Gemengd Nieuws. BIJVOEGSEL beboerende bij de Te.xelsehe Courant ran Zondag' 33 September 1901. Naar wij vernemen heeft de iirma Krijns te Joure den 92-jarigen Glas doen weten, dat zij voortaan in zijn onderhoud zal voorzien Zij wenschte niet dat hij bedeeling genoot van de diaconie der Herv. Gemeente Nog vernemoa wij dat bij den burgemeester een aanbieding van een verzekeringsmaatschappij was ingekomen om voor het onderhoud van den grijsaard te zorgen. („Hbld.") Voor de Boeren Bij den heer C. A. van Spronsen, West- zeedijk 17, te Rotterdam worden briefkaarten verkrijgbaar gesteld, dragende aan de eene zijde het adres van don keizer van Rusland (in Frankrijk; „A Sa Majesté l'Empereurde Russie, Chateau de Compiègne (Oise) en aan de andere zijde eer. teekening van Willette Paul Krugor, afgetobt, een kruis torschend, in een land waar het oog slechts brandende hoeven ontwaart. Onder de teekening een schoon gedicht (in het Fransch) aan „Z M. Nicolaas II, die den stoot gaf tot de Conferentie van Den raag een gedicht, dat van den Czaar vraagt, dat hij de verwachting vervulle, die hij met de Vredesconferentie heeft opgewektdat hij de woorden spreke, die de natie bevrijden zullen, welke thans dreigt ten onder te gaan; dat hij boven het tooneel van den strijd de vaan des vredes ontplooie De bedoeling is dat duizenden en duizenden deze briefkaart verzenden. Ook uit andere landen zal de Czaar tijdens zijn verblijf in Frankrijk honderdduizenden exemplaren ont vangen. Moge de machtige gebieder aller Russen door deze betooging „en masse" herinnerd worden aan dezedelijke verplichting, die, door de Vred 'sconferentie, op hem rust moge eindelijk de kreet der Z.-A. Republieken om arbitrage gehoord worden. Door de firma Arntzenius, Jannink Co., te Wierden, is in haar bontweverij „Sofia, Koningin der Nederlanden" een bekendmaking aangeplakt, waarbij wordt te kennen gegeven dat zij besloten heeft de fabriek uiterlijk 2 November a s. stop te zetten, omdat de wijze zooals in den laatsten tijd een gedeelte van het werkvolk wordt opgetreden tegenover hun medearbeiders, wier handelingen om de een of andere reden hun ontevredenheid hebben opgewekt, de fabrikanten tegen de borst stuit en hun het drijven der fabriek niet alleen tot eén onaangenamen last maar tevens tot een schadepost maakt. Den klossenspoelsters, scheersters en ster kers, die tengevolge van dit besluit spoedig zonder werk komen, zal, wanneer zij geen werk weer yinden, tot 5 Oct hun gemiddeld weekloon worden uitbetaald. Verder verklaart de firma zich bereid de arbeiders, die het bewijs leveren, dat zij ten gevolge van de aan de fabriek heerschende slapte niet in hun levensonderhoud kunnen voorzien, tot 2 November a.s. geldelijk te steunen. Door dit besluit der firma komen meer dan 200 personen zonder werk. („Zm. Ct.") Aangezien gedragen vetledoren laarzen welke in de garnizoensmagazijnea van klee- diag zijn opgelegd, in waarde verminderen, doordat het overleder in de dracht niet lenig wordt gehouden, ten gevolge waarvan in de magazijnen het overleder meestal hard wordt en de plooien in het leder na verloep van tijd niet meer verwijderd kunnen worden, is de volgende behandeling voorgeschreven Laarzen als hier bedoeld moeten, vóór de inlevering, met lauw water worden afgewas schen, ten einde hot ledar van aangehecht vuil en smeer te ontdoen, daarna ep de leest worden geslagen en vervolgens zoogenaamd worden opgebeend Voorts moeten dé plooien worden weggestreken en het overleder met een mengsel van vaseline en een weinig traan goed worden ingesmeerd. De bewerking wordt door de schoenmakers der korpsen verricht tegen eene vergoeding van 25 ct. per paar laarzen. Daar het ons voorkomt dat ie kennis van vorenstaand practisch middel velen onzer lazers welkem zal zijn, doen wij daarvan mededeeling. Epn der beide korporaals van de 3e eomp. 5e bat. 6e reg. inf., behoorende tot het garnizoen van Geertiuidenberg die voor eenigen tijd geleden deserteerden in gezel schap van den sergeant Le Rutte, met het doel om gezamelijk dienst te nemen bij het Boerenleger, is Dinsdag j.l te 's Hertogebosch aangekomen en ter beschikking gesteld van den auditeur, geen gelegenheid was om naar Afrika te komen, hadden de korporaals Baijen en Simons zich voor het Vreemdenlegioen aangemeld, terwijl sergeant Lo Rutte terug keerde en zich ter beschikking stelde van de militaire autoriteit. Laatsgenoemde bevindt zich dan ook reeds geruimen tijd, in afwach ting van de beslissing van