Buitenland. Marktberichten. Pre dikbeur ten, ADYERTENTIËN. Die Leerplicht! Vrijdag werd een vader van een arm en groot gezin te Sirjansland door de politie uit het veld gehaald om gevangenisstraf te ondergaan wegens schoolverzuim van zijn kinderen. Een medelijdend ingezetene zag den toe stand in van moeder de vrouw en kinderen en betaalde de boeten, zoodat de man thuis bleef en weer aan den arbeid kon gaan Een landbouwer uit een der omliggende dorpen kwam des nachts na een feestje in eenigszins benevelden toestand met andere zijner huisgenooten door een achterdeur zijn woning binnen. In de schuur raakte men zijn spoor bijster en hoe men ook zocht, hij was nergens te vinden. Toen men den volgenden dag het onderzoek voortzette, zag men een been uit den wanmolen (waaien steken. Hij had n.l. dezen waaier voor zijn bed aangezien en was hier, zonder zich van zijn kleeren te ontdoen, ingeschoten. Met veel moeite werd hij uit zijn benarden toestand verlost Eene gemakkelijke ligplaats zal dit voor hem niet zijn geweest- (Ass. Ct.) Een dienstruiling 1 Men schrijft aan den „Tijd": Gelijk men weet, kan tegenwoordig een milicien, wanneer hij acht maanden gediend heeft en hij loot er in, d.w.z. dat hij bij het blijvend gedeelte wordt ingedeeld of wel bij dat, hetwelk in Maart weder moet opkomen een remplagant stellen voor de overige vier maanden. Nu doet zich in één onzer garnizoens plaatsen het geval voor, dat een milicien, die zijn remplaqant betaald heeft, toch moet opkomen omdat deze laatste inmiddels bij de bereden troepen als vrijwilliger dienst heeft genomen. Zijn de militaire overheden tegen dergelijke practijken machteloos Kusbiljetten 1 De rechtbank te Amsterdam bevestigde in hooger beroep het vonnis van het kantonge recht aldaar, waarbij een winkelier in brui loftsartikelen uit de Govert Flinckstraat, wegens het ter verspreiding in voorraad heb ben van drukwerken in een vorm die ze op bankpapier doet gelijken, (de welbekende geldliedjes of kusbiljetten) tot een geldboete van f 10 werd veroordeeld. Te Cadier en Keer (Limburg) woedde dezer dagen een hevigen storm, waardoor een der groote olmen langs den rijksweg en wel midden op een woning neerstorte, die dan ook byna geheel vernield werd. De bewoner, als timmerman te Maastricht werkzaam, was afwezig daar hij dien nacht moest doorwerken, doch zijn vrouw en kin deren lagen rnstig te slapen. Als door een wonder bleven zij gespaard. De boom, die recht boven het bed viel, bleef er een halven meter boven hangen, steunende op een zeer stevigen tak, die alzoo de oorzaak van hun behoud was. Een practische boer Yolgend komisch voorval deed zich bij de verkooping der op het veld van oneer ge sneuvelde Rijnlandsche Verloting te Aarlan- derveen voor. Tot de gegadigden behoorde een juffrouw, wier hoofddeksel met eenen omvangrijken veerendos prijkteiemand die achter haar stond, klaagde er herhaaldelijk over, dat hem door dat moois het uitzicht werd belemmerd, doch de juffrouw deed alsof zij niets hoorde. Eindelijk haalt iemand, zeggende „ik weet er wel raad op," een schaartje uit den zak en knipt doodbedaard al de mooie veeren van het hoedje. De juffrouw tiert en raast, terwijl zij links en rechts de veertjes ziet vallen, wel hevig maar staat machteloos, totdat zij ten slotte onder onbedaarlijk gelach en velerlei spotternij met haar kaalgeknipt hoedje het terrein verlaat De leden der Transvaalsche regeering, Schalk Burger, Reitz, Lucas Meijer, Krogh en Van der Velde, kwamen Maandag van Middelburg te Pretoria met een extra-trein onder de witte vlag. Bij de aankomst te Pretoria reden Schalk Burger en zijne mede gedelegeerden