N°. 1488. Zondag 15 December. A®. 1901- Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Aii tsprijs per S maanden Voor den Burg Cis. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBun» op Texel GEVONDEN VOORWERPE N. Gedeponeerd ten Raadhuize een fietspompeen i kuifkameon kinderzakdoekje met poppetjeseen blauw zakje waarin andere zakjeseen stuk ijzer van een wagenwaarin een boutgaten bij den gemeente-veldwachter' te de Waal, twee karbord- jes. TEXEL, 1 4 December 1901. Sedert de laatste jaren treedt ook het feest I van „Ouwe-Sunterklaas" weer meer op den voorgrond en wordt het aantal gemaskerden 1 op dien dag ook grooter. Zoo waren er ook Donderdag weder tal van personen die zich, ondanks het min uitlokkende weer gemaskerd op straat begaven, waaronder zelfs enkelen, die nog eenig meerder werk van hun costuums enz. hadden gemaakt In de verschillende lokalen was geen gele genheid voor den dans, zoodat het feest voor namelijk op straat werd afgespeeld, terwijl van verstoring der orde door ons niets werd vernomen, hetgoen zeker ook niet te ver- •wwidoren valt, daar Let gebruik van spiri tualiën zeer gering was. Onder de gemas kerden waren een 3-tal dames, die het aan gename aan 't nuttige willende paren, gelden verzamelden langs de huizen ten behoeve van de vrouwen en kinderen in de concentratie kampen in Zuid-Afrika De opbrengst was echter jammer genoeg niet hoog en bedroeg slechts f 12,22 Op den avond van den 2den Kerstdag a.s zal in het hotel Texel eene voorstelling worden gegeven, waarvan de opbrengst zal strekken ten bate der kas der algemeene bewaarschool alhier. Hoewel zeker van die voorstelling nog wel kennisgezing per adver tentie zal geschieden, hebben wij niet kunnen nalaten daarover nu een voorlooplg bericht te plaatsen. k Wij herinneren onze lezers aan den 2d >n Kerstavond van 1900 toen de groote zaal van het hotel Texel bijna te klein was Een van de redenen hiervan is wel, dat het publiek weet dat de directie der bewaarschool zich jeijvert om voor de uitvoeringen personen ;e zoeken, die voor hunne taak berekend '.ijn en dat zij haar best doet voor dien avond ets bijzonders te geven. De kleine Operette het Balboekje ligt nog 'ersch in het geheugen. Ook nu weder heeft ;ij een goede keuze gedaan. Daarbij komt log de gelukkige omstandigheid dat het mu- iekgezelschap Trinitas zijne medewerking leeft toegezegd. Het blijspel „Mevrouw ls p reis" en eene kleine operette „Kong Foo" q Japansch costuum zullen worden opgevoerd oor eenige dames en heeren, die gaarne un steun verleenen aan het goede doel. Een andere reden en misschien wel de oornaamste reden voor het druk bezoek is edachte: ik breng wat bij tot instandhou- er bewaarschool. De directie kon het roer niet altijd in 't rater houden en het scheepje zou moeten tranden, als er geen hulp daagt. Wat de lewaarschool is en wat zjj doet, is al zoo ikwijls gezegdwij zwijgen hierover maar oede wijn behoeft geen kransmaar wij emen de vrijheid onze lezers met nadruk m te moedigen om in ruime mate te teeke- an op de lijst waarmee in de volgende week 9 commissieleden persoonlijk zullen rond- lm. Bij Kon. Besluit werd de Heer J. J. oeper te de Waal herbenoemd tot dijkgraaf in de 80 Gem. Polders en tot djjkgraaf van den polder Waal en Burg. Den Hoorn, 12 Dec. Niettegenstaande het minder gunstige weder van hedenavond ken merkte deze zich toch door buitengewone drukte. „Ouwe Sunderklaas gaat nooit ver loren" zoo zong de jeugd 's middags en 's avonds. Wat een gemaskerden, wel zestig bewogen zich langs de dorpstraat, de een nog mooier dan de andere. Wat er zoo al te zien was, is moeilijk te bepalen, de een had dit en de ander dat. Jammer voor de jongelui dat er geen dansje mocht plaats hebben. Het Loodsmanswelvaren kon de bezoekers haast niet herbergen, zoo vol als 't was, maar te elf uur was 't sluiten en ging ieder naar huis. Het was een gezelligen avond. Oudeschild. 13 Dec. De viering van den Ouden Sint-Nicolaasavond, bracht hier giste ren veel vertier langs de straat. In tegen stelling met den avond van 5 Dec., toen er zoo weinig gemaskerden waren, wemelde het nu var gecostumeerden. Behalve potsierlijke en gedrochtelijke, werden ook aardige ver tooningen waargenomen. Sommigen hadden heel wat werk van hun pakje gemaakt. In volmaakte orde liep de pret af en was te tien ure geëindigd. Oostekend, 13 Dec. De „Ouwe Sunder klaas" heeft zich gisteren in talrijke exem plaren vertoond, 't Was >p de straten en in de herbergen veel drukker 'dan op den 5den December en aardige troepjes werden opge merkt. Men zag van aljes wat: barbiers, kleermakers, verdrevenen uit Transvaal, Chamberlain, een boer, die zijn gewoon na- jaarswerk verrichtte, enz enz. enz. en nog velen, die zich alleen maar hadden vermomd, zonder bepaald iets voor te stellen, Alles is in de beste orde en tot vermaak van vele kijkers voorbijgegaan en wederom is hiermede bewezen, dat het beter is „de Ouwe Sunder klaas" maar stil te laten begaan, dan hem, zooals vroeger, in zijn onverzettelijke meening tegen te worken. Hij gaat nooit verloren! De instructeurs bij den cursuc in den wapenhandel alhier, hebben het plan opgevat, om in