Texelsche Boerenbond. Ingezonden Stukken. Marktberichten. een DAGMEID. BOERENBOND, Pre dikbeur ten, AltVKKTKNTIKN. Vergadering in Café „den Burg" alhier, van Oudeschild, dat hier tijdelyk vertoeft, 't Is te hopen, dat deze gevreesde ziekte tot dit ééne kind bepaald blijft. Vlieland, 14 Oct. Het mooie herfstweer deed velen lust gevoelen gistereij een tocht te maken naar de gestrande bark „Schadberg." Voor 'n wandeling is het wel wat ver te noemen, vijf kwartier heen, vijf kwartier terug, alles eens bekijken, er gaat drie uur mee heen, stevig doorgeloopen. Het schip is in korte dagen geheel wrak geworden, uit elkaar geslagen door de zee, die nu zoo kalm en effen er om heen spoelt en in den storm van verleden week zoo vreeselijk was in haar woestheid. De lading werd op 't strand geworpen en dreef in zee, door snelle maatregelen werd veel behouden en de hooge stapels hout, opgestapeld en voor wegdrijven bewaard, doen vermoeden welk een bedrijvigheid daar heeft geheerscht in de afgeloopen dagen. Een gedeelte van de kleeren der schipbreukelingen kon worden gered. De kapitein en stuurman vertoeven nog hier, de overigen zijn reeds vertrokken. Op verschillende plaatsen van Zuid- Beveland is het slachten van konijnen reeds eenigen tijd aangevangen De konijnen wor den door de handelaars opgekocht en geslacht. Het vleesch wordt dan in kisten verzonden naar Vlissingen en verder naar Londen, waar eiken dag een groote hoeveelheid versch konijnenvleesch, soms wel 60,000 kilogram ter markt komt. Door een handelaar op een klein dorp op Zuid-Beveland werden het vorige jaar onge veer twee duizend geslachte konijnen voor Londen afgeleverd. Geyangenisarbeid Door de Kamer van Arbeid voor de Con fectiebedrijven te Groningen is een adres gericht aan minister Kuyper, tot afschaffing van het laten werken voor particuliere werk bazen in 's Rijks gevangenissen. Woensdag vergaderden in 't café Bloe- menkolk te Voorst een 63-tal „erfgenamen" van zekere Katherina Olthof, die indertijd een testament heeft gemaakt, dat eerst over honderd jaar mocht geopend worden. Men spreekt er van dat 56 millioen, een ander zegt van 70 millioen te verdeelen is. Aan den heer Marin, notaris te Brummen, is op gedragen naar de erfenis onderzoek te doen. Bjj het ontwarren van in en door elkaar gewaaide telefoondraden b\j het paleis Het Loo, had een beambte der gemeente-telefoon een zeer onpleizierig oogenblik. Op eensnl. werd op het hoofdkantoor de stroom geopend dien de man door het lichaam kreeg. Bij de pogingen om los te komen, viel de man van de ladder, en hij was verlost. Geluk kig was de sterkte betrekkelijk zwak. In een stad als Amsterdam zou dit voorval iemand het leven kunnen kosten. Ook de val berokkende den man geen letsel. Omtrent do bij de wet bevolen opheffiDg der schutterijen wordt medegedeeld, dat eerst te beginnen met 1903 de ontslagen lichtingen van het leger niet meer bij de schutterijen overgaan. Daarmee vangt geleidelijk de vor ming aan der landweer, die de schutterijen vervangt Afschaffing Staatsloterij Zooals men weet is de eisch tot afschaffing der Staatsloterij één der punten van het program der anti-revolutionairen Naar het „Volksblad verneemt zal het wel niet tot uitvoering kunnon komen. In de afdeelingen der Tweede Kamer werd althans de wenschelijkhiid der afschaffing, vooral door Katholieke leden, niet ingezien. Na het overlijden van zekeren V. in Schoterland, giDg het gerucht, dat deze zijn 82l|arige onnoozele dochter uit het eerste huwelijk, gedurende de laatste twee jaren geheel vorwaarloosd had. Zijn tweede vrouw zou hem daarin geholpen hebben, omdat zij de ongelukkige stiefdochter niet kon uitstaaD. Het meisje zou bij dag en bij nacht op den zolder opgesloten zijn gehouden en slechts weinig voedsel haar zijn toegediend. Het armbestuur stelde een onderzoek in en vond het meisje in een deerniswaardigen toestand. Door