Buitenland. Marktberichten. V ergadering Boerëntaii Land- en Draaineerbuizen. Scljoorsteeij- eq Rioolbuizei]. Pre d i k b e u r ten, ADVEKTENTIEN. Aanbesteding Dames boven 16 en Heeren boven 18 jaar een Zanggezelschap Voordrachtenavond SCHOUW. Toen Maandagmorgen 7 uur een boeren arbeider langs een hooischelf in de Buiksloter Ham, by Amsterdam, kwam, werd zijn aan dacht getrokken door een zwak geschrei. Hij kwam nader en vond in een opening even boven den grond er in gemaakt, een knaapje van ongeveer 2 jaar in schamele kleeding liggen. Hij kon echter het kind er niet uit krijgen, zoodat hij het liet liggen en de politie met zijn vondst in kennis stelde. Een paar agenten gingen er op af en namen het knaapje mode naar den naast bij gelegen politiepost, waar de commissaris der sectie spoedig verscheen en twee rechercheurs ge lastte zich nabij de schelf verdekt op te stellen, daar hij verwachtte, dat wel spoedig iemand zou opdagen om den knaap terug te halen. En zoo geschiedde het werkelijk. Tegen 9 uur kwam een man het kind halen. De rechercheurs vernamen van hem, dat hij de vader was en zij vertelden hem toen waar zijn kind was. De man verhaalde nu op zijn beurt, dat hij des nachts bij huiselijke oneenigheid zijn woning verlaten had, zijn kind medenemend en dit in de schelf, wegens het barre weder verborgen had Ook hij had er don nacht doorgebracht, doch nu was de twist bijgelegd en kwam hij zijn kind terughalen. Yoor ue uitzending van zuster Schipper te Rotterdam naar de concentratiekampen in Zuid-Afrika, is totaal ingekomen f 1384 725. De Engelscge regeering heeft nu evenwel geweigerd een permit af te geven voor haar en het plan kan dus niet doorgaan. Tot 21 dezer kan door de gevers beschikt worden over de bijdragen, bij den heer P. R. Mees, aldaar. Alle bijdragen, welke dan niet zijn opgevorderd, worden gevoegd bij het onlangs daar ter stede voor de Boerenvrouwen en kinderen ingezamelde geld. Te Philippine wordt tegenwoordig op Zon- en feestdagen des avonds om 10 uur de kerkklok geluid om het sluitingsuur dei- herbergen aan te kondigen Vroeger geschiedde dit door den gemeente veldwachter, maar nu het aantal drankgele genheden in de laatste jaren in die gemeente nagenoeg verdubbeld is, verliep er gewoonlijk een half uur eer de laatste herberg aan de beurt was. Men schrijft aan de „Leeuw. Ct": Te Wolvega kwamen twee personen, die eene kar trokken, waarop een ongelukkige vrouw zat, die kermde van pijn, met twee kinderen naast zich. Deze personen zeiden dat zij afkomstig waren van Ommen in Overijsel en op reis waren naar een ziekenhuis waarin de ongelukkige vrouw zou verpleegd worden. Het gestel van de vrouw zoo zeiden zij liet niet toe om haar per spoor te vervoeren, zoodat men de toevlucht had moeten nemen tot een kar. Zij vervoegden zich ten gemeentehuize en vroegen daar om onderstand, maar daar werd het zaakje niet vertrouwd, en kregen ze slechts 50 conts, doch bij het publiek verwekten zij medelijden, zoodat iemand hun een rijksdaalder gaf, en een ander een rondgang deed en vrij wat ophaalde. Den volgenden dag vertrokken zij naar Heerenveen, waar ook iemand tegenwoordig was die de vertooning te Wolvega bijgewoond had. Hij zag nu dat de zieke vrouw vrij wat opgeknapt, vlug ter been, goed gezond was en zich met de kartrekkers naar een kroeg begaf. Van Heerenveen vertrokken zij naar Leeu warden, waar de 'politie spoedig een einde aan deze bedriegerij moet gemaakt hebben. Export van Siberische boter Het Cen- traal-Bureau der Ver. tot bevordering v.m den Ned. export te s-Gravenhage deelt mede, dat de Einsche boterhandelaren zich zeer on gerust maken over de concurrentie, welke Siberië hun aandoet op de Engelsche markt. Sedert het begin van dit jaar heeft men uit Siberië niet minder dan 25.