Buitenland. Zitting van den Raad der Gem. Vlieland, Door den secretaris was ontvangen een schrij ven van den Rijks-landbouwleeraar te Schagen met verzoek hem een geschikt persoon op te geven, genegen om toezicht te houden op de rijks-proefvelden alhier. Door den secr. was geantwoord dat het bestuur der afdeeling zou uitzien naar een geschikt persoon. Gevraagd wordt of er ook iemand genegen is die functie op zich te nemen. Niemand biedt zich als zoodanig aan. Naar 't algemecne oordeel zou het wenschelijk zijn als een leerling der landbouwcursus die betrek king aanvaardde. Nog was ingekomen een schrijven van den Texelschen Boerenbond om samenwerking met het oog op het verkrijgen van mildere bepa lingen in zake rotkreupel, vooral met het oog op het afmaking-systeem. Wordt besloten dit na afloop der andere zaken te behaLdelen. Yerder waren nog ingekomen eenige program ma's van tentoonstellingen. De opmerking werd door den voorz. gemaakt, dat nu door de afdeeling Eierland zelf een hengst was gehuurd, de subsidie van hoogstens f 100, die verleend zou worden aan bezitters van merriën, die geen gebruik konden maken van den hengst „Martin", verviel, daar zulks alleen zou geschieden als er maar één heDgst op Texel was. Even als vorige jaren, was ook dit jaar weder voor Texel een onderhoudspremie voor een hengst uitgetrokken van f 250. Uit gemaakt zou nog moeten worden voor welken hengst de premie zou worden uitgekeerd. De heer C. Garritsen vraagt of, wanneer die premie voor „Martin" wordt uithekeerd, niet de bovengen, f 100 aan de afdeeling Eierland kan worden gegeven. Naar aanleiding van deze opmerking ontstond een vrij langdurig en meermalen weinig ver kwikkelijke discussie. Eindelijk werd besloten, dat als de financieele uitkomst mocht blijken voor Eierland ongunstig te zijn, zou worden besloten of niet door deze aldeeling eenigen steun kon worden verleend. Zooals in een vorige vergadering was be sloten, zou ter sprake worden gebracht of het niet aanbevelenswaard was, in den tijd der groote lammerenmarkten, zoowel op Maandag als op Donderdag gelegenheid te hebben tot markten. Zooals uit de thans volgende bespre kingen bleek, was men er vrij algemeen voor en werd het vooral in 't belang geacht der verafwonende veehouders. Het bezwaar dat op Donderdag tevens markt werd gehouden te Schagen, werd van weinig beteekenis geacht, terwijl wel rekening zou kunnen worden gehouden met den Hemelvaarts dag en nog een andere Chr. feestdag, die in dien tijd op Donderdag vallen. Besloten wordt een adres aan den Raad daar omtrent te richten. Het verzoek om medewerking inzake mildere bepalingen rotkreupel, uitgaande van den Boe renbond vond algemeen instemming. Zooals uit de besprekingen bleek, was het afmaken van 't vee alleen maar omdat het onderhoud te veel geld kostte, omdat men blijkbaar het Rijk te veel voor onderhoud liet betalen. Bij de rondvraag werd door den heer Winkler gevraagd naar de producten van den hengst „Martin", De voorz. deelt mede, dat daaromtrent nog niet een beslist oordeel is uit te spreken, doch dat z. i. de uitkomsten, voor zoover bekend, gunstig zijn. Door den heer P. K. Bremer wordt den wensch uitgesproken, dat de keuring van heng sten tijdig zal worden bekend gemaakt. De Voorz. zegt zoo mogelijk hieaaan te zullen voldoen, maar voegt er aan toe, dat het bericht er van dikwerf zoo laat bij het bestuur inkomt. Niemand meer iets hebbende mede te deelen, sluit de Voorz. de vergadering. Ontslag zonder pensioen. De commis sarissen van toezicht op de coöperatieve Zwolscha Winkelvereeniging