N°. 1519. Zondag 2 Maart. As. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Buitenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Buks 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Na*r Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de TJitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Bons op Taxed GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een paar hand schoenen. Jaariyksche toelating van nieuwe leerlingen op de O. L. Scholen. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op den 1 Aril a. s. leerlingen tot de O. L. Scholen in de Gemeente kunnen worden toegelaten, die op dien datum den leeftijd van 5 jaren hebben bereiktwaartoe men zioh vóór 25 Maart a.s. moet aanmelden bij de betrokken hoofden der scholen onder over legging van het vaccinatiebeivijs. De leerlingen die tot de school met uitgebreid leerplan te den Burg wenschen toegelaten te worden moeten 1 April e.k. den leeftijd van 9 jaren bereikt hebben. Texel, 1 Maart 1902. De Burgemeester voornoemd, fl. W. DE JONCHEERE. TEXEL, 1 Maart 1902. Was aanvankelijk bepaald dat de lotelingen, die verleden jaar in October een dienstplich tig nummer trokken, voor zoover ze geen geldige redenen tot vrijstelling hadden, op Maandag 3 Maart moesten opkomen om te worden ingedeeld, eenige dagen geleden W6rd echter daarin verandering gebracht en bepaald dat die opkomst o.m. voor het district Den Helder moest geschieden op Woensdag 19 dezer. Deze verandering werd gemaakt naar aanleiding van het bezwaar, elders gemaakt, dat sommige dienstplichtigen bij opkomst op Maandag verplicht zouden zijn op Zondag te reizen. Oudeschild, 28 Feb. Een onzer ingezetenen is in het bezit van 7 kippen, waarvan hij sedert Nov. 1.1 geregeld ruim 30 eieren per week heeft verkregen. Niet alle kippenbou- ders zullen gelijke gunstige uitkomsten heb ben verkregen. - Werd in het begin der week nog ruim f 4 per mand garnalen besomd, de jongste berichten van de Londensche markt luiden volstrekt niet bemoedigend. Sommige vis- schera konden nauwelijks 26 ct. per mand overhouden van de laatste bezendingen, die naar Engeland zijn gegaan. Den Hoorn, 28 Febr. Heden deed met gunstig geyolg te 's-Gravenhage, examen voor de nuttige handwerken onze plaatsgenoote, Mej. D. Boon, dochter van den heer Jb. Jb. Boon. Oosterend, 28 Febr. Woensdagavond werden hier door den dienstdoenden Sergeant-majoor de getuigschriften uitgereikt aan degenen, die voor den tweeden winter deelnamen aan de oefeningen in den wapenhandel. Zij, die voor het eerst mede-oefenden, ontvingen als zoodanig een bewijs De Sergeant-majoor gaf zyne tevredenheid te kennen over de lust, waarmede men dezen winter den cursus had gevolgd en zou gaarne zien, dat er in het volgend saizoen weder oefeningen gehouden zullen kunnen worden. Hij spoorde de jongelingen aan, zich dan opnieuw aan te geven en anderen te bewegen, om de lessen te volgen. Yoor een cursus moeten minstens 20 aangiften gedaan worden. Uit Zaandam wordt gemeld: De Hollandsche Spoorwegm. zoowel als de Stoombootdienst Alkmaar-Racket hebben ge weigerd besmette goederen, bestemd voor de ontsmettingsoven te Alkmaar, te vervoeren. Om die reden heeft de burgemeester machti ging gevraagd voor de overbrenging van den verplaatsbaren rijks-ontsmettings-oven van Enkhuizen naar Zaandam. Deze zal dan geplaatst worden op het ter rein van den reinigingsdienst, buiten het bebouwde gedeelte der gemeente. Eenige niet voor ontsmetting vatbaar zijnde goederen zijn intusschen door den burgemeester voor rekening van het Rijk onteigend en verbrand. Nieuwe gevallen kwamen ook Woensdag niet voorde toestand van de lijders is nu tamelijk gunstig. Gevaarlijk middel I Een veehouder te Rouveen bestreek een paar zijner koeien met petroleum, teneinde deze te bevrijden van ongedierte. Terwijl hij 's avonds eens goed met het licbit wilde zien of zijn middel ook baat vond, geraakte plotseling een der beesten in volle vlam. Gelukkig rukte het zich los en geraakte het in een mestput, waar de vlam werd gesmoord en alzoo de woning voor brand bleef gespaard. - Hoe grooten omvang de groenteteelt aan den Laugendijk heeft verkregen, blijkt o.a. hieruit, dat alleen op de markt te Broek- op-Langendijk in 1901 werden aangevoerd 3,600,000 bloemkoolen, 1,200,000 roode kooien, 900,000 gele kooien, 1,200,000 witte kooien, ruim 1,000,000 bossen wortelen, benevens eene aanzienlijke hoeveelheid aardappelen, uien, enz. Hiervoor werd ontvangeD 500,000 h 600,000 gulden. Verbrand I Tijdens de moeder bezig was met hout sprokkelen, geraakte te Wouw (N.