Kerstfeest. Nieuwjaarsgroeten. N°. 1489. Donderdag 19 December. A®. 1901. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs por 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge- 'lieel Nederland 45 Cts Naar Amerika en andere landen met verliooging der porto's. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Adverteniién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cta. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burö op Texel Met het oog op bovengenoemd feest zal ons blad in plaats van Woensdag reeds DINSDAG AVOND verscliijucn. Voor tijdige inzending van advertentiën enz. houden zich beleefd aanbevolen De Uitgevers. Volgens gewoonte zal ook dit jaar weder de gelegenheid zijn opengesteld, om in het Nieuw jaarsnummer van ons blad, advertentiën te plaat sen als Nieuwjaarsgroet aan familie, vrienden en bekenden, tegen betaling van slechts 20 cont k contant voor eene ruimte van 4 regels. E-ne spoedige opgave is met het oog op de gewoonlijk groote drukte op den dag der uit gifte zelf, ten zeerste gewenscht. Voor de plaatsing van deze en andere adver tentiën, houden zich beleefd aanbevolen De Uitgevers. Vc HOOFDELIJKE OMSLAG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dei- Gemeente Texel maken bekend, dat een afschrilt van het supletoir-kohier van den Elooldelijken Omslag voor het dienstjaar 1901, gedurende vijf maanden, van den 18 December 1901 tot en met den 18 Mei 1902, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 17 December 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. KEIJ8ER, Loco-Burgemeester. G. A. HAJENIUS, Secretaris. TEXEL, 18 December 1901. Wij herinneren onzen lezers, dat hedenavond I in ,,'t Nut" alhier zal optreden de heer D. de I Clercq uit Laren. Genoemde spreker zal zijn t redevoering door middel van lichtbeelden zoo mogelijk verduidelijken, zeker alhier iets zeer I ongewoons, doch ongetwijfeld wel geschikt v om het gesprokene zoo noodig den hoorders j£ beter te doen begrijpen. Naar wij vernemen werd door den heer I J. Hoekstra,ambtenaar bij de Rijks-bolastingen a enz. alhier, bericht ontvangen, dat hij is over- geplaatst naar de gemeente Wieringen, ter- wijl naar deze gemeente werd overgeplaatst de heer R. Visser, thans te Mander, alles met ingang van 1 Januari a s Bij de verkiezing van een Hoofd-Ingeland en van een Heemraad voor den polder Waal en Burg, welke Maandag plaats had, waren uitgebracht voor Hoofd-Ingeland 56 stembrief jes. Hiervan verkreeg de heer S. Cz. Keijser 49 stemmen, terwijl 5 stemmen waren uit gebracht op den heer Aug. C. Keijser, 1 op den heer F. Witte en 1 op den heer C. R. Keijser. Voor Heemraad waren ook uitgebracht 56 stemmen. Hiervan verkreeg de heer Aug. C. Keijser 47, de heer Sijb. C. Keijser 5 en de heer C. B Bakker 5 stemmen. Gekozen werd alzoo tot Hoofd-Ingeland de beer S. Cz. Keijser en tot Heemraad de heer Aug. C. Keijser. Maakt tengevolge van de gladheid der straten en wegen menigeen dikwerf op gevoe- ige wjjze buiten z\jn wil kennis met den barden aardbodem, van ongelukken van meer ernstigen aard ten gevolge van de gladheid hoort men gewoonlijk weinig. Nauwelijks echter waren thans de straten met een dun sneeuw en ijslaagje bedekt of we hoorden reeds het voor den betrokkene vooral zeker min aangename nieuws dat mej S. in de Weverstraat alhier, ten gevolge van de glad heid was gevallen en haar been had gebroken, naar men beweert dicht bij de voet, zoodat er zeker geruimen tijd zal moeten verloopen, voor ze weder van haar beide beenen gebruik zal kunnen maken. Waal, 16 Dec. Onze plaatsgenoot, de Heer J. L. van den Berg, grof- en hoefsmid, heeft van af 12 Juli tot 13 Dec. van dit jaar te Groningen een cursus in hoefbeslag gevolgd, onder leiding van de Rijksveeartsen de H.H. K. T. Wiersum en A. W. Heidema. De Heer Van den Berg is in het bezit ge steld van een getuigschrift, waaruit blijkt, dat hij volledig op de hoogte is van het hoef beslag, zoowel practisch als theoretisch. Vergissen we ons niet, dan is de Heer Van den B. de eerste en eenige smid op Texel, die een dergelijke cursus bijwoonde het zal dan ook den jongen, ondernemenden man zeker niet aan werk ontbreken. De Cocksdorp, 17 Dec. Tot predikant bij de Nederd. Herv. gemeente alhier werd be roepen Ds. W. F. Smits te De Waal. Tot ouderling en diaken hij dezelfde gemeen te werden respectievelijk gekozen de heeren A. Dros Pz. en Cs. Stoepker Rz. voor de heeren C. Troost en P. Stoepker, die moesten aftre den en niet meer in aanmerking wonschten te komen. Oüdeschild, 17 Dec. De vangst van gar nalen was gisteren zoo ruim, dat sommige schuiten 15 manden konden verzenden. De kwaliteit is over 't geheel nog klein. Verleden week werden nog partijtjes naar Engeland verzonden, waarbij geld moest worden toegelegd. De tweede leesavond van het plaatse lijk nut „Neptunes", onlangs verdaagd, zal nu Donderdag 19 Dec. plaats hebben. De Heer Muller treedt dan op met de lezing en de Heer Kroon met de vaste bijdrage. De verloting ten bate der Koningin Wilhelmina-Bewaarschool waarvoor in onze gemeente lootjes zijn aangeboden, zal Vrij dagavond worden gehouden. Oosterend, 18 Dec. De Heer B. Raman, te Uitwijk, is benoemd tot onderwijzer aan de school met den bijbel, alhier. Vlieland, 16 Dec. Heden zijn door de stemgerechtigden tot leden van het kiescollege herkozen de aftredende leden, de Heeren C. Klijn, J. J. Zeylemaker en Joh. de Lange en is gekozen de Heer C. den Hartog Gzn. Tot Ouderlingen herkozen de Heer G. van Westen en gekozen de Heeren K. Visser Rzn. en C. den Hartog Gzn. Tot predikant werd beroepen de Heer G. J. A. Offerhaus, Cand. tot den H D. te Noord- wolde (Groningen). Te Waalwijk hadden de buren van een alleenwonende vrouw B. L. deze in eenige dagen niet gezien. Er werd besloten de deur met geweld to openen Men vond toen de ongelukkige half gekleed en meer dood dan levend op een bos stroo liggen. De noodige hulp werd verleend en het mensch naar het gasthuis vervoerd. Op een druk oogenblik kwam Zater dagavond een juffertje binnen in den aardap pelenwinkel van den heer Sievert Utrechtsche- dwarsstraat 70, te Amsterdam. Heel onschuldig vroeg zij of meneer zoo beleefd zou willen zijn een bankje van f25 te wisselen. Aan haai- vriendelijk verzoek werd voldaan, maar tot zjjn schade bemerkte de eigenaar van de zaak toen de juffrouw yertrokken was, dat hij circa 10 rijksdaalders vermiste Het signalement aan de vriendelijke juffrouw komt overee met dat van iemand, die als verdacht meermalen hetzelfde feit te hebben verpleegd, bij de politie bekend staat. Toen zaterdagavond een viertal zand schuiten door een stoombootje door de Schie gesleept werden, op de grens tusschen Rotter dam en Overschie, kwam onder de achterste schuit plotseling een manspersoon boven drij ven, die nog teek enen van leven gaf. Aan vankelijk werd de man tot bewustzijn gebracht hij verklaarde, dat de stoomboot en de schuiten over hem heengegaan waren. Naar het ziekenhuis gebracht, is hij daar in den loop van den nacht overleden. De drenkeling is herkend als de 63-jarige Willemse wonende Groote Kerkplein te Rotterdam. Niemand heeft den man te water zien geraken. Van een jager De heer W. O. te Lage-Zwaluwe had zich een geweer gekocht, een geweer van de nieuw ste constructie, een prachtwerktuig, dat alle tot heden in Lage-Zwaluwe bestaande gewe ren overtrof. In den kring zijner vrienden gaf hij van 't geweer, èn bescheidelijk in ver band daarmede van zijn schutterlijke capaci teiten, hoog op. Na deze lofspraak waren de vrienden na tuurlijk sterk belangstellend om geweer en schutter in werking te zien. Zij hebben misschien het groote feit een weinig bespoe digd. Want Zondagmorgen kwam een jongen, zenuwachtig, verhit en ontdaan, bij den heer W. O. hinnenstuiven. Meneer, meneer Ik heb een haas ge zien. Een haas vlak in de buurt. U kunt 'em schieten. Hij ligt in zijn leger. In verrukking sprong de heer W. O. op en greep zijn geweer, zijn nieuw geweer 1 Nu zou Lage-Zwaluwe een meesterschot zien De jongen wees hem welwillend de plaats, waar de haas ongeveer lag en stelde zich toen verdekt op, bevreesd voor den schutter even zeer als voor zijn geweer, toch in gespannen verwachting naar het resultaat. En ziet, de heer W. O. schóót en rtókte op een afstand, die voor elk gewoon jager onmo gelijk was, de haas in bet hart. Roerloos bleef het dier liggen. Wat een schutter 1 En wat een geweerjuichten de jongen en de heer W. O. om 't hardst. Maar de jongen, die het eerst tot de aarde terugkeerde dempte de verrukking door de wel benauwde herinnering dat het vandaag Zondag is en dat er dus niet mocht geschoten worden. Maak maar dat U wegkomt, meneer ik zal wel zorgen dat de haas thuiskomt, waarop de heer O. en zijn modern geweer zich thuis in veiligheid brachten. Doch ziet, de omstandigheden (en spotzieke vrienden) kunnen hard wezen. Want toen de jongen met de haas zorgvuldig onder zijn jas naar het huis van den heer W. O. stapte, trad de veldwachter hem in den weg, omringd van tal van getuigen die niet allen den fameuzen schutter vreemd waren. En de man van 't gezag maakte een dubbel proces verbaal op tegen den heer W. O in de eerste plaatsals hebbende geschoten op Zondag in de tweede plaatsals zijnde niet in het bezit van een jachtacte. En deze zoo droevige ontgoocheling van wakkere schuttersdeugden werd nog versterkt toen de heer W. O. het toch lekkere boutje in de keuken bracht, om althans iets van zijn jagen te hebben 1 Want daar bleek de haas te zijn een hazenvel met stroo ongevuld I De heer W. O. keek boos naar zyn geweer, boos naar den haas, boos in den spiegel) TEXELSCHE COURANT. 1

Texelsche Courant | 1901 | | pagina 1