BIJVOEGSEL. N°. 1468. Zondag 6 October. A0. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Gemengd Nieuws. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentlën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBur» op Tub, Te Bergen-op-Zoom is aan de haven een 1 schip met pulp geladen middendoor gebroken en gezonken. De opvarenden zijn gered. Twee zwervers! Een tweetal jongeheertjes, leerlingen aan een bekende inrichting van onderwijs te Nijmegen, 14 en 16 jaar oud, verlieten Zondag namiddag heimelijk de ouderlijke woning, een briefje achterlatende, waarin zij mede deelden, naar Parijs te zullen gaan. Dinsdagmorgen omstreeks halfacht kwam de te Hatert gestationneerde veldwachter Wiersma hen op 't spoor, vervolgde hen per flets en in een bosch bij Groesbeek kreeg hij ze in handen. Den nacht van Zondag op Maandag hadden zij in een hötel te Kleef gelogeerd, waarna zij besloten waren in een bosch te over winteren, waartoe zij reeds met het maken van een houten hut waren aangevangen. Een en ander gereedschap hadden zij voor dat doel aangekocht. Hun desertie was alzoo van korten duur, daar zij door de politie aan hun ouders zijn overgegeven. Nabij Mildam, een dorp in Friesland, is een groote uitgestrektheid heide, eigendom der gemeente Schoterland en yan particulieren, afgebrand, doordien eenige jongens een vuurtje in het droge kruid hadden gestookt. Slechts met groote moeite kon het vuur eindelijk, nadat het dorp ten zeerste bedreigd was, worden bedwongen. Koude verlangd! De buitengewone warmte der afgeloopen week heeit aan de wildhandelaars in Friesland jevoelig verlies toegebracht. De eerste week Ier jacht leverde zeer veel wild op, voorna melijk snippen, eenden, talingen en ander vaterwild. Bijna al dit wild wordt naar luitenlandsche markten verzonden, doch in ie meeste gevallen kwam het aldaar „groen" ledorven) aan. Bet werd dan door de inspec- eurs afgekeurd, om vervolgens te wórden ernietigd. De handelaar is in zulk een geval niet tlleen het wild, maar ook de vrachten, in- oerrechten, octrooirechten en nog allerlei ndere onkosten kwijt, te zarnen vaak zeer roote bedragen. De handelaars zien natuurlijk met verlangen it naar koud weder, vooral nu de lijstervangst p handen is. BR. ocht d te >M", if te i van lAL Aden zich iopen schot ïiyke rteert - Voor Engelsche rekening is uit Amster- .m een groote voorraad aardappelen in half uds-kistjes naar Port Elizabeth verzonden, •or de kampen. - In de vorige week kwam te Boester- faag een koopman, die bij de huizen ventte Bt zoogenaamde kanarievogels, tegen den is van f 2 per stuk. Vele personen in het 'P kochten een exemplaar, doch later bleek j dat het geverfde musscben waren. De heeft nog een aardigen slag geslagen. - Men schrijft aan de „N. R. Ct": Op eiland Schiermonnikoog gaat het van nd tot mond, dat om het bezit van dat md in Duitschland geprocedeerd wordt, aaf Benslofl, die het in eigendom had, kocht het voor circa een jaar aan dr Schiff München, die naar het heette hau ls uit naam eener naamlooze vennootschap, ke corporatie groote plannen met het Dd had als badplaats, r zjjn nu echter haken en oogen gekomen, worden aanmerkingen gemaakt omtrent de voorwaarden, bij den verkoop gesteld, en dr. Schiff moet niet genegen zijn het gekochte te aanvaarden, waarom de zaak voor den rechter gebracht is. Er is dus op het oogenblik geen eigenaar van het eiland en dit is op het eiland wel te merken. Werd vroeger uit naam van den graaf alles behandeld, nu verneemt men daarvan niets. Met mei a.s. zijn verschillende pachttijden verloopen, van boerderijen, losse landerijen, enz., de pachters, die weer willen inhuren, weten niet wie hun wettige landheer is, tot wien zij zich te wenden hebben. Sommigen hebben plan maar stilletjes pachter te blijven, om af te wachten, hoe de kat uit den boom komt. Met een woord tien, twaalf lichtte ter terechtzitting der Rechtbank, Amsterdam, een politie-agent een tip op van de gordijn, waar achter het leven van de havelooze zwervers in de groote stad zich afspeelt. De beklaagde, echter afwezig, zoodat verstek tegen hem werd verleend, had op straat een aschketel gestolen, maar werd, terwijl hij bezig was den ketel weg te dragen, door den agent aangehouden. Hij kon, zeide de agent, den ketel feitelijk niet wegkrijgen. „Waarom niet?" vroeg'de rechter. „Door uitputting, mijnheer." „Maar zoo oud is de man toch niet." „Neen, mijnheer, maar de spiritus maakt, dat lui van zijn slag gauw geheel en al „op" zijn." „Bedoel je de jenever?" „Neen, daarvoor hebben ze geen geld. Ze drinken brands])! ritus dien ze bij een drogist voor een paar centen koopen. Overigens zwerven ze doelloos langs de straat en liggen 's nachts in een of ander plantsoen. Al een half jaar lang zie ik hen dit leven leidden." „En waar is de beklaagde nu?" „Sinds een paar dagen heb ik hem nergens meer