-Brabant) een 3 jarig kind te dicht bij den haard, waar door de kleeren vlamvatten en het ernstige brandwonden bekwam. Na eenige uren van vreeselijk lijden is de arme kleine overleden. Het aantal lotelingen van de lichting dezes jaars, in elke provincie bij de zeemilitie in te lijven, is door den Minister van Marine vastgesteld als volgtNoord-Brabant 24 Gelderland 29; Z.-Holland 153 N.-Holl. 127; Zeeland 37 Utrecht 14, Friesland 49 Over ijssel 16; Groningen 45; Drenthe 15 en Limburg 1. Sarcasme in cijfers 1 Zeven gulden vijftig hebben de Leidsche studenten in een week voor de uitgeslotenen te Enschedé bijeen gebracht. Geen wonder, dat een inzender in 't studentenweekblad „Minerva", die vóór een week tot steun opriep, thans schande roept over zijn collega's. Zeven gulden vijftig door 800 studenten in een week bijeengebracht. Wie thans in de Schermer komt, zoo meldt men aan de „N. Rott. Ct." uit Scher- merhorn, merkt aan ieder der 62 molens van dien polder iets eigenaardigs op. Staan de molenwieken in den winter op dagen van rust gemeenlijk zoo, dat ze een optelteeken (-{-) vormen, terwijl ze daarentegen in den zomer aan een vermenigvuldigteeken (X) doen denken, nu hebben ze een stand, die tusschen beiden het midden houdt. Het is, alsof de wieken, uit den winterstand in den zomer- stand willende overgaan, in haar kwartcir keldraai halverwege zijn blijven steken. Wat dat beteekent? Het is het rouwteeken van de watermolens en wel een teeken van droeven rouw, wegens het overlijden van den dijkgraaf des polders den heer S. de Jongh. Telkenmale als er een lid van het polderbestuur overleden is, moeten de molens hun wieken eenigen tijd by rust in dien stand van droeven rouw zetten. Van „droeven" rouw, want enkele malen ziet men ook een molen het teeken van „blijden" rouw vertoonen, n 1. als den molenaar een kind geboren is. Dan schijnen de wieken halverwege te zijn blijven steken bij haar poging om van den zomerstand in den winterstand over te gaan. Op de hardrijderij van mannen en vrouwen (in paren) te Oldeberkoop werd de prijs ge wonnen door iemand die reed metmet zijn moeder 1 Dezer dagen werd in een Noord-Bra- bantsch dorp door den veldwachter proces verbaal opgemaakt tegen twee leden van den gemeenteraad die in de herberg van een derden raadslid na sluitingstijd nog aan een glaasje „standaardkwast" zaten. Hoewel tweemaal door den dienaar des gerechts gewaarschuwd en verzocht het lokaal te verlaten, wilden de heeren daaraan geen gevolg geven. Het „pakken" yan dit drietal „vroede mannen" wekt, vooral bij „het volk" nogal heel wat belangstelling. Aan de burgemeesters van Zaandam, Koog aan den Zaan, Zaandijk, Krommenie, Assendelft en Wormerveer is door den burge meester van Alkmaar in overweging gegeven de goederen, die met lijders aan vlektyphus in aanraking zijn geweest, niet aan den ont- smettingsoven van het Witte Kruis toe te zenden ter ontsmetting, maar die te ontei genen en te vernietigen. Nög loopen er in 1 Drie valsche kaartspelers wisten op de De Ruytarkade in Amsterdam een persoon uit Wormerveer, met „een, twee, drie, klaveraas" ruim f 20 afhandig te maken. Eerst toen begon de man argwaan te krijgen, het publiek bleef nieuwsgierig kijken, hoe het nu zou gaan en toen achtten de oplichters het maar veiliger de plaat te poetsen. De landbouwer K S. te Twisk in Noord- Holland, is de dupe van een oplichter gewor den. Een zekere O, daartoe gemachtigd, zooals het heette, door eeu maatschappij, stelde hem, op voordeelige voorwaarden, tot opzichter aan over een landhoeve in een der staten van Noord-Amerika. Als waarborg voor gemaakte kosten, moest deze aan O. f 100 ter hand stellen, die hjj terugontvan gen zou, zoodra hij zich inscheepte. Terwjjl nu S. aanstalten maakte om met zijn gezin de reis naar de nieuwe wereld te ondernemen, ontving hij uit Londen van O. bericht dat de zaak geen voortgang kon hebben en deze hem de waarborgsom uit Amerik zou terugzenden. Nog een ander persoon, teU., wordt genoemd, die als werkman op de hoeve werd aangenomen, en