Buitenland. Zij, die zich alsnog vóór 1 Jan. 1902 willen verbinden bij het reservekader der infanterie en vesting-artillerie, moeten zich aanmelden vóór 13 Dec. a.s. ten bureele van den hoofdofficier van het reservekader, Para- maribostraat 11, Den Haag. Het examen zal op 20 en zoo noodig, op 21 Dec. gehouden worden. Te Hoogeveen staat in een bakkerswin kel bij gelegenheid van het naderende Sint- Nicolaasfeest een varken van koek. Met suikerletters is daar op te lezen Dit Zwijn Is Samberlijn. De officier van justitie te Winschoten eischte tegen P. Akkerman uit Muntendam die reeds vijftien maal was veroordeeld, we gens diefstal van een potlood, waarbij hij inbraak pleegde, een gevangenisstr af van 5 jaren. Of leerplicht noodig is In Uitwijk met een schoolbevolking van pl m. 70 leer lingen, hebben, zoo wordt ons geschreven de verzorgers van ruim 50 leerlingen reeds aanmaning ontvangen, terwijl meer dan 30 proc.-verbaal zijn verzonden. („Volksbld.") Sedert eenige dagen wordt in Friesland Siberische boter aangevoerd, die er gereede koopers vindt. De kwaliteit is good, de be werking uitstekend, zoodat zij geschikt is voor consumptie en het bakkersbedrijf Boven dien is zij belangrijk goedkooper dan de Friesche boter. Zij wordt van uit Friesland naar andere provinciën gezonden. Men verwacht dat de aanvoer dezer boter zich niet zal be palen tot het winterseizoen, doch ook des zomers zal aanhouden. De cijfers van aanvoer dezer boter geven daartoe gereede aanleiding. In 1899 bedroeg de uitvoer dier boter nog nihil; in 1900 168,065 centenaars met een waarde van f 772,610, in 1901 (gedurende 9 maanden) 310,536 centenaars met een waarde van f 1,363 211. De Haagsche kunstschilder, die geen ander middel zag dan zijn vrouw te verlaten ten einde zijn kinderen naar school te zenden, is door den kantonrechter wegens overtreding der leerplichtwet tot f 2 boete veroordeeld Het bondbestuur van „Patrimonium'' heeft de volgende verklaring geplubliceerd Het bondsbestnur, kennis genomen hebbende van het verlangen van een tweetal afdeelin- gen, om van het bondsbestuur een bepaalde meening omtrent het boycotplan te vernemen, spreekt als zijn meening uit, dat weigering van arbeid aan boord van Engelsche schepen, zoolang de gruwelijke oorlog in Z.-Afrika voortduurt, aan de vrijheid der arbeiders, allereerst in de betrokken vakvereenigingen moet worden overgelaten, verder overwegende, dat een algemeene en doeltreffende boycot een uitvoerig onderzoek naar de gevolgen, en algemeene steun bij de doorzetting, noodzakelijk maakt, overwegende dat zoowel ten opzichte van het onderzoek als van voldoenden steun nog geen volledige inlichtingen zijn te geven, en het houden van een bondsvergadering daarom thans geen doel zou treffen, besluit voorloopig een afwachtende houding aan te nemen, en intusschen de afdeelingen, haar groote voorzichtigheid aanbevelende, vrij te laten in haar handelingen. De redactie van „Patrimonium", bet orgaan van den Bodó, beeft nu ook besloten een afwachtende houding aan te nemen. Nu de appelen dit jaar zoo buitengewoon duur zijn, zal menige huisvrouw het nuttig vinden te weten, hoe zij moet doen, om den voorraad appelen zoo lang mogelijk geheel ongeschonden te bewaren. Plaats geheel gave appelen in een groote houten kist, zoodanig, dat de vruchten elkaar niet raken. Wanneer de bodem bedekt is, strooi dan een flinke laag droog zand op de appelen, stapel op het zand weer eon andere laag appelen, dan weer zand enz. tot de kist, die in den kelder geplaatst is, bijna vol is. De bovenste ry appelen wordt weer met zand bedekt. Op die wijze behandeld, rimpelen de appelen niet en kan men ze goed houden tot ver in het voorjaar. Carrière maken 1 Dr. H. v. Capelle te Wageningen, schryft in het „Nieuws van den Dag" Steods moeilijker wordt het voor den jongen man in Oost-Indië carrière te maken, steeds hooger worden de eischen, die voor de ver schillende ambten gesteld worden En in het moederland Behoef ik er aan te herinneren, dat zich voor de eenvoudigste baantjes, die een karig stukje brood geven honderden sollicitanten komen aanbieden, dat de concurrentie steeds grooter wordt. En de Nederlandsche koloniën in het Westen liggen daar met al hare schatten in en op den bodem nog steeds, alsof het moederland niet tal van flinke, energieke, jonge mannen