N°. 1511. Zondag 2 lébrmri. As. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GE VELD DE ROOU, ParkstraatBuna op Thiil TEXEL, 1 Februari 1902. 1 Naar wij vernemen werd de Heer S de 3oer, onderwijzer aan de openbare school /oor M. U. lager onderwijs alhier, benoemd tot ïoofd der school te Sneek. De Cocksdorp, 30 Jan. Gisteren is op het Texelsche strand een witte zwemgordel ge vonden, waarop met zwarte letters staat ge schilderd Macallum More. London. Oosterend, 31 Jan. De Weleerw. Heer Ds. P. E. A. Schroder, te den Burg, onlangs oeroepen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, heeft voor dat beroep bedankt. De verhuring der buurtwegen, de zoo genaamde schuttenbesteding, alhier gehouden in het „Wapen van Amsterdam" heeft onge veer f 10 minder opgebracht, dan die van het vorige jaar. De rekening wees een batig saldo aan van ruim f 8. Tot buurtheer werd herkozen de heer G. P. Witte, terwijl als veiler werd aangewezen le heer D. Bakker. Rectificatie. In het verslag der vergadering van het Begrafenisfonds (zie het vorig nummer) is eene onjuistheid ingeslopen. Na mededeéiing der benoemingen bij accla matie volgen de woorden „Allen namen de benoeming aan". Hieruit kan gelezen worden, dat ook de heer M. Kikkert, die tot commissaris benoemd werd, ter vergadering aanwezig was. Er had alzoo moeten staan „de heeren W. Bakker Kz. en J. P. Koorn namen de oenoeming aan, terwijl de heer Bakker ver klaarde, dat ook de heer Kikkert bereid is, Ie benoeming aan te nemen. Uw Verslaggever. Oudeschild, 1 Feb. Bij den harden Oos tenwind van gisteren gat de waterstand in de haven heel wat anders te zien dan Zondag 1.1. toen de zee tot 1,55 M boven A.P steeg. Vrijdagavond liep het water zeldzaam laag, zoodat enkele visschersvaartuigen, die vlak ran den kant gemeerd lagen, ook zelfs bij hoog water niet vlot kwamen. De „Ada van Holland" moest tot ruim 8 ure 's avonds in het Nieuwediep wachten, alvorens er water genoeg was om hier zonder gevaar de haven te kunnen binnenloopen De politie te Amsterdam heeft gister ie hand gelegd op twee dieven, die 's nachts met lange haken een aantal kleedigstukken wisten machtig te wordeD uit het kleerenma- zjjn van den heer Mackem, op de Rozengracht. Zij klommen daarbij tegen de deur van het perceel op, openden het tuimelraam en trok ken met de haken eenige kleedingstukken uit de uitstalkast naar zich toe. Bij hunne irrestatie was de een in een splinternieuw pak gekleed, en de andere had een nieuwe overjas aan, welke kleedingstukken door den heer Mackem als uit zijn winkel afkomstig zijn herkend. Des nachts was hij wakker geworden, doordien de dieven met hun haak de huisbel hadden aangeraakt. De heer M. snelde naar den winkel, zag de dieven vluch ten en vond de uitstalkast overhoop. I Vanwege de post werd een brief, afkom stig uit Groningen op de plaats zijner bestem ming bezorgd, die het volgende adres droeg: „Tante Marie, Roermond". 't Is kras 1 Hoe lichtvaardig soms werkstakingen worden begonnen, is weer eens te Tilburg gebleken. Twee jongens van 17 jaar, in de fabriek ran de firma Mutsears en Zn. alnaar, waren al meermalen betrapt op plichtverzuim. Toen dit zich Vrijdagmiddag herhaalde, werd tot straf een minder loonende arbeid aangewezen. Zoodra de wevers deze wijziging vernamen, verklaarden zij zich solidair met de twee ge straften, die evenwel verzwegen, dat zijzelf tot de wijziging aanleiding gegeven hadden allen staakten onmiddelijk het werk. Een uur na het begin der staking begaf zich een deputatie der stakers naar de firma om den patroons hun verontschuldiging aan te biedeD en te verzoeken, het werk te mogen hervatten. In Zaandam is de werkloosheid groot. Men raamt het aantal werkloozen op 1100 op een bevolking van 20000 zielen. De hulp der liefdadigheidsvereenigingen wordt ingeroepen door velen, die anders nooit armlastig waren. Enkele gezinnen worden al bedreigd met uitzetting uit hun woning wegens huurschuld. Het gehucht Doldersum, behoorende tot de nalatenschap van wijlen mr. Leuringh, in leven lid van Ged. Staten van Groningen, is publiek geveild en ingezet op f 78000. Zondag gaf te VlissiDgen de zee een prachtig schouwspel te zien, doordien de golven huizenhoog over den Noordzeeboulevard sloe gen Door den nogal krachtigen Noord weste lijken wind, bereikte het water in den middag een hoogen stand, zoodat enkele straten geheel of gedeeltelijk onder water werden gezet. Vanwege de gemeente "n as men natuurlijk ijverig in de weer om strafeu en pleinen met vloedplanken af te sluiten en met klei te dichten. De bewoners van de Kaaskade, Dam, Noordstraat, Bellamystraat deden eveneens zoo, ten opzichte van hunne woningen. De Slijk- en Breewaterstraat hadden ook van het zeewater, dat over den dijk stroomde en niet zoo direct door de riolen naar het reservoir een weg kon vinden, een weinig overlast. Lichamelijke straffen op de school De Amsterdamsche afd. van den „Bond van Nederl. Onderwijzers" zou op 1 Februari eene vergadering houden waar o.a. ter sprake zou komen een bestuursvoorstel, om Burgem. en Weth. te verzoeken, uit de reglementen voor de scholen te doen vervallen de clausule „lichamelijke straffen zijn verboden." De burgemeester van Appingedam, de heer