den krijgsraad, in voorarrest. Baijen en Simons zijn werkelijk bij 't Vreemdenlegioen ingedeeld geweest, maar uit Algiers gedeserteerd. Baijen is in Pui ijs achtergebleven. Het tafereel, door Sunons omtrent het verblijf te Algiers en den toe stand in het Vreemdenlegioen opgehangen, geeft daarvan een allertreurigst beeid. B;j de groote cavalerie-manoeuvres in Frankrijk deed kolonel Lavaivre aan het hoofd van zijn regiment een charge. Plotseling deed zijn paard een zijsprong en wierp zijn berijder af. Het geheele regiment rende over zijn commedant heen, dien men vermorseld meende te vinden. Hij had echter alleen door zijn val den arm gebroken en was overigens door de paar -enhoeven niet gedeerd. Tot dusver heeft de oorlog tegen de Boeren den Engelschen ongeveer 3 000 mil- lioen gulden gekost, ongerekend de schade loosstellingen, welke nog moeten worden betaald. De nieuwe fase in den oorlog, die ten gevolge van Kitcheners proclamatie begon nen is met 15 Septis in den Vrijstaat ingeluid met hevigo onweders. Voortdurend vallen geweldige stortregens. Te Kroonstad heeft een cycloon alle barakken weggeslagen, die den Engelschen als lazarets dienden. -ommige Britseha kampen zijn overstroomd. Men heeft de zieken naar Bloemfontein moeten over- brefigm. Als een bewijs van de heftigheid der anarchistische uitingen, halen wij uit een artikel in het anarchistfech blad „Libertaire" aan, dat de soldaten, die belast zijn met de veiligheidsdienst van den Czaar, worden opge wekt „te schieten op het triomfeerend car- nailledat zijn dus de Czaar, de president, de Ministers, de officieren en de geestelijkheid. (D) De Engelsche bladen putten hunne be richten over President Kruger steeds uit Brussel. Zoo seint Reuter uit Brussel, dat President Kruger zeer getroffen is over de overgave van zijn zoon. Er is nu echter slechts sprake meer van één zoon. H«ewel Kitcheners telegram C. Kruger noemt schijnt Tjaard Kruger bedoeld te zijn. Deze schijnt geen invloedrijk persoon te zijn hij was aangesteld bij de detectieve-af- deeling. De President hield veel van dezen zoon hield hem zoo veel mogelijk de hand hoven het hoofd. Er zijn nu nog 2 zoons en 4 schoonzoons van President Kruger in hot veld. Het lijkt wel of do Engelschen gevoelen dat zij met worgen en doodschieten der re- bollen den opstand in de Kaapkolonie in de hand werken. Volgens een Reuter-telegram uit Somerset-oost zijn ten minste vier dood vonnissen veranderd, nl. die van .Tacobus en Philip Nel, resp. in 3 en 5 jaar gevangenis straf; dat van Christiaan jacobus Nel in' levenslangen dwangarbeid, terwijl Casper Jaco bus Grobbelaa's doodvonnis is veranderd in levenslange opsluiting op Bermuda. Een reeks andere vonnissen zijn eveneens verzacht, bijv. van twee jaar in zes maanden. Czolgosz heeft geweigerd te antwoorden, toen de jury den aard van zijn misdaad be paalde; de stiaf die in dit geval op moord moet volgen kan in de Ver. Staten slechts de doodstraf zijn, dus de electrische stoel. Plet schijnt in Amerika niets ongewoons te zijn, dat menschen zich, tegen betaling, ter beschikking van geneeskundigen stellen om levensgevaarlijke proeven op zich te laten nemen. Onlangs hebben acht menschen te Havanna zich door murkieten, met smetstof van gele koorts lijders besmet, laten steken twee zijn er gestorven, drie ligger op sterven, twee worden beter en een is gezond gebleven. De theorie, dat de gele koorts door geïnfecteerde muskieten overgebracht wordt, heeft daardoor steun gevonden. Van Caldas' serum tegen de gele koorts is door de Amerikaansche doktoren geen gebruik gemaakt. President Roosevelt wordt geschilderd als een volbloed democraat. Zijn gewoonten zijn zoo eenvoudig mogelijken zijn kinderen worden opgevoed met de kinderen van zijn koetsier, terwijl hun geleerd wordt, dat de menschen alleen boven anderen uitsteken door dougd, braafheid, karakter, sterkte en moed, maar niet door geboorte of door de plaats die hunne ouders toevallig in de maatschappij innemen. Twee verontrustende beriöhten komen uit Lorenzo Marques, verontrustend namelijk voor Engelschen en Portugeezen. Uit Engel sche bron wordt medegedeeld, dat in de Portugeesche regeeringskringen het gerucht loopt van een voorgenomen aanval der Boeren op Komatipoort en dat dit gerucht alleszins op betrouwbare gegevens steunt, terwijl uit Duitsche bron het bericht komt, dat men te Lissabon ernstig ongerust is en het volk de Anglomanie verwenscht.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 3