Buitenland. De politie te Amsterdam heeft een goede vangst gedaan. Bij den ontvanger der belas tingen kwam Zaterdag een tapper, wonende aan den Haarlemmerweg, belasting betalen. Onder de munt ontdekte de ontvanger valsche guldens, hij waarschuwde de politie, en de commissaris Fündter van de Oudebrug- steeg liet in het huis van den tapper een streng onderzoek instellen, doch er weid niets gevonden Wel zeide de tapper den man te konnen, die hem vermoedelijk het geld had gegeven. Inderdaad kwam die man Zater dagavond in de tapperij terug, en nadat hij betaald had waarschuwde men de pohtio, die al spoodig den uitgever der valsche munt in hechtenis nam. Bij zijn verhoor bleek de man Rond te heeten en te wonen in een bovenhuis in de Van Beuningenstraat. Toen de heer Fündter en de hoofdinspecteur Poldermans een onder zoek in de woning instelden, vonden zij daar alle mogelijko materialen en specie, die voor het maken van valsche munt wordt gebruikt. Op dat alles werd natuurlijk beslag gelegd Rond bekende dat hij niet alleen de valsche munt vervaardigde, doch ook zelf uitgaf. Na een scherp verhoor is hij door den commis saris van politie ter beschikking der justitie gesteld. Te Epe is een broer van den bewoner van een huis, waarin brand ontstond, jam merlijk in het brandende perceel omgekomen. Hij schijnt zijn pink te hebben willen redden en daarbij te zijn gevallen of gestikt. Zijn verkoold lijk werd in den stal ge vonden. De tentoonstelling, de collecte en de voetbalmatch voor de slachtoffers van den oorlog hebben te Leeuwarden opgebracht, de collecte f 2525.96', de tentoonstelling f 1253,97. de voetbalmatch f 676. Te zemen f 4435,94'. Volgens een telegram uit Batavia aan het „Hbld." neemt de cholera te Soerabaya toe. Er zijn nu dagelijks honderd tot hon derd twintig gevallen. Uit St Petersburg wordt aan de Frank furter Ztg. geschreven Ds. Gillot, van de Hollandsclie gemeente hier ter stede, heeft onlangs in de Russische dagbladen het verzoek gesteld aan alle per sonen, die mevrouw Botha met de geboorte van haren zoon geluk willen wenschen hem hunne visite'-kaartjes toe te zenden Hij heeft meer dan 6 00 kaartjes ontvangen cn zond eergister mevrouw Botha zijne geluk- wenschen met alle brieven en kaartjes, die hij voor haar ontvangen had. Z iterdagmiddag te vier uren ongeveer brak te Middelburg brand uit in het koffiehuis „Stad Goes", voorheen „De Witte Leeuw", Varkensmarkt. De bewoner van het huis, den brand ontdekkende en wetende, dat er nog eon logeergast, een koloniaal, boven was, poogde met een ladder door een bovenraam binnen te komen. Hij verloor het evenwicht en viel van een tamelijke hoogte. Hij be zeerde zich ernstig, bloedde hevig en werd bij een der omwonenden binnengebracht. De brand beteekende op zichzelf niet veel, doch het ging zeer moeilijk den koloniaal, een Middelburger, O., die pas geteekend had, van tien brandenden zolder af te brengen. Eindelijk gelukte dat en ook O. woid nog levend in een aangrenzende woning gebracht De man was door den rook bewusteloos en zijn toestand baart zorg. De brandweer werd den brand meester. (Midd. C.) Het wordt nu toch wol wat erg met de diefstallen waarvan de dagbladen melding maken. In het „Rotterdamsche Bagb'ad" lezen wij Door de politie te Ylissingen is proces-ver baal opgemaakt tegen de 44-jarige wed J.H H wegens ontvreemding van een der mailbooten waarop zij als werkvrouw werkzaam was Het is onbegrijpelijk dat de krasse vrouw zich, door de politie onopgemerkt, tersluiks met een geheel stoomschip uit de voeten wilde maken. De Haagsche Torenwachter schrijft aan de „Middelb. Ct." o.a. Veel hoort men hier praten over de groote jachtpartijen, die onlangs onder Wassenaar hebben plaats gehad, en waaraan ook Prins Hendrik deelnam. Onder jagers is het op gevallen hoe goed de „wildstand" zoo luidt, geloof ik, de technische term, daar is. Het aantal hazen, dat geschoten is, moet vrij hoog zijn. Moeilijk werk moet dat schieten echter niet zijn, want mag men de verhalen daaromtrent gelooven, dan wordt een haas, door beproefde drjjvers opgejaagd, eigenlijk uitgenoodigd om onder schot te komen. En