Buitenland. Ingezonden Stukken. De Cocksdorp, 8 Oct. Het op de Vliehors gestrande schip is de Zvveedsche bark Agda" van E isvik. Het werd gevoerd door kapitein Mattson, kwam van Newhaven, was bestemd naar Stockholm en had ballast in. De bemanning, bestaande uit 10 man, is hier door schipper Bakker aangebracht. Ook de kleêren der schepelingen zijn geborgen. Naar men verzekert is het schip totaal wrak. Morgen zal beproefd worden de tuigage te bergen. Bij een winkelier te Utrecht vervoegden zich dezer dagen een heer en een dame, die voor p. m. f 100 „huishoudelijke artikelen" kochten, o. a. een fornuis. Alles moest aan een opgegeven adres bezorgd worden. Dit gebeurde ook, maar het trof juist, dan „mijn heer" niet thuis was, zoodat de betaling nog niet kon geschieden. De knecht moest dus 's avonds maar eens terugkomen. Toen hij 's avonds kwam, bleek niemand meer thuis te zijn, en ook het gekochte was verhuisd. Tot heden heeft de betrokken winkelier het echtpaar niet meer te zien gekregen en de betaling laat natuurlijk mede op zich wachten 'nmiddels is gebleken, dat ook bij andere winkeliers van die „huishoudelijke inkoopen zijn gedaan, tot bedragen van f 60 tot f400. Gelukkig zijn dio inkoopen niot bezorgd ge worden, daar gemelde winkeliers van de on deugdelijkheid van het zaakje tijdig op de hoogte waren gebracht. De politie heeft het oplichterspaar nog niet in handen, D.) Onder het opschrift „Een pijnlijk geval" deelt het „Iibld." het volgende rechtzaakje mede Een jonge man nam uit een bakkerskar, die eenige oogenblikken onbeheerd stond aan de Nassaukade, twee brooden weg. Eén brood verborg hij onder zijn jas, van het tweede begon hij onmiddelijk te eten. Een agent van politie, die den man zag loopen, kwam het verdacht voor. Bij hield hem aan en vroeg aan den bakker of hij brood miste. Het gevolg was, dat de man gearresteerd werd. Hij liep gewillig met den agent mee, etende van het ontvreemde brood, dat hem op het bureau werd afgenomen, als stuk van over tuiging. De hongerige at op het bureau nog een paar boterhammen op, die hem door de politiemannen werden gegeven. Van de diefstal werd proces-verbaal opge maakt en tegelijkertijd werd verbaliseerd, dat de man was zonder middelen van bestaan en geen vaste woonplaats had. Het gevolg was dat de man heden voor de rechtbank was gedagvaard, behalve uit hoofde van den diefstal, ter zake van land- looperij. Misschien wel, omdat hij nu werk heeft, was hij niet ter terechtzitting verschenen, derhalve moest verstek tegen hem worden verleend. Valsche guldens zijn nu weer in beslag genomen te Edam, Katham, Ursem en West woud. Een zware brand is Zaterdagavond laat uitgebroken in de chocoladefabriek van de firma Rademaker aan de Haringkade te Sche- veningen. De westenwind joeg de vlammen huizenhoog op en de vonkenregen maakte het gevaar voor de omliggende huizen groot. Een brandweerman viel en werd gekwetst opgenomen. De fabriek is geheel vernield. Aan de winkeliers, die tegen een kleine provisie van rijkswege, zich belasten met den verkoop van postzegels en andere posterij-benoodigheden, is volgens ,.De Tijd" het verkoopen van prentbrieikaarten verboden. De depothouders te Amsterdam ontvingen nl van de directie een schrijven, waarin herinnerd wordt aan het vroeger gegeven verbod betreffende den verkoop van andere dan rijks-briefkaart-formulieren, en waarin er verder op wordt gewezen, dat ook prent briefkaarten hieronder zijn begrepen. De depothouders, veelal boekhandelaars of sigaren handelaars, die als bijzaakje prentbriefkaarten verkoopen, mogen dit voortaan niet meer doen en zelfs niet toelaten, dat hun huisge- nooten ze verkoopen. In geval van over treding kan hun het depothouderschap worden ontnomen. Eenige weken geleden is door den heer F. Domela Nieuwenhuis een uitvoerig schrij ven gezonden aan den Minister President dr. Kuyper, waarin werd aangedrongen op de bevordering eener rivisie in de H oogerhuis zaak. Dr. Kuyper werd er aan herinnerd, dat indertijd de „Standaard" do noodzakelijk heid der revirie heeft betoond. Tot hiertoe is echter op dit schrijven geen antwoord entvangen en daarom heeft het Prov. Noordh. Comité voor de Hoogerhuis-zaak een open brief gericht aan dr. Kuyper om op ant woord aan te dringen. In dit stuk heet het „Nu u in de gelegenheid zijt, licht over deze zaak te verspreiden, hopen wij dat u van