Buitenland. Gemeenteraad te Texel. Te 's-Gravenhage sprong Zaterdagmid dag een naar schatting 10-jarig knaapje ter hoogte van de Hertenkamp op de trede van een" in gang zijnde stoomtram der Staatsspoor. Toen het jongetje er af wilde springen, bleef het met een kleedingstuk haken aan de trede waardoor het viel en onder de tram kwam, die het kind over het hoofd ging en een armpje afreed. De jongen was onmiddelijk dood. Het lijkje van den knaap is overgebracht naar de alge meens begraafplaats. Naar aanleiding van het bericht, dat aan een FraDSche ambulance doorlating naai de Boerencommando's door de Engelsche liniën is geweigerd, wordt verzekerd, dat bij den voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis nog geen beslissing is ontvangen op het dooi de Nederlandsche regeering gesteunde verzoek om medisch Nederlandsch personeel door te laten. De poging daartoe wordt dan ook nog niet als geheel mislukt beschouwd. De machtigste vijand van ziekte en dood is zindelijkheid. Op 22 April komt de volle maan hier te lande verduisterd op. De eclips eindigt omstreeks 8 uur en de kernschaduw der aarde verlaat de maanschijf een uur later. Wanneer 't helder weer is, zal 't kunnen gebeuren, dat men de zon even boven den horizon in het Westen en te gelijkertijd de totaal verduisterde maan in het Oosten kan waarnemen. Wel staat de aarde tusschen zon en maan in, maar door de straalbreking in den dampkring (die nabij den horizon on geveer een halven graad bedraagt) worden zon en maan nog juist boven den horizon gezien, wanneer zij eigenlijk daaronder zijn, terwijl de totaal verduisterde maan (door breking en terugkaatsing in den dampkring der aarde) licht gedoeg ontvangt om als een roodgekleurde schijf zichtbaar te zijn. Zulk een verschijnsel dat wel eens met den overigens vrij dwazen naam van „horizon tale eclips" wordt aangeduid, behoort voor een bepaalde plaats op aarde tot de zeld zaamheden, schrijft de heer Van deStadtin de „Arnh. Ct." Een geval van bloedvergiftiging met noodlottigen afloop deed zich de vorige week te Noordwijk voor. De ruim 60 jarige jager G. Slots behandelde Dinsdagavond zijn lik doorns. Het wondje, dat hij zich daarbij toebracht, overdekte hij ter genezing met een laagje groene zeep, gelijk hij meermalen gedaan had en ook wel anderen als remedie had aangeraden. Woensdagavond werd hij nadat hij dien dag wel niet erg „lekker" geweest was, zonder echter de oorzaak te vermoeden of om den dokter te zenden zoo ernstig ongesteld, dat hij Donderdagmiddag overleed. De „milloenen-juffrouw Jannetje Struik Sedert eenigen tijd kon men in de Raad huisstraat te Amsterdam, een oud, ge brekkig vrouwtje zien staan, dat, met een doosje lucifers in de hand, door haar deernis vollen toestand, medelijden van de voorbij gangers terecht trachtte op te wekken. Des nachts hield zij verblijf in een der bedelaars- logementjes van den Duivelshoek. Zondag is zij op straat in ziekelijken en hoogst hulpbehoevenden staat door de politie aangetroffen en naar het gasthuis vervoerd, waarschijnlijk om daar te sterven. Dat zal dan het slot wezen van een aan wisselvalligheden zeer rijk leven, want de bedelende vrouw is niemand anders dan de eens zoo welbekende „millioenen-juffrouw', Jannetje Struyk, die, toen zij 21 jaren geleden door gefingeerde millioenen overal in het land van zich spreken deed, zeker niet gedacht zal hebben, dat dit bet einde zou zijn In „Eigen Haard', vinden wij een sta tistiek, door een Engelsch geleerde gegeven, betreffende personen, die totaal geen opvoe ding hebben gehad. Uit die statistiek blijkt, dat de 3 Slavische landen, Roemenië, Servië en Rusland het minst beschaafd zijn. Het aantal personen, die niet kunnen lezen of schrijven analpha- beten bedraagt daar 80% van de geheele bevolking. In Spanje bedraagt het 63%, Italië 48%, Hongarije 43%, Oostenrijk 39%, Ierland 21%, Frankrijk en België 14%, Nederland 10%, Engeland en Vereenige Staten 8%, Schotland 7% en Duitschland 17». In Beieren, Baden en Wurtemberg zijn er bijna geen analpha- beten. In Scandinavië zijn ze reeds geheel verdwenen. De correspondent te Batavia van de „KT. R C." seint onder dagteekening van 7 April „De colonne, die van Limboer naar de Tabir trok, ontmoette den vijand. „Aan onze zyde werden gedood twee min deren en gewond m ajoor P. J. F. Louw, de lste luitenant F. J. F. van West, de 2de luitenant M. J. Berckenhoff en twee minderen. Het verlies van den vijand is onbekend." Het blad teekent hierbij aan Volgens een bericht in de laatste ontvangen Indische bladen