l Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Marktberichten. Advertentiën Pre dikbeur ten, Uit Lourenqo Marquez wordt gemeld Een groot depot van paarden en wapenen is door de Boeren in Swaziland gevestigd. In Europa meent men ten onrechte, dat Swaziland onzijdig gebied is. Swaziland is een vazalstaat van Transvaal ten gevolge van een verdrag, indertijd gesloten tusschen president Kruger en den Swazi-koning Boenoe De tegenwoordige koningin, die de opvolgster is van Boeüoe, geniet van de Boeren een jaarlijksche toelage van 12.000 pond sterling welke haar geregeld wordt uitbetaald. Swazi land wordt betuurd door veldkornets, die benoemd worden door de Transvaalsche re geering. De Swazi's hebben nog onlangs den Boeren hun hulp aangeboden, doch de burgers weigerden ze. De Swazi's bewaken thans de remonte- en voorraaddepots dei- Boeren. Sedert eenige dagen trekken dezen zich in grooten getale samen in Swaziland, wat de Engelschen niet kunnen beletten door het uiterst moeielijke terrein. Het gaat met naar wensch met de aanwerving van de 10.000 man infanterie voor Zuid-Afrika, waartoe dezer dagen door de Engelsche regeering besloten is en wel hoofdzakelijk tengevolge van de lagen soldij Deze bedraagt voor de infantrie slechts 60 cents per dag, terwijl de koloniale vrijwilligers f4,50 de yeomen f3 en de voor militaire doeleinden werkende Kaffers f 1.80 per dag krijgen. De soldij der infanterie is in verband met de duurte der levensmiddelen in Zuid- Afrika veel te laageen brood kost op het oorlogsterrein f 1.20, een aardappel 15 cents een pond boter fl.SO. De Britsche regeering verkeert tegenover een en ander in oen zeer moeilijke positie Indi m zij nl den vrij willigen infanteristen hooger soldij geeft dan die, welke zich reeds in Zuid-Afrika bevinden, zou onder deze laatsten bedenkelijke ontevredenheid ontstaan en bovendien zijr de oorlogskosten reeds zóó hoog, dat men terugschrikt voor een alge- meene verhooging van de soldij der infanterie. Een in Budapest zeer bekende specia liteit voor oorziekten, dr Tonka, deed voor eenige dagen aangifte bij de politie, dat hij na een korte afwezigheid in zijne woning teruggekeerd, zijn brandkast opengebroken gevonden had en dat de inhoud, effecten ter waarde van 200,000 kronen, juweelen en an dere kostbaarheden, gestolen was. Het gelukte de politie niet de daders te ontdekken, maar reeds spoedig werd haar bekend, dat een paar stuks der als gestolen aangegeven effecten in Weenen verkocht waren Op grond hiervan verzocht het hoofd der politie den heer Tonka met twee zijner be ambten naar Weenen te reizen, om aldaar de nasporingen voort te zetten. Als antwoord kreeg hij bericht, dat dr. Tonka zich 's mor gens om 8 uur, door een sprong van de 4de verdieping van zijn huis, van het leven had beroofd. Het schijnt, dat de dokter den dief stal slechts verzonnen had, om in het bezit van een groote schadevergoeding te geraken, daar hij zich tegen inbraak verzekerd had. Dr. Tonka was een zeer bekende en zeer gezochte operateur voor oorziekten Een sensationeels nieuwjaarspreek heeft de predikant van de eerste congregatie-kerk te New-York ds. Klosz gehouden. Hij betreurde het, dat in zijn ongeveer 300 leden tellende gemeente in het afgeloopen jaar nauwelijks een dozijn huwelijken waren gesloten. Daarvan, zeide hij, zijn de vrouwen de schuld, daar zij te schuchter zijn om van haar kant een huwelijksaanzoek te doen. Dat moet anders worden. De tijd is reeds lang daar, dat de vrouwen met hetzelfde recht de mannen ten huwelijk mogen vragen, als tot dusver