hadden aan de leden voorgesteld den winkelchef, na 27 trouw en eerlijk vervulde dienstjaren, op 74- jarigen leeftijd eervol ontslag te verleenen en hem tevens een pensioen van f7 per week toe te leggen. Dit laatste voorstel werd op een vergadering, door 251 leden bijgewoond, verijdeld, doordat 168 zich ver klaarden voor een ander voorstel, gericht tegen het beginsel van pensioneering. De commissarissen deelen in de „N. R. C." mede, dat de winkelchef op f 12 per week werd aangesteld, wat a'.lengs tot f20 a f 22 was verhoogd bij grootere verantwoordelijk heid. Zij zeggen voorts, dat de leden der Vereeniging voor 95 pet. tot den werkmans stand behooren en dat het pensionneer en vooral werd bestreden door „de kopstukken der partijen, die strijden voor de voorziening in de sociale nooden, de voormannen van verbeteriug der sociale toestanden", o. a. den voorzitter van de Zwolsche afdeeling der Soc.-dem. Arbeiderspartij en een Gemeente- raads-candidaat van de Vrijzinnig-democrati sche Kiesvereeniging Tegen de opmerking van een der aanwezigen, dat men eigenlijk niet had geweten waarover men stemde, kwam een der bestrijders op, verklarend dat de zaak duidelijk genoeg was voorgesteld en men niet met een zaal vol idioten te doen had. De commissarissen eindigden hun schrijven aldus „De Zwolsehe arbeiders, leden der C. Z. W. V hebben de wereld getoond, wat den ouden, afgeleefden arbeider te wachten staat wanneer op hoogen ouderdom over zijn wel en wee door zijn medearbeiders moet worden beslist. „Wij, oorspronkelijke voorstellers der pen sioneering, stellen er prijs op deze zaak onder het groote publiek bekend te maken opdat ons en het bestuur C. Z. W. V. later niet kan worden verweten, onzen ouden trouwen winkelchef op eene onbarmhartige en zoo afkeurenswaardige wijze aan den dijk te hebben gejaagd. Dat verwijt treffe de leden, die het beter wisten dan het bestuur!" Een goed middel tegon eksteroogen is het volgendeMen neme een mengsel van salicyzuur en borax (van ieder één gram) en tien gram collodium. Dit legt men 's morgens en 's avonds dik op het eksteroog en de omringende huidbinnen 2 3 dagen kan dan de hoornachtige uitwas zonder pijn van den voet worden afgenomen. (R. N.) De correspondent van het „Hbld'. te 's-Hertogenbo^ch schrijft Onderwijl Maandag j.l. in de St. Janskerk te 's-Hertogenbosch, bij gelegenheid van de inwijding van het gerestaureerde orgel, een orgelconcert werd gegeven, weigerde een der tonen. Het duurde slechts kort of de zaak was in 't reine gebracht en het concert kon voortgang hebben. Deze stagnatie geeft evenwel aanleiding tot allerlei beschouwin gen. De een weet te vertellen, dat de re stauratie als mislukt en ongeveer f 40,000 als verloren te beschouwen is, en andeien weten daaraan nog toe te voegen, dat het volledig in orde brengen van het orgel niet mogelijk is, omdat op bedoeld instrument een vloek rust. Deze laatsten gronden hunne meening op de sage, die wil, dat in overoude tydden man, die het orgel vervaardigde, de oogen zoudon zijn uitgestoken, om hem te beletten nog méér zulke klankrijke en onge woon schoone orgels te maken, waardoor de waarde van dat in de St. Janskerk zou ver minderen. Na dit wreede bedryf zou hij zyn spjjt te kennen hebben gegeven, dat er nog eene kleinigheid aan zijn werk ontbrak en den wensch hebben uitgesproken om in de gelegenheid te worden gesteld daarin alsnog te voorzien. Bij het instrument gebracht, had hy, door wraak gedreven, zijn werk op zettelijk en voorgoed bedorven, en na hem en buiten hem was niemand in staat en zal niemand ooit in