deze gelegenheid gebruik zult maken. „In ieder geval verzoeken wij u om ant woord op het schrijven yan den heer Domela Nieuwenhuis en spreken den wensch uit, dat dit antwoord moge zijn: de invrijheidstelling der twee nog gevangen zittende broeders Hoogerhuis." Uit Weesp wordt aan „De Nieuwe Ct." geschreven Er is weder eens een bedriegelijk gebruik gemaakt van valsche bankbiljetten (zoogen. sigarenbons). De gemeente ontvanger te Weesp had het driemaandelijksch sajaris van den gemeente geneesheer aan den gemeentebode ter hand gesteld. Deze legde dat geld eenigen tijd in zijn huiskamer op een tafel en bracht het later naar zijn bestemmidg. Toen echter de geneesheer het geld nazag, bleek, dat in plaats van een bankbiljet van f 100, een sigaren bon voor 100 sigaren zich onder het geld bevond. Onmiddelijk werd een onderzoek ingesteld en weldra bleek, dat een jongmensch, O., uit Amsterdam, die veel bij den gemeentebode komt, het echte voor een nagemaakt biljet verwisseld had. Proces-verbaal is opgemaakt. Wat zijn er toch veel onnoozele menschen in de wereld Het II b 1. bevatte dezer dagen een adver tentie, waarin stond, dat iemand, die f 8500 kon bijbrengen, in 2 jaar tijds f 400,000 kon verdienen Zonder er aan te denken, dat de man, die dat middeltje kende, zelf wel die 4 ton zou willen verdienen, zijn er toch weel een aantal menschen ingevlogen, en allen blijken nu natuurlijk dupe te zijn geworden van misleiding. Men leest in het „Hbld": Heel wat drukte gisteren in de Kalverstraat bij de Taksteeg te Amsterdam. In een siga renmagazijn van de firma Van Hees, hingen sedert eenige dagen eenige sloten geëtaleerd met een gedrukte vermelding er naast dat de boeienkoning Cirnoc, over wien wij reeds een en ander mededeelden, de sloten niet had kunnen verbreken. Omstreeks 2 uur kwam een vreemdeling den winkel bovenbedoeld binnenstappen en kocht voor een zeker bedrag aan sigaren. Bij knoopte een gesprek aan met dm heer Van Hees Jr., maar dit gesprek vlotte niet erg omdat de jonge man in den winkel den vreem deling niet goed verstond. Deze vertrok, maar kwam daarna terug met iemand die als tolk fungeerde, kocht weer eene partij sigaren en sigaietten en vroeg eindelijk de geëtaleerde sloten eens te zien. Toen hij ze gezien had verklaarde de bezoeker de boeienkoning Comic Sr. te zijn, wierp toornig de sloten weg, gooide een deel van de geëtaleerde sigaren door den winkel en veroorzaakte een zeer groote volksver zameling. Het bleek dat de bedoelde sloten hem op een avondvoorstelling in het Circus Carré waren aangedaan en dat hij de sloten niet had kunnen verbreken, maar toch uit de ketting waaraan de sloten bevestigd waren was losgekomen, in dit geval de hoofdzaak. De boeienkoning echter verkondigde luid dat hij toch uit de hem aangelegde sloten had los kunnen komen en beloofde binnenkort te zullen toonen dat hij ook deze sloten zou kunnen verbreken. Zeer opgewonden ver volgde de boeienkoning na den winkelier te hebben betaald zijn weg, maar nog lang bleef het erg druk in den omtrek. Vertrouwt geen kwakzalvers, die u vertellen dat zij een middel voor alle kwalen bezitten. Het kleed dat iedereen kan aan trekken past niemand. Wat een geneesmiddel is voor den een, kan vergift zijn voor den ander. Uit Friesland wordt aan de „Arnk. Ct" geschreven Een onzer arrondissements-schoolopzieners verzond in zake overtreding der Leerplicht wet gisteren zijn 1000ste waarschuwing. Wellicht is hij in deze materie de houder van het record in Nederland. De gelukkige? is de schoolopziener in het arrondissement Harlingen. Het gevolg van deze drukte is, dat het ook bij het Kantongerecht druk loopt Verleden week 17, gisteren 11 leerplichtzaken op de rol. Een der veroordeelden tot f 1 b^ete subs 1 dag hechtenis, laat het daarbij niet zitten hij heeft cassatie aangeteekend, zoodat deze zaak door den Hoogen Raad zal moeten worden behandeld. Het verzuim betof het onderwijs in de nuttige handwerken en de vader oordeelt, dat dit onderwijs niet in de termen van de wet op den leerplicht. Deze kwestie zal dus beslist moeten worden dooi den Hoogen Raad. In een ander arrondissement gaf de school opziener verlof aan een jongen zijn vader in j zijn ambacht te helpen. Het hoofd der school oordeelt, dat zoo iets niet opgaat en heeft de verzuimen als „ongeoorloofd" genoteerd. Volgens officieele opgaaf beloopen de Engelsche verliezen van het begin van den oorlog tot 1 Oct. 11. 