Buitenland. De Haagsche Kouter in de „Prov. Gr. Ct". schrijft onder meer het volgende Zoo deelde men ons nog dezer dagen mede, dat wij hier een vrouwenvereeniging „Kenau" in Den Haag bezitten, welke zich in de behandeling van het geweer en andere wapens oefent. Waarom zou de vrouw der 20ste eeuw, die zich in alles met den man meet, ook niet de wapens leeren opvatten, en, desgevraagd, mee ten strijde trekken „Van daar, dat eenige Haagsche meisjes, die nu al even goed fietsen, tennissen, zwemmen en worstelen als de jongens, zich sedert eeni- gen tijd vereenigd hebben om zich in de behan deling van vuurwapens te oefenen. Onder leiding van een onderofficier leeren zij mikken en schieten en zullen zij zich weldra in het openbaar met andere vereenigingen meten. Bravissimo Daar moet het heen, om de vol komen gelijkstelling van man en vrouw te verkrijgen „Welk een toekomst gaan wij tegemoet Meisjes op schietbanen met flobertgeworen en levensmoede jongelui, die cigaretten roo- kende hun tijd verbeuzelen". Er zal - zegt De Tijd - weldra een begin worden gemaakt met het exploiteeren der Staatsmijnvelden in Limburg, waarbij ongeveer 25 ontginningszetels noodig zijn en 40,000 arbeiders. De erfenis van 65 000.000 gulden Het bericht, als zou onder leiding van de heeren mrs. Aalberse en Barge Zater dag in Zomerzorg, te Leiden, een vergadering worden gehouden van erfgenamen van Pieter Teyler van der Hulst, was oorzaak, dat uit alle oorden des lands zich noemende erfge namen daar bijeenkwamen. Het bleek echter dat het hier gold een zeer particuliere bijeen komst van een 30-tal cliënten dezer advocaten zoodat velen onvorrichterzake konden ver trekken. De slotsom der bijeenkomst is, dat binnen 14 dagen door genoemde advocaten aan hun cliënten uitvoerig advies zal woiden uitge bracht over de vraag, of er werkelijk in deze zaak met eenige kans op succes kan geproce deerd worden. Het aantal deelgerechtigden in deze milioenen- erfenis bedraagt slechts,... 1200 ongveer. Brieven naar Z -W.-Afrika De Norddeutsche Allgem Zeitung behandelt een in de Deutsche Wochenzeitung in den Niederlanden opgenomen brief, waarin de schrijver onderstelt dat alle door hem in Nederland verzonden brieven aan een vriend in Duitsch Zuidwest-Afrika bij directe ver zending over Hamburg, in het geheel niet aankwamen, en bij verzending over Londen Kaapstad de cencuur in Kaapstad moesten passeeren. De Norddeutsche merkt naar aanleidding hiervan op, dat de Rijksposterijen tot heden noch van het publiek, noch van de Neder- landsche posterijen klachten ontvingen over zulke zoekgeraakte brieven. Het is noodig te zeggen, dat het Zwarte Kabinet in Ham burg slechts in de fantasie van den brief schrijver bestaat. De correspondentie tusschen Deutscbland en Duitsch Z.-W.-Afrika wordt reeds sedert 1 October 1901 tusschen de weder zij dsche posterijen jn gesloten zakken uitgewisseld. Dat vóór dien tijd enkele brieven uit Duitsch- land naar Duitsch Z -W.-Afrika bij verzending over Kaapstad geopend werden, is pas sedert kort van twee gevallen bekend. Om welke redenen deze openiDg plaats heeft gevonden wordt van Duitsche zijde onderzocht. Zeventig jaar getrouwd 1 Als een bijzonderheid wordt bericht, dat Gfelf Kanselaar en Adriana van de Werken te Zuilichem, Zaterdag hun 70-jarige echtverbin tenis herdenken. De oudjes, die zich in tamelijk goeden wel stand bevinden, zijn resp 94 en 91 jaar oud. „Het Volk" meldt, dat de drie bonden van post- en telegraaf be ambten, conducteurs van brievenmalen en assistenten der poste rijen en telegrafie aan Minister en Tweede Kamer een adres hebben gericht, waarin ge vraagd wordt lo. aan de ambtenaren van lagere rangen bij posterijen en telegrafie een traktement toe te kennen, meer in overeenstemming met den gemiddelden loonstandaard der ambachts lieden, de eischen voor hun onderhoud en het presteeren hunner diensten, vooral de perio dieke verhoogingen elkander veel sneller te doen opvolgen 2o. een vaste traktementsregeling in dien geest bekend te maken, opdat ook voor de assistenten, brievengaarders, conducteurs der brievenmalen, kantoorknechts on postboden, waarborgen