N°. 1474. Zondag 27 October. A0. 1901. Binnenland. - GEVONDEN VOORWERPEN. Godeponeerd ten raadhuize een petgevonden op den Waalderweg. PERSONEELE BELASTING. De BURGEMEESTER van TEXEL maakt bekend, dat beden door hem is afgekondigd en aan den Heer Rijks-OntvaDger ter invotóqripg' is uitgereikt het kohier der Personeele belasmi| over het dienstjaar 1901 No. 5 en No. 6, "©ïf dat ieder daarop voorkomende belastingschul dige verplicht is, zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 24 October 1901. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van ALBERT BACKER Cz. te Oudeschild, om v e r g u n n i n g tot oprich ting eener slagerij in het perceel Wijk S Nos. 142 en 143. Op Vrijdag, den 8 November 1901, des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake inge komen schrifturen. Texel, den 25 October 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, G. A. Hajekius. H. W. de Joncheere. TEXEL, 26 October 1901. Woensdag j.l. verkreeg G. C. A. de Braai, leerling aan de Rijks-Kweekschool voor On derwijzers te Haarlem, aldaar acte van be kwaamheid in de Vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek. Het Bestuur der afdeeling „Texel'' van de vereeniging „Volksweerbaarheid" hield Woensdagavond oene vergadering in de „Lin deboom." Besloten werd in de volgende week eene algemeens vergadering te houden, ten einde het Bestuur weer voltallig te maken. Door het vertrek van den Heer Sturms, door hot bedanken van den Heer D. Mentz en door het overlijden van den Heer P. Kuijper zijn 3 plaat sen onbezet. Voorts werd met algemeens stemmen besloten, f 10 te schenken aan de hier bestaande schietvereeniging, als tegemoet koming in de kosten van een te houden schietwedstrijd. De Heer Wagemaker (Voorzitter) sloot hierop de vergadering. Wij herinneren onzen lezers, dat Maan dagavond in 't Nut zal optreden de heer W. Bax van Zaandam, zooals bekend een uitste kend redenaar. Naar wy vernemen zal gedurende dit win terseizoen als voorzitter van het Bestuur van 't Nut fungeeren de heer C. A. de Braai en bestaat het bestuur thans uit genoemden heer benevens de heeren Cl. H. de Boer, R. S. Kuperus, A. Wagemaker en W. J. Lange- veld Pz. Waad, 24 Oct. De afdeeling „Waal" van den Boerenbond hield Zaterdag j 1. eene ver gadering in de „Rijzende Maan". Slechts 10 leden waren aanwezig. 2 Belangstellenden, die de vergadering kwa men bijwonen, werden niet toegelaten, omdat zij nog niet konden besluiten lid te worden. Besproken werd o.a. de wenschelijkheid, om bjj vergaderingen van Gemeenteraad en Polderbestuur de pers niet meer toe te laten. In zake „coöperatie" werd de wenschelijk heid uitgesproken om Texel in buurten te verdoelen en de bewoners dier buurten in de gelegenheid te stellen, voor gezamenlijke re kening inkoopen te doen. Tot een besluit kwam men echter nog niet. De Cocksdorp, 25 Oct. De alhier aange brachte inventaris en tuigage van het op de Vliehors gestrande barkschip „Agda" heeft 1108 gld. opgebracht. Het wrak werd ge kocht door schipper M. Boon voor 139 gld. De wachters bij de kust verlichting te Eierland A. Rab en D. Boon vertrekken heden naar IJmuiden. Hunne plaatsen zullen wor den ingenomen door de H H .A.F.G. Stefenson en P. Boelig. Oudeschild, 25 Oct. De eerste lees- aVéfid van het plaatselijk nut „Neptunus", rtferenavond gehouden in de „Zeven Provin ciën", was nog al vrij goed bezocht voor een eerste bijeenkomst. Nadat de voorzitter, de heer Muller, den aanwezigen had verwelkomd, trad de Heer L. J. Kikkert