Transvaallezing MONOPOL-THEE Buitenla nd. Gemeenteraad te Texel. M arktbenchten. Advertentiën Pre dikbeur ten, ADVERTENTIËN. Bekendmaking. op Zondag 27 October, Commandant AUCAMP en J. A. BREED, MONOPOL-THEE Verkrijgbaar by A. DR08 Albzn. - Volgens de „Daily Mail" zou president Kruger van den waarnemenden president van Transvaal, Schalk Burger, een van 23 Sept. 11. gedateerd rapport hebben ontvangen, waarin gezegd wordt, dat het grootste gedeelte van de bevolking van Kaapkolonie toen in open lijken opstand was, dat in de afgeloopen 5 maanden meer dan 15000 Afrik aanders door de Boeren gewapend zijn en dat hun aantal met den dag grooter wordt. Do staat van zaken zou buitengewoon gunstig zijn voor de Boeren. - De „Rappel" bevat een telegram uit Lorenqo-Marquez, waarin de mededeeling, dat de Boeren aanzienlijke bestellingen van ka nonnen hebben gedaan bij verschillende Eu- ropeesche fabrikanten terwijl zich onder de leveranciers ook een Engelsche firma zou bevinden. Men meent, dat de burgers weder tot krachtige actie zullen overgaan en dat zij zich, in verband daarmede, van krachtig ge schut voorzien. Vrijdag 25 Octyoormiddags 11 uur. Vaststelling Gemeente-Begrooting voor 1902. Schaden, 24 Oct. Aangevoerd: 18 paarden f 70 a f 350, 3 Stieren f 100 a f'170; 500 Qelde- koeien f 100 a f 230; 80 Kalikoeien f 100 a f 230; 20 Vaarzen t 60 a f 70; 25 Nuchtere Kalveren 18af 18; 80 Schapeni 11 af 24. 150 Lammeren f7 a f 17 Bokken en Geiten f 0,— a f 0.14 Varkens f' 14.a f 16. 15 Vette Varkens 49 a 50 cent per kilo 60 Vette Kooien f 160 a f' 250; 54 Biggen f 8.— a f 11.Kipeieren, f5.a f 6.25: Eenden a et. Boter per half k.g. i 0.60 a 0.65. Zondag 37 October. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Koog. Voorin. 10 uur Ds. Smits. Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niossink. Oostermd. "Voorm. half 10 de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Ouster end. Voorm. half 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Cou rant in eens opgegeven, worden slechts DRÏE- maal in rekening gebracht. DANKBETUIGING. De ondergeteekenden brengen langs dezen weg hunnen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling en innige deelneming gedurende de ziekte en het overlijden hunner geliefde Dochter en Zuster N E E L T J E ondervonden; in 't bijzonder hun welgemeen- den dank aan den WelEd. ZeerGel. Heer Dr. H. Hoyting van der Vegt voor zijn onver moeide zorg aan hun dierb'ren overledene be wezen en aan den WelEerw. Heer Ds. R. S. Kuperus, voor de troostvolle woorden bij gele genheid der teraardebestelling, ten sterfhuize gesproken. Verder hunnen oprechten dank aan de geachte buren voor de groote belangstelling en hulpvaardigheid aan hen betoond en aan H.H. dragers en kleedoplegsters voor de laatste eer aan hun geliefde doode bewezen. JAN PEPER Jz., Echtgenoote en kinderen. BargenTexel, 26 October 1901. DANKBETUIGING. De ondergeteekenden betuigen bij dezen hun iunigen dank aan den "VVeleerw ZeerGel. Heer Ds. SMITS alhier, die gisteren hun geliefd zoontje, dat al spelende in een diepe sloot was geraakt en reeds begon te zinken van een anders vrij wissen dood heeft gered. J. BAKKER en Echtgenoote. Mr Broodbakker. Waal, 26 Oct. 1901. Het Collegie van dagelijksch Bestuur van het Waterschap de 30 Gemeenschappelijke polders op Texel, brengt ter kennisse van de Ingelanden, dat de Lijsten, aanwijzende de personen die stemgerechtigd zijn, en die welke tot leden van het Bestuur kunnen worden verkozen, op hedon gesloten en op nieuw ter Secretarie van ge noemd Waterschap aan Den Burg alhier voor de Ingelanden ter inzage zijn nedergolegd van heden af tot en met den 11 November a. s. van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 ure (de Zondagen alleen uitgezonderd). Texei., den 25 October 1901. Het Collegie van Dagelijksch Bestuur voornoemd, J. J. ROEPER, Voorzitter. Sd. KEIJSER Pz., Secretaris. