Buitenland. Marktberichten. Pre d i kb e u r ten, ADYERTENTIEN. Door Burgemeester en Wethouders te Leiden is ingetrokken de vergunning voor den kleinhandel in sterken drank van een per soon, die, in plaats van de hem verleende ver gunning zelf te gebruiken, het huis met ver gunning had verhuurd aan een ander, zoodat deze onbevoegd yan dat recht gebruik maakte. Voor den Haagschen kantonrechter ver scheen een manneke wiens 12-jarig zoontje, in strijd met de Leerplichtwet niet ter schole ging. Tegen hem werd f 5 boete gevorderd. Het bleek, dat de man „onder de pantoffel" zit, voorts dat zijn vrouw „verkeerde begrip pen" heeft omtrent de schoolplicht en dat haar het verzuim was te wijten. De bekl. beloofde om verdere straffen te voorkomen, voortaan "krachtige maatregelen" te zullen nemen. De meest radicale ligt ongetwijfeld in zijne verklaring: „tiet eenigste wat d'r op zit is dat ik van m'n vrouw afga en de kinderen meeneem, want anders doet ze 't toch niet." Door het hoofd van een bedrijf in zekere gemeente, tot wien in verband met de Onge vallenwet door den burgemeester de vraag was gericht, of in zijn bedrijf sedert 1893 ongevallen waren voorgekomen, werd geant woord „één getrouwd". Kamper-uien Uit de gemeenteraadszitting van Kampen Bij art. 51, onderhoud der zweminrichting doet de heer v. d. Dassen het voorstel, den post hooger uit te trekken, ten einde de omrastering dier inrichting wit te verven. De motiveering van zijn voorstel bracht voor een wijle een vroolijke stemming over de geheele raadzaal. Er wordt over geklaagd, dat op de uren, wanneer de inrichting s'zomers voor dames is opengesteld, jonge lieden, vooral in den vacantietijd, wanneer zij niets beters meenen te doen te hebben, onbescheiden blikken wer pen door het rasterwerk. Ten einde de gegrondheid dier klachten te onderzoeken, heeft spreker in eigen persoon er eens een bescheiden blik aan gewaagd (groot gelach natuurlijk) en zoDder hier een realistische schildering te geven van hetgeen hij zag (alweer gelach), moet hij erkennen, dat de klachten niet ongegrond zijn. Witte verf nu heeft de eigenschap, dat zij door haar schitte ring het oog verbiindt, zoodat daardoor wel licht aan de klacht wordt tegemoet gekomen. De voorzitter is bereid op de klacht te letten niet alleen, maar wil zich zelfs in tegenwoordigheid van den heer v d. Dussen wel van de waarheid der klacht gaan over tuigen (niet minder gelach). Hij vreest echter dat bij het helderwit verven van de omraste ring de meer donker gekleurde badcostuums der dames nog des te meer aantrekkingskracht zullen uitoefenen. De heer Kuiper (zoo serieus mogelijk rond ziende) zegt, dat men niet moet vergeten dat de omrastering latwerk is en de tusschen ruimte niet weg is te verven hij wil door het spannen van een groot zeil aan den binnenkant alle Suzanna's in eenmaal aan het oog van de stoute jongens onttrekken. De voorziter vreest, dat den deugnieten daardoor juist gelegenheid wordt gegeven geheel ongemerkt te naderen en zij door gaten in het doek te snijden, met recht er een panorama van zullen maken. (De heer Kuiper lacht nu ook mee Te Hamburg zijn particuliere berichten uit Zuid-Afrika ontvangen, volgens welke zeven achsten van de bevolking van Kaap kolonie in volkomen oproer is tegen Engeland. Aan de „Timeswordt uit Middelburg geseind, dat de toestand in de Kaapkolonie, van Kaapstad waargenomen, geen gunstigen indruk maakt, terwijl in de Noordelijke en Oostelijke provincies de Boeren zich min of minder permanent schijnen gevestigd te hebben. Uit Londen wordt aan de „Potit Bleu" gemeld dat men in Ierland op een zonderling denkbeeld is gekomen. De nationalisten zou den toch niet meer of minder dan President Kruger candidaat willen stellen voor het Par lement, in een district, waar zij zeker zijn van de overwinning. Zij zeggen, dat, waar de Regeering zelf