3270 officieren en 62292 minderen. Vele gewonden zijn weer hersteld naar het front vertrokken, waardoor het feitelijk verlies officieel althans - is 837 officieren en 21452 man. De „Daily Mail" vreest, dat binnenkort in Zuid-Afrika hongersnood zal uitbreken, doordat de Engelsche colonnes sedert eenigen tijd al het vee dooden, dat haar in handen valt, om te voorkomen, dat de Boeren het heroveren. Over eenige weken zal geheel Zuid-Afrika door deze slachting van zijn vee stapel beroofd zijn. Het Engelsche leger zal er zelf onder lijdon en na den oorlog zal ten gevolge totaal gebrek aan vee een toestand ontstaan, die tot dusver in de geschiedenis zonder voorbeeld is. Zaterdagavond is op de „Square de la Trinité te Parijs een bom ontploft, waardoor- gelukkig slechts een voorbijganger licht werd gewond. Overigens is geen schade aangericht, In een poel in de buurt van Wepener hebben de Engelschen een der kanonnen en den voorwagen van een ander kanon terug gevonden, die twee weken geleden door de Boeren bij Sanna's post vermeesterd werden. De correspondent van de „Times" beweert, dat de jongste processen wegens daden van verraad hebben aangetoond, dat een groot aantal personen, die den eed van onzijdig heid hebben afgelegd en waarvan er velen onderstand genieten van de Engelsche over heid, ongestraft voortgaan aan hun vrienden te velde alle noodige inlichtingen te verschaf fen, in de hoop op de toegevendheid van de overheid als hun valsch spel ontdekt wordt. Overstroomingen. Tengevolge van de hevige regenstormen zijn verscheidene laag gelegen dorpen in de Spaansehe provincie Barcelona overstroomd. Tal van gezinnen zitten hulpeloos in de watervlakte op boomen, daken en schoorsteenen. Yan overheidswege wordt met booten hulp verleend. Te Inverness in Schotland heeft men Zondag te ongeveer 4 uur in den ochtend een aardschok waargenomen, die wel niet zoo hevig was als die van veertien dagen geleden, doch ditmaal ettelijke seconden aanhield, en de bewoners zeer verontrustte. De Russische millionair Solodofnikoff heeft aan de stad Moskou een legaat van 12 milioen roebel vermaakt, voor den bouw van huizen met goedkoope arbeiderswoningen. (buiten verantwoording van de Redactie.) NOG EENS DE TRAM. M. d. B. Vergun mij voor onderstaand een plaatsje in uw blad, bij voorbaat mijn dank. Ik was ten hoogste verbaasd uit het verslag van de Boerenbond te vernemen, dat besloten was een adres van adhaesie met de tramplan nen aan den Raad onzer gemeente te willen in zenden. Toen ik eenigzins van mijne verbazing be komen was, vroeg ik mijzelf af wat daarvnu de reden mogt zijn, en ja, in datzelfde verslag meende ik de oplossing te vinden, eigenbaat, maar niet om het goedkoop vervoer van kunst meststoffen, voederartikelen, enz. neen, ik be greep dat de oorzaak dieper of liever, meer verborgen zat, het was, om zich van de plannen voor een verkorte rijweg naar Oudeschild te ontdoen, om dat die de verwezenlijking hunner plannen, (beharding van buurtwegen) in de weg staan. Dit nu, vind ik slecht, en het bewijst alweer dat ook hier eigenbelang algemeen belang in de weg staat, men heeft gedacht, zich er met een koopje af te maken zonder te overdenken wat de gevolgen kunnen zijn, zonder na te gaan of het niet per slot van rekening de ge meente méér zou kunnen kosten. Ik vond in bovengenoemd verslag, het her haaldelijk uitgesproken vertrouwen, dat od> gemeentebestuur wel zal zorgen voor zoodanig voorwaarden dat Texel er mee gebaat is, maa lezers van dit blad, hebt gij het vóór en tege' zelf wel eens verstandig overwogen Hebt gij er wel aan gedacht? dat volgen: de tegenwoordige aanvraag, die de gemeente slechts 7 k 8 duizend gulden zal kosten zoude meer, het ten eersten nog niet zeker is dat d tram er binnen 5 jaar komt, omdat het hee wel mogelijk is dat die heeren aanvragers zie' voor 400 gld. per jaar het recht willen koopen 5 jaren lang eenig en alleen het recht te hebbe tot aanleg eener tram, daarenboven tevens he recht voorbehoudend welk soort beweegkrach zij wenschen te gebruiken, zoodat het zeer we mogelijk is over 5 jaar slechts een paardentra te krijgen. Hebt ge er wel aan gedacht P dat, hoew thans hoegenaamd geen subsidie van de g meente wordt gevraagd, het zeer wel mogelij

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2