N°. 1580. Donderdag 10 April. A®. 1002. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOU, Parkstraat, Buna or T*xïl ZEETISSCHERS ONGEVALLEN STATISTIEK, TEXEL, 9 April 1902. Zondagavond gaf de vereeniging „Trinitas" in hotel Texel eene uitvoering voor leden en geïntroduceerden, met welwillende mede- Wffrking van eenige Dames en Heeren. Een tiental schoone muzieknummers werd op de bekende uitstekende wijze door „Tri nitas" uitgevoerd. Trof men er onder die nummers aan, die menigeen zeker als een oude bekende zal hebben begroet, doch niet temin nog gaarne weder eens wilde hooren, andere, waaronder No. 6, van den directeur zelf, waren voor velen geheel nieuw. Een luid en langdurig applaus, vooral na afloop van No. 6, was zeker een bewijs dat het gehoorde bij allen wel in den smaak viel. No. 4 en No. 10 van 't programma werden uitgevoerd door eenige dames en heeren en vormden het vocaal gedeelte. Ondanks de vrij moeielijke stukken, die werden ten gehoore gebracht, werden ook deze zangnummers flink uitgevoerd en het applaus na afloop was ongetwijfeld allSszins verdiend. Onwillekeurig kwam bij ons de vraag op, bij het aanhooren van zulke zang, of ook aan den Burg een flinke zangvereeniging niet zou kunnen bestaan en bloeien, Aan goede zang stemmen ontbreekt het er zeker niet en bjj eenige samenwerking zou ongetwijfeld wel iets goeds tot stand kunnen worden gebracht. Een gezellig bal besloot den avond. Van 4 tot en met 8 April werden van hier uitgevoerd26 koeien, 20 kalveren, 6 schapen, 1 paard en 4 varkens. De Cooksdorp, 7 April De tweede uitvoe ring van de jeugdige zangvereeniging „Cres cendo" gisterenavond in het logement „De Nieuwe aanleg" voor een zeer talrijk publiek gegeven, slaagde uitnemend. Nadat de directeur, de heer E van't Veer, den aanwezigen, die zich door het slechte weder niet hadden laten weerhouden de uit voering by te wonen, een hartelijk welkom had toegeroepen, trad de heer A. List, voor zitter der vereeniging naar voren en overhan digde den directeur, uit naam van de vereeni ging, een drietal zeer fraaie geschenken n.l. een dirigeerstok met zilveren beslag in étui, een keurigen muzieklessenaar en een prach tige stemvork. Zichtbaar aangedaan dankte de heer Van 't Veer voor dit blijk van waardeering. Hierna ging men over tot de uitvoering van een 12-tal zangnummers en het blijspel „De ware Jozef". Van de zang werden vooral de nummers 3 „Edelsteenen 5 „Avondlied", 7 „In Mei", 8 „Lentelied" en 10 „Meidans" heerlijk ge zongen, en ook het biyspel, hetwelk herhaalde malen een gullen lach ontlokte, verhoogde bet genot van den avond. Ten slotte werd nog medegedeeld, dat het gezelschap voornemens was in de kermisweek eene uitvoering te geven, geheel aan het tooneel gewijd. Door de vele regens is het boezemwater in Eierland zoodanig gestegen, dat sommige pas gespitte akkers voor een deel blank staan. Wanneer de sluis niet spoedig veel water loost, zullen de pootaardappelen in die akkers zeker verrotten en zal de grond opnieuw moeten worden bewerkt Schipper G. v. d. Kooy, zyn knecht en een jongen brachten Zaterdag op Zondag een benauwde nacht door. Toen hy n.l. met zyn beurtscheepje, geladeD met een zware lading metselsteenen, voor de Roggesloot ankerde, stak de storm op en wel zoo hevig, dat de armen van het anker recht trokken en het scheepje een speelbal der golven werd. Er was echter nog een anker aan boord, het welk werd uitgeworpen en het vaartuig in zijn vaart stuitte. Het lag toen evenwel op een minder veilige plaats, zoodat de golven er zonder ophouden over heen rolden en het zoo hevig slingerde, dat de schipper reeds voornemens was den mast te kappen. Ook was er veel water in het schip gedrongen. Gelukkig begon het weder te bedaren en kon het vaartuig zonder schade behouden binnen gebracht worden. Oudeschild, 8 April. De bestrating van het haventerrein wordt weer verder nitge- breid, zoodat ook het nog niet bestrate deel der kade nu in veel beteren toestand wordt gebracht. Op den dijk voor het dorp wordt de bestrating doorgetrokken tot nabij de be waarschool. Het rogvisschen binnen de zeegaten heeft weer een aanvang genomen. Men heeft reden te verwachten, dat deze visscherij meer voordeel zal afwerpen dan verleden jaar. Op stroom wordt althans meer rog gevangen door de garnalenvisschers, en ook in de netten langs de kust worden reeds nu 4 a 5 stuks per dag gevangen, ofschoon de beste visscherij gewoonlijk eerst in Mei voorkomt. 9 April. Met tromgeroffel werden heden morgen te ongeveer 7 uur, in het dorp ge wekt, allen die nog in rustige rust lagen verzonken. Een der naby de haven gean kerde oorlogsbodems had een divisie mariniers aan wal gezet, waarna de militairen een wandeling langs den dijk gingen maken, met een tamboer voorop. Het bezoek duurde slechts kort, waarna de zeesoldaten weer scheep gingen en het schip vertrok. Oosterend, 8 April. Eenige visschers van hier zijn weder begonnen met het vangen van vijfhoeken of zeesterren, die verscheept worden naar Warmond of Rijnsburg, om als bemesting dienst te doen. De mosselenvis- schers zien gaarne, dat de zeesterren worden weggevangen, daar ze gevreesde vijanden zijn voor de mosselen. Met het garnalenvisschen wordt weinig meer gewonnen, zoodat de meeste visschers dit werk hebben gestaakt. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn alhier verscheidene jonge lammeren door den zwaren regen omgekomen. Verschillende veehouders waren des nachts in de weer, om zooveel mogelijk te redden. Vli eland, 8 April. De postboot „Terschel ling" kwam Zondagmiddag 6 April ongeveer een uur later dan gewoonlijk hier aan. Het ruwe weder was hiervan echter de oorzaak niet, er was oponthoud geweest van anderen aard. Langs den stroomdam naby Harlingen stoomend, werd door de bemanning der stoom boot een sloep opgemerkt, vastgeraakt op dien dam. Er bevonden zich twee menschen in, blijkbaar in levensgevaar verkeerend. Op de „Terschelling" aarzelde men niet om hulp te brengen, met een vlet gelukte het den dam te bereiken, de sloep werd losgemaakt en de opvarenden, haringvisschers, konden daarin Harlingen weer naderen. Na dit volbrachte goede werk stoomde de postboot met haar flinke bemanning verder. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd door inbrekers voor een groot bedrag aan diamanten gestolen in de diamantslypery Jean nette" sedert jaren gevestigd in de per- ceelen 38—40 in de Dijkstraat, een van de talrijke dwaalstraten, die op deNieuwmarkt te Amsterdam uitloopen. Uit het onderzoek bleek dat de ongenoode gasten zijn binnengedrongen door een gang in de St. Antonius Breestraat. Eenmaal op het terrein zijnde, drongen zij binnen in de machinekamer, wisten op het kantoor te komen en uit de daar staanden brandkast den voorraad diamanten, zoowel in dop als in papier, te stelen. De brandkast is niet geforceerd, er is geen spoor van braak aan te zien. Zij was gesloten geweest met een letterslot; dat men de kast niettemin heeft kunnen openen, bewyst dat öf hier een goede bekende in het spel is, die het woord van het slot wist, öf dat de braak is voorbereid door iemand, die technisch goed op de hoogte is van zulke sloten. Maar ook van den inwendigen toestand van de fabriek moeten de inbrekers goed op de hoogte zijn geweest, want de sluitboom op de deur van de machinekamer is buitengewoon zwaar en alleen voor een bekende er af te halen. Dat er meer dan een moet zijn geweest, blijkt uit de omstandigheid dat ruim 100 kg. „doppen" (voorwerpen, waarin de diamanten worden vastgezet om ze te slijpen) gestolen zyn. De waarde van het gestolene kon de eige naar, de heer Lidwer, nog niet juist opgeven. Ofschoon de dieven nog mooie „partijtjes" hebben laten staan, is de diefstal toch zeer belangrijk. De werklieden, die Zondag hun „partijtjes" wld n bewerken w>Men hun w»rk verrtwe iieu '*l w.i, ao svüi kioushoid van de laatste dagen, wcér werkloos. De bellen van 't spoor I Onlangs werd op de Nederl. spoorwegen het afluiden der treinen afgeschaft De bel len van de stations der Staatsspoor zijn thans verkocht en wel in één koop, voor f 14.000. Een paardendief! In den Achtersloot tusschen Montfoort en IJsselscein is Vrijdagnacht ten nadeele van den veehouder Teunis de Bie een vos merrie- paard uit den stal ontvreemd. De eigenaar, die bij het dier waakte omdat het weldra zou veulenen, had zich even verwijderd en toen hij terugkwam was het paard verdwenen. De politie, direct met het geval in kennis gesteld mocht tot Zaterdagmiddag den dief nog niet opsporen. Nederlands Klondyke Onderscheiden grondeigenaren te Hellen- doorn zyn voornemens zich tot Gedep. Staten van Overysel te wenden, om bezwaren in te brengen tegen het verleenen van concessie aan den heeren Hompes en Frank, tot het delven naar goud en het exploiteeren eener goudmyn in de gemeente Hellendoorn. Dat het met de steenindustrie langs den IJsel niet schitterend gaat, kan wel biyken uit het feit dat in de laatste tien jaar 6 fabrieken opgedoekt zyn. De redactie van het Algem. Nederl. Advertentieblad geeft, ten bate van haar lezers aan in welke provincies de plaatsen liggen, die zich in aanbestedingen mogen ver heugen. Heel gemakkeiyk maakt zy het hun echter niet als zy vermeldt, dat Brouwers haven in Zuid-Holland ligt, doch erger nog| Bergambacht in Friesland 1 TEXELSCHE COURAMT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 CU. Franco per post door ge heel Nederland 45 CU. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prj/js der Advertentiin Van 1 tot 6 regels 30 CU. Iedere regel meer 8 CU. Groote letten en Vignetten worden naar plaaUroimt. berekend. Bewijsnummers 3 CU. per nummer. De SECRETARIS der Gemeente TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij op Zondag 13 April a. s., van des voormiddags half elf tot des namiddags half vijf, zitting zal houden ten kantore van den havenmeester te Oudeschild, tot het invullen van de staten ter verkrijging eener ongevallen statistiek in het zeevisschersbedrijf. Eigenaren en schippers van vaartuigen, voe rende het letterteeken der gemeente, worden in hun belang nitgenoodigd, zich alsdan ten havenkantore aan te melden. Texel, 9 April 1902. De Secretaris voornoemd, G. A. HAJENIUS.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1