boweert Transvaal geannexeerd to hebben, men dus van President Kruger mag zeggen, dat hij Britsch onderdaan is en niemand kan dus zijn verkiezing ais ongeldig verklaren. Dat is nog zoo zeker niet, maar in ieder geval bewijst dit alweer, in welke mate de Ieren Engeland verfoeien, om zich een derge lijke handelswijze te durven veroorloven. Uit Siberië worden twee ernstige on gelukken gemeld, die op het traject van den Trana-Siberischen spoorweg hebben plaats gehad. Op het Baïkalmeer sloegen in een storm drie schuiten met werklieden van de kabels los, waarmee zij aan een sleepboot bevestigd waren. Honderdzeventig werklie den en vijftien matrozen kwamen daarbij om het leven. Aan het station Onon, op den weg naar China, ontspoorde een trein door ophooping van sneeuw men telt bij de ramp zeventien slachtoffers. Het dividend van de Standard Oil Com pany voor het jaar 1901 bedraagt 48 pet. De heer J. D. Rockefeller, die 40 percent van het aandeelenkapitaal bezit, krijgt dit jaar 19,200,000 dollar als dividend. Den 29sten October viel een groote Boerenmacht bij Bovendam, in het Zuidwesten van Kaapkolonie, een Engelsch convooi aan, dat door 35 man koloniale troepen werd geëscorteerd. Na een hardnekkigen tegen stand maakten de Boeren het convooi buit. De Britsche verliezen waren veertien man, onder wie 2 officieren. De Boeren moeten evenveel mannen hebben verloren. Dit Londen wordt geseind dat de douane- kotter „Activebij Leith is vergaan. Drie- en-twintig opvarenden zijn verdronken. Santas Dumont en de armen van Parijs. Men weet dat Santos Dumont, de Braziliaan- sche luchtvaarder, de helft van den hem toegekenden Deutschprijs (5o,< 00 franks) heeft beschikbaar gesteld, om de eerste behoeften der armen uit de Parijsche banken van leening te kunnen lossen. Do prefect van politie heeft verklaard, dat dit bedrag niet voldoende is en dat er wel 5 millioen toe noodig zou zijn. Niettemin is gepubliceerd, dat alle pan den, die beleend zijn van 2-9 Nov., gratis kunnen teruggehaald worden. Het Braziliaansche parlement heeft een som van 125.000 francs beschikbaar gesteld om Srntos Dumont ten geschenke te geven voor zijn aan de wetenschap bewezen diensten. Avontuurlijke dames. Drie Amerikaansche dames, mevr. Victor Lawson, de echtgenoote van een millionair te Chicago, miss Annie Hinkley en Margaret Bertram zijn te Weenen aangekomen. Zij maken een reis door Europa en Azië in een landauer, met 4 paarden bespannen. Zij zijn van Rotterdam over Brussel, Bazel en Linz naar Weenen gegaan, reizen dan naarBuca- rest en vervolgens door Rusland en Siberië. Op origineele wijze zal Christiaan de Wet in het Duitsche plaatsje Schierstein bij Wiesbaden gehuldigd worden. Van dat plaatsje is nl. een oproeping „aan alle Christiaans van Duitschland" uitgegaan om bijdragen te zenden, ten einde voor den moedigen strijder Christiaan een monument als blijk van vereering en sympathie op te richten In het kleine plaatsje, vanwaar dit plan uitging, teekenden dadelijk 18 Christiaans voor 18 Mark, de vele Christiaans van het overige Duitschland lieten zich evenmin on betuigd en het resultaat is, dat aanstaanden Zondag te Schierstein een gedenkteeken voor Christiaan de Wet, zal onthuld worden. Het ontwerp is van den Berlijnschen pro fessor Pfretzschner'; op een voetstuk staat de buste van Christiaan de Wet, begroet door een I uitschei', die bem een lauwerki aas aan biedt aan den voet ligt een monster, de oorlogsverwikkelingen voorstellend. Uit alle deelen van Duitschland, ook uit Italië en België waren geldelijke bijdragen ingekomen. Een Spartaansche school. Te Sukingen in Zwitserland (Bazel) bestaat sinds eenige jaren een school, die op oud- Spartaansehe wijze is ingericht De school ligt in een boschrijke streek. Het gebouw is zeer eenvoudig, bjjna armoedig ingoricht. Zeer ruim is het gebruik van water, altijd