N°. 1528. ^60erdag 3 April. K\ 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en 'ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, ParkstraatBuna op Texel TEXEL, 2 April 1902. De uitvoering yan 't fanfarecorps Maandag in het lokaal „de Vergulde Kikkert" gehou den trok niet zooveel belangstellende toehoor ders en hoorderessen als zulks door de ver eeniging wel wordt verdiend en als mocht worden verwacht in aanmerking nemende het flink aantal contribueerende leden, waarop die vereeniging mag roemen. Is eene minder goede opkomst niet aange naam voor de werkende leden en hun zoo iiverigen directeur, de omstandigheid, dat vele der aanwezigen (voor het meerendeel nog vrij jong van jaren) gedurende de uitvoering der verschillende nummers niet konden nala ten te babbelen, was zoowel voor werkende leden en directeur als voor hen, die gaarne van de schoone tonen wilden genieten, verre van aangenaam. Zeker zeer gewenscht was het dat de gehuwde leden er meer prijs op eingen stellen zelf met hunne echtgenoten die concerten bij te wonen, om door hun voorbeeld ook de jongeren te nopen meerdere aandacht aan de muziek te wijden. Het corps zelf verloor in den laatsten tijd iammer genoeg weer eenige van zijn werkende leden, wier plaatsen nog niet zijn ingevuld. Wel te wenschen ware het voorzeker, indien die plaatsen eens werden ingenomen door personen die door hun werkkring hier meer vast zijn gevestigd, waardoor het corps min der zou hebben te lijden van die thans maar al te veel voorkomende verwisseling door vertrek als anderzins. Het bal, dat op het concert volgde, was zeer geanimeerd en deed velen nog geruimen tijd in het lokaal vertoeven. Mej. M. K. Witte, tijdelijk onderwijzeres aan de O. L School alhier, komt voor op de voordrachten van onderwijzeressen aan de openbare lagere scholen No. 1 en No. 10 te Haarlemmermeer. Oudeschild, 1 April. Gisteren trad de Heer de Jongh van de Waal in de „Zeven Provinciën" op als déclamator, en droeg op de wijze zooals deze spreker dit zoo goed verstaat achtereenvolgens voorHet draai orgel van Bankswaard", „Wederzien", „Een praatje over het weer", „Een treurig mensch" en „Nieuwjaarswenschers." Vooral „Weerzien", eene treffende episode uit den hedendaagschen boerenkrijg in Zuid- Afrika, maakte diepen indruk. Het overige van het programma was meer op lachsucces berekend en mocht dit dan ook in ruime mate verwerven. De Heer de Jongh heeft op nieuw getoond nog een meester te zijn in de moeielijke kunst van declamatie. De aanwezigen brachten een genoegelijken avond door en zullen stellig dezen spreker nog meermalen voor hen verlangen te zien optreden. Nu de Engelschen zoo bitter weinig voor de garnalen betalen, die hen van hier worden gezonden, beproeft men het meer met de Franschen. De zendingen naar Parijs nemen toe. Voor de garnalenvisschers was de afgeloopen winter al zeer ongunstig. Tal van schuiten gaan dan ook, zoodra weer en wind dit maar even toelaten, naar de Noordzee om daar de gewone kustvisscherij uit te oefenen. In het „Haagsche Dagbl." leest men „Van hoogst betrouwbare zijde gewerd ons de heugelijke tijding, waarvan men in gezag- ebbende kringen geen geheim meer maakt, at H. M. de Koningin zich in belangwek- ende omstandigheden bevindt. De gewichtige gebeurtenis zou in Septem- >r worden tegemoet gezien. De „Haagsche Ct." voegt daaraan nog toe: 11 Sf „Wij meenen te weten, dat Prins Hendrik zelf de mededeeling heeft gedaan aan den Raad van State, of althans ter gelegenheid van een vergadering van dat college aan de leden." Bij Hoorn vertoonen zich in den laatsten tijd in de Zuiderzee vele bruinvisschen. Onder groote belangstelling komen enkele ook wel eens in de haven te Hoorn een kijkje nemen. Grasboter De Leidsche room-, boter- en kaasfabriek „De Vereeniging" (Levendaal) heeft Vrijdag de eerste grasboter aan H. M. de Koningin aangeboden. Bij een der eerste firma's in horloges en pendules aan het Rokin te Amsterdam, vervoegde zich Donderdagavond iemand om eene bestelling te doen voor een bewoner van de Keizersgracht bij de Vijzelstraat, waar eenige kostbare horloges op zicht moesten worden bezorgd. Hier vermoedde men dat er booze plannen bestonden en toen werkelijk even daarna iemand kwam om namens de betrokken firma de horloges terug te halen, werd hem beleefd verzocht in de zijkamer te wachten. Per telefoon werd toen de politie gewaarschuwd en de man in arrest genomen. Het bleek al dadelijk, dat de aangehoudene niet in dienst was bij de horlogemakersfirma, dus met gerechtigd om dR horloges in ontvangst te nemen. Maar de politie zocht verder. De aangehoudene bleek een vreemdeling, genaamd I Rewlien, wonende tijdelijk in de Tulpstraat. Aan dat adres werden nog ver schillende briefjes gevonden, waaruit bleek, dat hij plan had om zijne praktijken voort te zetten. (Hbld.) Schietmasker. Door het bestuur van de Amsterdamsche vleeschhouwerij-vereeni- ging „De Eensgezindheidwordt in de bladen der hoofdstad bekend