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 19 Oct. tot 26 Oct. 1901. GEBORENJohannes z.v. Cornclis Schraag en Anna Schrama (den Burg)Gustav Emil, z.v. P. E. A. Schroder en J. G. Smit (don Burg) ONDERTROUWD:/ G GETROUWD1 ueG OVERLEDEN. Jantje Honkes, oud 64 jaren, weduwe van Jan Daalder (Oost). 's avonds 8 uur, in het hotel „Texel." Sprekers do heeren (AFRIKANERS). ENTREE 15 ct. ten voordeele van de vrouwenkampen. Kinderen beneden 16 jaar worden MET toegelaten, onderscheidt zich van alle andore Thcesoorton door haar hooger uroina en grootero water- houdendhoid. is een bohoefte geworden. Prijs per ons 34, 30 en 10 cent. Voorz. de heer H. W. de Joncheere, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren F. Keijser, C. Keijser, Bak ker, Mets, Lap, Roeper, Zijm en Dros. Afwezig met kennisgeving de heeren Dikkers en Koning. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en met eene kleine veran dering naar aanleiding van een aanmerking van den lieer Dros, goedgekeurd. Daarna deelt de Voorz. mede, dat B. W. voor de le maal een samenkomst hadden gehad met den heer De Leeuw inzake den tram en dat deze conferentie zeker nog door verschillende andere zou worden ge volgd. Indien eenmaal de noodige besprekingen had den plaats gehad,, zouden B. W. de dan opgemaakte plannen vooraf willen behandelen in een commissie vergadering van den geheelen raad om ze daarna in openbare vergadering te behandelen. Deze mededeeling wordt voor kennisgeving aange nomen* Ingekomen was een schrijven van de commissie van Onderwijzers te Texel, onderteekend door het Hoofd der School te Waal, behelzende eene dankbetuiging voor de regeling der jaarwedden. Ook was ingekomen een schrijven van H II. Gedep. Staten, behelzende goedkeuring Kohier Schoolgeld 4e kw. 1901. Deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Nog was ingekomen een request van de aid. lexei der Holl. Maatsck. v. Landbouw, waarin wordt verzocht ten behoeve der Landbouwcursus weder gedurende 2 winter-balfjaren een schoollokaal af te staan, met ver warming en verlichting. Met algemeene stemmen wordt dit verzoek toegestaaan. Ingekomen was het rapport van de Commissie van onderzoek, volgens hetwelk dit geen aanleiding had gevonden tot eenige op of aanmerkingen en mitsdien adviseerde tot goedkeuring. De Voorz. zegt de commissie dank voor de door haar genomen moeite en geeft zijn leedwezen er over te kennen, dat de Voorz. dier Commissie (de heer Koning) afwezig is ten gevolge van een lichte ongesteldheid. Op de vraag van den Voorz, of men artikelsge- wijze behandeling noodig acht, dan wel of men beter vindt zoo noodig maar enkele artikelen te behandelen waarop men een of andere aanmerking heeft, wordt tot het laatste besloten. D» heer Zijm maakt de opmerking dat z de rijks veldwachter te Oudeschild eene eemgszins hoogere toe lage mocht hebben. De Voorz. antwoordt, dat de post gratification aan Rijks- en Gemeente-politie enkel is voor beloomog voor extra diensten gedurende Kermis, St.