F. Jansen, heeft in het belang van de openbare gezondheid een onderzoek doen in stellen naar de kwaliteit der melk, die aldaar wordt verkocht. Verreweg het grootste deel der monsters melk was goed, één zelfs uit stekend. Van één leverancier was do melk zeer vervalscht door bijvoeging van water. Naar een prijs der melk van 7 cent de liter, van karnemelk 2 cent en van vet f 1,30 per K.G zou de waarde der onderzochte melk varieeren tusschen 5,28 en 7,71 cent, een enorm verschil. De verdacht wordende leve ranciers zullen strenger worden nagegaan. Ieder leverancier kan op het gemeentehuis de kwaliteit zijner melk leeren kennen en aan elke huisvrouw zal op persoonlijke aan vrage de uitslag van het onderzoek der melk van haar eigen melkboer worden medegedeeld. Bij herhaling van eene blijkbare vervalsching zal met meer strengheid worden opgetreden. Te Haarlem is een brutale inbraak met poging tot moord gepleegd ten huize van den heer Westendorp in de Groote Houtstraat 57. Deze heeft aldaar e9n klokken en horloge winkel, in een kamer waarachter de zoon des huizes sliep. Midden in den nacht werd deze gewekt door het geblaf van den hond, die de kamerdeur schijnt opengeloopen te hebben. Onmiddelijk daarop zag hij licht van een lucifer in de kamer branden, en bij dat licht zag hij een man met blonden knevel, smal, bleek gezicht en zwarte pet op. De man kneep den lucifer tusschen de vingers uit en van de duisternis maakte de zoon van den heer W. gebruik om uit het bed te springen en de dubbele deuren van de achterkamer te openen, terwijl hij alarm maakte. Zich vanuit de kamer in de gang willende begeven, loste de inbreker twee schoten op hem, die echter niet troffen. De kogels, die een gat in de muurkalk en de schampers van de deur schoten, werden in de gang gevonden. De inbreker ontvluchtte daarop door den tuin, uit een poortje dat in de Peuzelaarste9g uitkomt. De geheele inbraak is een uiterst brutaal stuk. Later werd op het dak een ladder gevonden, van een der buren, terwijl een zol- derruit met zeep besmeerd en ingedrukt was, waardoor de inbreker dan ook binnengekomen is. Daar deze ruit zich aan de voorzij van het huis bevindt, moet de inbreker om het huis zijn heengeloopen, nadat hij van de zijde der Oudegracht in de achtertuinen is gekomen, waarbij hij echter ook over muren en daken heeft moeten klimmen. Van den zolder heeft hij verschillende kamers gepasseerd. Van een stond de deur open en daar werd eveneens een afgebrande lucifer gevonden. Er wordt evenwel niets vermist,, daar de inbreker ver rast werd voor hij zijn slag kon slaan. Men gelooft dat de inbraak het werk is van een lid der Amsterdamsche bende. (Hbld De „Stand." weet mede te deelen, dat spoedig aan de orde gesteld zal worden een wetsontwerp, waarin voor enkele bijzondere scholen ontheffing van art 17 der wet op de besmettelijke ziekten wordt verleend. Hierdoor zal voor die scholen een einde ge maakt worden aan den vaccinedwang. Iemand te Nieuweroord vermiste gedurig eieren uit het nest. Men vermoedde dadelijk, dat een bunsing of rat de dief zou zijn. Toen de man evenwel later weer een ei in 't nest, dat in de nabijheid van 't geitenhok was, had nedergelegd, zag hij hoe de geit een gaatje in den dop van 't ei maakte en den inhoud er van uitzoog. Altijd nog die gevaarlijke spinnewebben Te Clinge (Zeeuwsch-Vlaanderen) was een jongetje van 8 jaar van de trappen gevallen. Daar hij hevig uit het gezicht bloedde, legden de ouders spinnewebben er op, om het bloed te stelpen. Thans is het gezicht van 't kind zoodanig gezwollen, dat de oogen niet meer zichtbaar zijn en men voor het leven der kleine vreest. De handel in rundvee wil in den laatsten tijd minder goed vlotten dan in November en October van het vorige jaar. Werden er in October 1901 uit ons land in België gevoerd 7725 runderen en in November 6989, in de maand December bedroeg de geheele invoer slechts 4555 stuks, welke op enkele uitzon deringen na alle uit ons land kwamen. Daarvoor werd aan invoerrehhten betaald de som van 100,078 francs of gemindeld bijna 22 francs per stuk. Deze uitvoer staat zoo wat gelijk met dien van December 1900, toen 4787 runderen uit ons land naar België trok ken. De meeste runderen waren voor de slachtbank bestemd en gingen via Esschen naar onze zuidelijke naburen. De oorzaak van deze vermindering kan niet gevonden worden in het gevreesde mond- en klauwzeer, want die ziekte werd bij geen enkel stuk vee geconstateerdals lijdende aan tuberculose werden 52 stuks terugge zonden. De handel in schapen en lammeren was eveneens minder levendigmaar flinke boe renpaarden uit Zeeuwsch-Vlaanderen schijnen bijzonder in den smaak der Belgen te vallen. Alleen in December werden 250 paarden over de grenzen gebacht. In het jaar 1901 bedroeg de totaal-verkoop 4000 van deze trek dieren. Ook onze boter viel blijkbaar zeer in den smaak. In December verkochten wjj aan België 298,669 kgr. Beetwortelen, aardappelen en vlas uit onze vette streken waren zeer gezocht. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden "Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland i5 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cta. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1