koud, ook voor baden. Voor het lichaam wordt voorts niet minder gezorgd dan voor den geest De jongens moeten vroeg opstaan, in den winter om 6 uur, dos zomors wat vroeger Het schoolwerk wordt herhaaldelijk afgewisseld door oefeningen in de open lucht Niets uitvoeren is verboden. In hun vrijen tijd moeten ze houthakken een of ander schoon maakwerk doen of andere bezigheid verrichten De voeding is hoogst eenvoudig, maar over vloedig en van beste kwaliteit. De kleeding is ook zeer eenvoudigbij een bezoek, dat de school onlangs aan Bazel bracht, droegen de knapen een korten flanellen broek, een hemd zonder mouwen met een lederen riem om het middel, en hadden enkel sandalen aan de voeten. Zij hadden in hun kleeren geen zakken, zoodat de zakdoek tusschen hun riem was gestoken. In den aanvang waren weinig ouders ge neigd hun jongens aan zulk een harde opvoe ding te wagen. Maar de' Jeeraar Ringele heeft ten slotte veler vertrouwen weten te winnen. De knapen bleken bij 'de staatsexamens volkomen aan de eischen te voldoen en merk waardig zijn de gevallen van zwakke kinde ren, die tot flinke, bijzonder ontwikkelde zijn opgegroeid. De heer Ringele is voornemens ook een meisjesschool" op'gelijke wijze in te richten. Schagen, 14 Nov. Aangevoerd: 10 paarden f 40 a f 110, 6 Stieren f 80 a f130; 150 Gelde- koeien f 80 a f 18030 Kalf koeien f 140 a f 210; 58 Vaarzen f 60 a f 130; 30 Nuchtere Kalveren f6 af 14; 30 Schapenf 12 af 24 500 Lammeren f10 af 17 Bokken en Geiten 1 0^— a f 0.12 Varkens f 16.a f 18. 20 Vette Varkens 47 a 48 cent per kilo 50 Vette Koeien f 160 a f 245; 32 Biggen f9 a f 12.—Kipeieren, f 6.— a f 6.50Eenden a ct. Boter per half k.g. f 0.60 a 0.70. Leiden, 15 Nov. Ter markt werden heden aangevoerd:. Ossen stuks f 115 a f 248- 22 Stieren f 48 a f 265; Veulens 1 stuks 75 a f 298 kalf koeien f 108 a f 250 Melkkoeien f 180 a f250; 412 Varekoeien f 86 a f210 336 Vette koeien f 115 a f 248 37 Vette kalveren f 38 a f 88. j 30 Magere kalveren f 7.— a f 18.; 160 Graskalveren f 24 a f 62807 Vefcfce schapen f 18 af 29.409 schapen (weide) f 13 a f 24.— 1 Paarden f 92 af 171 Magere Varkens fl3a f30— i j.7ettC Varkens a ct- 311 Biggen 15.— Lammeren f af LIJST van de brieven en briefkaarten, aan het kantoor Texel en de daaronder behoorende hulpkantoren ter post bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Ie helft der maand November 1901 Mevrouw voor betrekking Binnenhaven hoek Ankerpark den Beider. Herrn Walther Schultze Breinen. Door geadresseerde geweigerd. Afzender onbekend Jongejuff. W. Bakker Brussel. Zondag 17 November. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Nam. half 3 Ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur Ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. "Voorm. half 10 de Hr. Van Zweden! Coeksdorp. Voorm. 10 uur ds. Leffef. GEREFORMEERDE KERK. Uosterend. Voorm. half 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Burgerlijken stiuid der Gemeente Texel vaD 8 Nov tot 15 Nov. 1901. ONDERTROUWD: GETROUWD: Geene. OVERLEDEN. j GEBORENSyjbrand Willem z.v. Leonardus Koning en Amelia Klasiua Bakker (Ooster end). Geboren: SIJBBAND WILLEM, zoon van L. KONING en A. K. KONING—Bakker. OosterendTexel14 Nov. 1901. Voor do vele bewijzen van deelneming, onder vonden bij het verlies onzer geliefde Echtge noote en Moeder, Mejuffrouw NEELTJE DE BOER, betuigen w(j onzen dank. Vit aller naam Jb. ROEPER. Burg—Texee, November 1901. Do andorgoteekenden herinneren beleefd aan de hen nog komende vor- deringon, over het bedrag der door hen vor- zondon rekeningen, voor zoover die op 20 Nov. a. s. nog niet z(jn voldaan, zullen zij zoo vrij zijn na dien datum per kwitantie to besohikkon. Voor goreedo voldooning houdon zich boleefd aanbovolen VEd. Div. D., LANGEVELD DE ROOIJ. (Doop en H. Avondmaal.)

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2