N°. 1468. Zondag 6 October. A". 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verscliflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel RAADSVERGADERING. TEXEL, 9 October 1901. Zaterdag was door het fanfarecorps aan leden en geïntroduceerden een feestavond aan geboden. Ondanks het verre van uitlokkend weder hadden velen aan die uitnoodiging gehoor gegeven, zoodat de Yry groote zaal in het lokaal „de Vergulde Kikkert" goed bezet mocht heeten. Ware het weder minder ruw geweest, zoodat ook de leden van buiten den Burg zonder veel bezwaar hadden kunnen komen, de zaal ware dan zeker stampvol geweest, wel een bewijs, dat het corps zich de algemeene sympathie heeft weten te yer werven. Door den Voorz. der vereeniging, den heer Wagemaker, werd den aanwezigen bij den aanvang het welkom toegeroepen, herinnerd werd hoe het corps nu reeds 10 jaar bestaat, dat het gedurende dien tijd onder zeer ver schillende omstandigheden had geleefd, doch was gebleven de alom op Texe.1 geliefde ver eeniging. Een woord van lof werd gebracht aan den on vermoeiden ijver van den directeur in 't bijzonder en van de leden in 't algemeen, terwijl spreker den wensch uitsprak, dat ieder ook dezen avond weder voldaan over het genotene huiswaarts zou mogen keeren. Daarop werd door spr. een kort overzicht voorgelezen van de geschiedenis van het corps. Volgens dit verslag, als we het goed begrepen samengesteld door den Secretaris, den heer J. Kool, aan wien dan ook een woord van dank werd gebracht, had het corps reeds zeer spoedig na de oprichting zeer te kampen met ünancieele moeielijkheden, zoodat men reeds 2 jaar na de oprichting in zeer moeilijke omstan digheden zou zijn geraakt, indien niet de heer Groenewold belangeloos zijn diensten aange boden had, waardoor de betrekkelijk groote uit gaven voor de bezoldigiug van een directeur en leermeester van elders konden worden ver meden. Reeds 8 jaren dus, staat het corps onder de degelijke leiding van den heer Groenewold. Na voorlezing van het verslag, hetwelk met onverdeelden aandacht door de aanwezige» was gevolgd, werden door het fanfaresorps eenige nummers ten beste gegeven, die de algemeene goedkeuring blijkbaar volkomen konden wegdragen. Door den heer Groenewold werd daarna een woord van dank gebracht aan de wer kende leden in 't algemeen, die tyd en geld hadden opgeofferd om zoover te geraken als ze nu gekomen waren, met genoegen zegt spr. was steeds de betrekking van directeur door hem waargenomen. Was er onder de werkende leden wel eens wat veel verwisseling, een 2-tal dier leden waren zulks toch reeds vanai de oprichting, ter wijl det meeste anderen nu reeds ongeveer 6 jaar b'ij*ife& corps waren aangesloten, zoo dat er gedurende de laatste jaren weinig wisseling kwam. Ten slotte bracht spr. een woord van dank aan Secretaris en Voorzitter, voor al wat door hen voor het corps werd verricht. Met het oog op de feestelijke herdenking van het 10-jarig bestaan, was gezorgd voor een zeer afwisselend programma; niet alleen toch dat het corps zich evenals bij gewone uitvoeringen meermalen liet hooren en ook nu het bewijs leverde, de algemeene steun wel waard te zijn, doch ter afwisseling werden door de leden van het corps enkele kamer stukjes op niet onverdienstelijke wijze opge voerd, terwijl bovendien een 6 tal toepasse lijke liederen, waarvan elke bezoeker een exemplaar werd uitgereikt, door alle aanwe zigen, onder begeleiding van de muziek van het corps, werden gezongen, hetwelk onge twijfeld niet weinig er toe bijbracht een recht opgewekte en gezellige geest onder allen te brengen. Het doet ons genoegen hieraan nog te kunnen toevoegen dat van gebabbel ge durende het spel, dat meermalen bij vorige uitvoeringen zoo hinderlijk was voor de overige toehoorders, thans vrijwel geen sprake was. Nadat het eerste deel van het programma ongeveer te middernacht was afgewerkt, werd door den Voorz. het woord genomen, om, zooals spr. zeker terecht opmerkte, namens allen een woord van dank te brengen aan directeur en werkende ledenj; tevens sprak ZEd. daarbij den wensch uit, dat het corps later het eens zoo ver zou mogen brengen, dat het deel nam aan wedstrijden elders en met roem overladen alhier weder mocht terug- keeren. Slechts eenmaal, vervolgt spr., begaf de vereeniging zich officieel naar den vasten wal en wel bij gelegenheid van het huwelijk van H. M. onze geëerbiedigde Koningin en ter herinnering hieraan hecht ik deze medaille aan haar vaandel, welke medaille naar ik hoop nog door meerdere zal worden gevolgd. Spr. eindigde met een woord van dank aan allen en met den wensch, dat velen nog lang zouden deelnemen aan het 2e deel van het programma, het bal. Een groot deel der aanwezigen bleven hierna nog geruimen tijd recht gezellig bijeen en slechts noode kon menigeen scheiden. We meenen niet te veel te zeggen wanneer we beweren dat het corps eer heeft van hare feestavond en dat die zeker nog lang na deze bij velen der aanwezigen in dank bare herinnering zal blijven. Gisteravond weiden tot gemachtigden in het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier herkozen de H.H. P P. van Wessem, P. Plaatsman Pzn. en J. C. v. d. Poll