Buitenla nd. Marktberichten. Pre dikbeur ten, ADVEKTENTIEN. Het vinken in de omstreken van Breda is in vollen gang. De vangst gaat zeer goed zoo braehten twee opkoopers uit Baarle-Nassau in deze maand reeds 25,000 vinken ter markt. De prijs is 30 ad 35 cent per dozijn. („B. C.") Te Franeker is diefstal gepleegd op hetpolitiebureau. Iemand had daar zijn roes uitgeslapen, werd even alleen gelaten in de wachtkamer der agenten, en nam het geld en voorwerpen weg van andere arre stanten, aldaar gedeponeerd. Bij zijn afscheid stak hij een sigaar aan, die ook ontvreemd was. Later vond de politie de gestolen voor werpen in zijn bezit. De draadlooze telegraaf die nu reeds geruimen tijd aan den Nieuwen Waterweg beproefd is als communicatiemiddel met het lichtschip, heeft geen resultaten opgeleverd, die zoo gunstig waren als men aanvankelijk verwachtte Ten eerste zijn de kosten be langrijk hooger geworden dan de raming en ten tweede ondervindt men nog steeds grootere moeilijkheden met het juist overbrengen van de seinen. Nu zal op de Rijkswerf te Amsterdam een nieuwe proef genomen worden met twee draadlooze seintoestellen die daartoe door de Allgemeine Electricit&ts Gesellschaft kosteloos zij het dan ook waarschijnlijk niet belang loos in bruikleen worden afgestaan. De twee toestellen zullen aanvankelijk aan ver schillende zijden van de Rijkswerf worden opgesteld daarna zal een der beide toestellen naar IJmuiden verhuizen, vervolgens naar Helder, enz. Met belangstelling wordt het resultaat van die proeven te gemoet gezien. Het geheele gehucht Doldersum zal, naar men aan de „N. R. Ct." meldt, eerst daags onder den hamer komen. Bijna alle boerderijen enz behoorden nl. aan mr. Leuringh te Leek, lid van Ged. Staten van Groningen, voor eenigen tijd overleden. Of hazen oud zijn, kan men zien aan den sterken, gedrongen bouw. Voorts zijn de nagels van oude dieren grijs, stomp en afgesleten, die van een jongen haas zwart, spits en scherp. In de „Nieuwe Courant" wijst 'n in zender er op, dat het doorzetten van het boycot-plan aanleiding moet geven tot een oorlog met Engeland en stelt daarbij de vraag of er geen gerechtelijke vervolging behoort te worden ingesteld tegen hen, die voorde vijandelijke houding tegenover een bevriende mogendheid agiteeren naar aanleiding van de bepaling van artikel 100 no. 1 van het Wetboek van Strafrecht, luidende„hij, die, in geval van oorlog waarin Nederland niet betrokken is, opzettelijk eenige handeling verricht waardoor de onzijdigheid van den Staat wordt in gevaar gebracht, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren." Zij die hier te lande tot den boycot aan sporen en als apostelen der beweging van hier uit Europa doortrekken, kunnen zeker geacht worden de onzijdigheid van den Staat in gevaar te brengen. Is het niet de plicht der regeering hier tusschenbeiden te komen? De minister Kuy- per zal dan te kiezen hebben tusschen zijn sympathie voor de Boeren en zijn vaderlands liefde, en ongetwijfeld zal hij zijn plicht vervullen. De „Bergummer Courant' heeft het verslag der jongst gehouden vergadering van den Raad der Friesche gemeente Tietjerk- steradeel in de Friesche taal gegeven. Naar aanleiding van den voorgenomen boycot der Engelsche schepen stelt een inzen der in de „Arh. Ct." voor, ook de Engelsche woorden, en in de eerste plaats het woord boycot, te boycotten. Dit geeft der „Haarl. Ct." aanleiding er op te wjjzen, dat het woord anti-Engelsch is. Het ontstond in 1880 in Ierland in verband met de beweging der landliga. De Engelsch gezinde kapitein Boycot, die weigerde lid van de liga te worden, werd in de ban gedaan. Niemand mocht met hem omgaan of handel drijven, bjj hem dienen, voor hem werken. Hoewel hij eerst beproefde, door Engelsche soldaten geholpen, zich met vreemde arbeiders te behelpen, moest hy ten