NV1480. Zondag 17 November A°. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag1- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een draag touw en een stukje tresse en bij den gemeenteveldwachter te Oudeschild een jak met briquetten. TEXEL, 16 November 1901. Gisteren had alhier de verkiezing plaats van 2 Hoofdingelanden voor de 30 Gemeen. Tolders op Texel, wegens periodieke aftreding van de heeren C. W. Bakker Jr. en K. Bak ker Tz., laatstgenoemde is thans Heemraad. Uitgebracht werden door 281 stemgerech tigde ingelanden 533 stembiljetten, welke alle bij opening bleken geldige stemmen te bevat ten, volstrekte meerderheid dus 270. Van bovengenoemde stemmen verkreeg de heor Jacob Sijbr. zoon Keijser 284 Jacob P.Paulusz. Kikkert 28 i Comelis Wz. Bakker Jr 247 Jan Pz. Bremer 241 15 A. Az. Lap Verkozen tot Hoofd-In geland werden alzoo de heeren Jacob. Sijbr.zoon Keijser en Jacob P. Paulusz. Kikkert. Waal, 15 Nov. De leden van het Nut en de jonge dames, die op den feestavond eenige meerstemmige liederen hebben gezon gen, hobben zich tot een zangvereeniging vereenigd. Het plan is, wekelijks zangrepetitie te houden en bij voldoende vorderingen den 2den Kerstdag in de „Bellevue" eene uitvoering te geven. De leiding blijft opgedragen aan den Heer De Jongh. Oosterend, 15 Nov. In enkele jaren komen hier voorwerpen voor van eene keurige vogel soort met een leelijken naam, nl. van den Pestvogel (Ampelis garrulus). Vroeger werd dit vogeltje als een voorbode van de zoo ge vreesde pestziekte beschouwd. In bet vorig jaar werd aan den Burg een levend voorwerp bemachtigd en gisteren ving de Heer C. Koning van hier een exemplaar in zijne eendenkooi. Ook dit laatste is voor een wetenschappelijk doel opgezonden. Wegens het slechte weder en don lagen barometerstand is van hior gedurende de ge- heele week geene enkele blazerschuit uitge zeild noch ter Noordzeevisscherij, noch naar mosselen, of oesterveld. De Noordzeevisschers- vloot is tegenwoordig zoo klein als in vele jaren het geval niet was. De meeste schuiten houden zich bezig met de werkzaamheden, die op de Zuiderzee verricht kunnen worden. Enkele visschers beginnen reeds te denken over het vangen van garnalen, terwijl ook eenigen zich reeds geruimen tjjd in Zeeland ophouden om iets te verdienen met hot ver voeren van suikerbieten. Niettegenstaande bjj het einde van dit seizoen op een hoogere aanbrengst van om streeks 100,000 ton meer dan in 't vorige jaar wordt gerekend, zullen de gemiddelde besommingen der visschersschepen eer lager dan hooger zjjn dan in 1900 Ten eerste tengevolge van de uitbreiding die de haring vloot met stoom- en zeilloggers ondergaan heeft, en ten tweede doordien gemiddeld de haringmarkt f 2,50 tot f 4 per ton lager ge noteerd bleef. Thans zijn te SchovoDingen slechts enkele loggers, die boven de f 12000 besomming hebben. De meeste loggers had den van f 7000 tot f 9000 aan don wal. Yan de bommen behooren tot de hoogsten een drietal van de reeders C. Roeleveld, W. den Duik en D. Zuurmond met f 7600 tot f 8000. De loggerbom „Minister Lely'' heeft in 3 reizen f 8750 aan besomming. Enkele bommen zijn tot heden nog bene den de f 2000. Men seint uit Yelsen aan de „O.H C." De boekhouder der maatschappij,, Kenne- merland",teIJmuiden, is plotseling vertrokken Men spreekt van f 16,000 tekort in de boeken. Aan de gehuwde werklieden, werkzaam aan het in aanbouw zijnde Diakonessenhuis te Utrecht, is, in plaats van de traditioneele jenever, 2 kilo rundvleesch verstrekt, terwijl de ongehuwden ieder een kistje sigaren van 100 stuks ontvingen. (H. V.) Den len Januari a.s. is het 50 jaar geleden, dat in Nederland de eerste postzegels zijn ingevoerd. Het Koninklijk besluit daartoe werd geplupliceerd in Staatsblad no. 143. en is gedateerd 12 Movember 1851. Engeland heeft in 1890, bij gelegenheid van het gouden feest van den postzegel daar te lande, dit oföciëel gevierd, door o. m. een briefkaart en een kaart in geïllustreerden omslag uit te geven, en in Denemarken is nog in dit jaar op den dag der invoering, I April, met medewerking van de generaal postdireclie, een werk verschenen, getiteld: „Deensche postzegels 1851 19ul. Een historische verhandeling volgens oificiëele akten een werk, dat ook voor verzamelaars zeer veel belangrijks bevat. (Hlb.) Te Nijverdal houdt de heer Yan Winsen, vroeger staatsambtenaar bij de mijnen nabij Johannesburg, zich sinds eenige dagen bezig met het onderzoek naar goud in den berg, aldaar. Weldra zal dus blijken, of tot ex ploitatie van den berg kan worden overgegaan. Een zeventienjarige jongen te Amster dam sprong woensdagmiddag uit baldadigheid onder d >n uitroep „ik ga me verdrinken", in de Wittenburgervaart. Hij moest evenwel zijn roekeloosheid met den dood bekoopen, daar hij met het hoofd in de modder bleef steken en stikte. Uit de Regeeringsantwoorden bij het hoofdstuk der begrootingJustitie