenstaande dit was de kas toch nog 223.49 vooruitgegaan en bestond de bezitting in het fonds thans uit f 3891.59. De mmissie belast met het nazien der boeken bescheiden, bestaande uit de heeren R. >on, F. "Witlam en Job. Hemelrijk, bracht 1 monde van den Heer Witlam een zaakrijk verslag uit, houdende goedkeuring der rekening en waarbij den wensch werd uitgesproken, dat het bestuur der vereeniging nog lang mocht aanblijven om de zaken van het fonds met dezelfde toewijding te blijven waarnemen. De voorzitter dankt de commissie voorde genomen moeite en verzoekt de drie leden, ieder een lid der vereeniging te willen aan wijzen om zich bij een volgende bijeenkomst met het nazien van boeken, enz. te willen belasten. Aan dat verzoek wordt gevolg gegeven en tot leden der commissie beuoemd, de Heeren H. Hin, K. Brouwer en J. W. Burger. Aan de orde is nu het verkiezen van twee bestuursleden. De Heeren W. Mets Tz. en J. L. Schagen, aan de beurt om af te treden, worden als zoodanig herkozen en nemen opnieuw 't mandaat aan, met dankzegging voor 't geroten vertrouwen. Namens het bestuur stelt de voorzitter voor om in 't nu aangevangen vereenigings- jaar in plaats van 6 maanden, gedurende 7 maanden vrijstelling van contributie te ver- leenen. Bij acclamatie wordt dit voorstel aangenomen. Bij de rondvraag dringen de Heeren J. Kuyper, D. Hemelrijk, Witlam en anderen er op aan, om wat ruimer tegemoetkoming aan den bode te verleenen, en ook den Secretaris en den Penningmeester bij gelegen heid blijken van waardeering te geven. De Heer Muller spreekt in gelijken geest. Na nog eenige discussie wordt liet Bestuur opge dragen deze aangelegenheid te regelen. Te ongeveer half tien sluit de voorzitter de vergadering met dankzegging aan de medebestuurders voor hun flinke medewer king en aan de leden voor hun belangstelling. Hij dankt ieder, die aan de besprekingen heeft deelgenomen, voor den prettigen toon die de discussies kenmerkte, alsmede voor het flink talrijk bezoek, dat aan de uitge schreven vergadering ten deel mocht vallen. 10 Sept. Op hoop van zegen zijn de palingvisschers weer begonnen hunne fuiken langs de kust in zee uit te zetten. Wegens het mooie weer is de vangst aan vankelijk niet groot, doch men blijft hopen op de eerstvolgende donkere maan. In weinige nachten kan de visscherij vom- het geheele seizoen gunstig zijn. Men heeft nochtans weinige jaren, waarop men zich over dien uitslag verblijden kan. De Cocksdorp, 9 Sept. Dezer dagen bracht het nieuwe ijzeren tjalkschip „Voorwaarts" van den heer P. Dros Az. en bevaren door schipper S. Duinker, 40 last kunstmest alhier, rechtstreeks in de sluis. Dit is hier nog nimmer gebeurd. Andere schepen brengen hoogstens 20 last aan en moeten dan öf gelicht worden, öf ondervinden veel last van het zeer slechte vaarwater. Het schip heeft dan ook weinig diepgang en daarbij was het water op den dag van aankomst buitengewoon hoog, i - et is gebouwd in de provincie Groningen, is 125 130 ton groot, kan onder de luiken 170 M' schelpen bergen en is een goed zeiler. Waal, 10 September. Den elfden Novem ber a.s. zal het 10 jaar geleden zijn, dat het Plaatselijk Nut alhier werd opgericht. Het Bestuur stelt zich voor, dien dag eenig- zins feestelijk te herdenken, door het organi- seeren van een genoegelijken avond, gevolgd door Bal. De werkzaamheden zullen dien avond niet bestaan uit een lezing, gevolgd door bijdragen, doch uit de opvoering van een paar tooneel- stukjes, afgewisseld door zang. Oosterend, 10 Sept. Door een paar visschers van hier is wederom een oude tjalk gekocht, die aan het Nieuweschild gesloopt zal worden. Reeds meermalen hielden dezelfde lieden zich met dergelijk sloopingswerk bezig. Door den heer J. J. Trap van hier zijn geschoten een paar voorwerpen van Limo- nites temminck, d. i. de kleinste Standlooper- soort, die bekend is. Slechts zelden komen exemplaren hiervan bij ons op den trek voor. De vogeltjes zijn ten dienste van de weten schap verzonden. Vlieland, 9 Sept. Voor de laatste maal in dit seizoen werd gisteren muziek gemaakt in de tent bij 't Badpaviljoen. 