staat zyn het orgel weer in orde te brengen. Volgens hen, die zóó spreken, is deze „waarheid" Maandag j.l. opnieuw bevestigd. Ondertusschen kan worden medegedeeld, dat het orgel in de St. Janskerk een der schoonste instrumenten van dien aard is, die bestaan. Dr. F. S. Arnold vertaalt in de Manchester Guardian een stuk uit Jorissen's Transvaal- sche Herinneringen, om te laten zien hoe President Kruger en de Uitvoerende Raad in 1896 voor het leven van dr. Jameson en zijn cornuiteu gepleit hebben. De comman- danten wilden eerst van geen genade weten. Ter slotte won het de politiek van verzoening, en mag het nu, vraagt dr. Arnold, met Krib zinger anders gaan? Is het voorbeeld van Kruger niet beschamend voor wie Kritzinger'a dood willen? Een brutaal stukje van valsche mun- terij is in Budapest uitgehaald, waar men in de artilleriekazerne in de geweermakerij een inrichting ontdekt heeft om valsche kroonstukken te maken. Twee soldaten en hun liefjes brachten het geld aan den man. Het stoomschip „Montagle" is Vrijdag van Fiume vertrokken met 750 Hongaarsche paarden voor het Engelsche leger in Z.-Afnka "I aan buord. Dit is het vijfltgste schip, dat -■ Hongaarsche paarden naar Z.-Afrika over brengt voor rekening der Engelsche regeering. Het aantal paarden, dat sedert het begin van den oorlog over Fiume verzonden is, bedraagt 38,365. Öp het oogenblik zijn de Engelsche stoomschepen „Maplemoore" en „Ilypathur" te Fiume bezig met het laden de van paarden. lei Men seint uit New-York, dat in alle deelen van de Ver. Staten ten oosten van ui de Mississippi zware overstroomingen hebben up plaats gehad, ten gevolge van stortregens en u' het spoedig smelten van de sneeuw. Spoor- U weg- en telegraafdienst zijn sterk gedesor- an ganiseerd. Vele fabrieken zyn genoodzaakt br stil te staan. In enkele deelen van Pittsburg en Alleghany steeg het water tot de tweede Im verdiepingen der huizen. "'0' „Het weer in de maand Maart." Volgens sei den Franschen weerprofeet Jules Capré, zal de maand Maart aangenaam beginnen, maar te droevig en somber eindigen. Van 1 tot 9 pe heeft Frankrijk en Noord-Westelijk Europa 10 van de 12 kansen op goed weer. Als die twee kansen ons nu maar niet foppen. dii Spanje, Italië, de Middellandsche Zee en de Noordelijk Afrika zijn minder gelukkig. Daar T0 zal hot slecht weer zijn in die dagen. Van vo 9 af begint 't slecht weer te worden in gtc Frankrijk en ook bij ons, met Westen-, Noord- Hi Westen- en Zuid-Westen-winden. De 8, 9, sl> 10 en 11 zijn kritieke dagen, met minimum va luchtdruk boven Schotland en Noorwegen, be Vooral 15 en 16 zal het zwaar weer zijn in Te West-Europa Van 16 af tot het einde van vo Maait zullen Engeland, Noordelijk en Midden- q" Frankrijk, Nederland, België Duitschland en na Zwitserland verder voortdurend slecht weer be hebben. Op het allerlaatst van Maart zullen wij weder een hoogen barometerstand krijgen pr en daarmede de maand April beginnen. jn Bij dergelijke sombere vooruitzichten kunnen bo wij ons gelukkig achten, dat de nieuwere U weersvoorspellingen over het algemeen ge- z" bleken zijn, niet veel meer vertrouwen te verdienen dan die van den Enkhuizer alma- stc nak. kv Te Berlijn zijn voor de opruiming dei sneeuw in de vorige maand, duizend personen in tijdelyken dienst genomen, uitteraard grool on tendeels uit werkloozen. Het gemeentebe su stuur heeft nagegaan, welk vak die personen >fj te voren uitoefenden en daarbij is men tol dir de verrassende uitkomst gekomen, dat slechtin enkelen een vak geleerd hadden. Nagenoe? »ni allen behoorden tot de losse werklieden. ze| Op Donderdag 27 Februari 1902, ee] des avonds ten 8 ure. aa, ve Tegenwoordig de heeren H. Meyer, J.Zeyk vn maker, K. Raap, D. Visser, H. Hylkema ei K. Visser. Voorzitter Burgemeester Molenaar. Pe De Secretaris en de heer C. Visser zijn wegeB ongesteldheid afwezig. I. De notulen der vorige vergadoring word® onveranderd goedgekeurd. II. Benoeming van oen naehtwaoht, omrof- per, straatreiniger enz. wegens het bedank® van O. Visser. Hiervoor hebben zich 2 sollicitanten a® gemeld nl. Jan Siobonen Bouke Sieben. 