Buitenland. Voor de heden door B. W. gehouden aanbesteding van de rioleering van den Burg wal waren ingeleverd 12 biljetten, n.l. van de heeren C. Roomeijer, Helder voor f 4120, T. v. d. Sterre 4190,— G. J. v. d. Braak Zwolle 4345,— J. Joh. Schuffelenberg* Helder 4450,— G. Schellinger* 4680,— A. Bos 5285,— J. J. Bruin Burg 5336,— J. Vlaming Sz. Oosterend 5398,— Jn. Spruijt Helder 5586,— J. Dienaar 5SC0,— A. Krijnen 5921, A. v. Pelt 6049,50 voorwaardelijk. De gunning wordt door B. W. 8 dagen aan zich gehouden. Oosteeend, 2 April. Op den avond van den tweeden Paaschdag werd door de Jonge- lings-vereeniging „Onderzoekt alle dingen en behoudt het goede" een opgewekt feest gevierd ter herdenking van haar 20-jarig bestaan. Vele gasten, waaronder enkele vreemdelingen waren mede aanwezig en luisteiden met aandacht naar alles wat ten beste gegeven werd. De avond en het grootste gedeelte van den nacht werden gepasseerd met muziek zang, voordrachten en onder het gebruiken van verschillende versnaperingen. Door het schrikken van het paard viel gisteren de boerenwagen van den heer E. omver. De voerman kwam met den schrik vrij, doch de wagen, die met zaad beladen was, werd beschadigd, doch niet zooveel, of de tocht kon vervolgd worden. Vlieland, 1 April. De heer Noordberg, alhier vierde heden zijn 50-jarig jubilé als Gemeente-ontvanger. Welk een lange reeks van jaren, doorgebracht in onverpoosden ar beid voor het welzijn dezer gemeente De gevoelens, welke de burgerij den waar- digen, ouden heer toedraagt, bleken heden duidelijk in de vele hartelijke bewijzen van belangstelling. Uit vele woningen wapperde de driekleur en door Gemeenteraad en par ticulieren werden souvenirs aangeboden. Vlielands Fanfare-corps besloot den zoo gewichtigen feestdag met een serenade. De vroolijke klanken gaven als 't ware uiting aan den oprechten wensch der burgerij, dat na het 50-jarig ambtsfeest de heer Noordberg nog vele jaren moge werken voor de belan gen der gemeente Vlieland. Een zeer goede mestsoort voor aard appelen is beendermeel. Niet alleen, dat het de opbrengst vergroot, maar het verbe tert gewoonlijk zeer duidelijk de kwaliteit van den aardappel; deze wordt onder de werkiDg van het beendermeel vaster en meeliger De mest wordt met aarde ver mengd en zoo gelijkmatig mogelijk in de geulen of de kuiltjes verdeeld. (R. N.) Dat een kleine badplaats zich, wat het bezoek betreft, snel kan uitbreiden, blijkt ons uit een uittreksel uit het jaarverslag van de Vereeniging tot bevordering van h rt Vreem delingenverkeer te Noord wijk: In 1896 bedroeg het aantal badgasten 486, in '97 561, in '98 824, in '99 1153, in 1900 1455 en in 1901 1766. Zooals men weet noemt Baedeker het de schoonst gelegen badplaats aan de Noordzee. Onderwijzers te veel 1 Een onderwijzer in Friesland die in April 1900 de acte behaalde, heeft sedert dien tijd niet minder dan 54-maal gesolliciteerd zonder benoemd te worden, hoewel hij dikwerf op de voordracht voorkwam. Voor den 55en keer is 't hem nu geluktl Er zijn in Friesland nog tal van onder wijzers zonder betrekking, en de a. s. examens zullen dit getal ongetwijfeld nog belangrijk vergrooten. Inbrekers verrast Het echtpaar Mulder, bejaarde lieden, woonachtig op een bovenhuis in de Nieuwe Looierstraat te Amsterdam, waren Zondag avond op bezoek gegaan bij een in de Focke Simonszstraat wonenden zoon. Daar kwamen ook een in de N Looierstraat 94 wonende schoonzoon, de heer De Graaf met zijn beide zoons, 's Nachts om halftwee ging men samen naar huis. In de Looierstraat gekomen zeide de heer Mulder tot een der beide kleinzoons„Hier is de sleutel, ga maar vooruit en doe de deur voor ons open." Toen de jonge De Graaf aan de deur kwam, bemerkte hij, dat hij den sleutel niet noodig had, want dat de deur openstond. De trap opgaande meende hij op het bovenhuis gerit sel te hooren en riep„Is daar iemand Als antwoord op die vraag vertoonden zich bij de deur der voorkamer twee manoen, duide lijk zichtbaar b|j het licht dat van de voor het Aula staande lantaarn in de kamer scheen. „Kijk maar eens hier", zeide een der twee mannen, „zoo hebben we het hier gevonden. Wij kwamen hier langs en zagen de deur openstaan