I I een Boerenknecht 3 Verloting Postbond Pakketten Boekwerken Buitenland. Marktberichten. Mond- en Blaas- Harmonika's. Pre dikbeur ten, Aanbesteding op DONDERDAG 19 SEPTEMBER, bij inschrijving verhuren: De naweiding tot 1 Novem ber 1901 van 14 Heet- gras- en lucerneland Mondharmonika's 32 toonen 30 ct. ALLE Als een voorbeeld van trouwe plichts betrachting meldt men uit Rouveen, dat de weduwe Hokse, aldaar, reeds 63 jaar bij eenzelfde familie als naaster is werkzaam geweest. In het „Bouwkundig Weekblad" wordt in een artikel over „minimum-loon, maximum arbeid en nog iets" medegedeeld, dat de stratenmakers te Amsterdam, werkzaam op de werken door de gemeente in het openbaar aanbesteed en gedurende de jongste twee jaren uitgevoerd, gemiddeld f 30 a f 40 per week (van hoogstens 5 werkdagen) verdienden. Volgens denzelfden schrijver wordt op de aangenomen werken door opperlieden, metse laars enz. 35 en 40 ct. per uur verdiend. Dat er vele van door de Spoorweg maatschappijen vervoerde goederen niet altijd aan belanghebbenden kunnen worden bezorgd wegens onvoldoende adressen, dat die goe deren ook niet steeds weder aan de afzenders terug bezorgd kunnen worden om dezelfde redenen, of wel dat er vele goederen om de een of andere reden worden geweigerd, blijkt wel uit het besluit der H. IJ. S. Mij., om deze publiek te doen verkoopen. Onder die niet geaccepteerde of onbestelbare goederen bevinden zich antieke meubelen, rijwielen, manufacturen, wijn, sigaren en zelfs een kermiskraam met zware kisten. Over Lorenqo-Marquez zijn te Londen berichten ontvangen, waaruit zou blijken, dat generaal Botha den winter doorgebracht heeft in het noordoosten van Transvaal, bij de Port. grens, waar hij zich heeft bezig gehouden met de versterking en reorganisatie van zijn commando. Hij kreeg veel recruten uit Natal en zelfs zouden Europeesche vrijwilligers er in geslaagd zijn, zich bij hem te voegen. Ook moet het gelukt zijn, hem over zee groote hoeveelheden ammunitie en geweren toe te zenden, welke aan land gebracht zijn op een verlaten deel van de Port kust. Botha zou boverdien een middel gevonden hebben, om onafgebroken in gemeenschap te blijven met Europa. Hij heeft 8 a 10.000 man onder zijn bevel, die allen vastbesloten heeten tot het uiterste te strijden en gewapend zijn met 4 kanonnen van 6 c.M. en 1V» batterij veldar tillerie. Met deze strijdmacht zou Botha voor nemens zijn den zomerveldtocht te beginnen, hetzij langs den Delagoa-spoorweg in de rich ting van Pretoria, hetzij door een inval in Natal tot aan de Tugela. De Boerenopperbevelhebber heeft veel geld en houdt drie gevangen Engelsche officieren als gijzelaars bij zich. Aan een mededeeling van iemand, die het concentratiekamp te Potchefstroom bezocht is het volgende ontleend: „Ik bezocht het kamp te Potchefstioom en aanschouwde zeer treurige dingen. De gevangenen ontvingen twee pond vleesch per week en het vleesch is van zulk slecht soort, dat de gevangenen dikwijls weigeren er van te eten. Een jongen van 14 jaar stierf en riep stervende: „Zwarts, kos 1" (Kos beteekent voedsel en Zwart is de commandant van het kamp) Een meisje stierf drie dagen geleden. De geneesheeren gaven bevel het gezichtje te bedekken, de aanblik was te afzichtelijk. Het sterven van honger is de vreeselijkste dood, die bestaat. Ik zag het lijkje van het meisjede huid was gedroogd aan de beenderen en de afschu welijke aanblik van dat kleine gezichtje zal jk nooit vergeten. Moge God spoedig helpen Volgens een Express"-bericht heeft de Portugeesche regeering te Lissabon mededee ling uit Zuid-Afrika ontvangen, dat de Boeren zich gereed maken om Portugeesch Oost-Afrika te bezetten. Er zijn maatregelen getroffen en soldaten worden in gereedheid gehouden om den inval te keeren. Een bezoek bij Barnum en Bailey. Voor ons vorig nummer te laat ontvangen. Amsterdam 16 Sept. Aangevoerd 301 Run deren. Ie kwal. 60 A 63 ct., 2de kwal. 56 ct. 3de kwal. 52 ct. per KG. 200 Melk- en Kalf- koeien t 120 A f 240; 21 Graskalveren f 22 A f 28; 69 nucht. Kalveren f 9,a f 12,12 Schapen 1 18 A f 24; Lamineren f a 395 vette Varkens 42 A 47 ct. per K.G. Purmerend, 17 Sept. Aangevoerd 228 vette Kalveren 60 A 80 ct. per KG.151 nucht. Kalveren f 8 it f 18; 231 vette Varkens 45 A 49 ct. per KG.; 98 magere Varkens f 15 A 25; 132 Biggen f 6 A f 10.