r N°. 1521. Zondag 9 Maart. A®. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dek Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave Prijs der Advertsntitn Van 1 tot S regels SO CU. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewjjsnummen 3 Cta. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD A DE ROOU, Parkstraat, BüM or Tuil. KOSTELOOZE VACCINATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel maken bekend, dat de gelegen heid zal zijn opengesteld tot kostelooze in enting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden op Donderdag den 13 Maart 1902, voormiddags 11'/, uur ten huize van Jb. Buijs te de Cocksdorp, op Vrijdag, den 14 Maart 1902, voormiddags 11 uur ten huize van Wed. Koppen te Oosterend, of op Vrijdagden 14 Maart 1902, 's namid dags 7 uur ten huize van den geneesheer Van der Vegt te de Waal. Texel, den 7 Maart 1902. Burgemeester en Wethouders voornoemd^ De Secretaris, De Burgemeester, G. AHa jenius. H. W. de J oncheere. WAARSCHUWING tegen het lokken van Nederlandsclie Werklieden naar Duitschland. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel waarschuwt tegen de berichten in de Nieuws bladen of daartoe uitgezonden agenten, die soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, ten behoeve van industrieele ondernemingen, Nederlandsche werklieden naar Duitschland lokken. Bij hunne aankomst te dier plaatse toch is erhaaldelijk gebleken, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden. Het is daarom geraden, dat die werklieden, Isvorens op zulke berichten en voorspiegelingen er agenten af te gaan, öf zelf óf door mijne tusschenkomst, zich tot den Nederlandsehen Consul in de streek, waar die ondernemingen lich bevinden, om inlichtingen wenden, omtrent de vooruitziohten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woning aldaar. Wie dit nalaat, stelt zioh bloot aan groote eleurstelling en schade. Texel, den 7 Maart 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. DU1TSCHE ONDERDANEN. De BURGEMEESTER der gemeente Texel doet te weten, dat door den gezant des Duitschen Rijks, namens Zijne Regeering Is berioht, dat Juitsohe Onderdanen, die stukken uit hun land behoeven, of de legalisatie daarvan verlangen, ïioh, onder opgave van het doel, waartoe die stukken moeten worden gebezigd, rechtstreeks en zonder van een tusschenpersoon gebruik te makenmoeten wenden tot de overheid van hun eigen land. Texel, den 7 Maart 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. Gedenkteeken van geschiedenis en knnst. De BURGEMEESTER van TEXEL Overwegende, de t door ZE. den Minister van ïinnenlandsohe Zaken, meermalen de aandaoht Ier gemeentebesturen is gevestigd op het be treurenswaardig feit, dat bij voortduring oude gebouwen, welke voor de kennis onzer kunst Onzer geschiedenis belangrijk kunnen zijn. worden gesloopt, verbouwd of hersteld, zonder aat daar- ran opmetingen gesohieden of afbeeldingen rervaardigd worden. Noouigt de ingezetenen met aandrang uit jtds tijdig kennis te geven van voorgenomen ^Jöopingen, verbouwingen of herstellingen van «ide kerken, torens, poorten, merkwaardige ge vels, enz., opdat de gelegenheid besta daarvan afbeeldingen of opmetingen te doen maken en tevens van de besteigering van zoodanige ge bouwen, opdat van de steigers gebruik gemaakt kan worden om het bouwwerk optemeten en daarvan arohiteotonisohe teekeningen te ver vaardigen. Texel, den 7 Maart 1902. De Burgemeester voornoemd, H. W. DB JONOHEIRS. TEXEL, 8 Maart 1902. Voor de 1 dezer alhier gehouden aanbeste ding van de voor de openbare scholen dezer gemeente benoodigde schoolboeken, schoolbe- hoeften enz., welke levering moet geschieden vóór 20 April a.s. was de uitslag als volgt: Ingeschreven was voor perceel I (schoolboeken) door W. C. Meilink te Zutphen voor f 348,16 W. J. Langeveld Pz. alhier 352,— J. Vlieger te Amsterdam 380,— voor perc. H (schoolbehoeften) door W. C. Meilink te Zutphen voor f 405,21 J. Vlieger te Amsterdam 375,— voor perc. III (benoodigheden nuttige handwerken) door L. Rumpff te Helder voor f 113,74 voor perc. IV (boeken leesbi bliotheek) door W. C. Meilink te Zutphen voor f 21,85 J. Vlieger te Amsterdam 25,— Voor perc. I, en IV te zamen door Jac. Vermeer te Deventer voor f 835,— Aan de laagste