Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Men schrijft uit het arrondissement Warfum Den gemeenteraden wordt in overweging gegeven van de zijde van den inspecteur van het gen. staatstoezicht en den schoolopziener, om aan iederen leerling der O. L. school een doosje te verstrekken, waarin zich bevinden een nat sponsje en een droog lapje, ter voor koming van het spuwen op de leien en het vuilmaken der handen, beide antiseptische middelen, waardoor veel kwaad kan en zal worden voorkomen. De Leerplichtwet in de practijk Yoor het kantongerecht te Heerenveen verschenen Donderdag 9 onderwijzers, meest hoofden van scholen, om getuigenis af te leggen van de overtreding der Leerplichtwet Zij moesten deswege aan hun klassen vacantie geyen, waardoor hun leerlingen dien dag zich schuldig maakten aan gedwongen school verzuim. Oproeping van erfgenamen Blijkens mededeeling van het consulaat te San Franciscois aldaar 3 Mei j.l. overleden John Siebel, Nederlander, oud omstreeks 53 jaren en aldaar gewoond hebbende No. 320 Sansomestreet. De overledene zoude te Harlingen geboren zijn en de naam zijner moeder zoude zijn Sophie Wiedman. Door het Departement van Buitenlandsche Zaken bij het gemeente bestuur te Harlingen ingestelde nasporingen zijn intusschen zonder resultaat gebleven. De nalatenschap van genoemden Siebel be draagt ongeveer 6315 dollars 63 cents (onge veer f 15.700). Aan rechthebbenden wordt in overweging gegeven zich ten spoedigste te wenden tot den waarnemende consul der Nederlanden te San Francisco, den heer W ilfrid B. Chapman 123 Californiastreet, onder overlegging van een akte, constateerende dat zij de eenige rechthebbenden op bedoelde nalatenschap zijn, en van een volmacht, waarbij een gemachtigde wordt aangewezen om hun belangen bij den publieken beheerder der nalatenschap en het gerechtshof te verdedigen. Zonder daaromtrent eenige verantwoorde lijkheid op zich te nemen, meent het consulaat als gevolmachtigde te kunnen aanbevelen den heer Louis de F. Barlett, advocaat van het consulaat. Twee gevaarlijke Duitsche inbrekers hebben, volgens de politieberichten de wijk naar ons land genomen. Net of we geen inbrekers genoeg hadden Het aantal wereldwandelaars neemt toe, en allen doen de reis zonder geld, dus door vragen van giften. Zoo kwam te Arnhem met dm trein uit Zutfen een vrij schunnig gekleed man aan. Op zijn rug droeg hij een plakkaart waarop „Durch die Welt zu Fusz" te lezen stond. De man liet zich naar het bureau van politie brengen, waar hij mededeelde dat hij Philogène Viardin heette en den 14 October uit Huères (Zuid Frankrijk) vertrokken was om zooveel mogelijk te voet een reis om de wereld te maken. Hij verklaarde de reis zonder geld te hebben aangevangen. Thans ging hij naar Rotterdam en vandaar naar New-York. Des middags vertrok de voetreiziger dan ook met den trein naar Rotterdam. Kan de zee leeggevlscht worden Deze vraag die ook voor het Nederlandsche volk van zooveel belang is, wordt door den heer R. B. Marston in de „Nineteenth Century" behandeld. De heer Rarston, een autoriteit op vischgebied, heeft een goede verwachting van de toekomst wat de vischproductie betreft Hij geeft het volgende interessante verslag van de ontdekkingen van den Noor de Hjort „Ongetwijfeld is het belangrijkste resultaat van Dr. Hjort's onderzoekingen dit, dat hij het broedsel van al onze ronde voeding-vis- schen in oimetelijke hoeveelheden niet dood, zooals het in theorie had moeten gebeuren, maar levend verspreid vond over de geheele zee bjj Noorwegen Skagerak. Niemand heeft hier ook maar het geringste vermoeden van gehad. Dat de jongen van kabeljauw, schel- visch enz. konden leven in open zee, heette een jaar geleden onmogelijk. Men dacht, dat zij alleen bij de kust, maar buiten de zee, gevonden werden daar alleen had men ze aangetroffen. Dr. Hjort's ont dekking toont aan, dat er meer jonge visschen in zee zijn dan men gedacht heeft en de theorie, dat het jonge broedsel, als het in zee gebracht wordt, sterft, is bewezen een fabel te zjjn. Maar dat is niet alles. Eetbare visch, als kabeljauw en schelvisch, zjjn door dr. Hjort in de Noordzee op diepten gevonden, waarin de Londensche St. Paul met het monument er op nog vele duizenden voeten onder water zou verdwijnen Resumeerend de resultaten van den Noor- schen onderzoeker, zegt de heer Marston enthousiastHet schijnt waarschijnlijk, dat elke seconde, elke minuut en eiken dag