N°. 1468. Zondag 6 October. A0. 1901- Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. O Dit blad verschynt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBdrö op Texel GEVOK DEN VOO RW E R P E N. TEXEL, 5 October 1901. Tot commissaris van de Algem. Bewaar school alhier werd Dinsdagavond benoemd de heer P. C. Koorn, die bereids die benoeming aannam. Op dienzelfden avond werd tevens benoemd een comité van 3 dames voor toezicht, enz. op die school, als steun der HIL commissarissen. Benoemd werden de dames Wagemaker— Keijser, Groenewold—Terpstra enVlessing— De Winter. - Gister had in 't hotel „de Zwaan" de verga dering plaats van den Texelschen Boerenbond. Evenals bij meest alle vergaderingen, van welke vereeniging ook, kon ook deze weder niet worden geopend op het daarvoor bepaalde tijdstip, omdat de opkomst veel te gering was (op dat tijdstip waren sleehts 2 leden aanwezig) Langzamerhand kwamen er echter meerderen bij, zoodat ongeveer een half uur later de opkomst redelijk kon worden genoemd. Door den Voorz den heer Jn. Kikkert Nz., werd de vergadering geopend. Ook spr. gaf zijn leedwezen er over te kennen, dat dit niet eerder had kunnen gebeuren en wees er verder op, dat tijd geld, ja, leven is, terwijl hij verder den wensch uitsprak, dat dien morgen met den tijd zou worden gewoekerd. Verder wees spr. er op, dat het doel van den Bond is te komen tot verbeteringen, dat nu, behalve de reeds lang aanhangige plannen voor verbetering van verschillende buurtwe gen, weder andere plannen, als tram en verkorten weg naar Oudeschild, werden aan hangig gemaakt, waardoor de vrees ontstaat, dat het een het ander zal benadeelen of tegenwerken. Met het oog hierop was deze vergadering uitgeschreven, ten einde eens de gee3t van de vereeniging te vernemen. Volgens sprekers persoonlijke meening waren tram en weg beide gewenscht, doch zou de verwezenlijking der plannen wel moeten af stuiten hierop, dat de gemoente geene finan- cieele draagkracht genoeg daarvoor zal hebben. Door den heer C. Zijm Tz., secretaris, wordt i hierop een kort en zaakrijk verslag gegeven van het ontstaan der vereeniging en een [woord van lof gebracht aan de heeren J. [Kikkert Nz. en Gebrs. Bakker van de Westen, [die het initiatief hadden genomen tot bijeen- i roeping van de eerste vergadering aan den I Iloorn, waardoor de bond was ontstaan, die "thans 7 afdeelingen op ons eiland telt. De notulen van de laatstgehouden ver gadering op 27 Maart in de „Vergulde Kikkert" verden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Wegens afwezigheid van den secretaris der ifdeeling Oudeschild (de heer Backer was floor omstandigheden verhinderd) werd door pen heer C. Zjjm een kort verslag uitgebracht ^an de laatstgehouden vergadering van die Ifdeeling. Volgens dat verslag was in die vergadering de vraag geopperd, wie de be schikking had over de golden der contributie, fle afdeeling of het hoofdbestuur. Blijkbaar pelde de vergadering sterk tot het laatste over. Aan de tramplannen kon men zijn volle haesie hechten, indien de weg eenigszins richting veranderde en ook Oudeschild meer genot van kreeg. [Zeer wenschelijk werd geacht de verharding kn den weg door Zuidhaffel, waardoor men ben gebruik zou behoeven te maken van weg langs P. H. Polder en Weezenspijk, vooral met het oog hierop, dat die gevaarlijk is, terwijl bovendien geen enkel perceel land er een uitweg op heeft Later werd nog de opmerking gemaakt, dat de bewoners van den P. H. Polder er het meeste nut van hebben, terwijl zij voor het onderhoud niets hebben bij te dragen. Door den afgevaardigde van den Hoorn werd medegedeeld, dat men de beslissing over de vraag naar het meer of minder wenschelijke van een tram, maar aan 't hoofdbestuur wenschte over te laten. De heer Jb. Bakker van Bargen vraagt, welke buurtwegen in behandeling zijn bij het Waterschapsbestuur en Gemeente en waarom de weg van Waal naar Oudeschild er niet bij is. De Voorz. zegt, dat door de verschillende belanghebbenden bij verharding van den weg naar Oost, die door Spang, door Zuidhaffel en door de Westen, requesten waren ge presenteerd, doch niet door belanghebbenden bij den weg Waal—Oudeschild. De heer C. Keijser Pz. voegt daaraan toe, dat door het gemeentebestuur de weg Waal Oudeschild er was bijgenomen. De afgevaardigde van Oosterend deelt mede, dat ook die afdeeling de kwestie van de tram aan het hoofdbestuur overlaat. De secretaris der afdeeling Burg, de heer R. Keijser Cz. deelt mede, dat door die afdeeling niet werd vergaderd, aangezien de Voorz. niet had opgegeven dat die vergadering moest plaats hebben en wanneer. De heer Jb. Bakker meent, dat het onnoodig is nu nog over de verhirding der genoemde buurtwegen te spreken, aangezien we genoeg vertrouwen mogen stellen in Dijks- en Ge meentebestuur om overtuigd te zijn, dat alles nu wel goed zal worden geregeld en meent, dat de tramplannen nu op den voorgrond moeten worden gesteld. Er dient te worden gesproken over tram en verkorten weg Burg Oudeschild. De heer C. Zijm stelt voor een request te richten aan het gemeentebestuur om beharding van verschillende buurtwegen bovengenoemd en de tramplannen te bevorderen, doch de richting van den tramweg te wijzigen meer in 