Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Pre dikbeur ten, 's Hertogenbosch doet zich weer een ernstig geval van bloedvergiftiging voor. De schoenmaker Yan Dongen, die een wondje op zijn wang door middel van een weinig tabak meende te genezen, moest Zaterdag, na verschiilende malen aan de sterk opgezette wang gesneden te zijn, naar het gasthuis worden getransporteerd. Hij ademt thans langs kunstmatigen weg maar men hoopt op zijn volkomen herstel. Een Schiedammer heeft op het politie bureau in de Meermansstraat te Rotterdam kennis gegeven, dat een bakker sknecht in de Warmoezeniersstraat gelden heelt verduisterd hèm toekomende. De klager en de bakkers knecht speelden namelijk een twintigste lot in de Staatsloterij. Op dit lot viel de ton en de bakkersknecht nam het geheele bedrag in ontvangst, zonder met zijn deelgenoot af te rekenen. Hij maakte zulke grove verte ringen, dat de ruim f 4000, die hij ontving, thans geheel verdwenen zijn De Schiedammer kreeg geen cent. In het Villapark te Watergraafsmeer is een gezin, bestaande uit 6 personen, ernstig ziek geworden nadat zij zich te goed hadden gedaan aan zuurkool met spek. De zieken zijn herstellende. Een onderzoek naar de oorzaak van de kwaal heeft geen resultaat opgeleverd. Omdat allen te bed lagen werd de hulp van een ziekenverpleegster ingeroepen, die, nadat zij de behulpzame hand had geboden en zich eveneens te ruste had begeven, den volgenden morgen dood in bed werd gevonden. Men leest in de „N. Arnh. Ct." Iemand tehad een kind van twee jaren als zijn eigen aangenomen, in zijn stand opgevoed, en laten leeren wat noodig was om als dochter des huizes te kunnen optreden Dat meisje was 18 jaren geworden en nu... sloeg de fiscusambtenaar den weldoener aan wegens dat meisje, voor eene dienstbode. De aangeslagene verzette zich bij request tegen dien aanslag't werd afgewezen en nu heeft ook de raad van beroep te hem in 't ongelijk gesteld, en zijn aangenomen dochter belastbaar verklaard als dienstbode. Dus als gij of ik, kinderloos of niet, een kind opneemt, dat lief krijgt als een eigen, het opvoedt in uwen stand, dan zegt de fiscns zoodra zij 18 jaren oud is, dat is eene dienst bode meer die gij houdt't doet er niet toe, of zij u, verder dan volle nicht, in den bloede bestaat, of gij voor dienstboden reeds aan geslagen zijt en daaraan voldoende hebt. Neen 1 uw soms dikwijls weldadige houding wordt gestraft met een greep in uw beurs ten behoeve van de schatkist. Is dat geen draconische - wetsbepaling Uitvoer van vee 1 Zooals reeds meermalen te kennen werd gegeven, zullen pogingen tot het verkrijgen van wederopenstelling der Duitsche grenzen voor ons vee eerst dan tot eenig resultaat kunnen leiden, wanneer er eenigen tijd ver- loopen is sedert het voorkomen van het laatste geval van mond en klauwzeer hier te lande. Voor het oogenblik zijn wij echter nog niet in dien toestand, zij het ook dat het mond- en klauwzeer nog slechts in geringe mate in Nederland voorkomt. Wat België aangaat zoo is aldaar de in voer van ons melk- en slachtvee geoorloofd, een vergunning waarvan door onze veehan delaren een ruim gebruik wordt gemaakt. Voor algeheele openstelling der grenzen schijnt het meest te verwachten van de pogingen, die daartoe van de zijde der Belgische belang hebbenden worden aangewend. Uit Den Bosch wordt geschreven Een woestaard liep in woedende vaart het Ziekenhuis binnen. Weldra achtervolgd door een drietal politie agenten haalde hij eensklaps een bijl van onder zijn jas te voorschijn, waarmee hij in dreigende houding op de agenten afging, die inmiddels hun sabel trokken. Niettegenstaande de sommatie der agenten wilde hij hen te lijf met de woorden: „zoo je nadert, hak ik je de kop af", waarop een der agenten antwoordde met het bevel: „geef je bijl af of ik splijt je!" Een der agenten had het geluk door een vlugge beweging hem te naderen en achterover te duwen, waarop de andoro agenten toe sprongen, hem op den grond trokken en hem den bijl ontrukten. Een der agenten beliep hierbjj een zeer ernstige verwonding aan de linkerhand. De „Standard" laat zich uit Pretoria melden dat er thans niet minder dan drie korpsen van voormalige burgers der Repu blieken zjjn, die aan Britsche zijde strijden. Een