-Nicolaas enz. en dat feitelijk die toelage slechts oen goedheid is van 't gemeentebestuur, daar de veldwachters tot die diensten verplicht zijn. Nog merkt de heer Zijm op, dat z.i. dc klokopwin- ders °ook wel de vlag kunnen uitsteken, zonder extra belooning er voor te krijgen. De voorz. merkt op, dat voor elke keer dat de vlag wordt uitgezet, slechts 50 cent wordt betaald aan elk. De post schoonhouden Raadhuis, geraamd op f 150, wordt door den heer Zijm te hoog gevonden. De Voorz. wijst er op, dat vooral de groote schoon maak zeer kostbaar is en bovendien het dagelijksche onderhoud er onder is begrepen. Nog wordt door den heer Zijm gevraagd of er geen mogelijkheid bestaat, om bij de leden v/d Gemeente raad de //Gemeentestem// ter lezing rondte laten gaan. De Voorz. antwoordt, dat voor het goed lezen van dat blad het zeer gewenscht is, als men er iets aan wil hebben, alle mogelijke wetten in zijn bereik te hebben. De Voorz. acht het absoluut onnoodig het te laten circuleeren en zegt, dat het, wanneer men het noodig oordeelt, altijd disponibel is. Naar spr. oordeelt is de gemeente niet verplicht voor de leden van den Raad periodieke tijdschriften te laten circuleeren. De //Gemeentestem'/ zegt spr. is meer een blad, dat door Burgom., Secretarissen enz. wordt gelezen en zoo noodig tot vraagbaak voor dezen kan dienen. De heer Zijm zegt volkomen voldaan te zijn met dit antwoord en wijst verder nog op de gevraagde ver hooging van tractement door den ambtenaar ter secretarie. De Voorz. antwoordt, dat dit punt straks door hem zelf zal worden ter tafel gebracht. De heer Dros vraagt of er geen afzonderlijke opgave is van de kosten, die voor eiken weg is geraamd. De Voorz. deelt mede dat op't oogenblik met precies door hem kan worden opgegeven, wat voor eiken weg is besteed, doch dat hij ofschoon men het reeds uiterst druk heeft, nog wel de noodige opgaven daarvoor wil doen naslaan en het juiste bedrag berekenen. De heer Bakker is er niet voor, dat aan den Burge meester nog meerdere werkzaamheden worden opge legd, en acht die opgaven onnoodig. De heer Dros vindt het wel noodig, vooral met het oog op de bcharding van verschillende buurtwegen. De heer Keesom begrijpt niet, dat B. W. niet precies die bedragen kunnen opgeven, daar zulks z. i. bij eene goede boekhouding zeer gemakkelijk is. 'De Voorz. zegt, dat er zeer veel werk is, dat er nacht en dag wordt gewerkt, doch dat ook de opgave omtrent de verschillende wegen nog wel kan worden opgezocht en berekend en wijst er verder op, dat wat de boekhouding betreft, zeker die nergens accurater zal geschieden aan ter Secretarie. Spr. kan wel mede- deelen dat voor den Schildenveg aan onderhoud onge veer f 12Ü0 noodig is. Thans deelt dc Voorz. mede, dal hij op zich genomen heeft voor dc commissie van onderzoek der bejn-ooting in de vergadering te doen behandelen de verhooging jaarwedde ontvanger en die van den ambtenaar ter secretarie. Als reden waarom wordt wenschelijk geacht de jaar wedde van eerstgenoemde te verhoogen, wordt gewezen op diens groote verantwoordelijkheid, daar jaarlijks ongeveer f 60000 door hem worden behandeld, en verder op de omstandigheid, dat in vergelijking met vele andere gemeenten in Noord-Holland en in verhouding tevens met de tractementen van Secretaris, verhooging ge wenscht is. Dc heer Zijm acht het geen rede, om met het oog op de traktementen elders betaald, dat tractement te verhoogen. Omtrent het verzoek om verhooging, gedaan door den ambtenaar ter secretarie Langeveld, deelt de Voorz. mede, dat zulks in alle opzichten billijk is te noemen. Langeveld, zegt spr., heeft vele werkzaamheden en verricht