't belang van Oudeschild. Uit het applaus, dat na voorlezing van het concept-request volgt, wordt opgemaakt, dat dit voorstel wordt aangenomen. Door den heer C. Zym wordt verder nog gevraagd of men allen voor verleggen is van den weg bij Weezenspijk. Algemeen bleek men daar voor te zijn. De heer J. Keijser Dz. wijst op den weg over den dijk van Oosterend naar Oudeschild en acht, dat ook deze moest worden verlegd. De Voorz. antwoordt, dat ongetwijfeld ook verplaatsing van dien weg gewenscht was, doch alle verbeteringen, die gewenscht worden zijn nog maar niet altijd bereikbaar. Nadat de vergadering gedurende geruimen tijd hierna werd beziggehouden met gesprek ken onderling tusschen de leden, wordt ein delijk op voorstel van den heer A. Dros om de zaken te behandelen en de tijd goed te gebiuiken, gevraagd wie nog iets had mede te deelen. De heer Hin, van Oudeschild, hierop het woord verkrijgende, wijst er op hoe weinig waarde verschillende handteekeningen op het adres voor den verkorten weg Burg-Oude schild, hebben. Tot zijn spijt was door hem ook op zoo'n adres geteekend, zonder dat hy had nagedacht over de gevolgen, en naar hij vertrouwde zouden wel meerdere handteeke ningen, evenals de zijne, als 't ware bij over rompeling verkregen zijn. Verder wijst spr. er op, dat volgens een ingezonden stuk, onder teekend W., ongeveer 7» deel gebaat is by dien weg, terwijl bij de tram het aantal be langhebbenden, zijns inziens, veel grooter is» De weg is dus geen algemeen belang. De heer R. Keijser merkte op, dat feitelijk niets van algemeen belang is, dat de beweging voor den weg is ontstaan uit de aanvrage om concessie voor de train en dat toen is gevraagd is de tram werkelijk Texels belang Indien goede bepalingen worden gemaakt voor tarieven enz., is spreker wel voor een tram en als het tarief laag is, zou misschien de weg overbodig zijn. De voorz. zegt, dat hij rekent, dat de ge meenteraad wel voor goede voorwaarden zal zorgen en niet over ijs van één nacht gaan, zoodat we gerust, meent hij, op de zorg van den raad ons kunnen verlaten. De heer R. Keijser merkt op dat hij niet had opgemerkt, dat men rekende dat het zenden van een adres aan den Raad was aan genomen en zou er voor zijn dit nog in te trek ken voor zoover het de tram betreit, omdat nog zoo weinig bekend is omtrent de voor- en nadeelen daarvan. De heer C. Zijm meent, dat het adres wel moest worden ingediend en zegt dat de voor waarden voor de gemeente zeer gunstig zyn daar de concessionaris geen subsidie of anders zins vraagt, doch enkel grond om de weg op aan te leggen. De heer Dros vraagt of dat request wel bij den Raad thuis behoort en het vragen om beharding der buurtwegen niet behoort te geschieden aan het Dijksbestuur. De heer C. Keyser Pz. kan niet met den heer Dros opgaan aangezien de plannen voor de verbetering der wegen reeds in behandeling zijn bij gemeente- en dijksbestuur en het in geen geval verkeerd is om van zijn belang stelling blijk te geven. Verder wijst spr. er op dat door de tram de weg over de hoogte veel minder zal bereden worden en deze mm of meer een slaper zal worden. De heer Dros herhaalt, dat het request overbodig is. Ook de heer F. Keijser acht zulks overbodig aangezien weldra door het dagelijks bestuur der gemeente een voorstel aan den Raad zal worden gedaan om beharding dier wegen met behulp van Rijk en Provincie. De heer C. Zijm acht het adres gewenscht ook met het oog hierop, dat het als tegen- adres kan dienen van dat uitgedaan van de vergadering in de „Kikkert". Na nog eenige discussie zogt de heer F. Keijser, dat er z. i. maar de vraag moest worden gesteld, is men voor of tegen den tram? De heer Joh. Keyser Dz. sluit zich hierby aan en zou er over willen stemmen. De heer B. Lap Dz. uit Eierland acht dat de tram de voorkeur verdient en wyst er op, dat men gewoonlijk te veel blijft hangen bij het eigenbelang en als bezitter van paard en rijtuig dan ook niet denkt aan de velen, die deze niet bezitten en, öf veel geld moeten geven om per as van den Burg b.v. naar Waal of Oudeschild te gaan, öf anders ver plicht zijn te loopen. Een tram, waarmee men voor weinig geld kan meegaan, zou voor die velen zeer gewenscht zijn. De heer R. Keyser Cz. zegt niet genoeg van de tramplannen enz te weten, om die onvoor waardelijk te steunen, ofschoon anders wel voor een tram en zou liever een afwachtende houding aannemen en dus geen adres willen verzenden aan den Raad. De Voorz. zou het wenscheiyk achten ver trouwen te stellen in den Raad, die zeker wel voor goede voorwaarden zal zorgen. De heer C. Keyser Pz. deelt als bewys hoe lichtvaardig er dikwerf gehandeld wordt met requesten, mede, dat hy zeker weet, dat door iemand, die heeft gewerkt met het adres voor verkorten weg Burg—Oudeschild, schrifteiyk is aangeboden ook te werken met een adres voor den tram, op welk adres hy garandeerde minstens 100 namen te zullen krijgen. TEXEIBCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor ben Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 CU. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Gedeponeerd ten Raadhuize een zweep, gevon den op het erf van J. Flens te den Burg.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1