voor f 25 werd opge licht. De zaak is in handen der justitie. (N. R Ct.) Armlastige teringlijders De heer Hugenholtz diende bij den Haar- lemschen gemeenteraad de volgende motie in „De raad noodigt Burgem. en Weth. uit maatregelen te treffen tot kostelooze verple ging in een opzettelijk daarvoor bestemde inrichting van armlastige teringlijders." Wegens ongesteldheid was de heer Hugen holtz verhinderd de Donderdag gehouden raadszitting bij te wonen, waarom hij schrifte lijk verzocht, zijn motie 3an te houden, om haar later te kunnen toelichten. Aldus werd besloten. De Engelsche schrijver George Meridith heeft een manifest gepublceerd, waarin hij, ter wille van Engeland's goeden naam, vraagt generaal Kritzinger in vrijheid te stellen. Ik herinner mij de dagen, aldus schrijft hij, dat do thans alom beminde Keizer Frans Jozef door harde ondervinding moest leeren hoe noodig het is tegenover zijn volk zachtmoe dig te zijn en hoe het toen Engeland was, dat Oostenrijk er op wees, dat het tegenover de rebellen wreedheden pleegde. In den vreemde zal men thans onze handelwijze wel met verwondering aanzien. Zelfs indien ons wettelijk recht vast stond om Kritzinger ter dood te brengen, Wat niet het geval is zou er nog geen voldoende reden daartoe zijn, dit te doen. President Kruger had wettelijk het recht de gevangenen ten tijde van den Jamesonraid te doen doodschieten. Maar hij deed dit niet. Mag nu Engeland in zijn handelwijze daar beneden blijven? Radica, het kleine Hindoe-meisje, is nu bijna geheel genezen. Zij mag reeds opstaan en spelen in haar kamer. Zij was zeer verwonderd nu haar linkerarm te kunnen gebruiken, die anders altijd om den hals harer zuster lag. Zij vraagt gedurig naar Doodica. Binnen een maand zal zij het gesticht kun nen verlaten. De Fransche bladen vertellen van een akelig huwelijksreisje van een jong getrouwd paar uit Antwerpen. In den trein waarmee ze naar Parijs gingen schoot zich iemand met een revolver doodin het hotel waarin ze hun intrek namen, werd een reiziger door de lift verpletterd. Den volgenden dag gingen ze een kennis opzoeken, maar- vonden daar alles in opschudding omdat men de kinder meid dood in de badkamer had gevonden. Ze hebben toen hun reisje opgegeven, en zijn dadelijk naar Antwerpen teruggekeerd. Van de Speelbank te Monte Carlo. Een nieuwe ster is opgekomen aan het firmament van het spel. Een Amerikaan Landau geheeten, won 96,000 gulden met „Trente et quarante", door telkens aan twee tafels te gelijk te spelen met den maximum inzet. De Russische speler Masselidoff, die groote sommen had gewonnen, heeft zijn geheele winst weer verloren Dat de vrees van de Boeren voor de blokhuizenlinie nu zoo heel groot niet is, moge blijken uit een bericht, gepubliceerd door de „Petit Bleu". In het Noord-Oosten van den Oranje-Vrijstaat, aan de Frankforthjn, drongen de Boeren in een blokhuis door en namen behalve de bezetting, de geweren en het kanon mee. Ook maakten zij zich op 27 Jan. 1.1. van een trein met levensmiddelen ten zuiden van Johannisburg meester, slechts op enkele meters afstand van een blokhuis. Van den jongen Parijschen wereldburger, die dezer dagen in een automobiel het eerste levenslicht aanschouwde kan men zeker niet zeggen, dat hij zijn tijd ten achter is. Een automobilist, die in de „Rue de la Républipue" een vrouw ontwaarde, die zeer moeilijk ging en scheen te lijden, nam haar in zijn rijtuig op om haar naar huis te brengen. Terwijl hij haar onderweg eene hartsterking ging halen, zag hij bij zijn terugkomst tot zijn groote verwondering, dat het gezelschap met een derden passagior vermeerderd was, en wel met een pasgeboren flinken jongen, g Uit St.-Petersburg wordt gemeld, dat Oostenrijksche handelaars in den laatst en tijd groote aankoopen van paarden in Zuid-Rusland doen. Zij kiezen alleen sterke dieren van 6 jaar uit die klein van bouw zijn en nemen uitsluitend boerenpaarden. Deze handelaars betalen buitengewoon hooge prijzen. Zij heb ben last in het geheel 60,000 paarden op te koopen. De dieren worden per spoor over de Rnssische grensstations Podwoloczysk en Radtsiwillof naar Weenen vervoerd. Men zegt, dat de Oostenrijkers slechts tusschenpersonen zijn en dat de leyeringen voor het Engelsche leger zijn. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1