Buitenland. Op de Maandag alhier gehouden markt bestond de aanvoer uit630 schapen, 39 rammen, 249 lammeren, 4 paarden, 2 veulens, 2 koeien en 3 kalveren Bij stuggen handel werd besomd voor schapen f 10 a f 14.75, lammeren f7.50 f 9.50, rammen f 16 a f 18, paarden t 125 a f 150 veulens f 6u a f.80, koeien f 100 a f 140 en kalveren f 6 a f 8. Door drie Spanjaarden zijn in 't Land van Altena en omgeving 160 melkkoeien op gekocht. Wel een bewijs dat de Hollandscho melkbeesten goed gezocht zijn Den boeren den kunst afzien Een dame uit Noorwegen vertoeft thans in opdracht harer regeering in Friesland om een onderzoek in te stellen naar de bereiding van kaas. Na Friesland vertrekt zij naar Noord Holland, speciaal met het doel om daal de fabricage van vette kaas in oogenschouw te nemen. Van de liederenbundel „Voor Janmaat en Soldaat" verscheen reeds het 81ste dui zendtal, Ontegenzeggelijk een groot aantal voor een werkje in de Nederl. taal en wel een bewijs, dat het in den smaak valt bij hen, voor wie het in de eersten plaats is bestemd. Niet alleen echter voor Janmaat en Soldaat bevat het een ruime keuze van liederen, velen er van worden ongetwijfeld ook gaarne gezongen door niet-militairen, zoodat het met recht mag worden genoemd een bundel liede ren voor School en Huis, zoowel als voor Janmaat en Soldaat. Het boekje bevat 115 Vaderlandsclie liede ren, ziet er zeer net uit en verdient in veler handen te zijn. De prijs er van is slechts 15 cent. In de vossenklem Door een jachtopziener werd in een bosch op de grenzen van Friesland en Drente een klem geplaatst om e6n vos te vangen. Later bij de klem komende, vond hij daarin een poot van een vos, ter hoogte van de knie afgebeten. Door een ander werden een paar dagen later in hetzelfde bosch twee klemmen gezet en deze ving daarin twee vossen, waarvan één met 372 poot. Bloedige wielerwedstrijden 1 Op de Amsterdamsche wielerbaan hadden verleden week een 3-tal wedstrijden plaats. Een ooggetuige van deze wedstrijden, zelf beoefenaar van sport, schrijft aan het H b 1. o. a. Dat was geen wedstrijd, maar een slacht plaats. Afschuwelijk was het, hoe telken male jonge mannen werden weggedragen, kreunend en bloedend uit tal van wonden, veroorzaakt door een val. Ik wil hier niet in alle finesses de onge vallen schetsen, die gisteren plaats vonden. Genoeg zij het, dat dr. De Vries gedurende den wedstrijd, ja, zelfs nog een half unr na afloop daarvan, aanhoudend bezig was met het verbinden en verzorgen der gekwetsten. Een mooie sport Door enkele gezanten en consulaire ambtenaren werden aan het Kijk, blijkens het verslag van de Algemeene Rekenkamer, o. m gedeclareerd de door hen betaalde kosten van telegrammen, tot aanbieding van geluk- wenschen aan Hare Majesteit de Koningin- Moeder bij eenige feestelijkheden. De Algemeene Rekenkamer, van oordeel, dat alleen kosten van telegrammen welke dienstzaken betreften ten Jaste van het Rijk mochtenworden gebracht, en dat het aan bieden van gelukwenschen, wanneer het niet namens de Regeering geschiedde, als een aangelegenheid van particulieren aard moet worden beschouwd, waarvan de aan bieders zei ven de kosten behoorden te dragen, maakte bezwaar de onderwerpeiijke uitgaven te verevenen. De betrokken declaratiën werden daarop met de besproken posten verminderd 't Zou de moeite loonen eens na te gaan of de heeren dit jaar nog weer hebben ge feliciteerd. Men schrijft aan het „U. D."Als een bewijs van de overbevolking in krankzinnigen gestichten kan dienen, dat een inwonei van Vinkeveen dezer dagen voor plaatsing van een lijder in de laagste klasse naar 8 ge stichten getelegrafeerd heeft, doch van alle het antwoord terug kreeg, dat er geen plaats was. Sluiting Staten-Generaal 1 De Staats-Ct. bevat een Kon. besluit van 5 dezer, waarbij bepaald wordt dat de tegen woordige zitting van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 14 September 1901, des namiddags te 3 uur. De minister van binnenlandsche zaken wordt gemachtigd zich op dat tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Gene raal, ten einde in een vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam dei- Koningin te sluiten. Donderdag liet zich zekere Penning, van Hendrik-Ido-Ambaeht, door den barbier Rieff te Zwijndrecht scheren. Men verbeelde zich de ontsteltenis van den laatste toen deze, na het inzeepen, bemerkte een lijk voor zich te hebben. P. was plotseling over leden. Te Drunen (N.