N°. 1504. Donderdag 9 Januari. As. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. IJ: Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Buna op Tjixel ZEEMILITIE. vóór 1 Februari eerstkomende TEXEL, 4 Januari 1902. Naar wij vernemen werd tot predikant bij de Herv. Gemeente Huisduinen beroepen de Weleerw. Zeer Gel. Heer ds. W. F. Smits predikant bij de gemeente Waal en Koog op Texel. De verkoop per K.G hoe zeer ook in menig opzicht aan te raden, bleek dezer dagen niet in alle gevallen aanbevelenswaard te zijn. Naar men ons verzekerde werd n.l. dooreen veehouder uit deze gemeente geweigerd eeni- ge schrammen te yerkoopen a f 14 per stuk en wilde deze ze beslist niet leveren voor minder dan f 15. Bij den verkoop per K.G. waartoe daarna echter werd besloten, liep de man er leelijk in. Zeker rekenend naar den prijs per KG* van volwassen varkens werd door hem de misskhien in zijn oog wel hoogen prijs van 25 cent per half kilo bedongen. Bij weging bleek de gemiddelde zwaarte echter niet meer dan 15 KG. te bedragen, zoodat slechts ongeveer f 7,50 per stuk kan worden ontvangen in plaats van f 14. Eene ware misrekening voorwaar voor den verkoo- per. Oude schild, 7 Jan. Naar verzekerd wordt, zou aan de visschers en vletterlieden, die behulpzaam waren bij het bergen der lading uit de gestrande en later afgebrachte stoom boot „Domingo de Larrinage," heden een voorschot van f 10.000 op het later te betalen bergloon worden verstrekt. Jammer genoeg dat Diet alle visschers van dit voordeeltje zullen kunnen genieten. Een buitenkansje in dezen voor den visschers zoo moeilijken tijd zou stellig velen zeer welkom zijn. Voor een flink bezette zaal had Zondag in de „Zeven Provinciën" door de Rederijkers kamer „Dr. J. P. Heye," de opvoering plaats van „Het Goudviscbje," drama door Nouhuys. Deze opvoering was zooals men dit van „Heye" gewoon is. Gisteren had in eene vergadering van „Dorpsbelang" de verpachting plaats voor het water halen uit de weezeputten. Na het bepalen der voorwaarden, had de besteding plaats. De Heer C. Sikkelée werd pachter voor den tijd van vijf jaren, tegen f20 per jaar. De Cocksdorp, 7 Jan. Ds. Smits van De Waal heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar hier bedankt. Nu de kokkels aan de Engelsche markten weinig opbrengen is een deel der visschers van hier met het visschen naar alikruiken begonnen. De eerste partijen brachten 3 h 3Va gld. per baal op. Oosterend, 7 Jan. In de eerstvolgende vergadering van de afdeeling van den Neder- landschen Protestantenbond alhier, zal als spreker optreden de Weleerw. Heer Ds. C. J. A Bosch, predikant bij de Ned. Herv. Gem te Heldor. De juiste tijd zal nader per adver tentie aangekondigd worden. Somtijds worden in ons land ganzen gevangen, die zich kenmerken door een langen hals, die aan de zwanen doet denken, door brui ne boven vederen, maar de kop, behalve de keel en een breede witte band over de wangen zijn zwart, terwijl krop, achterbuik en staartve deren bijna wit z\jn. Ook op ons eiland werd voor eenige dagen een dergelijk dood voor werp gevonden Deze ganzen komen voor in het Noordelijk deel van Amerika en heeten Canadagans (Branta Canadensis). De by ons gevangen dieren behoeft men evenwel niet als „wildvang" aan te merken, doch als uit gevangenschap ontvluchte exem plaren. Vooral uit Engeland, waar men deze ganzen in groote hoeveelheden in menage rieën houdt, ontyluohten dikwijls van deze dieren, inzonderheid uit het park van den Hertog van Bedford. Het is daarom, dat de ornithologen van ons land weigeren de Cana dagans onder de Europeesche vogels op te nemen. Zaterdagavond is in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, ten aanschouwe van een vrij talrijk publiek, een aantal ver tegenwoordigers van de pers en eenige dokto ren, de jonge Braziliaan George Papuss in een k st opgesloten, die kist is daarna in een reusachtig bassin gezet, dat later gevuld werd met 6000 liter water. Tot aanstaanden Zondag zal de man op deze wijze opgesloten blijven onder water, zonder eenig voedsel of eenigen drank tot zich te kunnen nemen, en dien middag zal hij uit zijn graf worden ver lost en dan, volgens zijn beweren, bijna niet in lichaamsgewicht zijn verminderd en zich vrij en gemakkelijk kunnen bewegen. Voordat tot de plaatsing in de glazen kist overgegaan werd, gaf Papuss nog eenige proeven van gevoelloosheid te zien, door op bloote voeten over zeer scherpe voorwerpen te loopen, zich naalden door het vleesch te steken enz. De hoofdvoorstelling was echter de zoogenaamde begrafenis. Vooraf wikkelde hij zich in een langen flanellen zwachtel, sloeg zelfs een deel daarvan om hoofd en mond en liet zich toen in de glazen kist leggen, welke hermetisch werd gesloten en in het zooevengenoemde bassin werd geplaatst. De kist is aan de binnenzijde door lampjes electrisch verlicht zoodat men den man altijd goed kan zien een toestel zorgt voor toestrooming van de versche lucht. Leerplichtlast 1 De raad der