de mannen de vrouwen. Dat een geestelijke een dergelijke tot dus ver zelfs in Amerika slechts door exentrieke vrouwen bepleite gelijkstelling van beide ge slachten van den kansel aanbeveelt heeft groote verontwaardiging in kerkelijke krin gen gewekt. Men herinnert zich, dat Henry Dunant, de stichter van het Roode Kruis, een der Nobelprijzen van 100,000 kronen gekregen heeft. Men vreest echter, dat de arme man niet veel pleizier zal beleven van zijn onver wacht kapitaal. Henry Dunant leefde n.l. in groote zorgen. Al zijn geld heeft hy b'-steed om zijn denkbeeld tot verwezenlij king te bren gen en in de laatste jaren bedreigden hem kommer en gebrek, waaruit de weldadigheids zin van enkele vrienden hem slechts kon redden. De 100,000 kronen zouden hem ongetw^- feld zeer te stade zijn gekomen doch de schuldeischers van Dunant hebben dadelijk beslag willen laten leggen op het geld. Het comité van den Nobelprijs heeft zich echter de zaak aangetrokken en overlegt op welke wijze deze moeilijkheid in het belang van Dunant zal zijn te overkomen. Een schandelijk feit is bij Orleans ge pleegd. Maandagochtend ontdekten de opzich ters van den spoorweg, vóór het vertrek van den eersten trein, dat de draden van een veiligheidssignaal over een groote lengte waren afgesneden en verdwenen. Het ligt voorde hand, dat een ontzettend ongeluk van deze daad het gevolg had kunnen zijn. Er wordt dan ook streng onderzocht naar de daders. Maandag 9 Dec., voorn^ddags 10 uur. Benoeming hoofd der school te Zuid-Eierland. Vaststelling kohier Schoolgeld le kw. 1902. Scliagen, 16 Jan. Aangevoerd: 4 paarde f 40 a I 200, 1 Stieren! af120; 8 Geld- koeien f 100 a 1 180 10 Kalfkoeien f 140 f 170; 1 Vaarzen t 60 a f 16 Nuchte- Kalveren !6 af 18; 350 Schapen! 12af 18- Lammeren f— af Bokken en Geit; f 0*— a f 0.7 Varkens f 16.a f 18.- 25 Vette Varkens 44 a 47 cent per kilo 'i Vette Koeien f 160 a f 250; 60 Biggen f V a f 12.— Kipoieren, f4— af 5.-; Eend; a et. Boter per half k.g. f 0.55 a Of Leiden, 17 Jan. Ter markt werden hed aangevoerd: Ossen stuks f 118 a f 27, 25 Stieren f 58 a f 200; Veulens stut 75 a f 1 106 kalfkoeien f 108 a f l Melkkoeien f 108 a f236 96 Varekoeii f 86 a f208 190 Vette koeien f 118 a f 2 49 Vette kalveren f 36 a f 86.; 43 Mage kalveren f 7.a f 17.; 6 Grasknlveren f 24 f 61; 1726 Vette schapen f 16 af 28.2i schapen (weide) f 12 a f 18.— Paard'enf af 87; 83 Magere Varkens f 13a f 31.— Vette Varkens a ct. 163 Biggen f5i a f 12. Londen, 16 Jan. Ter markt zijn aangevocri 200 Runderen, 1000 Schapen en Lammere 10 Kalveren 50 Varkens. Men noteert Ru; deren f 0.40 a f 0.67Schapen en Lammeti f 0.50 a f 0.82; Kalveren f 0.55 a f 0.7 Varkens f 0.41 a f 0.67 LIJST van BRIEVEN enz. van Texel tf zonden in de 2e helft der maand Decerolr 1901, waarvan de geadresseerde onbekend z( J. KOR VER, Rotterdam. Zondag 19 Januari. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Nam. half 3. ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 unr Ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zwcdri Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessit Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboon). Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Geen dienst. Burgerleken stand der Gemeente Texel van 10 Jan. 1902 tot 17 Jan. 1902. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Geene. GEBORENMartha Helenad.v. Tj. do Yr en Trijntje Eelman (Eierland), Neeltje i Johannes Anthonius Spigt en Anna Ha ma (bij de Koog), Martje d.v. Klaas Bak en Martje van Hert (Eierland). OVERLEDENAntje Catharina Griek. 