N°. 1508. Donderdag 23 Januari. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat, Büeö op Texel TEXEL, 22 Januari 1902. Van 1 tot en met 20 Januari werden uit gevoerd 20 koeien, 3 kalveren, 31 lammeren, 2 schapen en 42 varkens. Wij maken onze lezers attent op achterst, annonce, waaruit blijkt dat de zoo gunstig bekende meisjes-zangvereeniging „Crescendo" van Oudeschild Zaterdag te Oosterend en Zon dag a s. te Den Burg eene uitvoering zal geven en alsdan zal opvoeren de zoo schoone operette Asschepoetster". Naar wij vertrou wen zullen velen van de gelegenheid willen proflteeren en de uitvoering bijwonen. Koog, 21 Jan. Gisteren avond hield de Rederijkerskamer A. d. v. e. n. d. o hare laatste openbare vergadering in dit seisoen. Talrijk waren de bezoekers, zoowel van hier als van elders en waaronder ook verscheidene gehuwde Dames en Heeren. Wel een bewijs, dat de belangstelling hand over hand toeneemt De drie blijspelen n 1. „No 33, Het bedrogen Drietal en De Erfgenamen van Mei. Neeltje Pater" werden met veel tact uitgevoerd en vielen zeer in den smaak van het publiek Wederom hebben de jeugdige leden van A. d. v. e. n. d. o. bewezen, dat ze langzaam op het moeilijk pad der kunst voorwaarts treden. Moge dit gezelschap steeds op dezelfde wijze voortgaan, zoowel tot nut van zich- zeiven als van anderen, want by eene goede keuze der stukken is het nuttig werkzaam voor verstand en hart en leert den jeugdigen leden meer vrijmoedigheid bij hunne intrede in de groote maatschappij. Waal, 20 Jan. In de „Bellevue" had Zater dagavond de jaarlijksche vergadering plaats van het hier bestaande Ziekenfonds: van de 44 Leden waren er 36 present. Als Bestuurslid werd herkozen de Heer P. Johz. Eelman Met het oog op den gunstigen toestand dei- kas werd besloten, de Leden in 1902 4 maan den vry te laten van het betalen van Con tributie. Leden, die zeevarenden zijn, en elders ziek worden, kunnen aanspraak maken op eene uitkeering van hoogstens f 20. Door het bedanken van den bode, werd een ander benoemd, en wel N. Slot op eene jaarlijksche belooning van f 7,50. De Heer Eil. Roeper (voorzitter) sloot hierop de vergadering. Oudeschild, 21 Jan. De zeven schuiten van hier, dezer dagen naar IJ muiden vertrok ken met het doel goederen te bergen uit de bij Noordwijk gestrande Duitiche stoomboot „Offenbach" zijn onverrichterzake, naar hier weergekeerd. Men kon slechts een loon van 75 ct- voor eiken geborgen colli ontvangen, wat natuurlijk veel te min werd geacht. Naar wij vernemen zal de gunstig be kende declamator, de heer Joh. Schouten, in het begin van Februari optreden voor de leden van het dorpsnut „Neptunus". Oosteeend, 21 Jan. Aanstaande Zaterdag avond zal alhier door het zanggezelschap van den heer P. Ooijkaas opgevoerd worden de operette „Asschepoetster." We durven iedereen aanbevelen dit zang spel te gaan zien. Voor eemgen tijd werd het ook gespeeld te Oudeschild en wel met het meeste succesbovendien is de opvoering eener operette voor onze plaats iets nieuws. Aangezien vele onkosten gemaakt moeten worden voor costumes en anderszins, heeft men moeten besluiten tot het heffen van entrée, hetwelk evenwel op slechts f 0,26 is gesteld. Na afloop zullen, zooals ook reeds uit de advertentie is gebleken, danslustigen het hart kunnen ophalen. Eenige visschers van hier zijn Zaterdag jl. naar IJmuiden vertrokken, om, zoo moge lijk, werkzaam te zijn aan het lossen van het bij Zandvoort gestrande stoomschip „Offen bach." De garnalenvisschers hebben het in den laatsten tijd niet naar wensch. De prijzen waren in de laatste week weder slechtei ge worden en van 9 gulden per mand gedaald tot ODgeveer 4 gulden, waarvan dan de kosten nog betaald moeten worden. Bovendien zijn de vangsten zeer gering, vooral binnen, waar men veel last heeft van zeegras en ander vuil. Voor de afdeeling „Oosterend" van den Nederlandschen Protestantenbond trad Zondag avond op de Weleerw. Heer Ds. Bosch van den Helder. Voor de vele aanwezigen werd