telde, die gaarne het vaderland zouden ver laten, als zij maar wisten, dat zij zich in de West een goed bestaan konden verschaffen. Ziet, het is daarom, dat ik mij tot plicht heb gesteld, overal, waar ik er maar toe in de gelegenheid word gesteld, sprekende over mijn onvergetelijke tochten door die wildernissen, vooral de aandacht te vestigen op de schatten welke zij nog steeds voor ons verborgen houden. Ik schaam mij niet, dat ik getracht heb mijn taak in dien zin op te vatten en dat ik mijn oogen niet opzettelijk heb gesloten voor do bronnen van welvaart, die dat rijke land oplevert Wat baat der kolonie een studie der in het binnenland ontwikkelde gesteenten, als wij er niet tevens aan verbinden een onderzoek naar de verspreiding en den oorsprong van het goud in de kolonie Mijn doel met schrijvers lezing te Utrecht over zijn tocht door de binnenlanden van Suriname was dus, slechts te wijzen op het geen daar nog voor het ondernemende Neder land te doen valt, en op de bronnen van welvaart te wijzen, die nu nog helaas 1 door gebrek aan kapitaal droog liggen. Als dit ook voor de ontginning van onze West-Indische Bezittingen meer en meer be schikbaar zal komen, dan zal het zeker aan tal van degelijke energieke Nederlandsche jonge mannen niet behoeven te ontbreken. Er is toch altijd meester boven meester, wat heden het vol maakste schijnt, moet mor gen het veld ruimen voor wat beters. Toen wij do Sionsharp zagen, dachten wenu, gemakkelijker kan het wel nietbij de Viool zither meenden wij, dat sehoonere combinatie niet mogelijk was en nu komt er waarlijk een Instrument voor den dag, dat alles weer in de schaduw stelt. Het uiterlijk maaktal dadelijk eene gunstige indruk, een keurig gepolitoerde kast, waarop zich links 25 snaren bevinden en rechts een blinkend klokkespel met 18 stalen platen. De nummers op de 18 platen doen al reeds zonder handleiding zien dat nolenkennis, hoe wel gemakkelijk totaal onnoodig is. Het ge luid zal een ieder verrassen en is werkelijk schoon. Nu heeft een klokkespel toch altijd iets aantrekkelijks, het is zoo'n bizonder rond geluid, niets geeft zoo duidelijk de melodie aan als een carillon. Bij krachtigen aanslag hoort men het op een afstand en komt het zelfs boven een groot gezelschap of orchest uitde harpbegeleiding is zeer eenvoudig en geeft de melodie eene aangename grond. Men kan echter ook elke andere begelei ding nemen van Piano, Orgel of welk Instru ment ook, daar de toon normaal is. Een bizonder voordeel van het Harpcarillon boven dergelijke Instrumenten is, dat. het Carillon nooit ontstemt en de snaren door eene bijzondere inrichting zeer gemakkelijk bij te stemmen zijn. f 13,50 is voor zoo'n degelijk instrument zeker niet te hoog en zal dan ook afnemers genoeg vinden, vooral in dezen tijd. Men zie daarvoor adres enz., in do advertentie van Joh. de Heek, Botterdam, die het Harpcarillon in den handel brengt. De „Temps" wijst op de verblijdende gebeurtenis, dat de Boeren van Grobler drie Engelsche blokhuisliniën hebben moeten ovor- trekken alvorens zij het detachement van majoor Fisher konden bereiken. Zoodat wij tot de gevolgtrekking komen, dat Kitchener het gansche grondgebied van Zuid Afrika met blokhuizen moet bedekken, in de lengte, de breedte, de hoogte en de diepte, en met geen grooter tusschenruimte dan een streep of hoogstens een palm, indien hij van zijn stelsel eenig nut wil hebben. Begin daar eens aan. Het geheimzinnige schip, de „Ban Righ" dat te Londen eenige dagen geleden aan de ketting heeft gelegen en daarna te Antwer pen is gekomen om zijn zonderlinge reis te vervolgen, wekt steeds meer de nieuwsgie righeid op. Er gebeuren daar hoogst zonder linge dingen aan boord, heelomaal anders dan bij een echt schip, en de meest bijzondere verhalen doen er over natuurlijk de rondte. Donderdagavond is de steenkool aan boord gebracht, niet zooals by een normaal schip van bovenuit een kolentip in het ruim gestort maar behoorlyk in zakken stuk voor stuk naar beneden gedragen. Dan heoft het schip als lading een groote hoeveelheid geweren. De stuwage is ook bevreemdend. Eerst een laag van de bovengenoemde steenkoolzakken, dan een rjj kisten met geweren, en dan weer een laag van de kolenzakken. De bemanning van de „Ban Righ" bestaat uit Engelschen, en er zijn mariniers aan boord, die