4 weken dochter van Antje Griek, overle (de Cocksdorp), voor VIER achtereenvolg plaatsingen in de Tcxelsclie rant in eens opgegeven, worden slechts Dl maal in rekening gebracht. Voorz. de heer H. W. de Joncheere, burgemeester. Tegenwoordig de beeren F. Keijser, Keesom, Koning, Bakker, Mets, Lap, Roeper, Zijm, Dros en Dikkers. Afwezig met kennisgeving de heer C. Keijser Pz. Secretaris de heer G. A. Hajenius. De Voorz. opent de vergadering en betuigt in de eerste plaats zijn hartelijken dank aan die leden van den Raad, die hem bij de jaarwisseling blijken van belangstelling betoonden en wensebt wederkeerig allen alles goed in het Nieuwe jaar, zoowel in huiselijke kring als in particuliere belangen en zaken. Met weemoed herinnert spreker aan de zware ver liezen door een 3-tal leden van den Raad, de heeren Mets, Roeper en C. P. Keijser geleden en verklaart werkelijk in aller leed te deelen. Texel, zegt spr. vervolgens, kan werkelijk dankbaar terug zien op 1901. Landbouw en veeteelt waren gunstig, al waren ook de prijzen van 't vee lager; ook de hooiopbrengst en de graanoogst was bevredigend, ofschoon misschien de drooge tijd wel een weinig nadeel gaf. De visseherij, ook een bron van bestaan voor ons eiland, was helaas minder goed, hetgeen zeker zeer valt te betreuren. Op administratief gebied werden belangrijke zaken gedaan, zooals; vaststelling politic-verordening, brand weer-verordening, die op den Hoofdelijken Omslag, verleening voorloopige concessie Tram, rioleering Burg wal, verharding wegen enz. enz. Van harte hoop ik, vervolgt spr. dat 1902 voor Texel een gelukkig en voorspoedig jaar moge zijn, dat land bouw en veeteelt en o o k de visseherij zullen mogen bloeien en dat de besluiten door den Raad te nemen zullen mogen zijn in 't ware belang der gemeente, dat allen daartoe mogen medewerken en dat bet ook niet zal mogen ontbreken aan de noodige steun van secretaris en verdere ambtenaren. De notulen der vorige vergadering hierna gelezen werden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van Mej.M. Bakker Kalis, waarin zij bedankt voor betin haar gestelde vertrouwen, doch meldt de benoeming tot regentesse van het algem. weeshuis, niet aan te nemen. Idem van Mej. T. DaalderBakker, dat zij hare be noeming lot regentesse fvan het alg. weeshuis aanneemt. Idem van den heer fi. D. Kikkert, dat hy zijn be noeming tot regent vail die instelling aanneemt. Idem van Mej. De RujjterKooger, dat zij de be noeming tot regentesse algem. armbestuur aanneemt. Idem van den heer Joh. de Graaf, dat hij zijn be noeming tot regent dier instelling aanneemt en idem van den heer C. Blom Cz. eveneens het bericht bevattende van de aanneming van de benoeming tot regent dier instelling. Verder was nog ingekomen: een missive van den heer Comm. der Koningin in deze provincie, waaruit blijkt, dat aan den heer Joh. P. Dros ontslag is verleend als buitengewoon veld wachter en als zoodanig is benoemd de heer M. Reuvers, dat van H.H. Ged. Staten goedgekeurd s terug ont vangen de begrooting der gemeente voor 1902 en het suppl. kohier v, d. Hoofd. Omslag. Verder deelt de Voorz. mede, dat wegens het vertrek van den heer Houwen, tijdelijk door B. en W. als hoofd der school te Zuid-Eierland is aangesteld de heer J. Mak te Koog en in diens plaats aldaar mej. M. K. Witte, alhier. Ingekomen stokken en mededeelingen worden voor kennisgeving aangenoihen. Voor die betrekking hadden zich aangemeld 7 sol licitanten n.l. behalve do 3 op de door B. W. in overleg met den schoolopziener, opgemaakte voordracht