(00 vaten beter per week naar Reval, Riga en Libau geëxpor teerd. Vijf treinen, uit 200 wagens bestaande vertrekken iedere week naar die havens, een naar Reval, drie naar Riga en een naar Libau. De reis duurt, twaalf dagen. De boter wordt in koelwagens geplaatst, waarin de tempera tuur nooit 6 gr. Celsius overschrijdt. Deze botertreinen zijn overigens prachtig georganiseerd. Vanuit genoemde havens wordt de boter zoo snel mogelijk naar Londen vervoerd; zij wordt in stoombooten geladen, die 13 a 14 knoopen in het uur loopen en het Noord-Oost- Zee-kanaal nemen als de korste verbinding. Deze stoomschepen zijn speciaal voor boter- transport ingericht en voorzien van verkoe lingstoestellen, welke het mogelijk makende temperatuur zelfs tot onder 0 te brengen. Siberië, met zijne onmetelijke grasvelden en groote kudden, zal ons land, Denemarken Finland, Frankrijk, Canada en andere boter- produceerende landen een concurrentie aan doen, waarmede men ernstig rekening zal dienen te houden. Een aanstaand Delftsch student, voor wien bij den Senaat was gevraagd om hem bij het ontgroenen met zachtheid te behan delen, vond bij zijne aankomst in de studen tenstad aan 'het station een brancard, waarin hij met zorgvuldigheid naar zijne kamer werd getransporteerd. Indisch recept om rijst te koken. Hem goed wasschenhem te veel wasschen in koud water maak hem hardlaat water gauw kokengooi hem inhij niet te heet moet wordenkokend water hem te veel schudt. Kook hem een kwartier of wat langer dan wrijf de rijst tusschen duim en vinger als alles wegwrijft hem is gaar. Dan rijst in vergiettestlaat heet water wegloopen. Gooi dan een kop koud water op hem dan doe rijst in een sauspan, en houdt hem gedekt dicht bij het vuur. Rijst heelemaal klaar. Eet hem op. Lord Kitchener seint uit Pretoria d.d. 18 dezer: Drie compagniën bereden infanterie met drie kanonnen, onder bevel van majoor Gough, die ten zuiden van Utrecht op ver kenning was, kregen bij De .Jagersdrift onge veer driehonderd afgezadelde Boeren in 't gezicht. Zij stegen af en trokken naar een heuvelreeks om den vijand te kunnen bespieden. De beweging der Poeren was een list. Majoor Gough werd plotseling aangevallen in het front van zijn rechterflank door de Boeren, die aanzienlijk in aantal waren en onder- bedekking vochten. De Engelsche troepen werden na een hevig gevecht overwonnen en verloren hunne kanonnen. Gedood werden twee officieren en veertig man, gewond vijf officieren en vijfentwintig man, gevangenge nomen vijf officieren en honderd vijftig man. Majoor Gough en een ander officier ontsnap ten in den nacht naar De Jagersdrift. Bericht wordt, dat de Boeren meer dan duizend man sterk waren en onder bevel van Botha stonden Ik zend versterkingen naar generaal Lyttelton. Nog seinde Lord KitchenerGeneraal French rapporteert, dat generaal Smuts, teneinde door een cordon heen te breken, van colonnes die hem trachten in te sluiten, een escadron lanciers bij Elandsrivierpoort, ten westen van Tai'kastad bestormde, waarbij drie officieren en twintig man werden gedood en een officier en dertig man werden gewond De vijand was gekleed in khaki en leed zware verliezen. Lord Kitchener seint uit Pretoria d.d. 19 dezerEen compagnie bereden infanterie, die twee kanonnen van de Royal Horse Artil lery, bij de waterwerken achtergelaten, escor teerde, werden vijftien mijlen ten Zuidwesten van Vlakfontein door een sterke Boerenmacht aangevallen en gevangen genomen. Een luitenant van de artillerie werd gedood. Co lonnes zetten den vijand na. Scliagen, 19 Sep. Aangevoerd: 12 paarden f 70 a f 200,12 Stieren f 70 a f150; 40 Gelde- koeien f 100 a i 16078 Kaltkoeien f 130 a 1 230; 5 Vaarzen t 60 a f 70; 21 Nuchtere Kalveren f6 af 15; 850 Schapen! 