een DIENSTBODE, r Rentenkoers P. J. MENS, Texelsche Boerenbond - 'HÉQIK L. Jz. ROEPER, Spang, Buitenland. Marktberichten. Weleervv. Heer Ds. DE BOER, te Alkmaar, r Bestellingen iogcwacht bij C. KUIP, Koog blijft zich beleefd aanbeveleij. Predikbeurten, ADVEBTENTIEN. Algemeene Vergadering Gevraagd tii SUPERPHOSPHAAT Br Parkstraat, Burg, DANKBETUIGING- 1 J. EL MOOJEJST. speciale detacheering. En wel eerst een infanterie-regiment, daarna een cavalerie re- giment, ten slotte, zoo noodig ook een regi ment artillerie. „Daarna neme de Prins deel aan de ma noeuvres, oefene zich in het bevel over grootere verbanden, commandeere eenige jaren een divisie, worde benoemd tot inspecteur van een wapen, om ten slotte den rang van opperbevelhebber te bereiken. Men behoeft zich merkt de N. Rott. Crt. op niet al te zeer te verontrusten over het bericht van Kitchener, dat Rimington's kolonne in een hol bij Reitz o. m. 300,000 patronen voor Martim Henry-geweren heeft buit gemaakt. Het was bekend dat er in den Vrijstaat in het begin van den oorlog veel Martini-Henry's met een grooten voor raad ammuntie waren. De Boeren hebben er in den oorlog echter maar weinig gebruik van gemaakt, omdat het schieten daarmee achter dekking te gevaarlijk bleek. De ammu nitie van de Martini-Henry is namelijk, in tegenstelling met die van de Mauser en de Engelsche Lee-Metford, niet rookloos, en een schot uit een Martini-Henry heeft de Engelsche artillerie dan ook dikwijls in staat gesteld, de plaats te bestoken, waar het vuur van de Boeren vandaan kwam. Zoo hebben wij van iemand gehoord die in den oorlog is geweest, dat de Boeren in zeker gevecht op een eerbiedigen afstand bleven van een ouden Boer die nog uit een Martini-Henry schoot. Hun vrees bleek gegrond, want emigen tijd daarna werd de eenzame schutter door een Engelsche granaat gedood. Sedert de schiet voorraad voor de Mausers schaars is geworden schieten de Boeren bij voorkeur uit Engelsche geweren met Engelsche ammunitie. Het verlies van de 300,0('0Hartini-Henry-patronen is dus niet van veel beteekenis. Hoe weinig voorspoedig het met het aanwerven voor het Zuid-Afrikaansche leger in Engeland zelf gaat, blijkt uit het bericht dat in Januari zich 1500 vrijwilligers hebben aangemeld, terwijl er 10,000 werden gevraagd. Het is nu gebleken dat bij een aard beving te Schemacha in Kaukasië 2030 menschen, schier allen Mohammedanen, zijn omgekomen. Er zijn 4380 huizen verwoest en de geheele materieele schade wordt geraamd op 18 millioen roebels. Een aantal Fransche dames, onder wie de weduwe van Jules Ferry, hebben een adres gericht tot koning Edward van Enge land, met verzoek Kritzinger gratie te schen ken, ingeval de Boerencommandant ter dood zou worden veroordeeld. Volgens de „Daily News" neemt het aantal brieven, waaraan bij koning Edward geprotesteerd wordt tegen een eventueels terdoodbrenging van Kritzinger met den dag toe. In verband met de terdoodbrenging van Scheepers merkt hetzelfde blad op, dat, humaniteitsoverwegingen er buiten gelaten, dergelijke executies de bevrediging van Zuid Afrika en de verzoening der Poeren veel moeielijker maken. Het Hollamlscke ras is goed van geheugen en, indien er nog meer executies plaats vinden, zal het onmogelijk worden, Zuid-Afrika ooit weer onder Britsob gezag te brengen. De slapheid bij de nijverheid in Europa heeft weder tot uitbreiding der landverhuizing geleid