Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Pre dikbeur ten, Te koop: ADVERTENTIËN. E. SLAMACT. den gevangen. Vele visschers verkochten reeds in de haven de vangst tegen 25 ct. per kilo, zoodat besommingen werden gemaakt van f 12 tot f 25 per schuit. Een der bla zerschuiten was zoo ongelukkig op stroom het roer te verliezen, doch wist toch zonder verdere schade de haven te bereiken. Heden is men aangevangen met het inzamelen van ijs voor de ijspakhuizen. Den geheelen dag was men met dat werk bezig, waarmede door verscheidene personen een goed dagloon wordt verdiend. Ook in zee kwam al heel wat ijs, zoodat tegen den middag ook de haven is volgeloopen. Doordien het niet vriezend was, leverde dit ijs voor de vaart nog niet veel bezwaar op. 4 Feb. De Heer J. T. Hillenius Mz. is is benoemd tot waarnemend hoofd der school te Driehuizen (N.-H.) De benoemde was de laatste maanden te Terschelling woonachtig Den Hoorn, 4 Feb. Bij de gehouden stem ming voor diaken der Doopsgezinde Gemeente is als zoodanig herkozen de Heer C. Dekker Pz. Als een bewijs, hoe 't strand achter den Hoorn afneemt en de zandbank Onrust naar 't vaste strand overwerkt, kan dienen dat 31 Januari door twee personen zonder gevaar een reisje naar de zandbank Onrust is gemaakt n 1. door onze plaatsgenooten Reijer Boon en J. Krijnen Rz. Als men nu nagaat, dat nog voor korte jaren een diepe geul het vaste strand en Onrust scheidde en visscherij en schipperij er hun bedrijf in uitoefenden, kan men zich voor stellen wat door de zee in korten tijd kan worden gewrocht. Dat het water in zee tijdens den vloed in de laatste dagen buitengewoon laag bleef bleek ook hieruit, dat in drie etmalen de sluizen in den P. H. dijk zelf bij vloed nog spuiden. Oosterend, 8 Febr. De alhier bestaande afdeeling van de Nederlandsche Visscherij- vereeniging hield Zaterdagavond j.l. hare ge wone jaarvergadering, hoofdzakelijk tot het afdoen van huishoudelijke zaken. De opkomst was niet groot, ongeveer 80 personen waren in het „Wapen van Texel" aanwezig, niettegenstaande de afdeeling 96 leden en eenige donateurs telt. Bij de opening sprak de Voorzitter, de heer P. Plaatsman Jbz., een welkom uit, en betuigde zijn leedwezen over de geringe op komst. Hij meende dat deze niet alleen geweten moet worden aan koude en onge steldheid maar ook aan mindere belangstelling voor de zaken der vereeniging. De aanteekeningen van de vorig vergadering werden onveranderd goedgekeurd, waarna de Secretaris verslag uitbracht over het verloopen jaar. Hieruit deelen wij alleen mede, dat het ledental in 1901 van 98 tot 96 was gedaald en dat nog eenige personen te kennen hadden gegeven, voor het lidmaatschap te willen bedanken. Aangespoord werd tot meerdere eendrachtige samenwerking. De Penningmeester deed rekening over het boekjaar 1901. De ontvangsten bedroegen f150 05Vi en de uitgaven f82.28, zoodat nog in kas bleef f 67.7?V», waarvan evenwel nog een gedeelte moet afgedragen worden aan de kas van het Hoofdbestuur Tot het nazien van de rekening werd eene commissie be noemd bestaande uit de heeren M. Vlaming J. Koppen en J. Daalder Dz. Bij monde van laatstgenoemde werd tot goedkeuring gead viseerd, waarop de vergadering den penning meester van verdere verantwoording onthief. Tot lid van het Bestuur werd herkozen met bijna algemeene stemmen de aftredende Voorzitter, de heer P. Plaatsman, die zich de benoeming liet welgevallen. Na eenige besprekingen over de verhouding van Vereeniging en Handelsbank werd de vergadering gesloten met de beste wenschen voor de vereeniging. Eenige schuiten van Wieringen, die zich bezig hielden met het vangen van „kreukels" of alikruiken zijn op den Noord- wal vastgeraakt en door den lagen water stand reeds eenige dagen genoodzaakt daar verblijf te