en vermoedende, dat er onraad was, zijn we hier eens gaan kijken, maar natuurlijk gaat het ons nu niet verder aan. Wij gaan nu maar heen." Doch dat ging zoo maar niet, want de heer De Graaf, die ondertusschen met de anderen ook boven gekomen was, en de lamp had opgestoken, zeide„Dat gaat zoo maar niet, jelui blijft hier tot de politie hier geweest is", en hij zond een zijner zoons uit om politie te halen. Ondertusschen had men gelegenheid den stand van zaken eens op te nemen. In een aangrenzend kamertje waren beddegoed en matras uit het ledikant gesleeptop den grond lag een ring, waaraan een aantal sleutels een secretarie was opengebroken. Toen de kleinzoon van den heer M. met de politie terug kwam, vond deze bij fouil leering van een der mannen in diens vestzak eenige guldens en het geld, ongeveer f 25 uit de secretarie gehaald, op de matras ver spreid. Van het verhaal der beide mannen, dat ze onraad hadden vermoed en daarom naar boven waren gegaan, werd natuurlijk door de politie niets geloofd en het tweetal werd naar het bureau Ferdinand Bolstiaat gebracht. De commissaris van politie, de heer d. Wiele, kwam spoedig tot de slotsom, dat zij bij de familie Mulder hadden ingebroken en overvallen waren. Hij herkende in een hunner zekeren V., nog een ouden bekende. Een jaar of negen geleden had hij dien V. als 11-jarigen knaap eens voor zich gehad. Hij had toen met een gestolen stuk gereedschap inbraak gepleegd in een villa en was door de rechtbank tot zijn 18 jaar naar een opvoedingsgesticht ge zonden. De andere inbreker, zekere S., is ook iemand, die reeds heeft te wijzen op gevangenisstraffen van 9 maanden en 3 jaar. Blijkens eene door Hr. Ms. gezant te Londen van de Britsche regeering ontvangen mededeeling, zullen alle goederen ten behoeve van de concentratiekampen in Zuid Afrika gezonden aan den consul generaal der Neder landen te Kaapstad, vrij van inkomende rech ten en van alle andere onkosten, die van vracht inbegrepen, worden doorgezonden naar het kamp of de kampen aan welke zij zijn geadresseerd. 5^ Elke kist zal daartoe voorzien moeten zijn van het opschrift„Concentration camp relief stores". Aan onderzoek blijven de goederen evenwel onderworpen. De uitdeeling zal geschieden door de camp comité's, waarvan het secretariaat wordt waargenomen door de predikanten van de Nederlandsch-Gereformeerde Kerk, terwijl er maatregelen worden genomen om telkens een bewijs van ontvangst te doen afgeven, onder teekend door den secretaris van het comité, dat met de verdeeling is belast. (St. Ct.) Niet naar Engeland 1 De heer Th. M. Ketelaar heeft namens het hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers aan den secretaris van den „National Union of Teachers" (den Engelschen Onderwijzersbond) geschreven, dat de Bond niet zal vertegenwoordigd zijn opdealgemeene vergadering, te Bristol te houden. De heer Ketelaar schrijft „Indien wij d. i. de Bond aanwezig waren, zouden we te dikwijls herinnerd wor den aan den ongelukkigen strijd, die tegen woordig in Zuid-Afrika gevoerd wordt en waarin uw landgenooten onze stamgenooten bevechten, die voor de onafhankelijkheid van hun land worstelen Een Engelsch spreek woord zegtbloed is dikker dan water welnu, dit is met het onze het geval, zoodat als vanzelf onze gevoelens zijn met het dappere edele volk in Zuid-Afrika. Wan neer eenmaal de vrede hersteld zal zijn, hopen wij weder uw belangryke vergaderingen bij te wonen. Nu valt ons dit te moeilijk." Het antwoord van den secretaris van den „Union" luidde „'t Spijt ons ten zeerste uit uw schrijven van den 17en te vernemen, dat wjj niet mogen hopen afgevaardigden van uw Bond op de algemeene vergadering te Bristol te ontmoeten. Maar wij begrijpen volkomen het gevoelen, dat u tot uwe beslissing geleid heeft, en wij waardeeren 't." De famillie P. te Utrecht was voor een dag afwezig en had de zorg voor de huis houding aan de dienstbode toevertrouwd. Voor de gezelligheid had deze haar beminde den 23 jarigen timmerman M., uitgenoodigd dien dag bij haar te komen doorbrengen, hetgeen, zooals zich laat denken, zonder aarzelen werd aangenomen. Vóór mynheer en mevrouw thuiskwamen, was M. echter reeds weder