eene schoone rede uitgesproken naar aanlei ding van de woorden„Den rechtvaardige zal geen leed wedervaren," Spreuken 12:21. Vlieland, 21 Jan. Donderdagavond j.l. werd in 't logement van Mej. Molenaar de derde leesavond gehouden van „Nut en Ge noegen." Het was er zeer vol, 't geen voor den spre ker wel aangenaam was, doch aan mej. Mole naar menig benauwd oogenbhk verschafte, de beperkte ruimte in aanmerking genomen. Toch vonden allen ten slotte een plaatsje en werd de bijeenkomst door den hoer D. Visser, als vice-president geopend. De heer A. v. d Ree trad als spreker op en droeg voorTennyson's gedichtEnoch Arden. Dit schoone gedicht, zoo treffend en boeiend van inhoud, zoo uitstekend voorge dragen, werd door het publiek in groote stilte aangehoord. Wat men opving in de kleine pauze, die spreker nam en aan het slot, was een gemompel van stemmen zich vereenigend in éene lofspraak en deze zich uitend in krachtig applaus. Allen konden zeggen ge noten te hebben op waarlijk verheffende wijze en zooals 't ons zelden gegeven is te genieten. Een sterk contrast met deze lezing vormde het na de pauze vertoond tooneelstukjeVer dacht. De meesten der acteurs en actrices waren nieuwelingen voor het publiek en be traden voor de eerste maal de planken. Het stukje werd vlot afgespeeld en viel wel in den smaak. Hadden de gehoorzame echtge noot zyner vrouw en het aardige dienstmeisje, dat er haar rolletje zoo kranig afbracht, niet het meeste succes? Hierop volgde een voordracht, die, hoewel TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Btjrq 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Maandag had in het hotel „de Zwaan" de verga dering plaats van het alhier bestaande //Ziekenfonds". De opkomst der leden was als gewoonlijk bij dergelijke vergaderingen flink te noemen. Door den heer P. J' Zoetelief, directeur der veree- niging werd de vergadering geopend met een welkomst groet namens het bestunr aan alle leden en met een gelukwensch eveneens namens dat College aan allen bij den aa-vang van het jaar. Verder herinnert spr. er aan hoe het vorig jaar zijn vader, toenmaals direc teur der verceniging, was overleden, waarna hij in diens plaats was gekozen. Met pleizier heeft hij die taak aanvaard, vertrouwende op de hulp en steun van bestuur zoowel als van de leden. Spi. vraagt hem een goed bestuur te geven en rekent dat allen hem als directeur hun steun niet zullen onthouden. De notulen der vorige algemeene vergadering wor den hierna door den Secretaris, den heer H. Plens voorgelezen en aangezien er geen aanmerkingen op worden gemaakt, worden ze goedgekeurd. Aan 't jaarverslag over 1901 hierop door den Secre taris voorgelezen, ontleenen we dat in vergelijking met vorige jaren 1901 over 't algemeen niet ongunstig was vo r het fonds, ook finan cieel niet. Ook dit jaar was het aantal zieken in het eerste half jaar grooter dan in 't tweede, doch waren de ziekten over 't geheel niet van langen duur. Aan ongeveer 122 leden werd hulp verleend. De rekeningen der doctoren waren in 't le halfjaar ar. Wagemaker f 333,55 dr. Van der Horst 154, In 't 2e halfjaar dr. Wagemaker 215,95 dr. Van der Horst 106,70 dr. Over 15,50 Totaal dus f 825,70 Aan weekgelden werd aan 9 leden totaal uitbetaald f 114,—. Het ledental is met 16 vermeerderd. Er kwamen n.l. 24 nieuwe leden bii, terwijl S personen ophielden lid te zijn (1 door overlijden, 5 door vertrek en 2 door royement wegens ziekte langer dan 12 weken). De contributie kwam vrjj goed in. Op 1 Januari j.l. was slechts f 3,80 achterstallig. Strenge maatrege len waren weinig noodig, In het bestuur kwamen groote veranderingen. De heer J. C. Visser werd benoemd tot boekhouder in plaats van hen heer M. Vlas, de directeur, de heer G. Zoetelief kwam kort na de vorige algemeene ver gadering te overlijden, hetgeen voor 't fonds een groote slag was, de heer Z. was sedert 12 jaar een degelijk en flink directeur, die steeds getoond heeft de rechte man op de rechte plaats te zijn Eeie de nagedachtenis van dat trouwe hoofd der verceniging. 