der korpsen, onlangs opgericht, staat onder het bevel vau Andries Cronjé, die een broeder zou zijn van Piet Cronjé. Een tweede korps wordt aangevoerd door generaal Celliers en staat te Middelburg in de Transvaal en een derde korps, Morley's Scouts geheeten, opereert aan de Pietersburg- lijn. Bovendien doen tal van vroegere bur gers dienst als verkenners bij Engelsche korpsen. De „Daily Mail" verneemt dato 22 dezer uit Johannesburg, dat honderd sappeurs van de spoorwegafdeeling Donderdag bij Villiers dorp werden aangevallen door Grobelaar. Tegen werkloosheid. De Burgemeester van Brussel en de voorsteden der Belgische hoofdstad hebben besloten, bij het Parlement en de regeering aan te dringen op uitbreiding van de arbeidswet in dien zin, dat hun het recht wordt gegeven, werkloozen,steun te verleenen. Tevens werd besloten, een in tercommunale kas tot steun van werkloozen te stichten. In de Duitsche grensplaats Bochelt heeft Woensdag een vergadering van circa 3000 personen plaats gehad om te protesteeren tegen de beleedigende uitlatingen van Cham berlain in verband met den Fransch-Duitschen oorlog. De talrijke oudstrijders waren met hun medaille op de borst verschenen. Fabrikant Budenberg, dr. Boekman, koopman Behnen en de patroons Joh. Hüls en Yollmer schilder den in levendige kleuren het verschil tusschen den oorlog van 1870 en dien in Transvaal. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin de schandelijke beleedi- gingen, door den Minister van Koloniën uit gesproken, worden afgekeurd Deze motie zal aan de regeering worden gezonden in de ver wachting dat dezo het antwoord niet zal schuldig blijven. De vergadering eindigde met een collecte voor de Boerengevangenen. Volgens een bericht uit Bloemfontein van 22 Nov. is een begin gemaakt met het stelsel om gewezen soldaten en anderen te koloniseeren op land in de Oranje-Kolonie. Eenige gewezen Yeomen zijn van Bloemfon tein vertrokken, om zich neder te zetten op gouvernements-hoeven in het district Taba 'Nchu. Alle koloniale troepen, die in Z.-Afrika dienen, zullen voortaan een geldelijke toela£e ontvangen. Het Ministerie van Oorlog schijnt 't dus niet overbodig te achten, den hoogge prezen ijver der koloniën, om hun aandeel in de lasten van den oorlog te dragen, wat te prikkelen. De soldaten krijgen 5 pd. St., de officieren 100 pd St. Soldaten en officieren, die op ditoogenblik in de Kaapkolonie of in Natal dienen, zullen geen deel hebben aan dit buitenkansje. Een kordate juffrouw. De gouverneur van New-Jersey, de heer Voorhees, ging onlangs naar de tentoonstelling te Buffalo. De vice-gouverneur werd ziek en nu nam mej. Agnes Gill, regeerings-snelschrijfster en typewritcster, het bewind in handen. Zij voerde de briefwisseling, gebruikte het Staats- zegel of 't zoo maar niets was, eischte van een nabuurstaat oa. de uitlevering-van een misdadiger, kortom, kweet zich allervoor treffelijkst een week lang, tot de heer Voor hees terug was, van de regeeringstaak. Zij is 22 jaar oud en heet nu in de wandeling nooit anders dan „Gouverneur Gill Uit Aldershot meldt men aan de „Pall Maill Gazette," dat vóór het einde van 't jaar feitelijk alle voor den veldtocht geschikte manschappen op weg zullen zijn naar de Kaap. Behalve de geregelde troepen, zegt het bericht, verwacht men dat een dozijn militiebataljons (vrijwilligers) voor den dienst zullen worden aangewezen Al deze versterkingen zullen het effectief van Kitchener's leger niet verhoogenzij zullen slechts dienen om de vermoeide troepen af te lossen, maar de opperbevelhebber moet op die wijze in Januari kunnen beschikken over de beste strijdkrachton, die Engeland nog slechts met mogelijkheid kan bijeenbren gen. En ook de paardenaanvoer zal tot het uiterste worden opgevoerd. Er is toch iets tragisch in deze krampachtige pogingen eener van een militair standpunt gezien, bankroete natie. Over land gaat het niet, merken de Engelschen, over zee zal het beter lukken. Zoo gezegd zoo gedaan en de voor hun troepen in de Kaap bestemde transporten en kon vooien worden daarom verscheept naar de Lamberto, Mossel- of Saldanha-baai. De Boeren echter waren niet zoo dom, of zjj kregon de nieuwe tactiek des vijands in de gaten en trachtten aan alle kanten de kust te bereiken. Hoe