gemaakt, dat de leden besloten hebben het dooden hunner runderen door middel van het schietmasker niet te bestendigen, omdat hun gebleken is door een proef van 2 maanden, dat het vleesch er in mindere conditie door geraakte. Vlektyphusl Te Sloten, bij Amsterdam, is het gevaar voor besmetting geweken. De politiewacht is ingetrokken; verschillende huis- en lijfgoe deren der thans nagenoeg herstelde lijderes zijn onder toezicht verbrand. De woningen, waarin de overige huisge- nooten verblijf hebben gehad, zoomede nog twee woningen, tot datzelfde perceel behoo- rende, zijn voor verderen bewoning afgekeurd en zullen worden afgebroken. Bij het vergraven van grond werden Donderdagochtend door J. Coenen, op zijn terrein aan de Korte Dorresteinsche steeg, omstreeks een Meter beneden den beganen grond, naast de scherven van een potje in een grootendeels geheel vergaan linnen zakje 202 meest zilveren groote en kleine munten gevonden. Zij zijn alle uit het tijdvak tusschen de jaren 1580 en 164-0 en meest alle uit Deven ter, Kampen of Zwolleenkele zijn uit Utrecht, Groningen, Holland, Zeeland en West-Fries land. Doordien zij onbeschermd een paar eeuwen onder de bovenste zandlaag hebben gelegen, zijn ze alle uitermate verweerd en voor het meerendeel erg beschadigd. Slechts een tiental heeft, als minder alge meen voorkomend, eenige numismatische waarde. Snugger 1 Voor de deur van den winkel eener weduwe te Dinksperloo stond een bordje met het woord „Margarine." Een snuggere bol kwam den winkel binnen en vroeg, op dat bordje wijzende of de zaak onder een andere firma was ge komen? De weduwe had erg veel moeite om den man aan 't verstand te brengen dat margarine de naam was van een soort vet dat op boter gelijkt. Concentratie-kampen. Ten behoeve van de arme slachtoffers der Concentratie-kampen in Zuid-Afrika, die van den kant der Boeren- vrienden in ons land niet anders dan met geldelijken steun kunnen worden geholpen, is een zeer aardig idéé uitgewerkt. In de werkplaatsen der Koninklijke Utrecht- sche fabriek van Zilverwerken van den Heer Begeer namelijk, is de beeltenis van den Staatpresident van den Oranje-Vrijstaat, Steijn in medaillonvorm vervaardigd, die bijzonder goed geslaagd mag worden genoemd. Naar dit model zijn in plateel afdrukken gemaakt, die de karaktervolle kop van den dapperen President uitstekend doen uitkomen en dit fraaie salonsieraad wordt thans in den handel gebracht tot een prijs van f5.00 per stuk, waarvan de helft komt' ten bate der Concentratie kampen. Moge deze onderneming overal een gunstig onthaal vinden, opdat de opbrengst even redig zij aan de moeite en zorg door den Heer Begeer aan de uitvoering besteed. Weer een nieuwe trucl Bij een dokter in de Roelof Hartstraat te Amsterdam, vervoegde zich een man, welke voorgaf bode van een ziekenfonds te zijn. Hij bood den geneesheer tegen de daarvoor gestelde provisie een aantal nieuw door hem geworven leden aan, die een biljet van lidmaat schap hadden geteekend. De dokter vond het toch niet ongewenscht even nader een telefonisch onderzoek in te stellen toen bleek, dat de man geen bode was van het Ziekenfonds, dat hij noemde, dat hij aan het door hem opgegeven adres niet bekend was, dat hij niet heette, zooals hij voorgewend had en dat de namen der aspirant-leden van het Ziekenfonds alle gefingeerd waren. De doktor besloot dus van de klandisie af te zien. Uit Hatert schrijft men aan „de Geld.": Eenige avonden lang zijn de bewoners van het gehucht „Hulsen" verontrust geworden door verschoning van een zeldzaam iets. Een licht dook ter plaatse, waar vroeger het wijdvermaarde kasteel van Hulsen stond, op en zweefde over velden en weiden tot het om circa elf uur weer verdween. De eene buurvrouw beweerde, het was een „dwaal licht" dat nota bene gedoopt moest worden, een ander wilde, dat het de geest was van een oud ridder, die geen rust in zijn graf kunnende vinden, op zijn voormalig riddergoed kwam s'poken. Kort en goed, het was er niet „richtig", totdat een koene durfal ont dekte, dat daar alle avonden twee of drie mannen met een lichtbak kwamen om vogels te vangen. En nu is het met spoken gedaan. Heide-ontginning I Vanwege den Bond van Orde door Her vorming is dit jaar onder Ide (Drente) 21/2 hectare heide ontgonnen. In 't geheel reeds 30 hectaren. Er zijn eenige schepen met klei aangekocht, die met den grond vermengd zal worden. Een 50-tal arbeiders vond er den laatsten tijd werk tegen een loon van gemiddeld f 1.10 per dag Nu de werkzaam heden overal weer zijn begonnen, heeft de Bond voorloopig den arbeid op de heide doen staken, Oneetbare sinaasappelen 1 Te Amsterdam waren een 3-tal personen aan het venten van sinaasappelen. Een agent vond dat de sinaasappelen er verdacht uitzagenhet bleek toeD dat de appelen als afval in het IJ waren gevonden en door de venters opgevischt I Ontboden keurmeesters hebben 650 der sinaasappelen afgekeurd en vernietigd. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1