houden. Aangezien ze op grooten afstand van de kust zijn, is het te wenschen dat ze, vooral wanneer de Oostenwind nog wat aanhoudt, voldoende voedsel aan boord hebben, waaraan evenwel getwijfeld wordt. In aller belang 1 De dienstregelingen voor de spoorwegen zullen bij de eersvolgende herziening vast gesteld worden door de spoorwegmaatschap pijen in overleg met belanghebbenden uit den handel en het publiek in verschilende deelen des lands, welke vertegenwoordigers samen een vergadering zullen vormen ter bespreking van de wenschen en bezwaren met betrekking tot de dienstregeling. Tot de samenstelling van dit college, dat als Spoorwegraad zal optreden, zal eerlang worden overgegaan. Een veelvraat! Op het teerfeest van schuttersgilde „St. Sebastiaan" te Ossendrecht wedde een der gildebroeders, dat hij twaalf halfpondsworsten- brooden en even zooveel kruiken bier zou verorberen. Hij won de weddenschap, doch plotseling werd hij ongesteld en was eenige oogenblik- ken later een lijk. „Hoeveel menschen er zijn." Het getal bewoners der aarde wordt thans geschat op ruim 1435 miilioen. Onder deze heeft men tot nu toe 8064 talen gevonden. Ook 't aantal der verschillen de godsdiensten is zeer groot. Er is nog geen voik gevonden, dat geen godsdienst heeft, hoe weinig ontwikkeld de godsdienstige idéé dan ook moge zijn. Het christendom telt 422 miilioen aanhan gers, nl. 2(8 mill. r.-katholieken, 123 miilioen protestanten, 83 miilioen Griekschen, terwijl er nog ongeveer 100 sekten zijn, die samen 8 miilioen leden hebben. Mohammedanen zijn er 120 miilioen en 8 miilioen Joden. Heidenen zijn er nog 875 miilioen, en onder dezen telt het Boeddhisme 503 miilioen en hot Brahmanisme 128 miilioen belijders. Er zijn dus nog meer dan duizend miilioen niet- christenen op aarde Het gerucht loopt te Londen, dat een vrij belangrijk gevecht is geleverd in Kaap kolonie, waarvan de uitslag noodlottig zou geweest zijn voor de Engelschen. Het zou gebeurd zijn Woensdag der vorige week nabij Dordrecht en de Engelsche zouden zware verliezen hebben geleden. De Engelsche bevelhebbers in Zuid-Afrika hebben zich weder met hernieuwden ijver gezet aan de tot dusver steeds onvruchtbaar gebleven jacht op De Wet. De vliegende Boerenaanvoerder wordt thans omzweimd door 23 Britsche colonnes en nogmaals wordt het Britsche publiek medegedeeld, dat de gevangene eming of vernietiging van zijn leger thans zeker is. Hij is in een parellel van blokhuizen, waarbinnen hem dag noch nacht rust zal worden gegund, „als hij ten minste niet door een der linies slipt gelijk hij in de Kaapkolonie deedseint de corres pondent van „Daily News" daarbij. Men hoopt nu in Maart of April den laatsten tegenstand van dl Boeren den kop in te drukken. 5.000 Man versche bereden troepen zullen binnenkort aankomen en een aantal nieuwe aanvoerders worden uit Indië verwacht. De Britten blijven meenen, dat, als De Wet en Steyn gevangengenomen zijn, de overige Boerenaanvoerders z ich zullen overgeven. Het Groot-Oosten van Frankrijk heeft alle vrijmetselaars ter wereld een uitvoerig rondschrijven gericht, waarin het de oorzaken van den oorlog in Z.-Afrika samenvat. (Rho des wordt een „condottiere van droeve ver maardheid" genoemd) en de Engelsche wijze van oorlogvoeren aan de kaak stelt. De op roeping eindigt met deze woorden „Wij ho pen dat de magomieke broederschappen van de geheele wereld met ons zullen samen werken tot een krachtige poging om het in gedommelde geweten der volkeren wakker te schudden en nog te redden wat er nog overblijft van het Boerenvolk". (buiten verantwoording van de Redactie.) Een kort woord over de bemesting van vrnchtboomen. Herhaaldelijk is er reeds op gewezen, dat vruchtboomen ook mest behoeven. Daar niet ieder stalmest kan verkrijgen, willen