bij een koninklijke jachtpartij, zooals die onder Wassenaar was, moet dit nog meer zoo' zijn, want, zooals mi] verteld werd, vóór of achter hot razend hollend diertje dat den verkeerden kant uit wil, te noodzaken om voor den loop van het Koninklijk geweer te komen, dio dan zijn gelnk beproeven kan. Alleen in geval er sprake is van een haas of konijn, die halstarrig weigert om de goede richting uit te loopen, wordt het dier door de overige heeren nedergelegd altijd wel te verstaan, indien het schot rank is. Schiet de pi ins oen haas, dan wordt om de hals van het doode dier een stuk papier gedaan waarop staatZ. K II. do Prins der Neder landen. Zoo worden ook de beesten of vogels, door de andere heeren geschoten, versierd met het opschrift van hem, die hen doodde. Zoo kan na het afloopen der jachtpartij altijd precies woiden nagegaan, hoeveel ieder heeft geschoten. Voor den Prins, die in zijn vaderland gewoon was op groot wild te jagen wilde varkens en herten te schieten, moet dit, dunkt mij, toch niet h.et „echte jagers genoegen" zijn. En zoo zullen de andere heeren er misschien ook wel over denken. In olk geval heeft de prins reeds een reputatie in jagerskringen verworven van een goed schutter te zijnalthans dit werd mij ver zekerd, en daar heeren jagers nooit anders dan ware geschiedenissen verhalen, mocht deze mededeeling niet worden vergeten. „Nog een boycot." De Haagsche Ct. heeft van een tiental Haagsche jongelui een „oproep aan de Nederlandsche jongelingsschap ontvangen, waarin in de eerste plaits aan de sportliefhebbers het zoo juiste verzoek gedaan wordt om geen Engelsche woorden meer te gebruiken, „waarmede zoo wordt gezegd gij uw moedertaal bederft en ver bastert, terwijl voor alle Engelsche sportter- men toch ook deugdelijke Hollandsche woorden bestaan." Verder worden voetballers en cricketers aangespoord geen wedstrijden meer met En gelsche clubs te houden en zelf daarvoor niet naar Engeland te gaan. Om aan wonderolie haar af keerwekken- den smaak te ontnemen, plaatse men haar op een warme plaats waardoor de olie haar lijvigheid verliest en gemakkelijk vloeibaar wordt, men voegt er dan onder sterk roeren eenige minuten achtereen zooveel melk bij, totdat een gelijkmatige emulsie ontstaat. Op die wijze verkrijgSmien een mengsel, dat volstrekt niet onaangenaam van smaak is. (R. N.) De „Times" maakt het volgende uit treksel openbaar uit een brief, dat een ver rassend licht werpt op de betrouwbaarheid van sommige koloniale- troepen „Te Somerset Oost heeft een groote afdee- ling bereden districtstroepen zich overgegeven na zulk een lichten tegenstand, dat de over gave op verraad geleek. De officier van de geregelde troepen, die bij hen was, schoot zooveel paarden dood als hij maar kon, om te verhinderen, dat ze in handen der Boeren vielen." In het begin van den oorlog duidden de Boeren de Engelsche soldaten met den naam van „Khakis" aan, maar sedert zij zelf zich in de uniformen kleeden, welke zij op hun vijanden hebben buitgemaakt, noemen zij hen met den weinig vleienden scheldnaam van „Handsup". I-Ieide-ontginning door gevangeneu Twee jaar geleden nam de Deensche regee ring een proef om gevangenen uit het tucht huis te llorsens aan te wijzen ter on"ginning van heidevelden op Jutland. Deze proef heeft gunstige resultaten afge worpen. Twintig veroordeelden werden van 15 April tot September aan het werk gezet. Zij plantten 35000 denneboomen en een flink stuk heide werd dus ontgonnen. De ijver en discipline der veroordeelden de zwaarste misdadigers - lieten niets te wen schen over. De invloed van het gezonde werk en de frissche omgeving was dus gunstig. Ook wij hebben heide genoeg om een der gelijke proef eens te kunnen nemen. (Vksbl.) Lloyd meldt uit Londen, dat de Hol landsche mailboot „Koningin Wilhelmina" voor Margatie in aanvaring is geweest met een kustvaartuigschade onbekend. De kustvaarder zonkde opvarenden werden door de „Koningin Wilhelmina" naar Port Victoria gebracht. Bertrand, de secretaris van het werk liedensyndicaat, te St.