5 Maart 1901 word door het bestuur tot directeur benoemd de heer P. J. Zoetelief, oene keuze, die zeker aller goedkeuring kon wegdragen. In plaats van den heer D. Kalf werd op 14 Januari 1901 tot commissaris gekozen de heer D. Keijser Sz., terwijl de heer P. J. Zoetelief thans weder opnieuw tot directeur is herkozen voor den tijd van 4 jaar. Evenals vorige jaron werd het bestuur ook dit jaar meermalen voor moeielijke vraagstukken geplaatst, die met de meeste zorg en ernst werden afgehandeld met inachtneming van de belangen van hot fonds zoowel als van de leden. Na voorlezing van bovengen, verslag dat door allen met aandacht werd gevolgd, word door den penningmee- ter, den heer B. H. C. Haakman voorlozing gedaan van de rekening, waaraan we ontleenen Ontvangsten Contributie f 1141.50 Reglementen- 2.40 Begunstigers - 5.20 Rente (coupons) - 59.89 Restitutie Bestuur - 3.35 Totaal f 1212.34 Uitgaven Weekgeldenf 114. Rekening dr. Wagemaker - 549.50 n ii V. 3. Horst - 260.70 ii n Over ...- 15.50 Kosten vergaderingen - 23.35 Assurantie- 5.10 Bodeloon .,....- 83 39 Advert., drukwerk enz. - 9.06 Totaal f 1060.60 Batig saldo voor 1901 alzoo f 161,74. Voor 't nazien der rekoning werden benoemd do hceron J. Jz. Bruin, Alb. Kikkert JHz. en C. C. Moojen, die zich die benoeming lieten welgevallen en de reke ning met de besoheiden vergeleken en in orde bevonden. Door den heer C. Moojen werd zulks aan de leden medegedeeld. Tot eommiBsaris werd met 69 van do 116 stemmen herkozen de heer Ph. Vlessing, die deze benoeming aanneemt en den leden dank zegt voor dit bewijs van vertrouwen en belooft zijn best ook verder voor het fonds te zullen doen. Hierop deelt de voorz. mede, dat naar aanleiding van een ingekomen schrijven van eenige leden der vereeniging, door het bestuur wordt voorgesteld de uitkeering weder te brengen, winters zoowel als in den zomer op f 4.per week, in te gaan na 14 dagen ziek te zijn geweest. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aange nomen. "Bij de algemeene rondvraag, spreekt de heer A. Lanzeveld Pz. een woord van waardeering over den overleden directeur, die ruim 12 jaren die funetie be kleedde en spreekt den wensch uit, dat de tegenwoor dige voorzitter diens voetspoor zal volgen. Spr. noemt de betrekking van directeur der vereeniging eene niet zeer aangename, hetgeen zeker grootendeels mag worden geweten aan de onbekendheid van velen met het regle ment en hoopt, dat de verhouding tusschen directeur, bestuur en leden beter mag worden, terwijl hij tevens den wensch uitspreekt, dat de directeur nog lang na deze die betrekking zal mogen waarnemen. De heer IJ. Brouwer stemt toe, dat velen blijkbaar het reglement niet kennen en beweert, dat velen niet weten, op welke wijze men aan weekgeld kan geraken De voorz. antwoordt, dat naar 't bestuur meent, ieder daarmede wel bekend zal zijn, doch deelt ten over vloede nog mede, dat volgens reglement weekgelden worden uitgekeerd, wanneer de dokter daarvoor een bewijs afgeeft nadat men minstens 14 dagen ziek is. De heer P. Bakker vraagt wat de vereeniging heeft aan kapitaal, waarop de penningmeester inededeelt.dat men verschillende Nederl. effecten heeft, als1 van nominaal f 1000, 3 van f 200, 3 van f 100, 1 van f200 en 2 van f 100, rentende 2'/s en 3%. Volgens de tegenwoordige koers berekent bebben die samen een waarde van nog geen f 19r0. Totaal met nog enkele gelden was in 3e reservekas thans volgens berekening t 1900,10' terwijl in de gewone kas nog was ongeveer f 60. De directeur dankt penningm. en secretaris voor de vele moeiten die zij zich voor de vereeniging getroosten en brengt tevens een woord van dank aan den heer A. Langeveld voor zijne waardeerende woorden eraan toe voegend, dat niets hem te veel is als de belangen van het fonds er bij betrokken zijn en sluit, aangezien niemand meer het woord verlangt, de vergadering.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1