in Kit cheners rijtuigen naar het hoofdkwartier. Na een onderhoud met Kitchener vertrokken zij met den trein naar den Vrijstaat. De Engelschen bladen meenen, dat de berichten uit Pretoria niet volledig genoeg zijn, om aanleiding te geven tot iets meer dan veronderstellingen. Men knoopt er hoop volle beschouwingen aan vast, doch spreekt tevens twijfel uit of het gezag van Schalk Burger wel zal worden erkend door Botha, De la Rey en De Wet Men meent, dat de delegatie onderweg president Steyn zal ontmoeten, en dat zij zich dan gezamelijk naar Kaapstad zulleD begeven, waar zij tegelijk zullen aankomen met lord Wolseley, die door den koning naar Zuid-Afrika zou gezonden zijn, om aan den oorlog een einde te maken. „Reynold's Newspaper", het democra tische blad dat den oorlog van den aanvang af bestreden heeft, zegt van Lord Wolseley's zending naar de Kaap „De menschen, welke achter de schermen zitten, zeggen dat hij gaat om gezondheids redenen. Onzin 1 Wolseley is zoo gezond als een visch, en als het anders was, zou hij een ander klimaat opzoeken, dan dat van Zuid-Afrika, waar hij in minder vernederende rol zou verschijnen dan van opzijgezet opper bevelhebber. Wolseley is de agent van de Regeering en van den Koning. Hij heeft zekere in.-tructies bij zich van den Koning en van de Regeering. Als er niets van komt, zal men niets zeggen de gezondheidslegende zal staande gehouden worden. Als hij slaagt, zal de oorlog eindi gen. Het feit is, dat de Regeering erkent in Zuid-Afrika de nederlaag te hebben gele den. Zij is nu bereid voorwaarden aan te bieden aan de ondernemende Boeren." In de „Morning Leader" valt een Engelsch stafofficier de aanvoerders van het Engelsche leger in Zuid Afrika aan en in het bijzonder lord Kitchener. Deze heeft, zegt hij, in zijn proeftijd van zeventien maanden meer mannen, paarden kanonnen verloren dan gedurende den gehee- len oorlog, voordat hij het opperbevel aan vaardde. Hij gaat voort met de weinig troostrijke opmerking „Wij hebben geen menschen meer. Wij kunnen nog slechts jongens van achttien jaar zenden, die geen kans hebben in de jachten achter De Wet, maar veel kans om „enteric" op te loopen. „Als Chamberlain zijn zin blijft krijgen, zal deze oorlog ons 300,000,000 pond St en 100,000 menschenlevens kosten, juist wat De la Reij voorspelde, voordat de oorlog begon. Wij zitten leeljjk in de knel en wjj hebben het alleen aan God te danken dat wij de groote mogendheden ook niet op ons dak hebben. „Er is maar één uitweg, en deze is mannen bij elkaar brengen, die rijden kunnen met reservepaarden, en als dat niet lukt, dan kunnen we wel inpakken;" Uit het „Journaal de Monacs" blijkt, dat de welbekende strijder voor de Boeren- zaak in Europa, jhr. Sandberg, ook te Monaco een zeer groot succes heeft gehad. Hij hield er in het Paleis voor Schoone Kunsten een conferentie onder beschermheer schap van niemand minder dan den Vorst van Monaco zelf. Voor een uitgelezen publiek hing de vurige redenaar een schrikkelijk tafereel op van de ellende, die door de Engelschen over Zuid- Afrika wordt gebracht en vertoonde op een groot doek photografische projecties van de schrikkelijke toestanden onder de vrouwen en kinderen in de kampen. Geheel het gehoor was er door aangegre pen. Twee Zusters van St. Vincentius a Paulo die aan de deur der zaal voor de arme Boerenvrouwen collecteerden, ontvingen ruim 1113 francs Bovendien werd in het Vorstendom een inschrijving geopend voor hetzelfde doel. Vorst Albert toekende het eerst voor 2000 francs. Een zeldzaam proces wegens verbreking van trouwbelofte is te Birmingham gevoerd. Gewoonlijk is de vrouw de klagende