N°. 1466. Zondag 29 September. A6. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschynt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Buna op Tkxbl GEVONDEN VOORWERPEN. TEXEL, 25 September 1901. Dinsdag as. 1 October vangt, zooals bekend de winterdfenst aan voor de stoomboot „Ada" en vervalt de 4e dienst dier boot. Een on- middelijk gevolg hiervan is, dat ook de post verzending des namiddags halt 5 van den Burg niet meer kan plaats hebben en brieven, couranten enz. dagelijks voor het laatst des namiddags ongeveer half 2 van hier worden verzonden per post. Ter vermijding van te leurstelling meenden wij onze lezers daarop attent te moeten maken. Volgens achtst. annonce kan hedenavond de Transvaal-lezing in hotel Texel niet door gaan. Zeker menigeen zal zich daardoor min of meer teleurgesteld gevoelen en ongetwijfeld allen zal het leed doen, dat de reden ervan is gelegen in ongesteldheid van een der sprekers. De heer Breed toch, de forsche spreker, die onlangs alhier reeds optrad is door een onge steldheid, misschien wel tengevolge van de groote ontberingen door hem doorstaan, aange tast en daardoor voorloopig verhinderd op te treden. Een spoedig herstel zullen zeker velen met ons hem van harte toewenschen. Van 21 tot en met 23 Sept. zijn van hier uitgevoerd 4C6 lammeren, 266 schapen, 4 koeien, 2 kalveren, 4 paarden en 6 varkens. Tot heden werden dit jaar reeds 34019 lammeren verscheept. Van 25 tot en met 27 Sept. zijn van hier uitgevoerd: 145 schapen, 136 lammeren, 5 koeien, 1 kalf, 1 paard, 2 veulens en 5 varkens. Oudeschild, 24 Sept. Bij de rederijkers kamer Dr. J. P. Heije alhier is in studie genomen „Het Goudvischje", van Nouhuis. Dit stuk zal vermoedelijk nog in dezen herfst worden opgevoerd. Voorts zal een voordracht worden gehouden over het Passiespel te Ober-Ammergau, waar schijnlijk verduidelijkt door lichtbeelden. De Heeren G. P. Vlas en P. Duinker, oud eden dezer Rederijkerskamer, thans naar elders vertrokken, zijn tot eere-leden benoemd. De baggerkuur in de haven zal opnieuw ter hand worden genomen. De groote hoeveelheid gezonken wier maakt iet noodzakelijk, dat alles nog voor den winter weer worde uitgediept. 27 Sept. De groote hoeveelheid gezon- :en wier in de monding der haven is oorzaak jeweest, dat met de baggermachine daar niet aet succes kon worden gewerkt. De oude aethode moest dus worden toegepast, waar- lede nog al wat tijd gemoeid zal zijn. Ook van hier zijn eenige vaartuigen etrokken bij de berging van hars en phosphaat t het in het Westgat gestrande stoomschip Forest Brock". De gestrande boot is inmid els door sleepbooten afgebracht en in het ieuwediep gekomen. Waal, 27 Sept. De huishoudelijke verga- sring van „Nut en Genoegen", gisteravond de „Bellevue" gehouden, werd door 20 leden jgewoond. Na de rekening en verantwoording door in Penningmeester, werd het reglement rmate gewijzigd, dat de altredende Bestuurs- den niet direct herkiesbaar zijn; by accla- itie werd besloten, dat door den Heer De ogh, die gedurende het 10-jarig bestaan Tan het Nut President was, bij voortduring de i betrekking van Voorzitter zou worden bekleed. Tot leden van het Bestuur werden, in plaats van de H.H. J. B. Bakker en J. J. Bakker, gekozen de H.H. C. Roeper Jz. en H. Mantje. Besloten werd het 10-jarig bestaan van het gezelschap op 11 Nov. a.s. feestelijk te her denken aan het Bestuur werd de regeling van het een en ander opgedragen. Ter wille der ieden, die zeevarende zijn, werd nog aangenomen het voorstel, om den laatsten Nutsavond te doen plaats hebben op een Za terdag Met een woord van dank aan de aftredende Leden van het Bestuur en met een woord van welkom aan de beide nieuwe Leden, sloot de Voorzitter de vergadering met een tot weerziens op den Feestavond op 11 Nov. a.s. De Cocksdohp, 27 Sept. De door den heer K. van 't Veer uitgeschreven vergadering in het logement van den heer Buijs, op Woens dag j.l., werd door veel belangstellenden bezocht. Dienzelfden avond nog werd eene zang- vereeniging opgericht voor gemengd koor, waartoe al dadelijk 30 werkende leden toe traden. Uit deze 30 leden werd een bestuur gekozen, bestaande uit 5 leden. De heer Van 't Veer werd tot directeur benoemd. Oosterend, 27 Sept.,. Wespen zijn niet alleen lastige, maar ook voor bijenhouders schadelijke dieren. Nabij dit dorp moet zich ongetwijfeld een nest van deze dieren bevinden, want vele exemplaren vliegen er rond om op roof uit te gaan naar de bijenkorven. Bij twee personen hebben deze dieren een bijen korf totaal leeg geplunderd. De heer M. Kikkert, benoemd tot Hoofd der o. 1. School alhier en thans als zoodanig werkzaam te Midden-Eierland, hoopt met 1 Nov. a.s. zijne betrekking alhier te aanvaar den, daar de heer W. Molenaar vanaf dien datum in Midden-Eierland zal werkzaam zijn. Men schrijft aan de „Asser Crt": Nu do tijd van lijstervangen weer aange broken is zitten de strikkenzetters met de handen in het haar. Door de ontzettende droogte van den zomer zijn de bloesems van