Reeds eenige maanden achtereen ver trekken al de booten der Noordd. Lloyd met zooveel passagiers als zij kunnen vervoeren. Onlangs is de „Rhein" met niet minder dan 2400 landverhuizers uit Bremerhaven vertrokken, het grootste getal dat sedert 1891 toen de uittocht naar Brazilië het sterkst was nog niet bereikt De meesten komen uit Oostenrijk en Rusland. Te Chartres woedt de influenza epidemisch en in zoo hevige mate, dat vele winkels en kantoren gesloten zijn wegens afwezigheid van het geheele personeel. Er is een Engelsche legerorder versche nen, soldaten en officieren machtigend, om zoowel in als buiten dienst een bril te dragen een faciliteit, die vooral aan de kortzichtige bevelhebbers in Z.-Afrika te stade komen zal. Overigens pleit deze maatregel niet voor de deugdelijkheid van de manschappen, die Engeland tegenwoordig btf gebrek aan beter, by zijn leger moet inlijven. (N. R. Ct.) Te Berlijn maakt een nieuw soort van prentbriefkaart om Chamberlain te hoonen veel opgang. Men ziet er den Engelschen minister op met zijn onafscheidelijk oogglas en de orchidee in het knoopsgat. De strop is hem om den hals gedaan en de duivel, die op het punt staat hem door het luikje te laten ploffen, houdt, zielsvergenoegd, het einde van het touw vast. Plet bijschrift luidt Für Nord und Süd, für Ost en West, Wird jener Tag een frohes Fest, An dem was bald goschehen sollt', De Chamberlain der De weggelaten woorden zijn natuurlijk der Teufel holt. In Engeland, waar men al erg gramstorig is over de spuwbakjes met het portret van Chamberlain als mikpunt, zijn de eerste exemplaren met groote woede ontvangen. (N. R. Ct.) Men seint uit Londen d.d. 10 Maart Minister Brodrick heeft een depeche van Lord Kitchener in het Lagerhuis voorgelezen, waarvan hier de korte inhoud volgt Lord Methuen en majoor Paris zijn aan gevallen door De la Rey. Lord Methuen werd aan de dij gewond en gevangengenomen. Bovendien zijn van de Engelschen drie officieren en 38 man gesneuveld. Vijf offi cieren en 72 man gewond. Een officier en 200 man worden vermist. Volgens nadere mededeelingen hebben de Boeren vier kanonnen genomen. Een telegram uit Londen aan de „Petit Bleu" meldt dat De la Rey duizend man gevangen heeft genomen. Het aantal door Lord Kitchener opgege ven, heeft betrekking op de niet-losgelatenen Als een staaltje, hoe de stemming der Ieren is ten opzichte der Engelschen, deelen we mee, dat de Ieren in het parlement luid juichten toen de Engelsche nederlaag werd medegedeeld. Een aardig avontuur van Prins Hein- rich wordt uit Albany gemeld, waar men den Duitschen gast het zwaard vertoonde, dat Frederik de Groote aan Washington ten geschenke aanbood. De prins nam het ter hand en trok het uit de scheede. Doch nauw had hij zulks gedaan-of alle omstanders ver bleekten en staarden ontzet! Wat toch was het geval. In Washingtons testament staat uitdrukkelijk aangegeven, dat dit zwaard nooit getrokken mag worden, tenzij voor de verdediging des vaderlands. Toen de Prins later vernam aan welk gruwel hij zich had schuldig gemaakt, drukte hij natuurlijk zijn leedwezen uit, maar zei er bij„Waarom hielden ze me dan ook niet tegen Amsterdam 10 Maart. Aangevoerd 308 Run deren, le kwal. 64 68 ct., 2de kwal. 62 ct. 3de kwal. 58 ct. per KG. 165 Melk- en Kalf- koeien 1 120 k f 240; 0 Graskalveren f k f 161 nucht. Kalveren f 9,k f 11, 4 Schapen 1 18 f 24; Lammeren f A 518 vette