Buitenland. Vlieland, 18 Feb. Vele liefhebbers van schaatsenrijden trokken Zondagmiddag naar het ijs, de wandeling is ver, geheel op den Noord-Oosthoek is de ijsbaan gelegen in een kunstmatig daar gevormde vallei. De baan was prachtig, zeide het gerucht, en, ongekende luxe voor ons, er was zelfs een baanveger. Toch, buiten 't dorp, deed de sterke wind reeds vermoeden, dat 't genot gemengd zou zijn en dit bleek ook. Velen keerden ter stond terug, de moedigsten hielden het enkele uren vol, maar gaven ook eindelijk den strijd op. Teleurgesteld en vermoeid kwamen zij thuis, een verzuchting meer voegend bij de reeds zoo tallooze malen verwenschte wind op ons eiland. „Echt Friesch." De Gedeputeerde Staten van Friesland hebben het bevaren van de kanalen in onderhoud en beheer bij die pro vincie tot nadere aankondiging verboden verklaard in het belang van de ijsbanen. Zulks geschiedt volgens art. 56 van het regle ment van politie op de waterstaatswerken in onderhoud en beheer bij de provincie. Het knaapje, dat op de Westermarkt te Amsterdam werd gevonden, is afkomstig van eene vrouw uit Den Haag, die gescheiden leeft van haar man, woonachtig te Amster dam De vrouw kreeg van haar man op haar herhaald en dringend verzoek om ondersteuning voor haar kind geen antwoord, en heeft ten slotte geschreven, dat zij het bij hem zou doen bezorgen, wijl zij niet in staat was in het onderhoud van 't kind te voorzien. Zij heeft de mogelijkheid niet kunnen veronder stellen, dat 't kind door den vader of diens huisgenooten op straat zou gezet worden, wijl de vader reeds vroeger den wensch had te kennen gegeven het kind te willen hebben, doch waaraan zij slechts nu, uit nood ge drongen, wilde voldoen. (Hbld). Te Watergraafsmeer is op last van de justitie eene gasfabriek gesloten, nu bij her haling aldoor gevallen yan gasvergiftiging zijn voorgekomen. Men gebruikte aldaar nl. zoogenaamd watergas, dat bereid wordt door stoom over gloeiende kolen te drijven, en dat door het hooge gehalte van kooloxyde zeer giftig is. Nu is tot hiertoe wel niet uitge maakt of watergas op zichzelf reeds gevaar lijk is dan wel of er in die fabriek iets aan de bereiding van het gas hapert. Het gas is op zichzelf reukeloos en dit veroorzaakt natuurlijk dat een lekkage of iets dergelijks niet wordt bemerkt. Men heeft dan ook de gewoonte het gas met een sterk riekende stof te vermengen. Een slager te Sloterdijk had van een boer te Alfen a. d. Rijn koeien gekocht en schreef kort daarna den boer dat een dier koeien was gebleken drachtig te zijn. waarvan de verkooper zich in het abattoir kon verge wissen, terwijl hij schadevergoeding verlangde. De boer ging naar Amsterdam, maar alvorens bij den slager aan te loopen ging hij naar het abattoir, waar hem het verhaal gelogen bleek. Daarna bij den slager gekomen, hield hij zich eerst van den domme. De slager vroeg eerst f 30, toen f20 schadevergoeding, waarop de boer, nadat nog een getuige was binnengekomen, het masker afwierp en den slager deed vervolgen wegens poging tot oplichting. De Ostadestraat te Amsterdam was Vrijdagmorgen in opschudding over een treu rig voorval. Een zekere juffrouw Stork had zich even uit de kamer verwilderd en haar dochtertjvan 5 jaar alleen in hef vertrek g.-aten. Groot was haar schrik, toen zij bij haar terugkomst bet kind in vlammen voor de kachel zag staan. Zij greep het bij den arm en rende terstond er mee op straat. Een politie-agent doofde de vlammen door het kind over den grond te rollen, waarbij hij zelf brandwonden aan de handen bekwam. Het kind zelf had deer lijke brandwonden bekomeD en is in het Binnengasthuis ter verpleging opgenomen. Men schrijft uit Friesland aan de N.R.Ct. Het bevreemd menigeen vooral buiten de Provincie dat hier zoo weinig hardrijde rijen aangekondigd zijn, hier in het land van schaatsrijden en schaatsrijders. Geene enkele groote ijsclub heeft nog een wedstrijd uitge schreven, terwijl reeds morgen (Zaterdag) te Groningen zal gekampt worden. De reden van het gedrag dier ijsclubs is, dat het ijs nog te zwak is om op hare banen een groot publiek toe te latendes morgens zou het gaan, maar des middags maakt de zon het ijs te broos en zeer gevaarlijk. Bovendien van buiten is per schaats nog geen publiek te verwachten. Wel hebben Gedeputeerde Staten heden last gegeven de bruggen te sluiten