bestaan voor een geleidelijke en billijke opklimming der bezoldiging. Aan den Minister is voorts een audiëntie verzocht Eerst thans zijn de gouden tientjes met het jaartal 1898 in de wandeling gekomen. De beeldenaar van de Koningin komt daarop voor met opgestoken haar. Dit zijn echter niet de nieuwste. Aan het „Hbl." werden Zaterdag getoond tientjes geslagen op den stempel 1901. De Koningin is daarop getooid met een kroontje. De „Haarl. Ct." deelt het volgende mede over de nieuwe centen. „Tot tweemaal toe is in 1901 de muntstem pel der bronzen centen gewijzigd. Was de eerste wijziging geen verandering ten goede, van de tweede kan dat wel worden gezegd. Indien men twee centen van de beide uitgiften 1901 met elkander vergelijkt, is het verschil groot. De leeuw is veel duidelijker en sier lijker geworden, o.a in de pooten, de manen den staart; de blokjes en de lijnen van het blauwe veld zijn fijner geworden, de letters van het randschrift en het jaartal zijn fraaier en duidelijker, ook de muntteekens zijn sier lijker. Even gunstige verandering is gekomen in de voorzijde, zoowel bij den krans als de letters en het cijfer 1, dat voor den vroegeren plompen een slanker vorm gekregen heeft. „Ten slotte merken wij op, dat bij den nieuwen cent de ook overal elders door de re geering gevolgde spelling is toegepast. Liet men bij den nieuwsten muntstempel der gul dens schoorvoetend de Y in KONINGRYK val len, de G werd nog gehandhaafdthans heeft ook deze plaats gemaakt voor de gebruike lijke K." In den Circus aan 't Stationsplein te Rotterdam zijn 't Solser en Hesse, die als Jan en Mie den Nieuwjaarswensch uitspreken. Als Mie zegt Engelands vorstin heeft voor d' soldaten Heel mooie .pijpjes maken laten, antwoordt Jan 'k Geloof, dat ik 't doel er van begrijp, Nu rooken zij een vuile pijp. Dan Mie weer Een schandvlek voor d' Engelsche natie Is ieder kamp van concentratie, Waar kinderen sterven van gebrek. J. Ja, Mie, dat werpt een groote vlek Op Engeland's Historiebladen M. Die Bismark heeft 't wel geraden, Bismark voorspelde 't weleer: Transvaal wordt 't Graf van Engeland's eer J. En wat ze nu telegrafeeren, Strekt Engeland ook al niet tot eere. Ze namen een boertje van één jaartje Gevangen met zijn hobbelpaardje. En ook zijn zuigflesch. M. Kitchener seinde Daarop de oorlog loopt ten einde. Gevangen, dank zij de courage, Weer 'n Boer met paard en fourage. J. Ik begrijp niet, dat de Mogendheden Niet tegen Engeland op gaan treden. Als dan gesproken is over de mishandeling der Poolsche kinderen in Pruisen, over Keizer Wilhelm's goedgeefschheid met des czaren dubbeltjes, verklaart Jan Ook Tante Sanne, Kruger's ga, Stierf eenzaam te Pretoria. Steeds zal haar geest in droeve dagen Oom Paul het leed nog helpen dragen. Later zegt Jan De Schutterij zal gauw verdwijnen En landweer in haar plaats verschijnen. M. Wat zullen ze hun patroontasch missen Voor wurmenbakje, als ze gaan visschen 1 Vervolgens hebben ze 't over den boycot en nog vele andere zaken, die meer bepaald betrekking hebben op Rotterdam. De Rotterdamsehe correspondent yan „Het Volk" deelt in dat blad het volgende mede In de metaalindustrie te Rotterdam zijn circa 1500 werkloozen, waarvan 6 a 700 scheepsbouwers (ijzerwerkers). Plet aantal werkenden is op heden nog 3t 00, zoodat één derde werkloos is, berekend naar de opgave, die als juist wordt erkend, dat in Rotterdam 4500 beoefenaren van het scheeps- en metaal vak zijn. Afzonderlijke opgaven van ketel makers, bankwerkers enz. te verkrijgen is ons niet mogen gelukken. Kunnen we dus do werkeloosheid in leden tal vaststellen op nl. 1500 man, dit wordt nog vermeerderd, als men weet, dat vroeger de gemiddelde arbeid duur 11 uur per dag was en deze thans is ingekrompen tot 10 uur per dag. Van de drie grootste fabrieken en werven, „De Maas", „Wilton" en „Feijenoord", vol gen hieronder eenige bijzonderheden. Op de fabriek „De Maas" werkten begin 1901 nog 350 man, de vorige week nog maar 100. Op het etablissement „Feijenoord" werken in drukken tjjd 2000 man, gewoonlijk echter 1800, wat nu tot 1500 man is ingekrompen. De laatste weken hebben .hier geen