5 eerste wordt benoemd met 4 stemmen, ft bestaande instructiën zullen worden herzi® en aan hot oordeel van den Raad word® onderworpen. III. De heer Hylkoma vraagt of B. W. hebb® oni onderzocht, hoeveel de besproken verliohttë 18S De vergadering der afd. //Texel'/ van de Holl. Maatsch van Landbouw, heden gehouden in het café //den Burg// was slechts matig bezocht. Door den Yoorz. wordt deze eerste gewone vergade ring in 1902 geopend met het uitspreken van den wensch. dat dit jaar voor landbouw en veeteelt in het algemeen en voor de leden in 't bijzonder een goed en gezegend jaar moge zijn. De notulen der vorige vergadering worden hierop voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen waren Een missive van het Ministerie van W. II. en N., bevattende de mededeeling dat ten behoeve der land- bouw-wintercursus een subsidie aan de afdecling wordt verleend van f 210. De VoorZ. merkt op, dat nu de cursus is opgeheven, zeker wel een deel dier subsidie zal vervallen. het verslag over den toestand der rijkslandbouw- winterschool 'te Schagen, waarin o.m. wordt geklaagd over de geringe deelname. een missieve, waarin subsidie wordt gevraagd voor eene op te richten inrichting voor onderzoek van koe melk, om het verder daarheen te leiden, dat die melk wordt verkocht naar gehalte. Aangezien alhier meer wordt gedaan aan veefokkerij dan aan zuivelbereiding, wordt besloten dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Een leiddraad voor het opmaken van verslagen van proefvelden, De afdeeling heeft zelf geen proefvelden en heeft dus ook geen verslagen daarvan op te maken. Uit de rekening van den penningmeester, die hierop door deze werd voorgelezen, bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen gedurende 1901 voor de afdeeling f 416 en de uitgaven f 592,15', zoodat hierbij een nadeelig saldo was verkregen. Voor de exploitatie hengst //Peter" waren de ont vangsten over 1900 f 630 en de uitgaven f 543,00', hierbij alzoo een voordeelig saldo. Voor de exploitatie hengst //Martin" waren de ont vangsten over 1900 f 1000 en de uitgaven f 603,90, hier alzoo ook een voordeelig saldo. Totaal der ontvangsten f 2106, uitgaven 1739,06 Voordeelig saldo alzoo f 366,94 Bovendien bezit de afd. nog de hengst //Martin// enz. Voor 't nazien der rekening werden benoemd de heeren A. Dros Az., J. J. Roeper en C. T. Bakkei. Op de opmerking van den heer J. «f. Roeper, dat juist oude lieden worden benoemd, wordt in plaats van dezen benoemd de heer W. C. Reij. Na zich van hun taak te hebben gekweten, wordt namens die commissie door den heer A. Dros Az. medegedeeld, dat alles in orde is bevonden en mits dien wordt voorgesteld de rekening goed te keuren. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten. Met het oog op de dit jaar plaats hebbende groote 5-jarige tentoonstelling van de H. M. v. Landbouw te Alkmaar, wordt besloten geene tentoonstelling dit jaar alhier te houden, doch in beginsel aan te nemen dit beslist een vol gend jaar te doen.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2