de lijsterbes (Sorbus aucuparia) verdroogd. Hierdoor treft men volgens ingewonnen berichten in een groot deel van Drenthe en zeer zeker ook elders bijna geen boomen van genoemde soort aan, welke dit jaar vrucht dragen. Naar wij vernemen bieden personen die veel strikken uitzetten, te vergeeft f 3 tot f 6 voor een hectoliter bessen. Het personeel van het Wandelhoofd „Koningin Wilhelmina" te Scheveningen heeft een zeer jongen zeehond gevangen. Het beestje wordt in een kuip met zeewa ter gekweekt en is al zeer tam President Kruger zal den winter niet in het buitenland gaan doorbrengen, maar behoudens onvoorziene omstandigheden te Hilversum blijven. Treurige afloop der manoeuvres! Nabij Valkenburg beeft bij de groote ma noeuvres in Limburg een ernstig ongeluk plaats gehad. Een automobiel, waarin eenige offi cieren van het Nederl. leger en eenige buitenl. militaire attachés waren gezeten is omgevallen. De kapitein van den generalen staf, baron Van Asbeck, en de overste Von Ziegier, Pruisisch militair attaché, moeten ernstig en de heeren Von Müiler, Russisch attaché, en Von Klebstadt, militair attaché yan Noorwe gen, zijn licht gewond. Nadere belichten Jhr. F. W. A., baron van Asbeck, kapitein bij den generalen staf, toegevoegd aan den commandant van de stelling van Amsterdam maakte met de Duitsche, Russische enFran- sche officieren, die de manoeuvres bijwoonden, per automobiel een tocht naar Valkenburg. Daar reed het voertuig tegen de steenen poort, die den toegang tot het stadje vormt, met hot treurig gevolg, dat baron Van Asbeck doedelijk gewond en de met hem reizende officieren min of meer ernstig werden gekwetst. Een later bericht luidt: Nader vernemen wij dat baron Van Asbeck stervende is. Hij kreeg een schedelbreuk. De Duitsche officier is zwaar gekwetst, evenals de chauffeur. De Belgische officier is licht gewond. De Fransche en Russische officieren maakten den tocht niet mede. De hoofdbesturen van het Ned. Ond. Genootschap, van den Bond van Ned. Onder wijzers en van de Vereen, van Hoofden van Scholen hebben aan de Gedeput. Staten van alle provinciën een adres gezonden, waarin zjj Gedep. Staten dringend verzoeken hunne goedkeuring te onthouden aan die gemeente- begrootingen, waarin het beginsel niet is toe gepast, dat de rijksbijdragen in haar geheel ten bate komen van de onderwijzersjaar- wedden- De burgemeester van Harlingen, de heer J. Hora Adema, aan wiens gebrek aan wets- konnis het te wijten is, dat nu daar opnieuw een verkiezing moet plaats hebben, heeft in 1890 ook, toen als burgemeester van Hengeloo gehandeld in strijd met de wettelijke bepa lingen op het recht van vergadering, door een bijeenkomst te ontbinden zonder dat de openbare orde was verstoord of dreigde ver stoord te worden. Kan de Raad van Harlingen de kosten van de nieuwe verkiezing niet op den burgemeester yer halen De Amerikaansche millionair William van der Bilt, die met zyn jacht „Valiant" Europa bezoekt, had onlangs in Den Haag een zonderling avontuur. Hij was naar Scheveningen gegaan om H. M. de Koningin te zien en deed onderzoek naar den tyd, waarop H. M. gewoonlijk uitreed. Tegen het aangegeven uur vatte hij post naby bet Scheveningsche strand. Geruimen tijd wachtte hy, maar vruchteloos, wat hem niet weinig ongeduldig maakte. Misnoegd liep hij heen en weder en vroeg aan vele voorbijgangers, of de Koningin hierwerkeiyk voorbij moest komen, waarom het zoo lang duurde, welke voorzorgmaatiegelen er geno men werden enz. Tot zijn ongeluk deed hy deze vragen ook aan een rechercheur en deze de zenuwachtigheid en 't gebroken Hollandsch van den vrager verdacht vindend waarschuwde zijn collega's die in den omtrek waren en rekende den Amerikaanschen Nabob in. Te voet tusscben twee rechercheurs moest hij naar Den Haag wandelen en onderweg maakte hij de zaak nog ernstiger, door zijn geleiders een groote som te bieden als zy hem loslieten. Dezen meenden nu nog stelliger dat zij een gevaariyken anarchist te pakken hadden en brachten hun buit naar het hoofd bureau van politie. Gelukkig voor Van der Bilt trof hy daar een ambtenaar aan, die goed Engelsch sprak en nu was het misverstand in een oogwenk opgelost. De politeambte- naar maakte zyn verontschuldiging, de beide rechercheurs kregen in plaats van een pluimpje een flinke schrobeering en V. d. Bilt kreeg de vryheid terug. Echter was hij in Den Haag geweest en had de Koningin niet gezien Ambtenaren by 's Ryks directe belas tingen Op de begrooting van financiën worden gelden aangevraagd voor 180 commiezen 4e kl. meer dan het getal waarop aanvankeiyk voor 1901 was gerekend. Ook is een hooger bedrag uitgetrokken voor toelagen van verificateurs, commiezen-verifi cateurs, enz. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhoogin; der porto's. Pr{js der Adverteniiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer. Gedeponeerd ten Raadhuize een portemonnaie inhoudend eenig geld en een B.C. Couponbriefje.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1