N°. 1518. Donderdag 27 Februari. A®. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, Parkstraat, Buao or Tarn. KOSTELOOZE VACCINATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente TEXEL maken bekend dat de ge legenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zien daartoe aanmelden: op Zaterdag, den len Maart 1903, 's namiddags 4 uur ten huize van de Wed. W. KOPPEN te Oosterend of op Dinsdag, den 4en Maart 1903, 's namiddags 1uur in de O. L. School te de Koog. Texel, 26 Januari 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joncheere, Burgemeester. G. A. Hajenius, Secretaris. TEXEL, 26 Februari 1902. De algemeene vergadering van den Texel- schen Boerenbond, gisteren in het café „Den Burg" gehouden, was vrij goed bezocht en werd, iets ongewoons tegenwoordig bij ver gaderingen alhier, slechts zeer weinig over den bepaalden tijd door den Voorz. geopend. Deze doet dit met allen hartelijk welkom te heeten in de eerste vergadering in 1902 en met het uitspreken van den wensch, dat deze vergadering het bewijs zou leveren van ernstigen wil tot het bereiken van het goede doel. Spr. achtte de onderwerpen ter behan deling aangegeven zeker aller belangstelling waard te zijn en hoopt dat ook deze verga dering mag zijn ter bevordering van het wel zijn van ons eiland in 't algemeen en van den bloei van den Texelschen Boerenbond in 't bijzonder. De notulen der vorige vergadering worden hierop gelezen. Ingekomen was een antwoord op het adres van den bond aan het bestuur der 30 Gem. polders om pers en publiek ook toe te laten bj) hunne vergaderingen en tevens om het zomerpeil van enkele polders niet hooger te doen zjjn dan 70 c.M beneden volzee. Op dit adres was afwijzend beschikt. Na eenige discusie wordt besloten op voor stel van den heer C. Zijm, om zich ter ver krijging van toegang voor pers en publiek tot genoemde vergaderingen te wenden tot H.H. Ged. Staten. Punt H der agenda„Adres Rotkreupel", gaf nogal aanleiding tot eenige discusie. Ver leden jaar was besloten zoo mogelijk, ter verkrijging van mildere wetsbepalingen daar voor, samen te werken met de afd. Texel van de H. M. v. Landb. Volgens den voorz. dier afdeeling was het echter raadzaam niet te overhaast te werk te gaan, doch tot heden was dat punt nog niet door die afd. behandeld. Gevraagd werd of nu nog meer zou worden getracht met die afd. samen te werken. Bovendien werd nog medegedeeld, dat voor enkele jaren juist door die afd. aangedrongen was op strengere handhaving van de wet. Lang en breed werd over dat punt van gedachten gewisseld. Eindelijk werd echter ingezien, dat samenwerking meer kans van slagen gaf, zoodat werd besloten, het bestuur der afd. Texel van de H. M. v. Landb. te vragen of het genegen was tot het houden van een gecombineerde vergadering met het bestuur van den Boerenbond, om in die ver gadering eene beslissing te nemen wat te doen. Oprichting Raiffeisenbanken. De voorzitter acht dit voorstel zeer belang- rijk, daar die banken van buitengewoon veel nut voor de boeren kunnen zijn. Eene bro chure daarover was door het bestuur gelezen an naar aanleiding daarvan meent men wel te mogen opwekken tot de oprichting. Aan gezien echter maar weinigen bekend zijn, in voldoende mate ten minste, met die banken, wordt besloten, het bestuur te benoemen als voorloopige commissie van onderzoek, en een honderdtal brochures er over aan te schaffen en die te verspreiden, om daarna eene ver gadering uit te schrijven en de zaak verder te behandelen om zoo mogelijk tot de oprich ting te geraken. Lammermarkten op Donderdag. Zooals uit het door den voorzitter medege deelde bleek, was de bedoeling, de gewone weekmarkten op Maandag te laten bestaan, doch bovendien 4 6 groote lammermarkten te houden op Donderdag. Ook omtrent dit punt, werd geruim'en tijd gediscussieerd. Algemeen was men echter blijkbaar van oor deel, dat het wel mogelijk was evengoed tijdig die lammeren te Leidm ter markt te krijgen, waar ze dan naar meh overtuigd was, minder versukkeld zouden aankomen dan thans, ter wijl het risico voor de veehouders minder werd. Het bezwaar, dat op Donderdag tevens markt te Schagen werd gehouden, werd van minder belang geacht, daar de veehandelaars zeker wel ter lammermarkt zouden komen. Ook zou door tevens markt op Maandag te houden, de aanvoer op beide markten minder groot zijn en de la^t bij het vervoer dus minder. Door een der afdeel) Tgen was het wensche- lijke besproken om' ae" markten bij de haven te houden. Zulks werd echter door anderen minder gewenscht geacht, zoolang nog niet de haven de plaats was, waar de kunstwegen samen komen. Besloten werd het gemeentebestuur te ver zoeken om de groote lammerenmarkten op Donderdag te houden, zonder dat de markt op Maandag vervalt. Naar aanleiding van eene opmerking van den voorzitter, dat het zoo noodig was, zoo veel mogelijk contant te verkoopen en zoo mogelijk ook te koopen, werd door een der aanwezigen de opmerking gemaakt dat zulks ongetwijfeld zeer gewenscht was, doch dat men wel degelijk rekening moest houden met plaatselijke toestanden. Indien de Bond sterk