11 af 24. 200 Lammeren f7 a f 13 Bokken en Geiten f 0,a f 0.27 Varkens f 14.a f 16. 21 Vette Varkens 4S a 50 cent per kilo 89 Vette Koeien f 160 a f 255; 57 Biggen f 8. a f 11.-Kipeieren, f3.50 a f 4.Eenden act. Boter per half k.g. f 0.65 a 0.70. Leiden, 20 Sep. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 118 a f 253; 92 Stieren f 52 a f 290 Veuleus 17 stuks 79 af 100. 154 kalf koeien f 110 a f 237 Melkkoeien f 110 a f237 102 Varekoeien f 92 a f210 283 Vette koeien f 118 a f 253 68 Vette kalveren f 37 a f 80.34 Magere kolveren f 6.a f 25.176 Graskalveren f 21 a f 62; 928 Vette schapen f 17 af 27.410 schapen (weide) f 13 a f 21.Paarden! af 165 Magere Varkens fl3a f 44. Vette Varkens a ct. 441 Biggen f 6. a f 12. 1070 Lammeren f 5.50 a f 11. Zondag 22 September. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink Oostermd. Voorm. half 10 de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. üoste>-end. Voorm. half 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Geen dienst. Oosteretid. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 15 Sept. tot 22 Sept. 1901. ONDERTROUWDA. Dros, (de Cocksdorp) en F. Dalmeijer (Oost). GETROUWD: Geene. GEBOREN Jacob z.v. C. Veeger en A. Schraag fde Westen), Jan z.v. K. Puiman en A. Maas (den Burg), Tetje d.v. J. Koopman en A. Duinker (den Burg), Bertha Cornelia d.v. D. C. Dros en M. Kievit (de Cocksdorp). OVERLEDENA. Kooger 88 jr. weduwe van S. de Leeuw (Oosterend). Y Geboren: BERTHA dochter van D. C. DROS en M. DROS—Kievit. Eierland, 20/9 1901. Ondertrouwd A. DROS Pz. en F. DALMEIJER. Dé COostf°rP' j Texeli 20 SepL mi- Algemeene kennisgeving. voor leden v/d. Doopsgez. Gem. van Burg, Waal en Oosterend van liet rijden met den Leeraar naar "Waal en Oosterend. Inlichtingen en voorwaarden bij ondergetee- kende, waar inschrijvingsbilletten vóór 26 Sept. bezorgd kunnen worden. D^P. BAKKER. Op Vrijdag' 27 Sept. 1901, des morgens te 91/, ure in het logement vde Zwaanaan Den Burg alhier vergadering van alle leden. Do afdeelingen worden verzocht voor dien datum te willen vergaderen en de penning meesters de contributie te innen. AGENDA: Retarding buurtwegen. Bespreking tramplannen. Zij, die als lid willen toetreden kunnen deze vergadering bijwonen. Namens het bestuur de Secretaris, C. ZIJM Tz. worden uitgenoodigd om a.s. Woensdagavond, 7 uur, in 't lokaal van den Heer Jb. BUIJS te De Cocksdorp samen te komen, ten einde op te richten. K. van 't VEER. De ondergeteekende belast zieh gaarne met het publiek verkoopen van roerende en vaste goederenwaarop voorschot wordt gegeven en, zoo verlangd, met dadelijke afrekening. Verhuurt vaste goederen en transporteert deze onderhands. J. E. WINKLER. DE COCKSDORP, op Zaterdag 28 September a.s.. 's avonds halt 8 door den heer DE JOA'GH, in het lokaal van Mej. THOMASSEN. ENTRÉE 25 ets. de persoon. lieer en Dame 40 ct. Dijkgraaf en Heemraden van het Water schap de 30 Gemeenschappelijke polders op Texel brengen bij deze ter kennisse van de Ingelanden, dat naar aanleiding van art. 15 der keur en verordening voor dit Waterschap, de Schouw, op het schoonmaaijen en zuiveren van de Togt- slooten en Cenen, van bobbels, kroos, riet en flab, is bepaald op Donderdag 10 October 1901 en in den polder HET NOORDEN Zaterdag 12 October daaraanv., de nalatigen verbeuren eene boete van f 1.en bij herschouw van f3. Texel, den 17 September 1901. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. J. ROEPER, Dijkgraaf. S. KEIJSER Pz., Secretaris. W.F.STOEL&ZTTO 10 (Maandel. Coll.) Waal. Voorm. 10 uur de Ds. Smits.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2