verzwakking kon zij niet gaan zoodat zij per rijtuig naar het armhuis moest worden vervoerd. Het gewicht van het meisje bedroeg nog geen 24 kilo. Dank zij der zorgvolle verpleging die het ongelukkige meisje nu vond, neemt zij bij den dag in lichaamsgewicht toe en is zij reeds in staat door het verplegingshuis te wandelen. (N. R. Ct.) Men meldt uit den Haag Donderdagmiddag omstreeks 3V» uur is op de binnenplaats van het Valkenhuis, bureau „Materieel", de lift met donderend geraas naar beneden gestort met twee werklieden, die daar aan het schoonmaken waren. Een hun ner had de tegenwoordigheid van geest een touw te grijpen waardoor hij kon gered worden. De andere bekwam letsel aan beenen en aangezicht. Schipper Jan Brans, die oenige dagen plaatsvervanger was van den voogd van Rot tum, ging Zaterdagnamiddag met de boot naar Polderzijl (Usquert) en liet zijn schip, vastgemaakt aan een zware kei, aan de zuid zijde van het eiland onbeheerd achter. Door de hevige winden van Zaterdag en Zon dag kon de schipper niet terug en inmiddels sloeg zijn schip weg en men weet niet waar het strandde. Waarschijnlijk zit het aan de Oost-Friesche kust. In het schip bevindt zich al zijn goed, benevens eene voor een schipper aanzienlijke som gelds. Niets is verzekerd. Te Schagerbrug zijn door een paar honden niet minder dan 100 kippen verscheurd, toe- behooronde aan drie eigenaren. De schade b.draagt ongeveer f 100. In „De Strijdkreet", officieel orgaan van het l eger des Heils, wordt gemeld dat gedurende het afgeloopen jaar het Leger des Heils, in Nederland een groot aantal menschen heeft geholpen, teruggebracht en bewaard voor een wissen ondergang: 110,250 uren werden door de heils-officieren besteed aan huisbezoek, 31,745 bijeenkomsten zijn er gehouden. 102,139 personen werd nacht verblijf verschaft en 499,604 porties voedsel werden verstrekt. Naar uit „De Heraut" blijkt, hebben de directeuren der Vrije Universiteit besloten het door dr Kuyper gevraagd eervol ontslag niet t- e te staan, maar hem als hoogleer- aai- op non-activiteit te stellen, ten einde den band tnsschen hem en de Vrije Universi teit niet geheel te verbreken. Op dezelfde wijze handelden directeuren in 1890, toen jhr. mr. de Savornin Lohman, hoogleeraar aan de Universiteit, minister werd. Sneeuw. Dat uit de hooger gelegen streken als Alpen en Pyreneën berichten komen over zware sneeuwvallen, waardoor reeds enkele tandradspoorwegen den dienst hebben moeten staken, zal zeker minder de verbazing wek ken, dan wel de vermelding dat ook in Neder land en wel Zuid-Limburg reeds de eerste vlokken zijn neergedaald. (buiten verantwoording van de Redactie.) ANTWOORD VAN VERITAS. Allereerst wensch ik Amica Manu een com pliment te maken over de kunst om te lezen wat er niet staat. Ik wil daarom de verkorte inhoud van mijn schrijven even medcdeelen. Ik heb de boerenbond berispt, waar ze inplaats van tegen de verkorte weg tc ageeren zooals hun bedoeling was, tramplannen steunt op gevaar af van de gemeenschap nog zwaardere offers te eischen, op welk gevaar ik in het verder deel van mijn schrijven wees, om ten slotte do hoop uit te spreken dat mijn schrijven eenige aan leiding mogt geven tot ernstige overweging. Nu zou ik nog kunnen denken dat ik me niet in voor A. M. verstaanbare taal had uit gedrukt, indien niet de eerste aanhef van zijn schrijven bewees, dat hij ook uit het verslag van de Boerenbond, gelezen heeft wat er niet staat; immers volgens dat verslag, werd adhaesie betuigd met de tramplanneD, maar niet met het bespoedigen van de verbetering van buurt wegen, dat was heel niet aan de orde. Ook begrijp ik niet hoe A. M. verder kan sprekeD, van twee plaatsen van een te scheiden zonder zo zelfs aan tc sluiten. Ik zal dan ook niet verder op het schrijven van A. M. ingaanten eerste omdat, voor zoo ver ik kan nagaan, van al wat hij vorder aan voert in rniju schrijven