genoeg was, zou men er toe kunnen overgaan te besluiten dat elk lid van den Bond niet mocht verkoopen dan contant. Zulks werd nu echter nog niet raadzaam geacht. Anderen waren meer voor het volgen van den gelei delijken weg. In beginsel werd aangenomen zooveel mogelijk contant te verkoopen. Omtrent de aanvrage van rechtspersoon lijkheid, bleek het hoofdbestuur het niet onder elkaar eens te zijn. Terwijl de een meende dat nog moest worden getracht zelf statuten enz. samen te stellen en de Kon. goedkeuring daarop te vragen, meende een ander weder, dat dit werk voor niet was, daar het toch niet met succes zou worden bekroond en achtte deze het meer aanbevelenswaard om hulp aan te kloppen bij Mr. de Canter, het hoofd van den Nederl. Boerenbond. Na eenige besprekingen wordt besloten eerst zeli nog eens te probeeren. Bij de rondvraag vraagt de heer Joh. Keijser Dz. of er niets tegen te doen is, dat de boeren bü veilingen elkander het geld uit deü zak jagen. De Yoorz. merkt op, dat dit punt behoort tot de hoofdzaken door den bond beoogd. Spr. had reeds willen voorstellen een prijsvraag uit te schrijven, hoe in den toekomst het voordeeligst is te werken met onze boerderij Daarin zou dan ook dit onderwerp kunnen worden behandeld. Spr. acht het verder van groot belang dat de veehouders zorgen hun veestapel niet te groot te maken, want juist dat is de oorzaak van dat sterk tegen elkander opbieden. Verder legge men zich meer toe op de studie van zijn zaak, opdat men wete waar de sohuld ligt van het nadeel en waarin het voordeel moet worden gezocht. Men streve zooveel mogelijk naar volmaaktheid. Door den heer Jb. Bakker wordt er op gewezen, dat de plokgelden de oorzaak zijn van dat opbieden. Spr. meent dat afschaf fing daarvan de eenige weg tot verbetering is. Door den heer Joh. Keijser Dz. wordt ver der nog gewezen op het wenschelijke land niet langer te huren dan voor 3 jaren, des noods met 3 jaren op zicht. De Voorz. raadt aan in alles den geleide lijken weg te bewandelen, daar macht tegen macht te stellen niet kan in deze en sluit hierop de vergadering met den wensch, dat deze beraadslagingen met goeden uitslag zul len mogen worden bekroond, dankte de leden voor de groote belangstelling door hen betoond en wekte allen op steeds op tijd ter verga dering te komen, opdat met den tijd kan worden gewoekerd. Waal, 24 Febr. De verhuring der wegen in den Polder „de Waal", werd eergisteren in tegenwoordigheid van vele belangstellenden gehouden in de „Bellevue." De totale op brengst was f 27.25 tegen tegen f 23,25 in het vorige jaar. Tot buurtheer werd gekozen de Heer M. Roeper, die echter voor de benoeming bedankte. Oosterend, 24 Febr. Naar aanleiding van de besprekingen, onlangs gehouden in de ver gadering der afdeeling „Oosterend" van de Nederlandsche Visscherij-vereeniging, waarbij het wenschelijke werd uitgesproken, om de zaken, de Handelsbank betreffende, in afzon derlijke vergaderingen te behandelen, hebben de leden dier bank thans in eene te Helder gehouden vergadering een zelfstandig bestuur benoemd, bestaande uit de visschers J. Burger, C. Slik en S. P. Plaatsman. De Cooksdorp, 24 Febr. Door visschers van hier is weer eene partij hout van het wrak der „Agda" aangebracht. Het dek, dat eenigen tijd geleden is weg geslagen, is vermoedelijk bij de strandvonderij te Harlingen aangebracht. Eenige visschers althans meenen uit de merken te mogen opmaken, dat het van de „Agda" afkomstig is. Oudeschild, 25 Feb. De Heer J. T. Hillenius zoon van onzen plaatsgenoot de Heer M. Hil lenius, is benoemd tot onderwijzer aan de Nuts- school te Nijmegen, ingaande 1 April e. k. Het ijs in de haven is nagenoeg opge ruimd. Het weinigje dat er zich nog in bevindt, levert voor de vaartuigen geen bezwaar meer op. In de richting van Wie- ringen werd hedennamiddag eenig drijfijs in zee waargenomen. Langs de kust en op stroom was alles open water. Vlieland, Febr. De Heer H. Meyer Tzn. heeft het diploma verworven van derde stuur man der groote zeilvaart. Donderdagavond 20 Febr. werd in 't logement van Mej. Molenaar de laatste bijeen komst in dezen winter gehouden van „Nut en Genoegen." Het publiek was niet zoo talrijk als de vorige lezingen, wellicht had de hier heerschende influenza daaraan een weinig schuld. De heer J. Smit trad als spreker op en droeg voor: „De vrijage van een kof kapitein" door Weruméus Buning. De heer A. Visser deed daarna zijn best het publiek te vermaken en nog enkele voor drachten van komischen aard vulden den avond aan. Te Nijverdal wordt het zoeken naar goud nog steeds Ijverig voortgezet Of het tot eenig gunstig resultaat leidt, blijft een geheim. De werkzaamheden verschaffen echter aan menig gezin brood. Thans z\jn er ruim 20 arbeiders aan het graven. Zjj werken acht uur per dag en ontvangen een weekloon van ongeveer ceven gulden. TEXELSCHE C0URA1ÏT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Btjbg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedekland 45 Cts. - N«r Ameeixa en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 8 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1