zou van Limboer opgerukt worden naar de doesoon Moeara Mesoemei. Van daar zou het omliggend terrein wor den doorkruist en afgepatrouilleerd, desnoods tot het nabijgelegen Korinjl. Bovendien zou de Tabir van uit Moeara Mesoemei vrij ge makkelijk te bereiken zijn, aan welke rivier zich, volgens gerucht, Sultan Taha had ge vestigd. Bevalenta Arabica. Menigmaal is het voorgekomen dat men het ons eenigszins kwalijk nam onder de reeks van kwakzalverswaren, waartegen gewaarschuwd moest worden, ook dn revalenta te hebben opgenomen. Het was toch een goed en gezond voedsel, dat geen kwaad zou doen en menigeen had zich bij het gebruik wel bevonden. Ook wordt het wel eens door een geneeskundige aanbevolen. Hoe konden wij daar iets tegen hebben Wij erkennen gaarne dat revalenta arabica een goed en gezond voedsel is, maar toch is onzes inziens de vraag geoorloofd: of de fabrikant ervan, zoowel als de depóthouders in ons land, andere namen dan die van kwakzalvers verdienen. De Ravalenta bestaat namelijk uit niets anders dan uit linzenmeel. Het is dus een goed en gezond voedsel, mrar het wordt vooreerst veel te duur verkocht en ten tweede het wordt op een hoogst leugenachtige wijze aanbevolen. De prijs der Revalenta is f 3,90 voor een bus 1 Kilo en dit is ongeveer f3,te duur. Het gewone fijne linzenmeel, dat hetzelfde is als de revalanta kan voor f 0,90 a f 1,het kilo geleverd worden en wordt ook tegen dien prijs door ver schillende winkeliers verkocht. Van do leugens, waarmee de Revalenta dage lijks wordt aanbevolen, kan men zich overtuigen door de advertenties als door de groote gedrukte papieren, die bij de bussen verstrekt worden. Het heet daar dat koorts, tering, hoofdpijn, stuipen, graveel, waterzucht, rheumatiek, jicht, vallende ziekte, griep enz. enz. door de revalen ta genezen worden, ook dat ze voor zuigelingen zoo goed is, ja zelfs beter dan minnemelk. Dit alles is klinklare leugen en ieder die er aan geloofde zou zich aan groot gevaar blootstellen. Revalenta of linzenmeel, wat hetzelfde is, is een goed voedingsmiddel, maar een geneesmiddel tegen een der boven genoemdo kwalen is het in het geheel niet en voor zuigelingen is het zeker niet geschikt. (Maandbl. tegen Kwakzalverij.) Lord Kitchener seint d.d. 6 April Kritzinger is vrijgesproken en zal als een gewoon gevangene krijgsgevangene) worden behandeld. Volgens het te Pretoria uitgegeven of ficieels Engelsche blad behooren tot de burgers, die den eed van trouw hebben afgelegd, Kasper Kruger, oudste zoon van den president, de ex-rechter Maritz, Samuel Marks en nog vier en twintig leden van Krugers familie. De „Figaro" heeft, bijwijze van hoofdar tikel, een open brief aan Eduard VII, van George Duruy, Zijne Majesteit smeekende om vrede te maken vóór zijn kroning. De schrijver brengt in herinnering, dat een zijner voorgangers in 1799 in een brief aan Napoleon Bonaparte heeft gezegd „Moet de oorlog dan eeuwig duren Is er geen enkel middel om het eens te worden De vrede is het eerste noodige evenzeer als de hoogste roem". George Duruy besluit„Handel snel, Sire, opdat het gejammer, waardoor wij aanhoudend gekweld worden, niet, als het nog tijd is, in de geschiedenis wordt opgenomen en niet voor Engeland een van die wrekende stemmen worde, die tot in verre eeuwen een volk aanklagen en het eeuwig folteren." Ingevolge een besluit van den gemeente raad heeft de burgemeester van Chicago president Kruger uitgenoodigd een bezoek aan de stad te brengen om het eereburgerschap te ontvangen. Generaal Yates, de gouverneur van Illinois, wil een fonds van een millioen pond sterling bijeenbrengen voor de slachtoffers van de concentratiekampen De eerste dui zend pond zijn door bemiddeling van president Roosevelt aan den consul der Ver. Staten te Kaapstad overgemaakt. In een toespraak tot de afdeeling Natio nale Verkenners, heeft Kitchener den 8sten Maart gezegd te hopen dat zij spoedig naar hun hoeven terug zouden keeren, die opnieuw opge bouwd en van vee zouden voorzien worden op staatskosten. De regeering yan Nieuw-Zeeland heeft besloten ook Maori's als vrijwilligers voor Zuid-Afrika aan te nemen. Men meent dat er 5000 aangeworven zullen worden. De Maori's, inboorlingen van Nieuw-Zeeland, waren ongeveer 40 jaar geleden nog men- schen eters. Te Tientsin is hevig gevochten door Engelsche, Duitsche en Fransche soldaten, tengevolge van een twist, in de kantine ont staan. Vier Engelsche soldaten moeten door bajonetsteken gewond ziju. Er wordt geklaagd over de toenemende losbandigheid van de troepen, en de