partij, hier was het de man. Een jonge Pers, van 25 jaar, Nestorius Marcus die zich voorbereidde voor 't beroep van geestelijke, was in ern stige flirtertj geraakt met een schoone van 47 lentes en 20,000 pond. Zooals meer bij dergelijke betrekkingen gebeurt, werden er teere brieven gewisseld, portretten gegeven enz., maar op een goeden dag vroeg de jonge dame haar brieven, portretten, ring enz. terug, met de boodschap aan haar Oosterschen ver loofde, dat het uit was. Nestorius toonde geheel van de Westersche beschaving op de hoogte te zijn. Hij ging niet Oostersch droomen, maar liet zijne vroegere verloofde vervolgen wegens het verbreken van eene trouwbelofte en verkreeg ook 50 pond scha devergoeding^ Amsterdam 24 Maart. Aangevoerd 364 Run deren, le kwal. 66 k 70 et., 2de kwal. 62 ct. 3de kwal. 60 ct. per KG. 195 Melk- en Kalf- koeien t 120 f 240; 0 Graskalveren f a f 268 nuchtere Kalveren f 6,k f 9, 13 Schapen I 18 k f 24; Lammeren f 0, a f0, 462 vette Varkeua 46 4 49 Purmerend, 25 Maart. Aangevoerd 106 vette Kalveren 75 95 ct. per KG.892 nucht. Kalveren f 10 f 23; 98 vette Varkens 46 k 51 ct. per KG.; 50 magere Varkens f 18 k 32; 169 Biggen f 8 k 113.—; 1043 Schapen en Lammeren; 311 Runderen en 7 Stieren- Kip-Eieren f 3.— k f 3.30 per 100. Vette Koeien, 107 stuks, prijsh h. vlug. Gelde Koeien, 204 stuks, prijsh. handel vlug Melkkoeien, prijsh., handel stug. Vette Kalveren, handel vlug. Nuchtere Kalveren handel vlug. Vette Varkens, handel matig. Magere Varkens h. stug en Biggen h. stug Vette Schapen, prijsh., handel matig. Overhouders prijsh., handel stug. Londen, 24 Maart. Ter markt zijn aangevoerd 1200 Runderen, 12000 Schapen en Lammeren! 5 Kalveren, 20 Varkens. Men noteert Run- ï?e^e.n_ 0.4Ó a f 0.71 Schapen en Lammeren f 0.55 a f 0.86Kalveren f 0.a f 0 Varkens f 0.— a f 0.— LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden of die door de geadresseerden wer den geweigerd, verzonden in de 2de helft der maand Maart verzonden van het postkantoor Keijjser, Brakkestein. Vrijdag 88 Maart {Goeden Vrijdag). HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur Ds. Smits. Tr (H. Avondmaal.) Ven Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. 's Avonds 7 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. half 10 de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. 's Avonds 7 uur Ds. Rooseboom. Zondag 30 Maart. lste Paaschdag HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Koog. Nam. 2 uur de Hr. Barends. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. half 10 de Hr. Van Zweden.' Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur Ds. Heep. Maandag 31 Maart (2de Paaschdag.) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Schroder. Den Hoorn. Voorm. 10 uur Ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur de Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. half 10 de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Smits. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 Ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Op VRIJDAG 28 Maart 1902 hopen mijn geliefde Ouders en Oom PSï en Tante. G. BACKER en T. KIND, hunne 30-Jarige Echtvereenigiug te herdenken. Hunne dankbare zoon en nicht J. BACKER A. M. KIND. WW Zoo de Heere wil, hopen onze geliefde ouders CORNEL1S MAKELAAR en FROIJWKË KNOL, 29 MAART den dag te herdenken, waarop zij voor 25 jaren door den echt zijn verbonden. Hunne dankbare kinderen Marinus. Maria. Texel26 Maart 1902. -L 0X01 rrr (H- Avondmaal.) (Bevestiging Nieuwe Leden), Nam. 2 uur Ds Smits. (H. Avondmaal.) CORNKLIS. ADRIANA,

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2