-Br.) was een koe bezig in de „spoorsloot" haar dorst te lesschen, toen het dier plotseling achteruitsprong. Een oogonblik later lag eene groote snoeit in het zand te spartelen. De roofvisch had namelijk in het water de onderlip van het rund vastgegrepen en werd op deze zonderlinge wijze op 't droge gebracht. Voor den koeherder was deze vangst een onverwacht buitenkansje. Zondagavond sprong te Delft een mari nier op de buffers van den achtersten waggon van een naar 's Gravenhage vertrekkenden trein Door het stationsper son eel werd onmiddel lijk naar 's Hage geseind om een onderzoek in te stellen. Bij aankomst te 's Gravenhage was geen spoor van den marinier te vinden. Te Ilpendam (N H.) werd Zaterdag bij gelegenheid der kermis, harddraverij gehou den. Inbrekers, vermoedelijk uit Amsterdam hebben hun slag weten te slaan. In de Pur- mer, bij Ilpendam woont de landbouwster wed. J. Beemster. Zij zelve was naar Edam haar zoon en het volk naar de kermis, zoodat het huis ledig was. Het huis is opengebroken en goud, zilver en een rijwiel zijn ontvreemd De politie deed onderzoek en achterhaalde drie logés van Lammetje Zondag. Een vierde dn met een rijwiel naar Purmerend reed, ontkwam, vrij zeker, met den buit. De heeren waren naar Ilpendam gekomen om te hengelen maar de snoeren waren droog gebleven. Vrijdagmiddag reed de automobiel no. 96 op den Rijswijkschen weg, toen plotseling het rijtuig tegen een boom stietde schok was zoo hevig, dat de tuf-tuf zoo goed als verbrijzeld werd. De beide passagiers kwamen er, wat bij de geweldige botsing bijna onbe grijpelijk is, met eenige lichte wondjes af. Te Brakel ontstond een hevige brand. De brandklok luidde en de spuiten rukten aan. Aan een vrouw, die reisvaardig de buurt uitliep, vroeg men waar de brand was. Zij antwoordde bedaard„Bij mij het ach terste gedeelte van mijn huis staat mij niet meer aan, ik heb een goede stapel hout en turf met twee kan petroleum begoten en aan gestoken." De vrouw had dit natuurlijk in een vlaag van waanzin bedreven. Gelukkig werd de brand spoedig gebluscht, anders zou de buurt, welke onlangs door brand geteisterd en kort geleden herbouwd is, met den sterken wind en het vele aanwezige hooi en stroo weder groot gevaar geloopen hebben. „Van goed ingelichte zijde wordt ons het navolgende voor waarheid medegedeeld in 1899 heeft de Zuid-Afrikaansche spoorweg maatschappij aan de Nederlandsche fabriek van werktuigen en spoorwegmaterieel te Amsterdam opgedragen het vervaardigen en leveren van een getal spoorweglocomotieven voor den dienst in de Z.-Afr Republiek. Het uitbreken van den oorlog, in October van dat jaar, is oorzaak geweest, dat de fabriek deze bestelling, ofschoon binnen den bepaalden tijd gereed, niet te Pretoria heeft kunnen afleveren. Niettemin zullen nu de locomotieven binnen kort de plaats harer bestemming bereiken. Zij zijn nl. door de Nederl. Fabriek van werk tuigen en spoorwegmaterieel aan de Britsche regeering verkocht, en in het Engelsche stoom schip „Lord Salisburygeladen, op 24 Aug. 11 naar Londen vervoerd, om van daar getrans porteerd te worden tot gebruik in den oorlog tegen de Boeren." Terwijl de heer Mc. Kinley, president der Ver. St. zich Vrijdag op de Tentoonstelling te Buffalo bevond, kwam 'n persoon naar hem toe en drukte hem de hand als bewijs van hoogachting Onmiddelijk kwam zijn met 'n doek omwonden linkerhand te voorschijn, waar onder een revolver geborgen was. Hij richtte deze op den President en schoot hem 2 kogels in 't lichaam waarvan één in 't onderlijf en de andere op 't borstbeen afstuitte. Aanvanke lijk meende men dat Mc. Kinley doodelijk getroffen was, doch door bekwame behande ling werden de kogels verwijderd en heeft men alle hoop op herstel. De moordenaar is een Pool en heet Leon Czolgosz. Hij is anarchist en behoort onge twijfeld tot 'n complot, dat hem tot het