meer visch in zee wordt voortgebracht dan de geheele gezamelijke menschheid in dien zelfden tijd kan versMnden. In een correspondentie uit Djanbi aan het „Bat. Nbld." leest men „De kogels, die wij in de kampongs en de verlaten stellingen vonden, zijn precies als in Atjeh; alleen vindt men hier veelal een glasscherfje en een rijstkorrel in den kogel. Volgens het verhaal van de gidsen en van den controleur, hebben die dingen de volgende beteekenis; Het glas moet voorstellen een oogdit moet maken, dat de kogel kan zien waar hij heengaat, terwijl de rijstkorrel be- teekent, dat hij die rijst eet moet worden opgezocht door het oog. „Uit de ontmoetingen is ons tot nu toe gebleken dat de Djambiërs, vooral de jagers onder hen, goed weten om te gaan me,t het geweer; de op betrekkelijk korten afstand afgegeven schoten, waarbij gemikt, werd, hebben steeds slachtoffers geeischt, d w. z. hebben dooden gemaakt." Uit Lorenqo Marquez wordt van Zondag gemeld, dat de aanval van generaal Botha op de strijdmacht van kolonel Benson bij Brakenlaagte, feitelijk deel uitmaakte van de manoeuvre om een operatie van grootere beteekenis te dekken. Nader zou nu bekend geworden zijn dat een deel van de strijdmacht van Botha er in geslaagd is, bij een inval in Kaapkolonie zich meester te maken van 4600 paarden en een groot aantal wagens met oorlogsmateriaal. Over een groote Boeren-emigratie naar Duitsch Zuidwest-Afrika direct uit de Kaap kolonie wordt aan de „Koloniale Zeitschrift" uit Koeboeb gemeld „Volgens een mededeeling uit Warmbad hebben ongeveer 40 Boerenfamiliën, eenige honderden leden tellende, de Oranjerivier overgetrokken, om zich in Duitsch Zuidwest- Afrika te vestigen. De Engelsche regeering schijnt deze emigratie de families bestaan bijna uitsluitend uit vrouwen en kinderen niet ongenegen, want anders zou het hun wel niet gelukt zijn, over de door Engelschen zorgvuldig bewaakte grens te komen." Het genoemde tijdschrift is van meoning, dat op dezen eersten aanzienlijken Boeren- trek waarschijnlijk meerdere zullen volgen. Het moeten grootendeels welgestelde famüiën zijn, die een rijken veestapel meevoeren. De Duitsche regeering heeft de geïmmigreerde families voor zes maanden kosteloos gebruik van het weideland en van de waterwerken toegestaan. In dien tijd zal hun gelegenheid gegeven worden, naar geschikte plaatsen om te zien. Als zij na afloop van dezen termijn geen vaste woonplaats verkregen door aankoop of pachting, moeten zij het land weer ver laten. De politie van Brussel heeft door ruzie van de betrokkenen het bestaan oener groote dievenbende ontdekt. Een herbergier kwam een vrouw aanklagen wegens beleediging te zijnen opzichte. Maar daar die herbergier reeds vroeger voor heling met het gerecht afrekende en de vrouw in kwestie ook juist geen heilige is, deed de commissaris haar roepen en ondervroeg hen gezamenlijk Uit wederzijdsche betichtingen bleek nu, dat zij beiden niet vreemd waren aan eene reeks diefstallen in winkels en woonhuizen. Huis zoekingen werden bevolen, berbergen werden beloerd en men ontdekte gestolen koopwaar en andere voorwerpen, die op andermans erf thuis behoorden Reeds acht aanhoudingen werden gedaan, waaronder die van eenige vrouwen van de lichte soort. Aan de „Daily Mail" wordt uit Simla gemeld, dat em aantal regimenten uit Indië waar zich nu 60000 man versche Britsche troepen bevinden, in den loop van dezen winter zullen wisselen met andere regimenten die zich in Zuid-Afrika bevinden. Het groote gezelschap van Barnum en Bailey zal gedurende de maanden December, Januari, Februari en Maart te Parijs voor stellingen geven. Zij bouwen daar niet hun eigen tenten op zooals in minder belangrijke plaatsen, maar hebben de groote Galerie des Machines gehuurd. Het gebouw is smaak vol versierd, gezellig ingericht en bevat 8000 zitplaatsen. In twee bijzalen zijn de stallen ingericht, de tentoonstellingsplaats voor de abnormaliteiten, enz. De heer Hamelton, die het gezelschap altjjd vooruitreist, is al te Parijs om zijn maat regelen te nemen. Hij is daar bezig de mooiste vrouw uit te zoeken, die bij de wonderen tentoongesteld zal worden. Z(j zal in de arena geplaatst worden, te midden van de 26 olifanten, de 50 merries, 200 of 300 paarden en 500 menschen. In de apotheose staat zij als Koningin der Schoonheid. Bij de laatste voorstelling ontvangt zij 10,000 francs. Mile d'Hally werd gekozen. - De „St. James-Gazette" heeft van 1 