vermeerdering van het aantal huizen van slecht allooi, waardoor ook de vechtpartijen en moorden talrijker worden. Een pukkie met een dubbel vel. Aan boord van een Kanaal-stoomboot is on langs het volgende gebeurd. Op het schip bevond zich een dame met een buitengewoon vetten pukhond, wat niet zoo heel vreemd is, daar pukhonden meestal aanleg vertoonen tot zwaarlijvigheid, vooral wanneer zij geknuf feld worden in damesschooten. Bij aankomst te Dover scheen de dienstdoende douane ambtenaar veel belang te stellen in het pukkie Terwijl hij den onschuldig uitzienden koffer van zijn meesteres onderzocht, scheen de ambtenaar meer aandacht te hebben voor de bewegingen van het hondje, dan voor zijn werk. Ten slotte zei hij tot de dame Wat een prachtige hond is datIk hou erg veel van pukken. Zoudt u hem even op de toonbank willen zetten, dan kan ik hem beter zien De overige passagiers, die op de vrijlating van hun bagage wachtten, werden ontstemd over deze tijdverspilling, maar hun ontstemd heid verkeerde spoedig in verbazing, toen de dame, in plaats van te doen, wat haar verzocht was, vlug haar pukkie in de armen nam en door de menigte een goed heenkomen zocht met achterlating van haar koffer. Doch een politieman, die van een en ander getuige geweest was, was haar te vlug af en hond en dame werden aangehouden en binnen het douanekantoor gebracht. Toen zij weer te voorschijn kwamen, was er veel veranderd. Pukkie was geslonken tot op de helft van zijn vorige afmetingen, terwijl.de douane-ambtenaar zegevierend stond te zwaaien met eenvalsche huid, waar onder voor verscheidene duizenden francs kostbare kant zorgvuldig gewonden waren geweest om het echte lichaam van den hond. Er zijn in Engeland en Schotland twee ontploffingen in steenkolenmijnen geweest, waarbij menschen zijnomgekomen. Woensdag avond was er een ontploffing in een nieuwe schacht te Golbourne bij Wigan. Tien man waren beneden aan het werk. Een werd dadelijk gedood, 3 zijn zwaar gewond boven- I gebracht. Men vreest, dat de 6 anderen, die I Donderdag nog beneden waren dood zijn. De I andere ontploffing gebeurde Vrijdag in de I Glencrag-mijn te Dunfermiline. Er was een groot aantal menschen aan het werk; twee man werden dadelijk gedood en vier stikten van de damp. In de Vereenigde Staten neemt zelf moord van jaar tot jaar toe. In 18995340 in 1900: 6755; in 1901: 7245. Van dit getal waren 5850 mannen en 1995 vrouwen I Onder de middelen tot zelfmoord staat boven- E aan vergiftiging bij 3106, wat vooral moet I toegeschreven aan de gemakkelijke wijze g waarop verschillende vergiften kunnen worden !- verkregen, waarschijnlijk hieraan ligt het ook jj dat 33 geneeslreeren in het afgeloopen jaar zelfmoord pleegden, tegen 10 rechtsgeleerden 10 geestelijken, 6 bankiers. 6 journalistenen 1 hoogleeraar. (Med. Record.) Maandag 7 April, voormiddags half 11 Voorz. de heer H. IV. de Jonchccrc, burgem. Tegenwoordigdo heeren C. Keijser PzKeesom, I Koning, Bakker, Mets, Roeper, Zym, Dros en Dikkers. I Afwezig met kennisgeving de heeren Lap en P. Keijser. f Secretaris do heer G. A. ïïajenius. Na opening der vergadering worden de notulen der I vorige vergadering voorgelezen en ongowijzigd goed- I gekeurd. Hierna doet de Voorz. mededeeling, dat door B. ft I W. benoemd ie tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie I de heer II. G. Hornstra te Beesterzwaag. dat is ingekomen een schrijven van mej. Visser— I Bruin, dat aeze haar benoeming tot regentes van het I Algemeen Weeshuis aanneemt een schryven van H.H. Ged. Staten, bevattende het bericht dat bij Kon- Besluit aan de gemeente Texel volgons art. 49 der wet op 't lager onderwijs een sub- I sidie is verleend van f 4350, dat is f 650 minder als I was aangevraagd. Worden voor kennisgeving aangenomen. Nog was ingekomen een schrijven van den ambtenaar I ter secretarie, Langevold, behelzende een dankbetuiging I voor het hem verleende verlof, een schrijven van H.H. regenten en regentossen van I 't Algemeen Weeshuis behelzende hot bericht, dat zij I met verwondering kennis namen van het bericht van I de benoeming van mej. Visser—Bruin met afwijking I van do ingezonden aanbeveling. Dergelijke handelingen I zjjn volgens hun college in geen geval bovorderlijk I voor den ijver van de leden van hun ooilego. Worden voor kennisgeving aangenomen. Gunning rioleering Burgwal en aanwijzing I opzichthebbende. Op voorstel van don voorz. wordt dit punt nog niet I behandeld, dooh bowaard ter behandeling na punt 8,

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2