-Etienne heeft een nieuw middel uitgevonden, om met één slag het kapitalisme uit te roeien. Daartoe is niets anders noodig, meent hij, dan op de kantoren der notarissen binnen te dringen en de daar berustende eigendomsbewijzenjte verbranden. Hij legde zijn plan in een vergadering uit, en wekte de aanwezigen op, in geval van werkstaking, aldus te bandelen. Vandaar dat hij wegens opwekking tot plundering wordt vervolgd. Van Mauritius is telegraphisch bericht ontvangen dat de pest daar een verschrikke lijke uitbreiding heeft gekregen en elke week 50 menschen ten grave sleept. Gemiddeld komon er 150 nieuwe gevallen in een week bij, de geneesheeren zijn niet meer bij machte de epidemie te stuiten, daar de gezondheids maatregelen geheel onvoldoende zijn. Het gouvernement heeft dringend om hulp ge seind Uit Londen wordt gemeld, dat in het geheel bij de jongste stormen in verschillende schipbreuken en ongelukken aan de kusten van Groot-Brittannië 129 menschen het leven hebben verloren. De reizigers van oen trein van den London and North-Western spoorweg zijn te Cheadle, nabij Stockport aan een groot gevaar ontsnapt. Nauwelijks hadden zij den trein verlaten of een goederentrein kwam er in volle vaart op in stormen. De stoker op de locomotief van den goederentrein sprong, toen hij het gevaar zag, nog van de machine, en verwondde zich daarbij. Dé machinist bleef op zijn post, en kwam er, wonderlijk genoeg met een licht kwetsuur aan zijn enkels af. Het grootste gedeelte van de rijtuigen van den passagierstrein werd deels getelescopeerd, deels tot spinters geslagen. Te Londen is de douariére lady Carew op 1( 3 jarigen leeftijd gestorven deze oude dame hield er veel van, te vertellen hoe zij op het historische bal te Brussel aan den vooravond van Waterloo danste en herhaalde malen aan hot hof van Louis-Philippe ver wijlde. De broodfabrikanten in Puitschland d. w. z de eigenaars van bakkerijen met stoom kracht, die sedert eenigen tijd een vereeniging met een eigen orgaan vormen, hebben gepro testeerd tegen elke verhooging van de graan rechten, omdat zij den prijs van het brood zou verhoogen en het gebruik zou beperken. Te Marseille is Donderdagavond aan go- komen een Boerenofficier, die belast is met de overbrenging van brieven van generaal Botha aan president Kruger Deze officier is een Duitscher, de 36 jarige kapitein Ludwig Meyer, dio te Colenso werd gewond. Hij verhaalt, dat de positio der Boeren voor het oogenblik gunstiger is dan ooit. Hunne strijdmacht bestaat uit 15,OoO goedgewapende manschappen, terwijl de Engelschen over niet meer dan 40,000 strijdbare mannen beschik ken. Volgens zijn meening zouden de Engol- schen ruim 100,000 man noodig hebben, om de Poeren te onderwerpen. Lord Kitchener - zegt Meyer—gedraagt zich wreed Hij laat onverbiddelijk alle Franschen en Duitschers doo lschieten, die verdacht wor den van sympathieën voor de Boeren. Plotselinge duisternis. Een kat was Woensdagavond oorzaak, dat alle steden in het westelijk deel van den staat New-York twee uur in duisternis waren gedompeld. Het dier was namelijk in een trolley paal geklommen van den electrischen spoorweg bij Lockport en trachtte over den geleiddiaad te loopon Zijn staart kwam in aanraking met een evenwijdige draad, die den stroom terugleidt naar het centrale station aan den Niagara waterval. Een kortsluiting ontstond en de stroom, die 24,0U0 volt spanning heeft, ging de kat door het lichaam. Het dier ver brandde in een oogwenk tot asch. In hot centrale station smolt door de ver mindering van weerstand de loodzekering en de stroom, die bijna alle spoorwegen en straat verlichting in den staat New York verzorgt, was 2 uur afgesneden. Een vreeseljjk ongeluk is Vrijdagavond te Houilles, bij Parjjs, gebeurd. Eon auto mobiel kwam den weg Maisons-Lafitte naar Paijjs af, toen de chauffeur op een gegeven oogenblik zijn rem niet meer in zijn macht had het rjjtuig vloog tegen een trottoir, waar een werkman bezig was een boom te planten. Het gevolg was, dat het reservoir met den inhoud ontplofte, de werkman met de in brand geraakto vloeistof overstroomd werd en deze kort daarna onder hevige pjjnen overleed.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2