behoorlijk de wacht betrekken. De plaats van bestemming wordt zorgyuldig geheim gehouden. De verjaardagen van de presidenten Kru- ger en Steyn zijn op St. Helena door de krijgsgevangen Boeren op feestelijke wijze herdacht. Onder de gevangenen bevindt zich een Noorweegsche schilder, die voor deze ge legenheid de portretten van de beide presi denten had gemaakt. Toen het laken, dat de portretten bedekte, werd weggenomen, ontstond een geestdriftig gejuich onder de gevangenen. Voorts werd muziek gemaakt, werden tooneelstukjes opgevoerd en tableaux- vivants gearrangeerd. Tot besluit zongen de gevangenen de volksliederen van Transvaal en den Vrijstaat. Voor 't eerst zal thans te Parijs, bij wijze van proef, een huis gebouwd worden van glazen steenen. In het Duitsch Geneeskundig Weekblad doet prof. Robert Koch mededeelingen over een nieuwe behandeling van lijders aan tuberculose, en wel door inspuitingen, waar door de bacteriën „agglutineeren", d. i. tot hoopjes worden en de onvatbaarheid wordt bevorderd. Bij proefnemingen op een bepaalde soort van longzieken heeft hij met deze me thode reeds gunstige resultaten verkregen. Een schandaal. Te Dieppe is een der aanzienlijkste kooplieden, wiens vermogen op millioenen geschat wordt, gearresteerd. Hij wordt beschuldigd met woekerwinst geld te hebben geleend aan een jongmensch van goede familie, van wien hij, bij diens meerder jarigheid, een som van 1 200.000 franks eischte De handelaar in quaestie had o.a. den jongen man een pels van 9000 franks, bezorgd en rekende er hem 46000 frs voor Het beet, dat een ministerieel ambtenaar in dit vuile zaakje gecompromit-teerd is. Een nieuw schandaal is te Londen ondekt. Enfin, op een schandaal meer of minder komt het niet aan en de gansche wereld is boven dien vol schandalen. Drie maanden vóór het begin van den oorlog werd een maatschappij gevormd, de „South Afrikan Supply and Gold Storage Company Deze maatschappij heeft hoe weet men niet het monopolie weten te krijgen voor de approviandeering der Britsche troepen in Transvaal, Oranje-Vrijstaat en Kaapkolonie. Zij besteelt de schatkist dermate, dat de gemaakte winsten zich tot in het fabelachtige verheffen. Het nominale oprichtingskapitaal was nog geen drie millioen gulden en reeds werd het eerste jaar een winst gemaakt van ongeveer 750,000 gulden. Voor het tweede jaar is dat cijfer maar even gestegen totdertien millioen gulden, zoodat na verloop van twee jaar, na uitkeering der dividenden, een reservekapitaal van 12 millioen gulden is gevormd. Dat Chamberlain ook in deze affaire is betrokken, lijdt geen twijfel. Verscheidene zijner beste vrienden behooren tot de aan deelhouders. Aan het hoofd staat een oud- Minister vau de Kaapkolonie, een groot vriond van Rhodes, Sivewright. Bij de administrateurs staat de naam van Faure, Minister van pu blieke werken in de Kaapkolonie, en bij de aandeelhouders die van Sir Gordon Sprigh, eerste Minister van dezelfde kolonie. Zoo ziet men waarom de oorlog moet voortduren tot in het oneindige De g;oote dieven moeten gelegenheid heb ben om te stelen, ten kosten van het geheele volk. (Tel.) De correspondent der „N. Rott. Crt." te Petersburg schrijft dat zich daar een ver- eeDiging heeft gevormd, om alle Engelsche voortbrengselen en handelswaren te boycotten. Een Amerikaansch blad meldt dat eeni- gen tijd geleden in een stadje van Pennsyl vania een bond van jonge meisjes werd opgericht, met statuten, waarvan een dei- bepalingen luidde, dat geen der leden zich mocht inlaten met jonge mannen die, in welken vorm ook, van tabak gebruik maakten. Daarop volgde een vereeniging van jonge mannen, die zich verbonden slechts aan jonge dames buiten het stadje het hof te maken. Een tijdlang hielden beide partijen vol, maar nu is ten slotte de damesvereeniging ont bonden, omdat allengs alle leden haar verlieten Het „sterke geslacht" hoeft weder overwonen. Bankbiljetten in een koeien maag. Een boer te Lanark, in Canada, had dezer dagen voor 145 dollars aan bankbiljetten ge borgen in den zak van zyn jas, die hij terwijl hjj aan het werk was, had opgehangen aan een schuur. De jas werd kort daarna op den grond gevonden, de biljetten waren er uit gevallen en een koe was bezig ze op te eten. De boer slachtte het dier en vond stukken

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 2