wij nog een enkel woord zeggon over h et gebruik van hulpmest in de boomgaard. De voornaamste voedingsstoffen voor de vrucht boomen zijn stikstof, phosphorzuur, kali en kalk. Volgens proeven is de stikstof vooral noodza kelijk bij den groei en de ontwikkeling van het hout en de vruchten; phosphorzuur werkt de bevruchting der bloesems in de hand kali maakt een weelderigen groei en een hooge opbrengst. De aanbevolen meststoffen zijnChilisalpeter (stikstof), superphosphaat (phosphorzuur) en Chloorkalium (kali). Een proef met deze stoffen op de .Baronpeer" genomen te Feldbrunnen i/Harz (Duitschland) gaf voortreffelijke uitkomsten (met een volledige bemesting). Prof. Wagner raadt voor vruchtboemen aan: In Maart wordt aan eiken boom per M» 50 G. Chilisalpeter gegeven, waarbij men zorg draagt, dat de bemesting geschiedt rondom den boom en tot op V» M. buiten den kruin. De grond wordt een weinig omgespit of losge maakt, waardoor de meststof beter daarin kan dringen. Men herhale deze bemesting in Mei en Judï. Bij besproeiing lost men 1 Gr. Chilisali in 1 L. water op. Wat het Superphosph. en Chloorkaliun treft, hiervan geve men in het voorjaar 81 en 20 Gr. per M'. Gebruikt men in plaat Superphosph. Thomasslakkenmeel, dan i dit in het najaar gestrooid in hoeveelhedei 100 Gr. per MJ. Zelfs bij gebruik van sta verdient Chilisalpeter aanbeveling, doch in dere hoeveelheid dan hierboven genoemd G. Amsterdam 3 Feb. Aangevoerd 302 deren, le kwal. 64 k 66 ct., 2de kwal 3de kwal. 58 ct. per KG. 100 Melk- en', koeien t 120 k f 240 0 Graskalveren f f 43 nucht. Kalveren f 9,— k f 12, Schapen 1 f Lammeren f 429 vette Varkens 47Bk|48^ct. per I Purmerend, 4 Feb. Aangevoerd 77 Kalveren 85 k 95 ct. per KG.147 ni Kalveren f 10 k f 25; 174 vette Varkens c.perKG.:^ magere Varkens f 22; 141 Biggen f 7 k f 13.-; 1141 Schape, Lammeren; 205 Runderen»en 7 8h Kip-Eieren f 3.75 k i 4.25 per 100 Vette Koeien, 144 stuks, prijsh h.'vlug Gelde Koeien, 61 stuks, prijsh. handel vl Melkkoeien, prijsh., handel vlug. Vette Kalveren, handel vlug. Nuchtere Kalveren handel viug. Vette Varkens, handel vlug Magere Varkens h. stug en Biggen h. stu Vette Schapen, prysh., handel vlug. Overhouders prijsh., handel stug Lammeren hooger in prjjs, handel matig, rijkspostspaarbank! Aan het postkantoor Texel en de, daarot ressorteerende hulpkantoren werd gedurendl maand Januari 1902 Ingelegd f 6477,49 Terugbetaald - 6349,89 Het laatste, door dat kantoor uitgegei boekje draagt het nummmer 2368. Zondag 9 Februari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Sohröder Nam. half 3. ds. Sohröder. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oosterend Voorm. 10 uur de Hr. Van Zwedi Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr Niessii r '8 avonds 7 uur de Hr. Nicssis Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends, GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 2 uur da. Kooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus Den Room. Nam. 2 uur Ds. Heep. Bevallen van een meisje M. DUINKER—Blom. Haven, Texel, 4 Febr. 1902. Strekkende tot algemeene kennisgeving. Heden ontsliep, zacht en kalm te Oost op Iexel, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, trijntje kunst, Wed. T. P Keijzer, in den ouderdom van 78 jaar en ruim 5 maanden. Uit aller naam, P. KEIJZER Tz. Texel1 Feb. 1902. Algemeene Kennisgeving. Ueden overleed zacht en kalm onze ge liefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuffrouw PIETERTJE KONING, Uit aller naam, W. BAKKER Hz. de Cocksdorp, 1 Februari 1902. 1 Nieuwe Driewielde Kar, 1 Bakwagen, 4 Veeren, gesohikt voor een bakwagen bi Betaling £4 JUNI 1908. Ecktgonooto van wylen den Heer H. Bakker Wz., in den ouderdom van 83 jaar.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2