—2574 Schapen en 240 Lammeren; 653 Runderen en 33 Stieren; Kip-Eieren f 3.75 A f 4.50 per 100. Vette Koeien, 503 stuks, prijsh. handel matig. Gelde Koeien, stuks, prijsh. handel stug. Melkkoeien, prijsh., handel matig. Vette Kalveren, handel matig. Nuchtere Kalveren handel vlug. Vette Varkens, handel matig. Magere Varkens h. matig en Biggen h. matig. Vette Schapen, hooger in prijs, handel vlug. Overhouders lager in pry's, handel stug. Lammeren hooger in prijs, handel matig. Zondag 22 September. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. (Maandel. Coll.) Waal. Voorm. 10 uur de Ds. Smits. Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink Oosterend. 'Voorm. half 10 de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. ADVERTENTIËN. Den 21n. September hopen onze geliefde oom en tante, KLAAS KRIJN EN en ANKE SCHAGEN, hunne 25-jarige echtvereeniging te her denken. Uit naam van hun dankbare neef en nicht DIRK CORNELIS VLAS. AALTJE VLAS—Blom. voor leden vjd. Doopsgez. Gem. van Burg, Waal en Oosterend van liet rijden met den Leeraar naar Waal en Oosterend. Inlichtingen en voorwaarden bij ondergetee- kende, waar inschrijvingsbilletten vóór 26 Sept. bezorgd kunnen worden. D. P. BAKKER. 's avonds 8 uur, in het logement „de Oranjeboom". C. MOOJEN Czn. VERHURING. Het Bestuur van het Waterschap de 30 Gemeenschappelijke Polders op Texel zal Baan dag 23 September 1901, 's middags 12 uur, in het Café den Burg in het NOORDEN aan den derden dwarsweg bij Klein Zeeland. GEVRAAGD (ongehuwd) buiten Texel. Inliohtingen bij K. PEREBOOM. id. dubbele 64 60 id. driedubbele 96 120 id. vierdubbele 128 150 id. zesdubbele 192 250 Alles le kwaliteit. Prachtige toon. BLAASHARMONIKA'S 6 toonen en 2 bassen f 0.70 io i i-20 id. van f 1.30, f 1.40 - 1.50 - 1.75, - 1.85 Franco toezending tegen inzending van i Postwissel met 15 ct. verhooging voor porto. Exporthandel JOH. DE HEER, Rotterdam. Vraag Harmonika-catalogus gratis. Wederverkoopers hoog rabat. aangeboden door BOLLE, COHEN, SMIT, KOSTER, QUIRIDO, enz., worden zonder verhooging van prfls geleverd door den BOEKHANDEL PARKSTRAAT, Barnum en Bailey, dat is het groote nieuws van den dag, het onderwerp van vele gespiekken. Geen wonder. De firma heeft er voor gezorgd dat hare komst niet onmerkbaar zou geschieden. Door reusachtige biljetten, in groote getale verspreid en aangeplakt, waar daarvoor maar een plaatsje kon worden bemachtigd, werd gezorgd voor een publiciteit, als nog haast niet voorkwam. Is die reclame op zoo grooten schaal zekei noodig om duizenden bij duizenden te trekken naar al het vreemde en het wonderbare op velerlei gebied, waarvoor dagelijks een kapitaal tot instandhouding noodig zal zijn, het heeft deze schaduwzijde dat de verwachting hoog, mogelijk te hoog wordt gespannen, voor menigeen die er een bezoek wil brengen. En toch, de ondernemers hebben niet te veel gezegd, ik heb mij daarvan mogen overtuigen door een bezoek hetwelk ik aan een der voorstellingen heb gebracht. Ter wille van uwe lezers, waarvan mogelijk sommigen voornemens mochten zijn een bezoek aan deze eenige inrichting te brengen, zij het mij vergund mijne indruk ken mede te deelen en eenigszins als wegwijzer dien stig te zijn, Voor hen, die per spoor te Amsterdam arriveeren, zou ik voor de verdere tocht naar het terrein willen aanraden, indien zij althans er niet willen heen wande len, om vanaf den Dam te gaan met de tram naar de Linnaeusstraat en bij aankomst aldaar verder te wande len, wat niet zoo groote afstand is. Meen nu evenwel niet dat de tocht per tram maar zoo gemakkelijk gaat, als een tochtje met de Diligence naar de haven, want niettegenstaande voor deze gele genheid extra wagens in dienst zijn gesteld, wordt nog iedere tramwagen als 't ware bestormd door de honder den, welke van die gelegenheid gebruik willen maken men is dan ook met onfort iuig wanneer men niet meer dan 2 of 3 maal eene vergeefsche poging heeft gedaan om een plaatsje in een der vertrekkende wagens te bemachtigen. Een andere gelegenheid, m. i. nog beter en waarvan ook ik gebruik maakte, is, om met de tram Station "Weesperpoort, Weesperzijde, of Sarphatistraat te gaan, en dan vanaf het station