Loterijen. Ofschoon de Minister het in het algemeen niet raadzaam acht aan het stelsel van codificatie in zake strafrecht, door het in het leven roepen van speciale strafbepalingen acht hij de zaak van genoegzaam gewicht om te onderzoeken of ten aanzien van loterijen een afwijking van den regel niet gewettigd zou zijn. Wordt wellicht buiten een herzie ning van het Wethoek van strafrecht om de zaak ter hand genomen, dan kan worden overwogen of de twijfelachtig gebleken botee- kenis van den term „loterij" aan een wette lijke omschrijving is te binden Do Hogerhuis-zaak. In deze zaak schijnt er naar de meening van den Minister voor tusschenkomst der Regeering geen aan leiding meer te bestaan. Het ligt niet op den weg van den Minister de invrijheidsstelling der twee gebroeders te bewerken. Geen wederinvoering der doodstraf. Voor het tegenwoordige althans, is van den Min. een voorstel tot wederinvoering der doodstraf niet te verwachten. Beteugeling drankzucht en vervalsching levensmiddelen. Ten aanzien van de toegezeg de maatregelen tot beteugeling den drankzucht moet de Minister nog eenig voorbehoud in acht nemen. Het schijnt den Minister den aangewezen weg de bestrijding van de vervalsching der voedingsmiddelen en de oneerlijke mededin ging, voor zoover noodig, te regelen door wijziging, voor zoover noodig van het Wet boek van Strafrecht. In hoeverre ter bescherming van het zedelijk karakter van het openbaar volksleven wette lijke voorziening zal kunnen getroffen worden, is in onderzoek. Te Helmond bewaarde een ingezetene in eene lade van een hoekkastje met eenige andere papieren 4 biljetten van f 1000. Dezer dagen kwam hij bij het openen dier lade tot de onaangename ontdekking dat de f 4000 verdwenen waren. Doordat de overige papieren gedeeltelijk verbrand in de lade wer den gevonden, heeft de dief er wellicht den schijn aan willen geven, dat ook de bank biljetten verbrand zijn, waarvan echter geen spoor gevonden werd De ijverige nasporingen der politie zjjn tot heden zonder vrucht gebleven. Nabij Nieuw Vosmeer was een klein knaapje ongemerkt op de buffers van den laat ste n wagen van een peëentrein geklommen. Het kind viel en is hangende met zijn broek aan een kettinghaak, met het hoofd over den grond gesleept en gedood. Te Fijenoord is D mderdagavond bij het vertrek der stoomtram naar Oud-Beijerland een 11-jarige knaap onder die tram geraakt en met verbrijzeld hoofd opgenomen. Uit een ontvangen schrijven van een gewezen staatsambtenaar in Transvaal, thans in nederige betrekking te Pretoria, deelt men het volgende mede Alle levensmiddelen zijn hier verbazend duur. De runderpest heerscht op schrikbarende wijze. Het vleesch, dat bijna oneetbaar is wordt nog voortdurend hooger in prijs. Velen verliezen alhier veel geldmaar anderen weten grove winsten te maken. Ik behoor echter tot de ongelukkigen. De oorlog kost mij om en bij de 20J pd. st. Bovendien ben ik nog in het bezit van een tachtig pd aan banknoten welke op het oogenblik geen waarde meer hebben Het is voor de Hollanders die hier nog aanwezig zijn, een zware tijd en het zal waarschijnlijk nog zeer lang duren voor alles weder in orde komt. De heer S. C., uit Benningbroek, reed nabij Abbekerk, over den overweg van de spoorbaanongelukkig geraakte een der wielen tusschen de rails. In de verte naderde de trein, en hoewel hij wenkte om te stoppen, reed de machinist door. Het paard rukte zich los, doch de wagen werd aan splinters gereden. Paarden vleesch Het aantal paarden, dat op het abattoir tb Amsterdam geslacht wordt, is in den laatsten tijd zoo groot, dat het paardenslachthuis zal worden vergroot, met welk werk nog deze maand zal begonnen worden. Een eigenaardige drijfjacht, welke heel wat volk op de been bracht, werd Dinsdag namiddag te Leiden gehouden. Een agent van politie wilde namelijk een persoon, die door den commissaris van politie als verdacht van diefstal gehoord moest wor den, naar, het politie-bureel brengen. Hij weigerde echter daaraan te voldoen, waarop de agent hem aangreep De verdachte rukte zich evenwel los en sprong in de roeiboot der gebroeders Lemaitre, die met hem van de Uiterstegracht langs den Nieuwen Rijn en zoo naar het Galgenwater wegroeiden. De agent trachtte zich nog van zijn opdracht te kwjjten, door zich te laten bijstaan door enkele collega's, maar niets mocht baten. De van den wal naar het schuitje geworpen dreggen wisten de inzittenden telkens met een mes stuk te snijden. Maar een gevaarlijke omstandigheid voor hen was de overhaal in het Galgenwater. Daar werden zij door eenige agenten in schuitjes opgewacht. Wat nood echter 1 Het touw werd ook daarvan doorgesneden en de achtervolgden wisten andermaal te ontsnappen Ze waren op het water beter thuis dan de anderen en ze lieten zich niet snappen. Ze vervolgden hun tocht over vader Rjjn TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1