geen woord wordt gerept, ten tweede omdat het zulke duistere plaatsen bevat, dat ik bang ben, omtfcmt de bedoeling ervan te zullen mistasten, reden waarom ik A. M. vriendelijk verzoek, mogt hij nog eens op mijn schrijven willen terugkomen, hij dit niet weer vragenderwijs zal doen, want dat is hom deze keer beslist mislukt. Maar neen, dat mag ik niet denken, A. M. heeft er niet aan gedacht mij te weerleggen, doch onkel doel gehad mij in een bespottelijk daglicht te stellen. Aan den Heer S. Dz. Bakker ten slotte dit: Ik acht mij niet in staat de bedoeling van uw orakeltaal te doorgronden. Ik wil dus alleen dit zeggon: naar mijn meening is eigenbelang de plicht van ieder sterveling en alleen daar af te keuren, waar het 't algemeen belang tor zijde zet. U M. d. R. dankend voor de verleende plaats- raimte. VERITAS. HELAAS 1 ZIJ IS NIET MEER. Vroolijk stond die bloem te veile Tal van and'ren om haar hem Opgeruimd van hart en zinnen. Maar helaas't is nu geween. Vader stond steeds aan haar zijde Moeder richtte staag haar hand, Leidden haar op 's levens wegen. Maar helaas weg is dat pand. B. Amsterdam 14 Oct. Aangevoerd 281 Run deren, le kwal. 62 65 ct., 2de kwal. 58 ct. 3de kwal. 54 ct. per KG. 75 Melk- en Kali koeien 1 120 k f 240; 11 Graskalveren f 25 k f 35; 52 nucht. Kalveren f 9,k f 12,14 Schapen f f Lammeren 'f h 563 vette Varkens 43 46 ct. per K.G. Purmerend, 15 Oct. Aangevoerd 207 vette Kalveren 65 85 ct. per KG.127 nucht Kalveren f 8 a f 18; 210 vette Varkens 48 h 50 ct. per KG.; 57 magere Varkens f 16 A 25; 165 Biggen f 8 A f 11.—; 3903 Schapen en 200 Lammeren; 611 Runderen en 6 Stieren- Kip-Eieren f 5.25 k t 5.75 per 100. Vette Koeion, 566 stuks, hooger in prijs h. vlug. Gelde Koeien, stuks, prijsh. handel 'stug. Melkkoeien, prijsh., handel vlug. Vette Kalveren, handel stug. Nuchtere Kalveren handel vlug. Vette Varkens, handel vlug. Magere Varkens h. stug en Biggen h. stug. Vette Schapen, lager in prijs, handel stug. O verhouders lager in prijs, handel stug. Lammeren hooger in prijs, handel matig. Londen, 14 Oct. Ter markt zijn aangevoerd 1800 Runderen, 8000 Schapen en Lammeren 10 Kalveren 20 Varkens. Men noteert Run deren f 0.37 a f 0.70Schapen en Lammeren f 0.47 a f 0.85Kalveren f 0.45 a f 0 85 Varkens f 0.35 a f 0.77 Zondag 20 October. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Smits. Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. OosUrend. Voorm. half 10 de Hr. Van Zweden! Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur ds. Roosoboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Biu-g. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. (Avondmaal.) Den Hoorn. Nam, 2 uur Ds. Heep. Heden overleed zacht en kalm, na eene korte ongesteldheid van ruim twee maan den, onze innig geliefde dochter en zuster N E E L T J E, in don nog jeugdigen leeftijd van 19 jaar en 2 maanden. Zwaar treft ons deze slag, maar wij hopen in Gods wil te berusten, wiens doen liefde en wijsheid is. Namens hare diepbedroefde Ouders, Zusters en Broeder. JAN PEPER Jz., Echtgenoote en kinderen. Burgen, Texel, 12 October 1901. Korte dagen slechts geleden Bloeide een bloempje rank en teer Als een schoone lente-morgen. Maar helaas I 't bloeit nu niet meer. GEVRAAGD Adres te bevragen bureau van dit blad. .Afdeeling "WTA-ZAL. VERGADERING van leden en van hen, die lid wenschen te worden, op ZATERDAG 1» OCTOBER a. s. 's avonds 7 uur in „DN RIJZENDE MAAN." De Secretaris, J. P. BREDER. van het HOOFDBESTUUR, op Dinsdag 29 October 1901, des avonds te 7 ure Do afdeelingen worden dringend verzocht voor dien datum te vergaderen, en do besluiten aan het hoofdbestuur op te zenden. Afdeelingsvergadering Oudeschild op Woensdag 23 October 1901, des avonds te 7 ure in Café „BURGZICHT." Namens het bestuur Oudeschild, Texel, De Seoretaris, 15 Oot. 1901. O. ZIJM Tz.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2