op met een frap pante lezing van Lauriliard„Het paard in het spreekwoord". Op keurige wijze werd deze pennevrucht van den ge vierden schrijver weergegeven, en verwierf veel bijval. De vaste bijdrage werd geleverd door den Heer M. Kroon Jbz., die zeer verdienstelijk een episode uit den Zuid-Afrikaanschen oor log voorlas. Met ademlooze stilte werd dit tragisch verhaal aangehoord, hetwelk uitmun tend werd vertolkt De Heer Kikkert gaf nu ten beste„Helden aan het strand", van Louwerse en van Mau- rik's „Een bedorven Zondagmorgen". Beide stukken vielen, vooral ook om de wijze waarop zij werden voorgedragen, zeer in den smaak, evenals „Bede" van Jan van Beers, vertolkt door den Heer Dekker, te den Burg. Met een voordracht „Laster" naar het Russisch door den Heer Kroon gelezen, was de reeks voordrachten ten einde. De vergadering werd omstreeks half elf door den Voorziter geslo ten, met een woord van dank aan sprekers en hoorders, waarbij tevens nog eens werd gewezen op het meest belangwekkende wat dezen avond ten gehoore was gebracht. Naar wij vernemen is als uiterste ter mijn, waarop stukken kunnen ingeleverd wor den voor den uitgeschreven wedstrijd in het reciteeren, bepaald den 5n November a.s. Naar men zich uit de onlangs in dit blad geplaatste advertentie zal herinneren, kunnen belanghebbenden zich aanmelden bij het Be stuur der Koningin Wilhelmina Bewaarschool. Bereids hebben zich deelnemers aangemeld. Den Hoorn, 26 October. Volgens aanplak biljetten aan ons dorp, zal de heer deJongh yan de Waal a.s Dinsdag, 29 October een voordrachten-avond houden in 't Loodsmans welvaren, tegen een matigen toegangsprijs. Wij twijfelen niet of velen zullen van deze gelegenheid gebruik maken, daar de heer De Jongh op ons dorpje geen vreemde is. Met uitbreiding van het ter zake mede gedeelde in de „Staatscourant" van 13 Augus tus 11. is bepaald, dat in het binnenlandsch verkeer pakketten met aangegeven waarde (dus ook verrekenpakketten), inhoudende boter brood, eieren, geneesmiddelen, gist, groenten margarine, visch, vleesch en vruchten, kunnen verzonden worden, zonder te zijn toegebonden door middel van een kruislings getrokken touw zonder knoopen, en zonder voorzien te zijn van zegels in lak of lood Het gerucht gaat, dat president Kruger uit Engeland 80000 pond sterling heeft ont vangen met een begeleidend schrijven, waarin gezegd wordt, dat dit geld bestemd is, om nieuwe ammunitie voor de Boeren te koopen. Buitenkansje voor aandeelhouders! De Staatsspoor heeft (volgens „Het Volk") voor transportkosten van Barnum Bailey f 100,000 ontvangen. Een 5-tal passagiers hadden zich te slapen gelegd in de kajuit van een stoomboot die uit Beverwijk komende aan de Prins- Hendrikkade te Amsterdam om halftwee gisternacht aankwam. Voordat de hofmeester op zijn beurt was ter ruste gegaan, had hij een ketel water geplaatst op een comfoor met een paar bri- quetten. Deze vulden de kamer met giftige gassen en daar de deur van de kajuit geslo ten was, werden allen min of meer bedwelmd zoodat het gistermorgen moeite kostte ze wakker te maken. De hofmeester was er het ergste aan toe en hy moest zelfs naar het Binnen-Gasthuis worden vervoerd. Te Hoogeveen woont in een klein huisje, alléén met een dienstbode, een tachtigjarige grijsaard, die door jaren achtereen hard werken en oppassendheid een kapitaaltje had vergaard dat hij altijd zeer zorgvuldig in een kistje bewaarde. Dezer dagen kwam hij tot de droevige ontdekking, dat zijn kistje verdwenen was. Daar zijn