Varkens 45 A 48 ct. per K.G. Purmerend, 11 Maart. Aangevoerd 85 vette Kalveren 85 A 1ct. per KG.847 nucht. Kalveren f 9 f 22; 140 vette Varkens 45 A 52 ct. per KG.; 85 magere Varkens f 18 A 24; 251 Biggen f 8 113.1444 Schapen en Lammeren289 Runderen en 9 Stieren; Kip-Eieren f 3.75 k 1 4.25 per 100. Vette Koeien, 224 stuks, prijsh h. matig. Gelde Koeien, 65 stuks, prijsh. handel matig. Melkkoeien, prijsh., handel vlug. Vette Kolveren, handel vlug. Nuchtere Kolveren handel vlug. Vette Varkens, handel vlug. Magere Varkens h. stug en Biggen h. stug. Vette Schapen, prijsh., handel vlug. Overhouders prijsh., handel stug. Lammeren huoger in prijs, handel matig. Londen, 7 Maart. Ter markt zijn aangevoerd 1100 Runderen, 8000 Schapen en Lammeren, 10 Kalveren, 20 Varkens. Men noteert Run deren f 0.37 a f 0.70Schapen en Lammeren f 0.55 a f 0.80Kalveren f 0.a f 0. Varkens f 0.37 a f 0.65 *mmam Zondag 16 Haart. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. (Bevestiging Nieuwe Leden), Waal. Voorm. 10 uur de Hr. Barende. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Cocksdorp. Nam. 2 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Room. Nam. 2 uur Ds. Heep. Voor de vele bewijzen van belang- stelling gedurende de ziekte en het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder betuigen wij onzen hartelijken dank inzonderheid voor de troostvolle woorden van den WelEdelZeerGeleerde Heer Ds. Kuperus, alsook aan Dragers en Kleedoplegsters. :a Uit aller naam, A. VLAMING. Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, -m zoowel van hier als elders, op den 2en Maart j.l. ondervonden. HoogenbergTexel. S. F. SMIT en Echtgenoote. Wegens mijn vertrek van Texel en daardoor opheffing mijner Schil derszaak bedank ik beleefd mijne geachte be gunstigers voor den gunst en het vertrouwen, mij in zoo ruime mate geschonken. Achtend, C. A. KRAMER, Schilder. v/h J. J. REIJ. 15 Maart, 's morgens 11 uur ,n otel „DE ZWAAN". w aa op Zaterdai in PURTEN: Vaststelling gewijzigde Statuten Rekening en verantwoording over afgeloo- E pen jaar Aftreding bestuursleden. Namens het Bestuur, C. ZIJM Tz., Secretaris. y;- za Afdeeling „OOSTEREND OP TEXEL". 11 GODSMENSTPREDIKING op Zondag, den D 16 Maart a.s. des voorm. 10 uur door den I\ HET BESTUUR, J. Daalder Dz., Voorzitter. Ti J. de Jon oh, Secretaris. ta< AdresP. KIKKERT, Hoogenberg. A. vertegenwoordiger van BOEKE HUIDEKOPER, Groningen, levert de wereldberoemde Alfa- Laval-Melk-ontroomersprijzen f 67,50 voor de kleinste van 40 liters, f 110 voor 125 liters, tot f 275 voor de grootste van 450 liters per uur voor handkracht. De practijk leert dat men met de ALFA van elke 100 liters molk, een kilo meer boter krijgt, dan op de oude manier. Levert ook Mebormicks grasmaaier met gecom bineerde graanmaaier, Bascules voor vee en alle andere soorten bascules, verschillende soorten Kams, Boterkneders, Transportkarren, Ploegen,' Eggen, Sproeiers voor Bordeauxsche pap, Koe kenbrekers, Graanmolens, Rosmolens, i\.unstmest- De ONTROOMER van 125 liters per uur i. dagelijks voor belangstellenden in werking t« bezichtigen. van GELD, ten mijnen kantore beschikbaar, onder hypothecair verband van: B. a. LANDERIJEN 4'/« 1 b. HUIZEN 41/, mits voldoende overwaarde. merk „de Leeuw" f 2,85, SUPERPHOSPHAAT ongemerkt f 2,70. JOH. F. MOttltA. Q Kapper, Barbier,

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2