slotte het land ver laten. Zelfs al hadden wij een beter Neder landsch woord, dan nog zou het jammer zijn het woord boycot prys te geven, dat voor de Engelschen als geknipt is. Chamberlain heeft te Cupar, in Schot land zyn goe' gemeente nog eens het gepeperde kostje opgedischt, waarvan men, naar 't BChynt nog steeds niet genoeg krijgt. Over Zuid- Afrika sprekende, verzekerde hij Er is geen barbaarschheid gepleegd in dezen oorlog. Integendeel, in de geschiedenis is er geen oorlog bekend, die met meer mensche- lijkheid gevoerd is. Ik heb veel menschen gesproken, die op het oorlogsterrein waren geweest, en allen vertelden mij, op hoe wel willende en edelmoedige wijze de officieren en soldaten hun tegenstanders behandelen. Het bewijs, dat zij er in geslaagd zijn, het vertrouwen van hun vijanden te winnen, ligt hierin, dat de Boeren vaak hun vrouwen en kinderen aan onze soldaten toevertrouwen. Mevrouw Kruger is onder de hoede van onze soldaten geweest. Mevrouw Botha heeft langen tijd in een Engelsch kamp vertoefd, en nog kort geleden las ik, dat een der Boerenaanvoerders, generaal Viljoen, die nog tegen ons in het veld staat, zijn vrouw onder de bescherming van onze soldaten gesteld had. En toch zijn dat dezelfde mannen, die men beschuldigde van een onwaardige en onmenschelijke houding tegenover den vijand. De groote Engelsche chocoladefabrikant Cadbury heeft eene bestelling van 60,000 pond chocolade voor de troepen der Engelsche re geering in Zuid-Afiika geweigerd, ten einde niet mede te werken tot het rekken van den oorlog. Volgens de „Paris-Nouvelles" heeft een fabrikant te Erfurt, George Koch, eene belang rijke bestelling van hoofddeksels afgewezen, ook omdat hij op geenerlei wijs de hand wil leenen tegen de Boeren. Barnum en Bailey in het paleis te Brussel. Vrijdag hebben de directeuren van de arena aan den Koning van België een contra-visite gebracht na het bezoek, dat Z. M. des mor gens aan hun circus had gebracht. In een prachtige vergulde koets, getrokken door twee antilopen, heeft de directie zich naar het paleis laten rijden, aangestaard door eene nieuwsgierige menigte De groot-cere moniemeester heeft de directie ontvangen. In de receptiezaal werd door hen een toespraak gehouden tot den Koning, waarin zij mede deelden dat de Koning steeds vrijen toegang tot de circus zou hebben. De Koning beeft zich nog langen tijd met hen onderhouden. De Belgen toonen wat meer enthousiasme te bezitten dan de koudbloedige Hollanders. Pij een bruiloftsfeest te Path in Engeland zijn alle negentig gasten vergiftigd na aan het bruidsdiner te hebben aangezetende bruid, de bruidegom, de geestelijke, allen ver toonden de volgenden dag in meer of mindere mate verschijnselen van vergiftiging. Het onaangenaamste was, dat in het plaatsje geen voldoende geneesheeren waren om de lijders bij te staan, en van omliggende gemeenten moest in allerijl medische hulp ontboden worden. Een yeoman in Zuid-Afrika heeft aan zijn familie in Engeland het volgende ge schreven „Ge moogt het gelooven of niet, maar sedert ik in het land ben, heb ik slechts 10 sh. soldy gehad. Toen ik hier kwam dacht ik, dat ik hier zou worden betaald. Tot mijn verbazing deelde de betaalmeester mij mede dat mijn staten niet zyn overge zonden en dat hij mij geen sou kan geven, als ik hem niet een kwitantie van mijn laatste soldij toon. Dat kan ik niet, want toen den 5den Juni mij de 10 sh. werden betaald moest ik mijn naam teekenen in een boek, maar ontving geen bewijs Ik heb nu geen geld om te rooken, of postzegels voor miln brieven te koopen, of ik moet leenen en dat doe ik niet gaarne, want men raakt hier zoo spoedig uit elkander." Deze en soortgelyke brieven zullen er niet toe bijdragen den stroom van vrijwilligers te doen vloeien De Britsche regeering denkt er over om oorlogsmedailles ook uit te