zelfs vele avonden werk voor de gemeente. In vergelijking van zijn vele werkzaamheden ia zijn traktement te laag en dus verhooging zeer gewenscht. De heer Mets zou er voor zijn in plaats van met f 100, dat salaris met f 150 te verhoogen. De Voorz. antwoordt dat de ambtenaar ter secretarie geen verantwoordelijkheid heeft zooals secretaris en onl» vanger, en dat in vergelijking met andere ambtenaren elders, het salaris voldoende is; bovendien wijst spr. er nog op, dat de emolumenten nog al wat beloopen. Indien echter de heer Mets er een voorstel van wil maken, zal hij het gaarne in stemming brengen. De heer Mets zegt zulks niet te wenscnen, doch hoopt dat later er nog eens op zal worden teruggekomen. Hierop brengt de Voorz. in stemming het vooistel om het traktement van den gemeente-ontvanger met ingang van 1 Januari a. s. met f 50 te verhoogen en te brengen op f 600. Met 7 tegen 2 stemmen wordt dit aangenomen. Tegen stemden de heeren Lap en Zijm. Het voorstel om het traktement van den ambtenaar ter secretarie met f 100 te verhoogen en te brengen op f 600, wordt aangeno en met S tegen 1 stem, die van den heer Lap. 1 Op de vraag van den heer Mets of de post voor onderhoud straten te Co-ksdorp, nl. f 50 wel voldoende is, antwoordt de Voorz. dat die post reeds bepaald was voordat het request om herstel voetpad aldaar, inkwum doch dat de te lage post in deze geen bezwaar is, daar die gerust met f 50 a f 150 kan worden overschreden. De begrooting, hierop in zijn geheel in stemming gebracht, wordt met algemeene stemmen goedgekeurd en voorloopig vastgesteld tot een bedrag in ontvangsten en uitgaven van f 59567.96s. Om nadere goedkeuring zal de begrooting thans worden opgezonden naar H.H. Ged. Staten. Bij de rondvraag vraagt de heer Dros, wie er zorgt voor het schoonhouden aer scholen. De Voorz. antwoordt, dat die zaak apart geregeld is. De onderwijzers ontvangen de gelden en betalen die uit aan hen die voor het schoon-maken en -houdon worden gebruikt. Niemand meer het woord verlangende, deelt de Voorz. nog mede, ongeveer 3 kwartier voordat de vergadering begon, het rapport te hebben ontvangen van de com missie voo- den Burgwal. Spr. heeft daardoor nog geen tijd gehad alles na te gaan en van zijn aanbod om met de commissie de zaak te bespreken was geen gebruik gemaakt. De Voorz. stelt de vraag of men dit rapport nog in deze vergadering zal benandclen of verdagen tot de volgende. In het laatste geval hoopt spr dat de com missie zich nog de moeite zal getroosten om ook met hem de zaak te bespreken, daar hij vertrouwt op verschil lende punten die voor de commissie thans duister schijnen eenig licht te kunnen verspreiden. Spr. bejammert het wel als de behandeling moet worden uitgesteld daar de prijzen der materialen stijgende zijn doch acht zulks toch gewenscht. De heer Keesom wijst er op, dat de aanmerkingen zeer gering zijn en acht in ieder geval voorlezing van het rapport gewenscht. De Voorz. voldoet aan dien wcnsch en leest tevens een schrijven voor van het lid dier commissie, den heer Dros, die in dat rapport blijkbaar weder eenige veranderingen wenscht. Spr. zegt, dat door dat schrijven het rapport niet juist blijkt te zijn opgesteld, aangezien er niet in wordt aangegeven, dat de heer Dros het er niet geheel mede eens is. Het voorstel om de zaak te verdagen, hierop in stem ming gebracht, wordt met algemeene stemmen aange nomen. Niets meer te verhandelen zijnde wordt dc vergadering gesloten.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2