gemeente Westdongeradeel heeft een verordening aangenomen, waarbij het aan werkgevers, bij boete van ten hoogste f 25, verboden wordt, leerplichtige kinderen in dientt te nemen. Uit aardigheid? Een bewoner van de Nassaukade te Amster dam was Zaterdagavond op weg naar huis en liep daartoe door de le Bloemstraat. Plotseling hoorde hij een schot achter zich vallen en voelde pijn in den rug. Hij begaf zich naar het politie-bureel Raam poort en deed aangifte van het gebeurde, waarbij hij verklaarde eenige jongens te heb ben zien wegloopen en in een woning ver dwijnen. Door rechercheurs werd toen een onder zoek ingesteld en een 17-jarige jongen gear resteerd. Bij fouilleering werd een flobert pistool met 9 patronen op hem bevonden. Ondervraagd, verklaarde hij „uit aardig heid" te hebben geschoten hij had niets tegen den heer dien hij had verwond. Er werd echter proces-verbaal opgemaakt. De verwonde zocht hulp in het gasthuis, waar het kogeltje uit de wond, die niet ernstig is, werd verwijderd. De dieven worden hoe langer hoe bru taler. Thans hebben een paar kerels uit een winkel aan de Haarlemmerstraat te Amster dam, ten nadeele van den heer W. ontvreemd een ronde kachel. Zij gingen daarbij te werk alsof zij tot het personeel behoorden. De straatdeur open vindende, gingen zij naar binnen, namen de bewuste kachel op, zetten haar op een haudkar en reden er mede weg. Het Openbaai* Ministerie bij de recht bank te Amsterdam eischte Zaterdag tegen 2 ontrouwe brievenbestellers, die uit een brief aan Kampfrath aldaar uit Pretoria verzonden, 5 pond als geldwaardig stalen, tegen den een 8, en tegen den ander 2 jaren gevangenis straf. Beiden bekenden den daad te hebben gepleegd. De postcommis met de contröle over de bestellers belast, verklaarde dat in den laatsten tijd brieven voor het Sarphati- kwartier, die onaangeteekend waren en waar aan van buiten kon bemerkt worden dat zjj geldswaarden bevatten, niet meer veilig in Amsterdam waren. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel, Gelet op het Koninklijk besluit van 16 No vember 1901 (Staatsblad No. 222); Brengen bij deze ter kennis van wie het aan gaat, dat de lotelingen voor de lichting der nati onale militie van 1902, die voor volledige oefe ning bij de militie te land zouden moeten worden ingelijfd, een der na te melden beroepen uit oefenen en verlangen bij de ZEEMILITIE te dienen, worden uitgenoodigd, zich bij hen, Burgemeester en Wethouders, aan te melden of te doen opgeven ter Gemeente-Secre- tarie te den Burg; tot welke aanmelding of opgave eiken werkdag van negen uur voor middag tot twee uur namiddag, en meer bijzonder op Dinsdag den 28 Januari 1902, des voor middags ten tien ure, te dier plaatse gelegen heid zal zijn. De bovenbedoelde, bij beschikking van den Minister van Marine van 5 October 1901, Bureau B., No. 44, aangewezen beroepen zijn de volgende 1. Stuurlieden, stuurmansleerlingen en verdere zeevarenden op koopvaardijschepen van de groote en kleine vaart. 2. Stuurlieden, schippers en verdere opvarenden van Rijnschepen, aken, tjalken en kleinere vaartuigen. r 3. Stuurlieden en verdere opvarenden van pas sagiers- en sleepbooten, loodsvaartuigen en tonnenleggers. ij 4. Diepzee- en Noordzeekustvisschers. 5. Zuiderzeevisscners. 6. Yisschers op de Zeeuwsche wateren en op de groote rivieren. 1. Mossel- en oestervisschers. 'i 8. Schuitenvoerders en veerlieden. 9. Vletterlieden. JIO. Machinisten, machinist-leerlingen en stokers op schepen en vaartuigen, bij spoor-of tram wegen en op labrieken of andere inrichtingen. 11. Machinedrijvers. 12. Tremmers. Smeden. 14. Bankwerkers. Werktuigmakers. 16 Ketelmakers. Voorslagers. 18. Scheepsbeschieters Scheepstimmerlieden (scheepmakers). Brood-, koek- en banketbakkers. Koks. Koffiehuis- en hotelbedienden. Ziekenverplegers. Apothekersbedienden. Barbiers. Personeel van 's-Rijks-Marinewerven. Uit de lotelingen, die een dezer beroepen uit- efenen, wordt de voorkeur gegeven aan hen, die zich overeenkomstig deze uitnoodiging voor den dienst ter zee hebben aangemeld of hebben doen opgeven: de overige voor dien dienst noodige manscnappen worden te zijner tijd door loting aangewezen. De aandacht van de lotelingen wordt geves tigd op art. 116 der Militiewet 1901, luidendo hls volgt: „De bij de militie te land ingeüjfden worden niet tot het aangaan van eene verbintenis voor de buitenlandsche zeevaart toegelaten, zonder schriftelijke toestemming van wege Onzen Minis ter van Oorlog. t Die toestemming wordt in gewone t ijden niet geweigerd aan de lotelingen, die reeds vóór hunne inlijving bij de militie hun beroep van de buitenlandsche zeevaart maakten en die zioh overeenkomstig art. 138 voor de zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbij niet hebben unnen worden aangenomen." Texel, den 7 Januari 1902. Burgemeester en Wethouders, H. W. DE JONCHEERE. De Seoretaris, G, A. HAJENIUS. 13. 15. !0. |21. 2. 23. 24. 25. 26.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1