Jan. af de wekelijksche opgaven, de beruchte „weitasschen", nagerekend, welke Kitchener getrouwelijk inzendt, over de verhezen der Boeren, en komt tot de slotsom, dat de commando's met 13,338 zijn verminderd. Maar in dezelfde maand Januari deelden de Engelsche berichten officieel mede, dat er hoogstens 10,000 Boeren te velde stonden. Daar men geen reden heeft tot twijfel aan de juistheid van Kitchener's opgaven, noch aan de nauwkeurigheid der andere officieele berichten, vechten de Boeren nu nog met een negatief getal en zijn zij minus 3338 man sterk. Voor een gewoon sterveling niet te begrijpen, voor Engelsche wiskunste naars zeker wel. - In het Fransche consulaat te Moskau heeft een brutale diefstal plaats gehad. Zilver gerei, kleedingstukken en een groot bedrag aan geld is door de dieven meegenomen. Een hunner trok de overjas van den secretaris van het consulaat aan, zette diens hoogen hoed op, nam diens parapluie onder den arm en stapte zoo versecretarisd in een voor de deur staand rijtuig. - In de laatste aflevering van het „Schweiz MonatsschriftfürOffiziere aller Waffen" spreekt de Aargauer veearts dr. A. Theiler, die op het oogenblik te Pretoria werkzaam is, over de paarden van het Engelsche leger in Zuid- Afrika. Zooals een leger is samengebracht uit alle oorden van het groote Britsche Rijk zoo is ook eene paarden-armee bijeen ver zameld, zoo verschillend van ras, uit streken van zoo verschillend klimaat, gewend aan zoo verschillende voedering, als de wereld nog niet heeft gezien. En zeker is Zuicl- Afrika een vruchtbaar veld voor studie ter beoordeeling van de „gevechtswaarde" dei- paarden. De Argentijnsche viervoeters zijn geen cent waard gebleken. De Engelsche - enkel dfin, wanneer ze op de oorspronkelijke wijze gevoederd konden worden. Zonder dit, vooral bij regenachtig weer, versmolten ze als sneeuw voor de zon. De Zuid-Afrikaansche zijn de ideale paarden gebleken voor lichte cavalerie of voor dat wapen der toekomst, dat men bereden infanterie heeft genoemd. Er gaat niets boven. Zelfs niet de Hongaarsche, die ook wezelijk goede diensten prestoeren. Het Zuid-Afrikaansche paard is volgens dezen kenner het oorlogspaard van de toe komst en het thans zoo geteisterde land zal eerlang de remonten houden voor de legers van alle groote Europeesche machten. (buiten verantwoording van de Redactie.) Bemesting der koolsoorten. Amsterdam 11 Nov. Aangevoerd 289 Run deren, le kwal. 62 k 66 ct., 2de kwal. 58 ct. 3de kwal. 54 ct. per KG. 110 Melk- en Kalf- koeien t 120 k f 240; 6 Graekalveren f 25 k f 35; 62 nucht. Kalveren f 9,k 112,17 Sohapen 1 18 k f 25; Lammoron f k 489 vette VarkonB 45 k 48 ot. per K.G. (Roodc en Witte kool, Savoyekool en Bloemkool) Door de sterke bladvorming der drio eerstgenoemde koolsoorten en door de krachtige knopvorming der laatste soort hebben deze gewassen vrij groote behoefte aan stikstof bemesting en kalimest. Dc betrekkelijk vrij grootehooveelheid eiwitstoffen, die in de koolsoorten aanwezig is, maakt deze bemesting noodzakelijk. In het algemeen genomen kan men per A. 4 h G KG Chilisalpeter toedienen, dus per H.A. 400 ii GOO K G. waarbij men van do veronderstelling uitgaat, dat kali en phosphorzuur in voldoende mate gegeven zijn. Het beste resultaat met Chilisalpeter op kool werd bereikt, door die meststof in drie kecren toe te dienen, eerste gedeelte bij de bewerking vnn den grond of bij het uitplfintcnhet tweede deel, nis men den bovenkorst los maakt of schraapt; en het derde deel na eenige weken. Hoewel in het groot practised moeilijk uitvoerbaar is het zeer aanbevelenswaardig op zondigen grond do Chilisalpeter in ruim water op te lossen en dan toe te dienen. In het vorige jaar nam de heer J. van Giersbergen groentckwccker te Vlijmen, een proef met Chilisalpeter op roodc kool. By een bemesting van 200 KG. per H.A. verkreeg hy een oogst van 56000 K.G., terwijl d°or 400 K G. per H.A. te geven de opbrengst Bteeg tot 75000 K.G. Door f 22 meer aan mest te geven hnd hy een meerdere opbrengst van 19000 K.G. kool. In het veeslag van don Heer V. G, over deze proef lezen wc o. a.//Do tweemaal met Chilisalpeter be meste roode kool was 14 dagen eorder leverbaar dan de éénmaal bemeste en van de onbemeste (dus do kooien, die geon Chilisalpeter ontvingen) was bijna niets gewor den. Daarby was de tweemaal bemeste roode kool veel vastor en donkerder van kleur."

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2