inschrijvers werd de leve ring gegund. Oudeschild, 7 Mrt. Onze voormalige plaats genoot, de Heer C. L. Duinker, te Enkhuizen is bevorderd tot stuurman in den veerdienst Enkhuizen-Stavoren. Het spreekwoord gewaagt er van „wat in 't vat is verzuurt niet." Dit is ook in toepassing op de „sjouw" van de „Mentone", welk schip vier jaren geleden in de Eierlandsche gronden strandde, daarna werd afgesleept en in de Zuiderhaaks op nieuw strandde, waarna de sleepboot van den Heer van der wal het afsleepte. Aan de Heldersche vletterlieden, die daarbij des tijds adsisteerden, werd in den loop der week f 61 per deel uitbetaald. Nog werd de „sjouw" van een later gestrand schip, geladen met kurk enz. uitbetaald, waarvan ruim f40 per deel aan de bergers werd verstrekt. Oosterend, 7 Maart. In de eerstvolgende bijeenkomst van den Nederl. Protestanten bond, afd Oosterend op Texel, die gehouden zal worden op Zondag, den 16en Maart a.s., hoopt op te treden de Weleerw. Heer Ds. de Boer, van Alkmaar. 8 Maart. De Weleerw. Heer Ds W. Groeneweg, te Stavoren is beroepen b\j de Ned. Herv. Gemeente alhier. De Cocksdorp, 7 Maart. Door den Kerke- raad der Nederd. Herv. gem. is bericht ont vangen, dat Ds. S. P. Pots te Nieuwe v'chans voor het beroep naar hier heeft bedankt. De heer R. K. en zijn echtgenoote, een stillevend, bejaard echtpaar te Sgbekarspel (N.-H.) hadden zich Zaterdagavond ter ruste begeven en zeker de kachel te veel afgesloten. Toen men Zondag na den middag bemerkte, dat alles gesloten bleef, verschafte men zich door het verbreken der ruiten toegang tot de woning en kwam men tot de treurige ontdekking, dat de vrouw reeds tengevolge van verstikking was overleden. De heer K. leefde nog, doch zijn toestand was en is nog zeer zorgwekkend. Bankbiljetten goed voor 25 kussen. Gelijk onlangs in Friesland het geval is geweest, werd ook te Amsterdam een hande laar voor den rechter gebracht wegens het ver vaardigen van biljettien, goed voor 25 kussen, zijnde drukwerk in een vorm, die de afdrukken op munt- of bankpapier doet gelijken (art. 440 W. v. S.). Bekl erkende de biljetten vervaardigd te hebben ter verspreiding. De ambtenaar van het O. M. in het 8de kanton ei&chte een geldboete van 110, subs. 8 dagen hechtenis, tegen hem. De beklaagde verzekerde, met de uitgifte van de biljetten, die oorspronkelijk als een bruiloftsaardigheid was bedoeld, niets kwaads bedoeld te hebben. Zelfs heeft hij destijds eenige afdrukken aan den officier van Justitie gezonden, waarop toen geen verbod volgde. In de Hoven te Zutfen is een bond van stroopers opgericht. 13 Personen z\jn als lid toegetreden. Het doel zal zijn om door gezamelijke inlagen de boeten te betalen van hen, die in handen der politie mochten vallen. Het verzoek van een stervende afge wezen 1 De afwijzing van het verzoek van een 19- jarige teringlgdster om vóór haar sterven haar vader nog eens te zien, die wegens herhaalde dronkenschap zich in de Rijkswerkinrichting te Hoorn bevindt, geschiedde overeenkomstig „antecedenten". Aan die afwijzing wijdt W. in de „U. Ct". volgende dichtregelen: Een bleeke en uitgeteerde hand Klopt met een uiterst pogen Aan 't huis, waar Vrouw Justitia Waakt met geblinddoekte oogen. Een oog, dat aanstonds breekt, ziet op In allerpijnlijkst smachten Of dra de poort van 't hooge huis Zal wijken voor 't star wachten. Een stem, een stervensmatte stem, Die houdt niet op te klagen: „Laat mij nog eens mijn vader zien, „In 't laatste van mijn dagen 1 „Als mijn jong leven ondergaat, „Dan sterf ik eerst in ruste „Als 'k kus ten afscheid 't oud gelaat „Dat ik als kind reeds kuste, „En als 'k mijn laatsten adem geef „Om van hem te verwerven „Dat nieuw en beter leve kiemt „Uit mijn ontijdig sterven." Tot antwoord valt uit 't hooge huis Een bundel perkamenten O stervend kind, ge kunt weer gaan Aan uw verzoek kan niet voldaan Er zijn antecedenten! Krankzinnigenverpleging Een krankzinnige vrouw moet noodzakelijk voor rekening der gemeente Alkmaar in een krankzinnigengesticht worden opgenomen Aan 14 gestichten werd telegrafisch gevraagd of er ruimte voor haar bestond en van alle ontving de burgemeester het bericht, dat er geen plaats voor haar was. 