vertrokken, zoodat van hun samenzijn niets zou zijn uitgelekt, indien niet een paar dagen geleden eentoevallige omstandigheid dat zaakje en nog meer aan het licht had gebracht. Zaterdag j.l. werden namelijk M. en een kameraad wegens dronkenschap gearresteerd en liet de laatste zich bij die gelegenheid ontvallen, dat hij van de centen van M., die een partijtje zilver had verkocht, dien dag lekker had gedronken. De politie, M nu juist niet van een gunstige zijde kennende, kreeg kwaad vermoeden en stelde een onderzoek in, waarbij aan het licht kwam dat het verkochte zilver vier zilveren eetlepels van den heer P. afkom stig was en bij dezen een paar dagen te voren door M. uit de keuken ontvreemd, toen hij zijn meisje even had bezocht. Dit was echter nog niet het ergste, want bij nader onderzoek bleek nog, dat M., tijdens hij een dagje ten huize van den heer P. ver toefde, daar 2 gouden ringen met briljanten en een horlogeketting had ontvreemd. M. die reeds eenmaal kennis met de justitie maakte, werd naar het huis van bewaring overgebracht, terwijl de vermiste gouden en zilveren voorwerpen werden opgespoord en in beslag genomen. - „De Nederlander" schrijft onder het hoofd Winkelsluiting Vrij algemeen wordt overheids-tusschen- komst verlangd ten bate der winkelbedienden. Terecht. Waar, uit onverschilligheid of gemis aan samenwerking, de winkeliersin gebreke blijven datgene te verrichten, wat, zonder iemand te benadeelen, ten bate van allen zou strekken, daar moet de overheid haar helpende hand uitstrekken. Maar ergerlijk zouden wij het achten, indien men verder ging, door ook die winkeliers, die geen bedienden bezigen, in hun bedrijf te beperken, en hun te dwingen hun winkels te sluiten op een bepaald uur. De kleine winkelstand heeft het hard genoeg te verantwoorden tegenover de groote maga zijnen. Deze toch kunnen, doordat zij over grootere kapitalen beschikken en meer debiet hebben, goedkooper leveren dan de kleine winkeliers. Deze verdienen vooral in de minder aanzienlijke buurten, het meest dooi den verkoop op tijden, waarop de „kleine luyden" van hun werk terug zijn. Zij moeten het zelf weten hoelang zij zich ten dienste willen stellen van hun publiek, en de maat regel kan voor de grootere magazijnen zeer goed worden toegepast, ook al blijven de kleine winkels zonder bediening open. Hen in de te nemen maatregelen te be grijpen zou schromelijk onrechtvaardig zijn. Eon man uit New-Yersey, die kort ge leden naar Barbaslow in Wisconsin is over gebracht om tuchthuisstraf te ondergaan, zou in de gevangenis hebben bekend, dat hij Czolgos, den moordenaar van Mc. Kinley, behulpzaam is geweest bij de uitvoering van zijn misdrijf. Hjj zou onder meer met twee geladen revolvers hebben gereed gestaan in geval Czolgos mocht missen. Onder zekere voorwaarden heeft de burgemeester van Berlijn een half millioen mark toegestaan voor den bouw van arbei derswoningen. Het „Nowoje Wremja" verneemt uit Kief, dat er in het zuidwesten van Rusland op de paardenmarkten druk gekocht wordt voor het buitenland. Men zegt dat die paarden voor Z.-Afrika bestemd zijn. De bladen van Melbourne melden op gezag van een uit Zuid-Afrika terugkeerenden majoor Linchan, dat voor eenigen tijd twee officieren en twee soldaten van 't Australische contingent terecht hebben gestaan, omdat zij uit wraakzucht op verschillende tijden twaalf ongewapende Boeren hadden doodgeschoten. Een der officieren, luitenant Withon uit Victoria, werd ter dood veroordeeld en gefu silleerd, de andere luitenant Morant, kreeg drie maanden vestingstraf. In het stadje Eecloo, aan de Zeeuwsche grens, stierven een paar maanden geleden twee kleine kinderen na het gebruik van wormkoekjes, welke van een leurder waren gekocht, Bjj onderzoek bleek, dat de koekjes een sterk werkend vergif bevatten, hetwelk bij vergissing door den apotheker, die ze ge leverd had, er in gedaan was. De leurder en de apotheker zijn thans door de Rechtbank te Gent ieder tot 100 fr. boete veroordeeld, de laatste voorwaardelijk, en bovendien tot het betalen van een som van 300 en 500 fr. aan de ouders van de gestorven kinderen, (N. v. d. DJ

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2