Februari een militaire marsch naai den Burg te maken. De oefeningen, waarbij de heer J. Dros als hoornblazer dienst doet, worden thans veel op de straten gehouden. De Cooksdorp, 14 Dec. De zangvereeni- ging „Crescendo" ls voornemens 21 Dec. a.s. in het logement van den heer J. Buijs eene uitvoering te geven. Door eenige der leden zal dan tevens wor den opgevoerd het blijspel „De Zwarte Prins" door den heer W. Mets Tz. Vlieland, 11 Dec. Op den Noord-Oosthoek is aangespoeld het in staat van ontbinding verkeerend lijk van een man, gekleed in geel oliepak, korte bruine ias, blauw vest, grijs- gestreepte broek, bruine kousen, ongemerkt tricot onderkleeding, aan de rechterhand een gouden ring, waarin aan den binnenkant de letters G. M. de Vries, 1888. Te Hoek van Holland werd een omstreeks achtjarig jongetje vermist- De ouders hadden reeds alles in 't werk gesteld om het ventje op te sporen, totdat ze vernamen dat de Scheveningsche politie een kind had aange houden dat langs het strand was komen zetten. Nu werd de kleine Robinson spoedig op transport gesteld naar Loosduinen en vandaar naar het ouderljjk huis overgebracht. De kindermoord te Tilburg I Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft thans blijkbaar het dossier in de zaak van Mutsaers (aanvankelijk beschuldigd en later vrijgesproken van den moord op Marie Kessels in de kerk aan den Noordhoek te Tilburg) in ijverige studie genomen. In verband hiermee heeft de officier van justitie in Breda, die van het vrijsprekend von nis der rechtbank in beroep is gegaan, aan de politie te Tilburg opgedragen naar verschil lende détails opnieuw een onderzoek in te stellen. Dat onderzoek is nn sedert eenige dagen gaande, maar hoewel er enkele nieuwe bijzonderheden aan het licht zijn gekomen, zijn er toch geen nieuwe gezichtspunten ge opend, waarin men bepaalde aanwijzingen vindt. De koster van Isterdael is opnieuw gehoord, zoo ook de moeder van Mutsaers, verschillende getuigen, die in de openbare zitting onder vraagd zijn, en eenige andere personen. Dit ouderzoek wordt niet geleid speciaal in de richting van Mutsaers. Onder anderen heeft de politie thans ook een koetsier van het naburige buiten van den heer W. J. H. v. B., te Rotterdam ondervraagd. Deze koetsier, tevens onbezoldigd rijksveld wachter, stond een paar dagen na de vermis sing van Marie Kessels, doch toen men nog niets omtrent de misdaad wist, vóór het sta tion te Tilburg Zijn aandacht werd toen getrokken door een man, die daar blijkbaar zeer gejaagd op en neer liep, en die voortdu rend het oog gevestigd hield op een politie agent in de buurt. Zoodra de agent uit het gezicht was, liep de man snel naai- de brievenbus aan het station, deed daar een briefkaart in en ver dween toen snel. Toevallig kwam onmiddelijk daarop de post de bus lichten, en toen die de brieven en briefkaarten er uit nam, zag hij bovenop een briefkaart liggen, gericht aan de marechaus see te Tilburg, mededeelende dat zij moest zoeken iu de nabijheid, want dat het kind niet ver was. Deze briefkaart was niet on derteekend en de inhoud maakte diepen indruk omdat niemand toen nog iets wist van Marie Kessels. De post vroeg den koetsier, of hij soms gezien had wie die briefkaart in de bus gedaan had. De koetsier verhaalde van den man, dien hij had staan waarnemen. Juist kwamen twee marechaussees uit een aanko- komenden trein. Hun werd het geval ver teld zij gingen den geheimzinnigen man na, maar konden hem niet meer vinden. Opmerkelijk is, dat deze koetsier in de geheele zaak niet gehoord is, en dat de politie juist op den dag, waarop het vonnis uitge sproken was, voor het eerst er van vernam. Toen werd de koetsier, die zelf ook verbaasd was, nadat hij toch zijn wedervaren aan de marechaussee had medegedeeld, niet in Breda in de instructie te zijn gehoord, voor het eerst door de politie ondervraagd. Hij verklaarde daarbij, dat hij den man destijds in alle bij zonderheden had opgenomen omdat hij, als onbezoldigd rijksveldwachter, juist in die dagen sommige personen zeer aandachtig beschouw de. En hij had dan ook onmiddelijk het signalement van den man en zijne kleeding uitvoerig genoteerd, maar toen men hem er verder niet naar gevraagd had, had hij deze notities in Januari verscheurd. Hij wist de bijzonderheden echter nog wel, en toen hij die opgaf, beschreef hij den koster Van Isterdael en diens kleeding, dien hij nooit te voren gezien had. Thans is deze koetsier met den koster geconfronteerd, maar nu, na anderhalf jaar, kon hij niet meer verklaren, dat het de koster geweest is, dien hij de bewuste briefkaart in de bus heeft zien doen. Het politie-onderzook wordt voortgezet. (N. B. Ct.) Te Echt is Zondagmorgen ten huize van de wed. M. een brutale diefstal gepleegd, terwijl de zoon, die alleen met zijn moeder woont, naar de kerk was. Twee onbekende kerels drongen toen het huis binnen, bonden de vrouw vast en dwongen haar te zeggen waar het geld geborgen was, onder bedreiging haar dood te schieten, met de geladen revolver, die op tafel lag. De vrouw wees de plaats, en bjj de f 800 gulden benevens twee gouden TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1