scherp zij wacht houden is wel gebleken uit de zoo volkomen geslaagde overrompeling van hot Britsche convooi by Bovendam, dat te Lambertsbaai ontscheept en bestemd was voor de garnizoenen van Clauwilliam en Piquetberg. Bij dit convooi was ook een wagen, boordevol met Koningin-Alexandra- pijpen en bijbehoorende pakjes tabak. De ruiters van Maritz kunnen zich nu eens lekker te goed doen, het hart vervuld van dankbaarheid voor Hare weldadige Majesteit. Eenige Fransche bladen bevatten een interview van jhr. Sandberg, vroeger adjudant van Botha. In dit interview verklaarde de heer Sandberg zeker te zijn van de Boeren- zegepraal. Zijn grootste zorg ontstond uit de vraag, hoe het vrijgevochten land weer uit zijn verwoesting zou opstaan. Thans leefden de Boeren geheel op kosten der Brit ten, maar hoe zal 'tgaan, als de Britten met hun rijke konvooien vertrokken zijn? Over de vredesvoorwaarden sprekende, zeide Sandberg, dat onafhankelijkheid niet alleen voor de republieken, maar voor geheel Zuid-Afrika geëischt werd. (buiten verantwoording van de Redactie.) Texel, den 25 November 1901. Mijnheer de Redacteur Op gevaar af, dat Uw gewone verslaggever met mij van gevoelen verschilt, verzoek ik (J het onderstaande in uw eerstvolgend blad op te nemen Zaterdag j.l. woonde ik de uitvoering van het Texelsch Fanfarecorps in „de Vergulde Kik kert" met zooveel genoegen bij, dat ik niet kan nalaten mijne hulde aan dat corps in het alge meen en aan den directeur, den heer H. Groene- wold in het bijzonder te brengen. Hier zag men weder wat ijver en goede wil vermogen. Men toonde, dat men hart heeft voor het werk en de werkende leden hadden wel verdiend, dat meer kunstlievende leden, dan de enkelen, wier aanwezigheid zeer op prijs werd gesteld, van hunne liefde voor de kunst hadden doen blijken. 't Was een zware taak voor de muzikanten bijna twee uren achtereen te blazen, maar men versaagde niet en speelde zelfs do laatste en grootste stukken het best. De hoorderessen en hoorders waren grooten- deels jongelui, doch do zaal was vrij goed bezet en er heerschte een opgeruimde geest. Ook het tweede deel van het programma was naar den smaak der aanwezigen. De jongelui, die op do planken kwamen en elkander oefenden, hadden zich zeer goed voor bereid. Daardoor hadden zjj eer van hun werk. Zij kunnen verzekerd zijn, dat hun doel is be reikt, want er werd genoten en hartelijk ge lachen. Wij mogen zulk onschuldig genot wel, want jeugd en vreugd passen bij elkander. Dat het corps, dat nu zijn 2de decennium is ingetreden, nog tal van jaren bloeie en niet alleen aan do werkende en kunstlievende leden maar ook aan heel do burgerij van ons dorp veel genoegen geve 1 Leve het Texelsch Fanfarecorps EEN BURGER. Ainsterduin 25 Nov. Aangevoerd 224 Run deren, le kwal. 62 66 ct., 2de kwal. 58 ct. 3de kwal. 54 ct. per KG. 100 Melk- en Kalf- koeien t 120 f 240; Graskalveren f 25 k f 35; 44 nucht. Kalveren f 9,-— k f 12,—; 18 Schapen 1 18 k f 25; Lammeren f k 496 vette Varkens 44 k 47 ct. per K.G. Purmcrend, 26 Nov. Aangevoerd 118 vette Kalveren 65 k 85 ct. per KG.105 nucht. Kalveren f8 A f 19; 258 vette Varkens 47 k 49 ct. per KG.37 magere Varkens f 16 k 26; 149 Biggen f 6 k i 11.5058 Schapen en 250 Lammeren; 683 Runderen en 6 Stieren; Kip-Eieren f 6.— k f 7.— per 100. Vette Koeien, 619 stuks, booger in prijs h. vlug. Gelde Koeien, 64 stuks, prijsh. handel stug. Melkkoeien, prijsh., handol stug. Vette Kalveren, handel matig. Nuchtere Kalveren handel vlug. Vette Varkens, handel vlug. Magero Varkens h. stug en Biggen h. stug. Vette Schapen, prijsh., handel matig. Overhouders lager in prijs, handel stug. Lammeren hooger in prijs, handel matig. Zondag 1 December. HERVORMDE GEMEENTE, Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Nam. half 3 ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Smits. Nam. 7 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zwodon. Coclcsdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Bnronds. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. KuperuB. Den Hoorn. Nam. 2 uur Db. Heep. (H. Avondmaal Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffet. Oudeschild. Voorm. 10 uur do Ilr. Niessink.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2