gezien, E. A." Een onzer Bondsleden te Eindhoven, die nogal eens een uitstapje over de Belgische grens maakt, aldus schrijft de „Kamp", heeft op zijne tochtjes een collectie eigenaardige en zonderlinge opschriften, voorkomende op de uithangborden van plattelandsherbergen, aan gelegd. Ziehier een proefje uit die opschriftenver zameling In den Roeter. In de drei Voskens. In den Congo. In do mijn van Pretoria In den dikken Jan, verkoopt bij glas en kan, Genever en bier En nog meer. In de Snep. In den Rubens. In 't klepschoentje. Bij Griezen Pier drinkt men snaps en bier. En heeft er pret als een stier. In Jan Tet. In het Schaliënhuis In het Spieken In het moorken. In den Transvaal In Petit Rapid. In den luiaard. In den wip. In 't tafelken rond. In den witten Hert. In den zoeten inval. In den witten Dries is 't herberg en van alles. In den telloir met n'en oor. In het aardsch paradijs. Den plaisanten hoek. In den blauwen knoop. Weer een automobielongeluk 1 Te Loenhout aan de Belgische grens, is Donderdag een automobiel in volle vaart tegen een boom gereden. De automobiel vloog aan stukken, terwijl de reizigers, een heer en een dame uit Brussel, doodelijk gewond werden. De dame is reeds overleden. Koning Chulalongkorn van Siam is, na een verblijf van drie maanden op Java, naar zijn staten teruggekeerd. Ondanks het heer lijke klimaat van het eiland, moet het er Zijn Siameesche Majesteit maar matig zijn bevallen. Hij beklaagt zich namelijk, dat de Hollanders daar hem zoo „gesneden" hebben. Vooral de geneesheeren op Java moeten volgens hem uitmuntend de kunst van rekenen verstaan, waarvan ze hem bewijs geleverd hebben, toen zij twee zoons van den koning, die ernstig ziek geworden waren, hadden behandeld. Toch moet Chulalongkorn, die zelf ook niet sterk van gezondheid is, op Java grond gekocht hebben om daar nu en dan de zuivere berglucht te gaan inademen. Op Siam was men verheugd over den terug keer des konings, want deze had op reis al zijn ministers meegenomen en dientengevolge hadden de regeeringszaken in het koninkrijk eenvoudig drie maanden stilgestaan. Een erg op avonturen belust snijdertje, Andrea Chromec geheeten en Hongaar van nationaliteit, is heel uit Buda-Pest naar Am sterdam komen wandelen op reis naar Zuid-Afrika Den len September vertrokken, is hij don 28en daar gezond en wel aangekomen en nu hoopt hij een schip te vinden, dat hem naar Zuid-Afrika zal brengen, waar hij zich dan bij de Boeren wil aansluiten. Als hem dat maar gelukt 1 Dat de loyale onderdanen in de Kaap kolonie soms onaangename wederwaardig heden hebben in dezen tijd, blijkt uit een brief uit een van de onrustige districten. „P., de schoolmeester, zegt de schrijver moest voor de Boeren de wijk nemen in den schoorsteen, en mevrouw P. moest onderwijl het vuur aanmaken om voedsel voor hen te koken. De schoolmeester was zoo zwart toen hij naar beneden af kwam zakken, dat niemand hem herkende." Volgens bericht uit Lorengo-Marques, zouden de Boeren vóór enkele dagen den Engelschen bij de vermeestering van een trein op de spoorlijn in het oosten van Transvaal een bedrag van een half millioen pond St. in goud hebben ontnomen. Een admiraal zonder vloot is feitelijk een visch op 't droge of eigenlijk erger of minder nog: een belachelijk individu. Zoo heeft dan nu ook de admiraal van de Spaansche vloot, Valarial, het plan opgevat der koningin-regentes onmiddelijk na haar terugkeer uit San Sebastiaan, een rapport voor te leggen, waarin hy aandringt op de noodige sommen voor de vloot. of ontbin- van de marinetroepen. De „Morning Post" verneemt uit Brussel dat de Boeren groote hoeveelheden ammuni tie ontvingen, in zeilschepen via Lamberts- baai. Deze baai ligt aan de Westkust van de Kaapkolonie in het district Clanwilliam, dat, zooals bekend is, door de Boeren bezet is. De „Métropole" meldt, dat tegen het einde van Juli een opstand uitbrak in het Fransche Congogebied; 18 000 Pahouens om singelden de factoriën aan de Ogoué, bewoond door een 50-tal Europeanen, meerendeels Belgen. Door de afwezigheid van militie-troepen werd de Fransche kanonneerboot „Aleyon" ter hulp gezonden, maar deze kon de Ogoué niet opstoomen, omdat de rivier droog lag. Te Libreville werd in het begin van Augu stus vernomen, dat vier Europeanen waren vermoord. Hoe de geest overal is tégen de Engel schen en vóór de Boeren Dezer dagen vroeg een landgenoot, die aan 't dwalen was in den omtrek van een Duitsch badplaatsje, aan een boer of hy op den goe den weg was naar bedoelde plaats. Hy kreeg vrij nurksch een bevestigend antwoord. Toen hem evenwel gevraagd werd, of hy een goede Hollandsche sigaar wilde opsteken, klaarde zyn gezicht in eens op. O, zoo, was mynheer Hollander 1 Hy had gedacht Engelsohman, TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct«. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1