en het bevaren van provinciale wate ren verboden tot behoud der ijsbanen, doch er wordt nog met alle zeesluizen gestroomd. Wel vriest het des nachts flink, maar het stroomen houd het formeeren van ijs tegen zoodat het ijs èn daardoor èn door door de zon onbetrouwbaar blijft. Heden werd voor het eerst op de Schoterlandsche Compagnons vaart gereden. Toch kon men bemerken, dat men het ijs niet vertrouwderijders bekende liefhebbers van tochten maken bleven rondrijden op een miniem baantj 6 op landijs. De fleur is er niet in het is te laat in den tijd om nog eens dagen van flinke ijssport te organiseeren. Elke hardrijderij zal uitlnopen op een nadeeltje voor de kas der ijsclub, en dat is ook een motief. De kindermoord te Tilburg 1 Wij vroegen dezer dagen, naar aanleiding van de annonce in de „N. Tilb. Ct." onder teekend „Een Koetsier", waarom niet door middel van den uitgever van genoemd blad langs nogal zekeren weg de inzender wordt opgespoord, in plaats van alleen bij wijze van oproeping. De „Bred. Ct." kan hierover mededeelen, dat de jnstitie verschillende brieven ontving, onderteekend met dit pseudoniem en dat natuurlijk een grondig onderzoek ingesteld is naar den schrijver - echter zonder resultaat. De ingezonden annonce was eveneens niet met een naam onderteekend. De bedoelde oproeping in hetzelfde blad was niet van de justitie afkomstig. Het aantal getuigen, door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch in deze zaak te dagvaar den, bedraagt 48. De rechtbank te Breda hoorde meer dan 100 personen. (R. N.) Doodgevroren Een verpleegde uit het Liefdeshuis te Woensel (Noord-Brabant) die Dinsdag der vorige week eenige uren vrij mocht uitgaan op familiebezoek, keerde des avonds niet in het gesticht terug. Hy werd Woensdagmor gen bevroren gevonden in een schop af afdak nabij het klooster. Drankmisbruik schijnt niet vreemd te zijn aan het geval. Op een ijsschots Eenige visschers uit Elburg en Harderwijk waren op het ijs in de Zuiderzee, nabij Elburg bezig spiering te kloppen. Plotseling zette het ijs af, zoodat de gemeenschap met den vasten wal verbroken was Men besloot toen van het ijs, waarop zjj reeds wegdreven, een stuk uit te hakken, dat als vlet te gebruiken, en daarmede het nog vaste te bereiken, het geen na veel inspanning gelukte. Allen kwamen behouden aan wal. In het Academische ziekenhuis te Gro ningen, is tengevolge van bloedvergiftiging overleden een jorge man uit Marum, voor eenige weken pas gehuwd. De vorige week kreeg hij een puistje in het gezicht, hetwelk door openkrabben zoo hevig opzwol, dat eene operatie niet meer kon baten. Niet naar Amerika! Aan het slot van zijn jaaroverzicht schrijft onze consul-generaal J. R. Planten te New-York het volgende: „Het komt mij niet overbodig voor, nog eens een woord van waarschuwing te doen hooren voor Nederlanders, die het plan hebben hierheen te komen, in de hoop alhier betrek kingen te vinden. Ook in het afgeloopen jaar waren hier wederom velen, die met de Engelsche taal weinig of niet bekend waren, en geen brieven van aanbeveling of introductie met zich brachten Het moet in het oog springen dat aan deze beide vereischten door hen, die alhier een werkkriDg zoeken, niet genoeg aandacht kan gewijd worden. New- York is meer dan vol van personen, die werk zoeken, van iederen aard, en die bereid zijn, ja, er naar haken, om tot zeer matige sala rissen betrekkingen aan te nemen, die zij, in hunne vroegere Europeesche omgeving, beneden zich zouden geacht hebben, zoodat hier en in alle groote steden der Ver Staten het aanbod van arbeidskrachten de vraag nog altijd ver overtreft. „In gemoede eD met nadruk, moet ik dus allen afraden naar de Vereenigde Staten over te steken in de verwachting dadelijk of spoedig door hunnen arbeid in hun onderhoud te kunnen voorzien. „Alleen zij hebben eenige kans van slagen, die Engelsch goed verstaan, spreken en schrij ven, die goede aanbevelingen bezitten en die hier aankomen met middelen, voldoende om vier of misschien zes maanden werkloos hier door te brengen, daarbij in het oog houdende dat de leefwijze hier en in alle groote steden zeer kostbaar is. d: Henri Rochefort, de bekende scheld- w virtuoos, zegt in zijn blad, de „Intransigeant": „Kitchener seint, dat een convooi van 60 wagens, die getrokken werden door ezels (misschien dezelfde, die