Weesperpoort vervolgens met de Gooische Stoomtram, tot voor het terrein Oud-Roo senburg velen maken dan ook van die gelegenheid gebruik. Afgescheiden van het hoofdgebouw zijn in een paviljoen eene groote verzameling menschelijke abnor maliteiten te bezichtigen; daarvoor wordt een eztra- intrée gevorderdvelen voldoen daaraananderen maken er geen gebruik van en begeven zich direct naar het hoofdgebouw. Op den weg daarheen tracht alreeds een enkele opkooper van kaarten zaken te doen, doch ik heb niet ontdekt dat iemand daarvan gebruik maakta; men houdt zich aan het verzoek van de directie om kaarten aan de daarvoor opgestelde bureanx te koopen. Dat het daar een zeer groot gedrang en ophooping van menschen is, behoeft geen betoog, doch waarlijk men behoeft zich niet zenuwachtig te maken geen kaarten te zullen krijgen, want waar, zooals hier voor het publiek volgens sommigen 12000 (volgens anderen nog meer) kaarten beschikbaar zijn, voor z'n goeie geld, daar blijft ook voor de laatste nog wel een kaart disponibel. De tocht naar het hoofdgebouw loopt door de mena gerie, waar ter rechterzijde in prachtige wagens de wilde dieren zijn tentoongesteldaan het einde er van staan kolossale olifanten, terwijl in het midden het meer tammere gedierte, alskameelen, zebra's en andere zijn opgesteld bovendien is in het midden der mena gerie een flink platform geplaatst, waar dikke en dunne mensehen en andere zonderlinge afwijkingen van de natuur bij het menschelijk geslacht, een plaats vinden. Van uit deze tent oftewel menagerie komt men in het circus of arena, een hoogst eenvoudige doeh reus achtige tent in den vorm van een langwerpig rond. In het midden bevinden zich over de lengte drie manege's en daartussehen twee tooneelen; daarom henen is de renbaan en daar weder om henen zijn de zitplaatsen voor het publiek. Zonder veel drukte wordt door tal van bedienden aan de bezoekers de afdeeling gewezen, waarvoor men kaarten heeft gekocht en door weder anderen den be zoekers een plaats aangewezen, komt men na zijne plaats te hebben gezien tot de meening dat een duurdere plaats meer wenschelijk wordt geacht, dan vindt men, door bijpassing, aan een der vele losse bureaux in het hoofdgebouw aanwezig, gemakkelijk gelegenheid zich eene meer gewenschte plaats te verschaffen, toch is iedere plaats goed, omdat in de drie verschillende manege's tegelijkertijd hetzelfde wordt vertoondwaar b.v. in een ander circus een paard en berijder voorkomt komen hier telkenmale 3 of meer paarden en rijders, die zich over de 3 maneges verdeelen evenzoo gaat het met de acrobaten op de beide tooneelen. De clowns doen hunne grappen in den regel al wandelende in de, de manege's en tooneelen omvat tende, renbaan, waardoor ieder bezoeker hen ziet voor bijtrekken. Van de verschillende toeren u eene beschrijving te geven, ik waag mij er niet aan, ik zou uw geheele blad er misschien nog mee in beslag nemen. Wel mag ik zeggen dat er zware toeren worden verricht op elk gebied, zoowel door de acrobaten die daar hoog in de lucht zweven en menig stout stuk vertoonen, door den fietsrijder, die van uit de top van de tent bij een ladder afrijdt, door de acrobaten op het tooneel, door de rijders en rijdsters in de manege's en om niet te vergeten de wedstrijden in de renbaan zoowel door bereden paarden als met de zegekarren; waarlijk men ziet te veel om 't alles in zich op te nemen. Een onmisbaar iets, is dan ook wel het programma van 10 Cts, waardoor men, tijdens de voorstelling en ook later in gedachten, zich een duidelijk beeld kan maken van het geheel. Wat mij vooral trof, was de uitstekende orde welke in het geheel was op te werken; ieder wist zijne plaats zoowel het werkvolk als de kunstenaars. Die goede orde, dat flinke, die gerustheid bij allen, doet den bezoe kers kalm aan en doet hen de stoutste toeren zonder huivering aanzien. Een bezoek aan Barnum en Bailey is voor hen die het niet aan de centen mangelt, wel aan te raden - ik wensch dat ik voor dezulken door deze tot wegwijzer moge zijn; die de kosten niet kan missen, blijve thuis, en stelle zich met deze causerie tevreden wij moeten allen wel eens wat derven. Zaandam. De R. JÉ S OUDESCHILD, Sopt. 1901.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 3