't Is treurig maar waarl Men schrijft uit Rotterdam aan het „Hbld": Voor een huis in de Witte de Withstraat was de lijkwagen met de volgkoetsen en de aansprekers aangekomen. Het noodige publiek had als gewoonlijk bij het sterfhuis post gevat. Het duurde echter zoolang eer uit het huis iets vernomen werd, dat een bidder even aan de bel trok. De dienstbode komt aan de deur en vraagt Wat moet dat hier? Natuurlijk begraven 1 Zeg, mankeert het jullie in'je bovenver dieping? hier is niemand dood. Als verbluft bleek de lijkbezorger staan. Hg keek op zijn briefje, en nu bleek hem dat hy op den Coolsingel had moeten zgn. Fluks werd de zweep op de paarden gelegd en onder gelach van het publiek vertrok de stoet. De macht der reclame. Het was een eenvoudig koopmannetje, met een schamel beladen groentenwagen. Hy zocht klanten en vond niet. Plotseling hief hy met Bonoor geluid aan mooie asperges, 15 centen per bos I Van alle zyden werden vensters geopend. Hoofden verschenen; hoofden van dames met een uitdrukking als donderde het te Keulen hoofden van heeren met trekken van genoeg lijkheid, waarvan een Brillat-Savarin studie zou hebben gemaakt. Dienstboden vlogen op den groentenwagen aan, om te vernemen dat de asperges over een maand of drie zouden geleverd worden! Koopmannetje had zijn doel bereikt. De kracht der reclame was weder eens schitte rend gebleken. Ook de waarheid van het: mundus vult decipi. Maar de hoofden verdwenen uit de yen- sterruiten, teleurgesteld. Het visioen van eet-wellust was verbleekt. (Vad.) Te Zeist is 10.000 kilo oud-ijzer gestolen Men is de dieven op 't spoor. De gezondheidstoestand der wezen in de inrichting te Neerbosch is op het oogen- blik zeer ongunstig, ten minste wat de mazelen aangaat. Sedert 15 jaren was men er ver schoond gebleven van deze ziekte, nu heerscht ze er algemeen, vooral onder de kleine weesjes. Het aantal dergenen, die de mazelen gehad hebben en nog hebben, bedraagt meer dan 70. Gelukkig echter draagt de ziekte bijna bij allen een goedaardig karakter en heeft ze een geregeld verloop. Enkele zwakke kinderen z\jn meer ernstig ziek. Uit Veenwouden wordt gemeld: Er heeft zich eéne commissie gevormd, om in het nabij gelegen heidedorp Zwaag- westeinde een gebouw te stichten in het karakter van een „Ons huis". De bevolking van dat dorp is voor een groot deel arm, en ook achterlijk op geestelijk en zedelijk gebied en het doel is dat gebouw open te stellen voor alle vereenigingen en vergaderingen, die ten doel hebben verbetering in dien toestand te brengen. Er zal daar gegeven wordenonderwijs in nuttige handwerken aan vrouwen en jongedochterslager onder wijs aan hen, dieaanhetherhalingsonderwijs op de scholen niet kunnen of mogen deel nemen onderwijs Id handenarheid voor de tallooze venters en marsramers, die in de gelegenheid zullen gesteld worden hun vrijeD tijd, die nu vaak in de herberg doorgebracht wordt, nuttig te besteden Aan het hoofd der commissie staat ds. Wartena, doopgezind predikant, alhier Eene som van f 2000 is noodigruim f 6' 0 is reeds toegezegd. Kinderen met Engelsche ziekte. Zooals bekend is, heeft den Minister van Binnenl. Zaken den 30n Jan. jl. tot de Kamers van Arbeid eene aanschrijving gericht, waarbij elke Kamer is uitgenoodigd ten aanzien van ieder bedrjjf, dat daarin vertëgenwoordigd is, inlichtingen te verzamelen omtrent arbeids loon, arbeidsduur, werkstakingen enz een en ander aangeduid by K. B. van 9 Juli 19ol. Een Kamer van Arbeid - welke wordt niet gemeld—heeft nu bg uitvoerig schrijven aan den minister te kennen gegeven bezwaar te hebben, om aan dat verzoek te voldoen. Aan het slot vat bedoelde Kamer hare be zwaren als volgt samen „Zoolang een wet aan de Kamers van Arbeid het enquête-recht niet toekent en men haar de noodige middelen onthoudt om noodzake- ïyke uitgaven te dekken, zoolang zullen de Kamers blijven— om eene uitdrukking van Uwe Exc. aan te halen—kinderen, die aan Eng. ziekte lijden en daardoor niet in staat zijn de haar bij het laatste lid van art. 33 der Wet op de Kamers van Arbeid verplich tend gestelde taak naar behooren te vervallen. „De uitvoering van art. 4 van meergen. K. B. behoort, wy nemen de vrijheid U dit als ons gevoelen mede te deelen, te worden uitgesteld tot aan de bovengen, bezwaren op eenigerlei wyze is tegemoet gekomen. TEXETSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1