de Britsche troepen aanvoeren), door een overmacht van Boeren n< is aangevallen en vermeesterd op 32 K.M. sc afstand Yan de plaats van bestemming. Eenige maanden geleden verklaarde'deze b< legeraanvoerder, die men bijna kan vergelijken met Brierre door de wijze, waarop hij kinderen pI vermoordt, dat de Boerencommando's nog slechts bestonden uit eenige benden uitge- d( hongerden, die in het veld rondzwierven. Hij heeft meer dan 250.000 soldaten onder zijn bevelen en iederen keer. dat hij aangevallen n wordt, meldt hij, dat het gebeurt door een overmacht. Maar waar heeft hij dan toch h het kwart millioen mannen verstopt, die men ij hem te commandeeren heeft gegeven? Brengen a- zij dan hun tijd door met theedrinken, whisky- slurpen en poker-spelen, terwijl de Trans- Z vaalsche en Vrijstaatsche helden de Engelsche h convooien als veertjes wegnemen. Of Kitchener en zijn huurlingen zijn de grootste lafaards, die het hazenpad kiezen y,( als zij niet minstens twintig tegen één zijn f! öf de slager van Omdurman, die zelfs geen biefstuks heeft weten te snijden uit het vleesch van de ossen, die De Wet tégen hem heeft opgejaagd, heeft cynisch gelogen, toen hij voorgaf, dat de Boerenstrijdmacht tot bijna niets was verminderd. Tegenover de officieele opgaven over ?c de werkloosheid te Berlijn heeft een sociaal- b{ democratische commissie uit de vakvereeni- mm gingen de uitkomsten medegedeeld van een T nauwkeurige telling, blijkens welke in Berlijn A en de voorsteden op het oogenblik van de telling 76,026 werkloozen, 52,501 menschen met beperkte arbeidstijd en 19,239 zieken Pj en mvalieden waren. Deze telling werd met de hulp van een beroeps statisticus door de m- commissie verricht en zij had daarbij twaalf duizend georganiseerde werklieden tot haar beschikking als tellers, die op de twee laatste du Zondagen huis aan huis inlichtingen inwonnen, wi Beleefde inbrekers I De politie te Washington doet alle mogelijke do moeite om twee beleefde inbrekers in handen Cl te krijgen. Zij breken zelden in zonder eerst D'' de bewoners van het huis gewaarschuwd en voor hun indringerigheid verontschuldigingen aangeboden te hebben. dl( Eenige dagen geleden brachten zij een 3q bezoek bij een spoorwegambtenaar die ziek be was en waarbij een verpleegster waakte. De inbrekers betuigden den zieke hun deel« zy neming en zeiden, dat zij niets zouden mee- de nemen, alleen verlangden zij twee guinea's br voor de moeite, die zij zich getroost hadden. pr De patient gaf hun het geld, waarna zij met en talrijke verontschuldigingen vertrokken. |oi Toen zij bij een zekeren heer en mevrouw yj] Wrigt inbraken, welgestelde bewoners van va Yersey city, prezen zij de liefheid van het 4 i kindje en hoopten dat het tot geluk der ouders 2 zou mogen opgroeien. (ni Na de beurs van den heer Wright en nog eenige zilveren voorwerpen ontvreemd te Re hebben, vertrokken zij weder. ■Kc Een buitengewoon groot aantal detectives 5h is in de weer om deze beleefde inbiekers in on handen te krijgen. oe( Te Triest is een werkstaking uitgebro- aft ken, waaraan naar schatting 20,000 arbeiders 2 1 deelnemen. De zaken staan bijna geheel stil. In de dokken ratelt geen kraan en de schepen liggen als uitgestorven, de trams rijden niet ss en de stad is 's avonds in duisternis gehuld. Ook de letterzetters en drukkers hebben zich bij de staking aangesloten zoodat er geene couranten kunnen verschijnen en slechts j gehectographeerde bulletins verschijnen. der Vrjjdag is het tot eene botsing gekomen. 8d( Na een vergadering der werkstakers trokken ko< deze naar de binnenstad. De troepen dreven - de stakers terug, zij kwamen echter in den 18 rug van een compagnie, geposteerd op het plein en wierpen de soldaten met steenen. j Een luitenant viel door een steen aan het Ka hoofd gewond. Ka De troepen gaven vuur, waardoor vijf der 52 stakers werden gedood en velen gewond. 24: De politie dreef de menschen met de blanke sabel uiteen en verwondde daarbij een groot aantal menschen. Velen zijn in hechtenis genomen. j Zaterdagmiddag heeft eene nieuwe botsing plaats gehad op het Corso. j De betoogers wierpen met steenen naar 1 de vensters, welke niet ten teeken van rouw 1 waren gesloten. De soldaten gaven vuurj, drie betoogers werden gedood er vier werden gewond. J

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2