huisje te allen tijde voor een ieder openstond en de oude heer zich slecht meer kan herinneren hoeveel het kistje be vatte hij spreekt alleen van een bezitting van duizend a twee duizend gulden in bank papier en elke verdere aanwijzing ontbreekt zal het der politie zeer moeielijk vallen, den verloren schat terug te vinden. Naar aanleiding van een door de „Times" verspreid bericht, dat President Kruger, dr. Leyds en de heeren Wessels, Wolmarans en Fischer een bijeenkomst hebben gehouden bij den President te Hilversum, om te beraad slagen over de wijze, waarop de Boeren de executiën in Zuid-Afrika dienen te beant woorden en waarbij door het driemanschap o.a. de raad zou zijn gegeven voor ieder geëxecuteerden Boer een Engelsch officier te fusilieeren, kan, uit de beste bron worden medegedeeld dat dit bericht absoluut onwaar is. De heer Fischer bevindt zich in de eerste plaats buitenlands, maar in de tweede plaats heeft binnen de laatste twee maanden geen bespreking plaats gehad tusschen den Presi dent, de deputatie en dr. Leyds. En bij de jongste samenkomst te Hilversum op des President's verjaardag waren alleen tegen woordig de heer Wolmarans en Wessels, die slechts gekomen waren om den President geluk te wenschen en bovenbedoeld onder werp niet is aangeroerd. Ook op de laatste samenkomst, twee maanden geleden, is de zaak niet ter sprake gekomen. Wat te doen met die f 10.000.000? Directeur en leeraren der rijks hoogere burgerschool te Heeren veen hebben zich ge wend tot den minister van financiën met een adres, waarin zij wijzen op het feit, dat de wetenschappelijke balans van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren sluit met een voordeelig saldo van ruim tien milioen gulden. Naar aanleiding daarvan verklaren zij van meening te zijn, dat de billijkheid eischt, dat die gelden worden aan gewend ten bate van die categorie van amb tenaren, welke door hun bijdragen die som hebben bijeengebracht. Daarom wenden zij zich tot den minister met het verzoek, dat een nadere regeling worde getroffen, waardoor het pensioen van de weduwen en wezen der burgerlijke amb tenaren aanmerkelijk wordt verhoogd. Te Amsterdam is een prentbriefkaart verschenen, die een mooie afbeelding bevat van het gezin van Broeksma, den man die den 30 Sept gefusileerd werd omdat hij niet zweeg over de wreede ellende in de vrouwen kampen. Zijne vrouw en vijf kinderen vertoeven nog in Zuid-Afrika en thans worden pogingen aangewend dit gezin naar Nederland over te brengon. Een middel daartoe zal ook de opbrengst van den verkoop dezer briefkaarten zijn Voor verzamelaars een aardige aanwinst voor de Boerenvrienden een welkome ge legenheid om een steentje bij te dragen. (Hbld.) Aan mr H. Goeman Borgesius, eervol ontslagen Minister yan Binnenl. Zaken, is pensioen verleend (f 4000). Wij vonden heden in de „Avondpost" een advertentie waarvan wij gaarne de publi citeit nog wat uitbreiden, door er ook de aan dacht onzer lezers op te vestigen. Het zou jammer zijn indien het aantal sollicitanten naar zulk een lucratieve betrekking niet rui m genoeg was. Voor het bijhouden der boeken wordt een bekwaam boekhouder verlangd om dagelyks van 8 tot 5 uur te werken voor een salaris van tien gulden (f 10,—) per maand. Onder officieren en gepensioneerden en zy die op de hoogte zijn van de Fransche taal en rond- schrift, genieten de voorkeur. Diploma Mer- curius schynt niet te worden verlangd. (D. CtO TEXELSCHE COURMT.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1