bedan kingen plaats gehad. De maatschappij „B. Wilton" heeft 't den geheelen zomer nog druk gehad, doch vier weken geleden werden 100 werklieden bedankt Over het algemeen hebben nog kleine be dankingen plaats, en hier komen we te staan tegenover twee meeningen de een gelooft dat het aantal werkenden niet veel meer zal verminderen, de ander ziet de toekomst donker in, en meent dat de melaise met dezen winter nog niet is afgeloopen. De maandelijksche lijst van de Britsche verliezen in Zuid-Afrika geeft voor December een totaal van 96 officieren en 2232 man en neemt daarmede een van de eerste plaatsen in onder de maandlijsten van anderhalfjaar terug. Het geheel der verliezen tijdens den veld tocht bedraagt 83,736, het totaal der onher stelbare verliezen 24,299. Te Berlijn is het nieuwe jaar met een afschuwelijke moord en zelfmoord begonnen. In de Oranienstrasse heeft de horlogemaker Pless zijn vrouw, drie van de vier kinderen en ten slotte zich zelf doodgeschoten. Het vierde kind werd zwaar gewond. Ziekte en zorg schijnen de drijfveer tot de verschrik kelijke daad te zijn geweest. Te Londen, evenals in het Zuiden en mid den van Engeland, viert men twee dagen Kerstfeest, maar Nieuwjaarsdag, zooals wij dien kennen, is er onbekend. De eerste Januari is een werkdag, evenals de andere dagen der week. Alles is geopend magazijnen, bureaux, café's, restaurants en de menschen doen hun dagelijks werk evenals op andere dagen. Het eenige verschil is de kerkdienst, die in de groote kerken en in de kathedralen te middernacht wordt gehouden. In het Noorden van Engeland en overal in Schotland gaat het niet aldus. Daar kent men met „boxing day", tweeden Kerstdag, en men viert er den Nieuwjaarsdag evenals in alle andere Westersche landen. Drijvende landbouwscholen. Een van de wonderbaarste stichtingen, die men tegen woordig in Rusland ziet, zijn drijvende land bouwscholen Ontzaglijke vlotten, honderden voeten lang, zijn ingericht voor proeftuinen. Bij het losraken van het ijs in het voorjaar laat men ze de rivier afdrijven en naarmate ze zuidelijker komen gaan de zaden ontsprui ten; het graan groeit en rijpt. In een groot gebouw op het vlot doch klein in verhoudirig tot de afmeting daarvan wonen de landbouwleeraren, die met de zorg over dit proefstation zijn belast. Behalve de tuinen vindt men er ook bijenkweekerjj- en een bedrijf dat eenmaal vermaard was in Rusland, toen mede een volksdrank was. Door den stroom voortgedreven houdt het vlot stil bij elk dorp De kerkklok luidt dan en de dorpelingen met de stavosta, burge meester, voorop, komen naar het vlot om zich de cultuur der verschillende planten te laten uitleggen. Soms worden ook lezingen met lichtbeelden gehouden. De vragen der boeren worden beantwoord en dikwijls wordt zaad uitgedeeld. Deze drijvende proeftuinen zijn een voor treffelijk opvoedingsmiddel gebleken. De vruchtbaarmakende rivier brengt aldus ook kennis aan de boeren der vlakte. Wat een jockey kan verdienen. De Amerikaansche jockey Maher verdiende in 1901 bijna f 100,000 in Engeland. In 1902 ontvangt hij f62,500 vast geld om de paarden van den Koning van Enge land te rijden, f25,000 van den trainer Black- well, f 25,000 van mr, Daniël Cooper om zoo noodig voor dezen te rijden. Hij gelooft nog minstens f 25,000 te kunnen verdienen met het rijden voor andere eigenaars indien hij niet moet rjjden voor den Koning van Engeland, Backwell of mr. D. Cooper, zoodat hij in 1902 minstens f112,500 voor rijloon zal ontvangen. Daar de gezondheid van Maher te wenschen overlaat en hij reeds een vermogend man is, zal hij na dit jaar niet meer rijden. Voor zeker een zeldzaam voorkomend geval, dat iemand, omdat bjj een weinig ongesteld is, zyn baantje, dat ruim een ton gouds per jaar opbrengt, aan kant zet. Dit kan alleen een beroemd jockey doen, want weinigen verdie nen zoo gemakkelijk hun geld. Dat kan slechts enkel een beroemd jockey doen, want weinigen verdienen zoo gemakkelijk hun gold. Hij is er slechts enkele uren per jaar werkzaam voor, daar een rit zelden langer duurt dan een paar minuten,

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2