't Was een zachte, bijna warme dag. die velen naar 't strand trok, langs het „badpad" trokken nog eens al de kleurrijke zomerpak jes der Vlielandsche jeugd, die lichte tinten wekten in de reeds ietwat herfstige duinkleur een illusie van zomer op. Aan 't paviljoen was 't niet zoo vol als men verwacht had, er bleef onder de veranda ruimte voor een dansje; niet zoodra begon de muziek of er werd van die ruimte gretig gebruik gemaakt, al was ze beperkt. Het Fanfarecorps zal stellig dezen zomer de harten der danslustigen innig aan zich hebben ver bonden, 'n paar malen 'n bal-champêtre, dik wijls muziek aan 't strand de vereeniging maakte zich zeer verdienstelijk. Er werden nog enkele badgasten opgemerkt onder de bezoekers, het seizoen loopt ten einde, deze week zal het paviljoen worden gesloten. Het mooie, vaste weder maakte het verblijf' voor de talrijke badgasten zeer aangenaam, het bestuur van 't Zeebad kan terugzien op een buitengewoon goed jaar, er was bij hotel- en pensionhouders meer aanvraag dan plaat sing. Blijve het beheer der badplaats lang aan zulke goede handen toevertrouwd haar vooruitgang zal de beste dank zijn voor allen, die er hun krachten aan wijden. Zaterdagavond is te Helder een afschu welijke moord gepleegd. De korporaal der mariniers W. Pieffers, dienende aan boord der kanonneerboot aldaar, heeft op den een zamen straatweg buiten de gemeente, zijn meisje, Johanna van Lugteren, uit Dongen (Noorn-Brabant) met een steen op het hoofd geslagen en daarna in een ondiepe sloot langs den weg geworpen en zoo lang onder water gehouden, tot zij den geest gaf. Do moorde naar meldde zich later zelf aan bij de politie, die hem aan den militairen rechter overleverde. Het lyk der verslagene werd door de politie gevonden en naar bet gemeente-ziekenhuis overgebracht. De aanleiding tot de misdaad is nog onbekend. Bij Barnum en Rally's gezelschap ver richt ook een Amsterdammer zijn wonderen. Het is de rnan die ki isteenen op zijn hoofd met mokers tot gruis laat beuken. Billy Wells heet hij nu. maar als Amsterdamsche straatjongen zal hij wel een anderen naarn hebben gehad. Als jongen is hij reeds naar A merika getrokken en vocht daar tegen de Sioux-Indianen. Isaflc „de Vreter" is dood Te Schagen is overleden aan vliegende tering de vroeger bij zeker deel den volks wijd bekende Isaac de Vries, bijgenaamd „de vreter". In zijn jonge jaren kon hij ongeloofelijke hoeveelheden voedsel tot zich nemen, zóó zelfs, dat hij eens eenigen tijd aan een speciali teiten-theater te Amsterdam verbonden werd, ten einde het publiek te vergasten (?)ophet gezicht van een onverzadelijken veelvraat. Lang duurde zijn engagement niet, want deze specialiteit was inderdaad „te duur voor den kost". Een rauwe roode kool met een zesponder brood, plus een heele worst en 50 pruimen kon De Vries met gemak verorbe ren, eveneens een heel bos schar met wat zoute haring en een lang wittebrood. Te Haarlem werd hij uit een hotel wegge gooid, nadat hij de ontbijttafel had schoon gegeten en weigerde te betalen, omdat hem nog niet wat broodjes werden verstrekt. TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1