uit voeren dezer daad heeft aangewezen. Hij werd onmiddelijk gegrepen en 't scheelde weinig of 't volk had hem gelyncht. De politie en de gendarmen slaagden er eindelijk in den booswicht achter slot en grendel te krijgen. Volgens de jongste telegrammen van heden blijft de hoop op herstel aanhouden. Iemand, die Natal twee maanden geleden verlaten heeft, verhaalt in de Brusselsche „Petit Blen," dat toen reeds drie vijfden van het aantal treinen, die tusschen Natal en Transvaal reden verongelukten door den toeleg de Boeren. Met besliste zekerheid hielden de Boeren alle treinen aan, die levens middelen of ammunitie bevatten, nu eens aan de Natalsch-Transvaalsche grens, dan weder op nauwelijks 50 of 60 K. M. afstand ten N. van Pieter Maritzburg. Twee duizend paardendie de Engelsche regeering in Rusland gekocht heeft voor het leger in Zuid-Afrika, zijn te Stryi, een dorp in oostelijk Gallicië, aangekomen, waar groote stallen zijn opgericht om ze te bergen. Na een paar dagen rust gaan ze over Buda-Pest naar Triëst en vandaar naar Z.-Afrika. De Engel sche regeering gaat voort met koopen in Russ. en Oostenr. Polen. De Gallische paarden zijn bijzonder geschikt voor Z.-Afrika. Te Kimberly is een man van de Kaapsche politie, die weggeloopen was, zich bij de Boeren te Klipdam aangesloten, en aan de gevechten bij Kimberly deelgenomen had, tot zeven jaar dwangarbeid veroordeeld. Zeker een zonderlinge opvatting van het militair strafrecht, dat in zoodanig geval wel overal den kogel zal bedreigen. De twee rijkste menschen op de wereld zijn een Engelschman en een Chinees. De Engelschman is de heer J. Beit, chef van het huis Werntpr-Beit en Co. te Johannes burg. Het grootste deel der goudmijnen in Z-Afrika en de diamantmijnen van Kimberley zijn Beits eigendom. Hij bezit (om een rond getal te noemen) ongeveer anderhalf milliard guldens. De rijke Chinees is de bekende Li-Hung- Chang, die ook 1.500.(00.000 bezit. Op hem volgt in rijkdom een Z -Afrikaansche „uitlander", de bekende J. Robinson, naar wien ook een der mijnen genoemd is. Hij bezit ongeveer duizend millioen gulden. Dan volgen de heer J. D. Rockefeller (-le petroleumkoning) uit New-York met 800, de heer W-üdorf Aster in Engeland en vorst Domidof in Rusland met 500 millioen. Zooveel bezat Andrew Canargie eenigen tijd geleden ook, maar hij heeft nu nog maar 400 millioen, die hij echter voornemens is ook nog weg te schenken voordat hij sterft. De heeren Pierpont Morgan, Yanderbilt on William Rockenfeller bezitten ieder tusschen de 250 en 300 millioen, een kleinigheid dus vergeleken bij de grootste vermogens. De Russische regeering heeft langer zwijgen niet gepast geoordeeld en in een rondschrijven aan de gouverneurs der vel schillende provincies openlijk erkend, dat de oogst in den lande mislukt is, en een tijd perk van nood aanstaande schijnt. Het be dreigde gebied moet ditmaal bijzonder groot zijn en omvat de districten aan den linker Wolgaoever Wjatka, Kasan, Perm, Usa, Samara en Orenburg verder aan den rechter Wolgaoever Saratoff en Sirnbirsk, en in Zuid Rusland de gouvernementen Charkoff, Woronesh, Jekaterinoslaff en Taurië, dus een uitgestrekter gebied dan in jaren te voren. Met saamgedrukte lucht. Terwijl men in Europa nog slechts den stoom gebruikt voor het spoorwegverkeer, hebben de Ame rikanen reeds de geneuchten van het elec- trische bedrijf gesmaakt en zij beginnen dit zelfs nu reeds los te laten voor het bedrijf met saamgedrukte lucht. Op den Manhattan-spoorweg worden tegen woordig uitsluitend locomotieven met saam gedrukte lucht gebruikt en de resultaten zijn schitterend, naar het heet. De Yankee bladen noemen dan ook de electriciteit ver ouderd. De voordeelen van de locomotief met saamgedrukte lucht zijn, dat zij geen tender behoeft, geen rook maakt, geen stoom afgeeft en geen leven maakt. De ideaal-locomotief dus In het laatste nummer van „Sluit Schiedam" leest men onder het opschrift „De kleeren maken den man het volgende Een student in de rechten te Parijs had uit Marocco een prachtig costuum ontvangen, het gewaad yan een Mohammedaansch hooge-

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2