en nieuwgekozen in de plaats van den heer Johs. Kalis (diaken) de Heer J. Helm, en in de plaats van den Heer G. Klazinga, die de Gemeente spoedig denkt te verlaten en daarom niet meer in aanmerking wenschte te komen, de Heer G. Houtwipper. Maandag j.l. waren alhier ter markt aangevoerd: 4 paarden, 14 koeien en ossen, 208 schapen, 280 lammerer9 biggen, 10 rammen en 1 korf kippen. Omtrent de prijzen, die besomd konden worden, vernamen wij dat die waren, voor paarden f 80 f 176, koeien en ossen f 115 f 145, schapen f 14 f 16, lammeren f 10 12.50, biggen f 11 f 12, rammen f 16 18 en voor de kippen 75 80 ct. De handel was voor lammeren zeer vlug, overigens tamelijk. Van 2 tot en met 9 Oct. zjjn van hier uitgevoerd 244 lammeren, 238 schapen, 5 koeien, 1 paard en 6 varkens. Oudeschild, 8 Oct. Nadat Zondag 1.1. in de Herv. Kerk alhier eerst voor kinderen eene vertooning van lichtbeelden had plaats gehad, tegen een intreé van slechts 27. ct, werd te half acht eene voorstelling voor oudere personen gegeven, die niet meer dan een dubbeltje behoefden te betalen. De ontvangst kon 's avonds slechts f6,50 bedragen, 't Slechte weer was stellig van invloed op het bezoek. Over het geheel waren de lichtbeelden zeer schoon. Vooral de platen, die betrekking hadden op de passie spelen te Ober-Ammergau, waren bepaald interessant. Bij het stormachtige weer van den afgeloopen nacht, steeg het water in de haven tot 10 d M. boven A. P. Van ongevallen werd gelukkig niet vernomen. Voor devis- schers zette zich de week alweer zeer ongun stig in. Koog, 7 Oct. Heden is alhier op het strand aangespoeld een gedeelte van een menschelijk lijkeen romp zonder hoofd, armen en beenen. Dit overschot is terstond gekist en zal spoedig op het kerkhof alhier ter aarde worden besteld. De Cocksdorp, 8 Oct. In den afgeloopen nacht is op de Vliehors een driemast zeil schip gestrand. Vanaf den dflk kan men zien dat twee masten zijn gekapt; de bezaansmast staat nog. De kustwacht van Eierland kan de schepelingen op de Vliehors zien loopen. Eenige schuiten van hier zijn vertrokken om zoo mogelijk hulp te verleenen. Oosterend, 8 Oct. De oestervisscbers hebben in de vorige week over het algemeen goede zaken gemaakt. Op de plaats, waar men heeft gekord, was een goede voorraad aanwezig, doch het is te vermoeden, dat de vangsten spoedig kleiner zullen worden. De gevangen oesters worden, voor zooverre het de grootste en dikste betreft, verkocht aan eenige op- koopers alhier en wel voor 4 cents per stuk. Kleinere voorwerpen gelden minder tot aan een cent per stuk. Deze kleinere weekdieren worden op bedden bewaard tot het volgende jaar, wanneer ze, tenminste als ze niet door ijsgang of andere invloeden verloren geraakt zijn, voor goeden prijs worden verkocht. Er is evenwel niet veel plaats te vinden, om de oesters te bewaren. De fondsen het Ziekenfonds en het Begrafenisfonds alhier worden tijdelijk beheerd respectiefelijk door de Commissarissen P. G. Dros en W. Bakker Kz., wat niet iedereen bekend schijnt te zijn, daar meermalen bood schappen dezer vereenigingen aan een verkeerd adres bezorgd worden. In de eerstvolgende jaarvergadering zullen nieuwe Directeuren als opvolgers van den Heer P. J. Bouma benoemd worden. Vlieland, 7 Oct, De heer C. Bruin Gzn. geëxamineerd stuurman voor de zeil-en stoom vaart is geplaatst bij het Loodswezen alhier (2de District) en de heer G. den Hartog, even eens geëx. st., by het Loodswezen te Rot terdam. Een meevallertje 1 De kantonrechter te Sneek heeft 17 be klaagden wegens overtreding der Leerplicht wet vrijgesproken op grond van een gebrek in den vorm. De agent van politie n.l. belast met de verzorging van de kennisgevingen aan de beklaagden, had vergeten in te vullen de woorden„vader en verzorger van den leerling". Het H b 1. spreekt van een pijnlijk geval bij het verslag eener Amsterdamsche recht zaak, waarby voor een armen drommel, die werkeloos was, in twee dagen niet gegeten had en toen twee brooden uit een kar weg nam, een maand gevangenis en tien dagen hechtenis geëischt werd, hoewel de bakkers knecht gezegd had, dat de man de brooden mocht houden en dat hy, de knecht, ze wol zou betalen. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Boeg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedeeland 45 Cts. Kaar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De BURGEMEESTER der Gemeente TexeD Gelet op art. 41 der Gemeentewet; Brengt, naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene vergadering van den Raad door hem is belegd op Vrijdag, den 11 October 1901, 's morgens 10 uur, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, 7 October 1901. De Burgemeester van Texel, H. NV DE JONCHEERE. Te behandelen onderwerpen: I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. II. Goedkeuring begrooting algemeen armbestuur. III. Vastelling Kohier Schoolgeld 4e kwartaal. IV. Regeling jaarwedden onderwijzers. V. Aanbieding Gemeente begrooting. VI. Verzoek van R. P. Keijser Cz. en D. Keijser Cz. om grond in erfpacht op het haventerrein. VII. Adres van C. Boon e. a. en concessie-aanvrage tramweg D. de Leeuw.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1