reiken aan oorlogscorrespondenten, die zich hebben onder scheiden. Dit is inderdaad zeer juist gezien zegt het „Hbl.": de oorlogscorrespondenten hebben op zijn minst evenveel gedaan als de soldaten om den oorlog „uit" te maken. Een ernstige ontploffing vond Woensdag in het universiteitsgebouw te Marburg plaats. Om de lichtkracht van het gas te verhoogen was onlangs een reservoir met gasoline aan de gasloiding aangesloten. Woensdag zou dit reservoir verwisseld worden met een nieuw. Er bevond zich echter nog eene grootere hoeveelheid gasoline in, dan verwacht werd. Dit ontsnapte, en toen een der gas fitters een lucifer aanstak om beter te kunnen zien, ontplofte het gas en werden de twee gasfitters, die gelukkig by de geopende deur stonden, in den gang geslingerd. Met ernstige brandwonden aan de handen kwamen zij vrij. Aan het gebouw werd een vrij groote schade aangericht. Van de auditoriumzaal werd het plafond vernield, in het aangrenzende seminarium werd een wand ingedrukt, en alle, met prachtige glasschilderijen versierde venster werden verbrijzeld. Mede werden zware eikenhouten tafels en stoelen stuk ge slagen. De schade wordt op ongeveer 10000 Mark geschat. Scliagen, 31 Oct. Aangevoerd: 8 paarden f 70 a f 150, 6 Stierenf80af'100; 1245 Gelde- koeien f 100 a f 23080 Kalfkoeien f 160 a f 230; 230 Vaarzen f 60 a f 70; 25 Nuchtere Kalveren f8 af 14; 30 Schapenf 12 af 24 225 Lammeren f7 a f 17 Bokken en Geiten f 0^— a f 0.14 Varkens f 14.a f 16 15 Vette Varkens 49 a 50 cent per kilo 60 Vette Koeien f 160 a f 240; 30 Biggen f 8 a f 11.—Kipeieren, f5.— a f 6.25; Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.675 a 0.725 Leiden, 1 Nov. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f 118fa f 255- 28 Stieren f 46 a f 310; Veulens3 stuks 71 af 102. 294 kalfkoeien f 110 a f 240 Melkkoeien f 110 a 1240; 513 Varekoeien f 92 a 1223 296 Vette koeien f 118 a 1255 42 Vette kalveren f 37 a f 85.; 40 Magere kalyeren f 7 - a f 16.; 280 Graskalveren f 24 a f 601174 Vette schapen f 15 af 27—- 449 schapen (weide) f 12 a f 23.—1 Paarden f 65 af 174 Magere Varkens fl3a f30 Vette Varkens a ct. 263 Biggen f 5.50 Lammeren f a f RIJKSPOST SPAARBANK. Aan het postkantoor Texel en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand October 1901 Ingelegd f 4565,17 Terugbetaald - 11049,31 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 2332. Zondag 3 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. TIT J TT (BI. Avondmaal.) Waal. Voorm. 10 uur Ds. Smits. Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Avonds 7 uur de Hr. Niessink! Oostererid. Voorm. half 10 de Hr. Van Zweden. Corksdorp. Voorm, 10 uur de Hr. Barende GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. J. Keulen - te Den Helder. Oosterend. Geen dienst. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgcriyken stand der Gemeente Texel van 26 Oct. tot 1 Nov. 1901. ONDERTROUWD: Nicolaas Wals (Helder) en Gebregdina Maas (Oudeschild). GETROUWDMartinus Riekend Versteeg (Alkmaar) en Jannetje Dros (Oosterend), Douwe Mets en Jantje Geus (den Burg). GEBOREN: Abraham z.v. Cornelia de Ridder en Aagje Spigt (Koogerveld), Neeltje d.v. Pieter Dijksen en Frouwtje Knol (den Burg). OVERLEDENNeeltje de Boer, 61 jaren, gehuwd met Jacob Roeper (den Burg). Getrouwd D. M E T S en J. G E U S, die langs dezen weg hun liartelijken dank be tuigen voor de volo blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden, zoowel van bui- ton als binnen deze gemeente. Burg, Nov. 1901. Heden overleed na eene ongesteldheid van sleohts eenige dagen onze jongste lieveling, PIETERTJE, in den aanvalligen leeftijd van ruim ander half jaar. Hare ouders I DAALDER Mz. Hare ouders Cath. DAALDER-Sohipper Hare grootvader, M. DAALDER Jz. Alkmaar30 October 1901,

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2