zijnde de heeren J. Bouwman onderwijzer te Nijmegen, B. ten Welde onderwijzer te Sloten en J. Th. Gerrit sen Hoofd der School te Lee (gem. Dwingeloo) nog de heeren H. de Vries te Almkerk, C. Faas te A. T. J. v. d. Dries te Rotterdam en L. de Jong te Bolsward. Met algemcene stemmen werd tot hoofd der school te Zuid-Eierland benoemd de heer J. Bouwman te Nijmegen. Zonder hoofdelykc stemming of artikelsgowyze be handeling wordt dit vastgesteld tot eon bedrag van f 060,60. Hierop deelt do Voorz. nog mode dat Donderdag nog was ingekomen een aanbeveling voor regentessen van 't Algemeen Weeshuis. Spr. vraagt of de raad die zaak nog wonscht te behandelen of verdagen wil tot de volgende vergadering. Besloten wordt tot do Behandeling ovor te gaan. Daarop doet de Voorz. voorlezing van de ingekomen aanbeveling. Aanbevolen worden de dames G. EelmanHuisman T. BakkerKikkert en A. KejjserEelman, Do Voorz. geeft zyn bevreemding er over te kennen dat van de vroegere voordracht geen der beide andere aanbevolcnen op de aanbevoling voorkomt ofschoon toch b.v. mej. VisserBruin toen nog 4 stommen op zich had vcreenigd. Spr. vraagt of net geen aanbcvoling verdient de benoeming uit te stcllon ten einde eon nader onderzoek in te stellen. Ook de heer Mets aeht zulks wol gowenscht. Naar de heer Keesom vermeent was door mej. Vis serBruin te konnen gegeven dat zjj niet in aanmer king wcnschte te komen. De heer Dros merkt op dat naar het hem voorkomt gewoonlijk No. 1 van de aanbeveling do persoon is, die gewenBcht wordt en de overige meer dienen om de aanbeveling voltallig te maken. De Voorzi is zulks niet met spr. eens en beschou» No. 2 en 3 niet als figuranten, doch als na No 1 wet demeest gewenschten. Besloten wordt de benoeming uit te stellen tot d v '~ende vergadering. L ij de rondvraag vraagt de heer Dros hoever J r-i is genaderd met de tramplannen en of die nujui in geheime zitting moeten worden behandeld. f De Voorz. zegt de heer Dros in de commissieversi dering daarop te zullen antwoorden. Dc heer Dros acht het van belang die zaken i openbare vergadering te behandelen en vraagt v, B. W. denken van het plan der afbakening. De Voorz. antwoordt dat de zaak nog niet rijp voor openbare behandeling en herinnert er aan dat in een vorige vergadering is besloten de verschillen! zaken de tram betreffende eerst voorloopig in commi sievergadering, waartoe dan de geheele raad zou wo den uitgenoodigd, te bespreken. De heer Dros acht het noodig, dat zoo'n belangrijl zaak in 't openbaar wordt behandeld, opdat hel. publii kan oordeelen over de handelingen van de raadslede verder had spr. gewenscht, dat op het convocalie-bilj was vermeld, dat de commissie-vergadering was va de tramplannen. De Voorz. zegt, dat het geenszins in 't plan ligt c de tramplannen in 't geheim af te handelen, doch i de zaak nog niet genoegzaam is voorbereid voor one bare behandeling. Wat de niet-vermelding er van I het- convocatie-biljet betreft, kon spr. mededeelen o het plan was, zoowel de aanslagen in den Hoo'fdi Omslan; als de tramplannen zoo mogelijk te besprek; maar dat er misschien voor beide wel geen tijd genot zou zijn. De heer De Jjeeuw was uitgenoodigcf, doi kon onmogelijk deze vergadering bijwonen. Door W. was in gezelschap van den heer De Leeuw et wandeling gemaakt langs de afgebakende trambaan i enkele opmerkingen waren daarbij gemaakt. Niemand verder meer iets in 't midden hebbende brengen sluit de Voorz. de openbare vergadering o over te gaan in eene commissie-veigadering.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2