N°. 1531. Zondag 13 April. A0. 1902. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cte. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBun» op Texel GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een gutta perclia band vau een sportkar, gevonden in de Nieuw- straat en een zak aardappelen, gevonden nabij „de Driesprong"' ZEEV1SSCHERS ONGEVALLEN STATISTIEK. De SECRETARIS der Gemeente TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij op Zondag 13 April a. S., van des voormiddags half elf tot des namiddags half vijf, zitting zal houden ten kantore van den havenmeester te Oudeschild, tot het invullen van de staten ter verkrijging eener ongevallen statistiek in het zeevisschersbedrijf. Eigenaren en schippers van vaartuigen, voe rende het letterteeken der gemeente, worden in hun belang nitgenoodigd, zich alsdan ten havenkantore aan te melden. Texel, 9 April 1902. De Secretaris voornoemd, G. A. HAJENIUS. TEXEL, 12 April 1902. Mej. to. K. Witte, tijdelijk als onderwijzeres werkzaam aan de O. L. School alhier, werd benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. School No. 10 te Haarlemmermeer, met ingang van 15 dezer. De benoemde hoopt op dien datum in functie te treden, zoodat alhier alsdan weder eene vacature ontstaat, waarin zeker wel weer spoedig door B W zal worden voorzien. Gisteren werd te Haarlem met gunstig gevolg het examen als Onderwijzer afgelegd door den heer G. C. A. de Braai, zoon van den heer C. A. de Braai alhier. De uitvoer bedroeg van 9 tot en met lö April 23 koeien en 10 kalveren. Tot keurmeesters voor de bij gelegenheid der voorjaarskoemarkt te Helder te houden stierenkeuring werden benoemd de heeren W. Bakker Dz en H. "W. Keesom te Texel en W. Schermerhorn te Scbermeer. Gisteravond kwam alhier het bericht, dat de vrede tusschen de Boeren en Engelschen was gesloten. Ofschoon dit bericht ook tijdig tot ons kwam, en zulk eene tijding onge twijfeld alle lezers hoogst aangenaam zou aandoen, hebben we gemeend de berichten daaromtrent in de groote bladen van heden te moeten afwachten, daar dat bericht ons wel een weinig onverklaarbaar voorkwam en te vaag was. O. i. had het meer den schijn een beurs-speculatie oi anderszins te zijn dan werkelijke waarheid. De berichten in de bladen hedenmorgen alhier aangekomen, bevestigden ons nog in die meening ook door deze wordt sterk aan de waarheid getwijfeld, vooral ook omdat men zich niet kan voorstellen dat de Boeren thans nu hun zaak naar men meent nog zoo slecht niet staat er in zouden toestemmen vrede te sluiten met opoffering van hunne onafhankelijkheid, zooals in die vredes-beiich- ten werd beweerd. Officieel werden die geruchte nog niet be vestigd volgens de bladen, zoodat zal moeten worden afgewacht wat van de geruchten waar is. Volgens later bericht zijn die geruchten officieel tegengesproken. Ten gevolge van deze geruchten zal eene vergadering die alhier maandag a.s. zou worden gehouden ten voorbereiding van eene later alhier te houden Boeren-meeting niet door gaan. Oosterend, 11 April. Op den Tweeden Pinksterdag van dit jaar hoopt men hier weder een ringrijderij met paard en tilbury te houden. Door den E. A Heer Burgemeester is daarvoor vergunning verleend, alsmede voor het geven van muziek ter opluistering De ringrijderij zal eenigszins anders plaats hebben dan in vorige jaren, daar de dames de stokken zullen moeten hanteeren tot het verkrijgen van ringen. Er zullen weder keurige prijzen beschikbaar gesteld worden en men hoopt, dat het Trxelsch Fanfarecorps weder medewerking zal willen verleenen, evenals bij vorige gelegenheden. Oudeschild, 11 April, De Heer Chr. Nies- sink, Godsdienstleeraar bij de Herv. Gem. alhier, heeft tegen 1 Juli a. s. eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. Dat het visschersbedrijf ook nog aan andere gevaren blootstelt, dan alleen die welke door de worsteling met le elementen wordt veroorzaakt, bleek heden schipper B. Terwijl hij bezig was met het garnalen visschen, kreeg hij eensklaps een kogel in de schuit, afge vuurd door een schyffei bietend oorlogschip. Het terrein bij de Hor:- wordt door de schiet woede reeds lang aan haringvisschers be twist, zou nu 't visschersbedrijf in 't ruime sop er ook nog onder mjeten lijden? In verband met ontvreemding van een -eantal -deppen diamanten uit de diamantslijperij „Jeannette" in de Dijkstraat te Amsterdam, zijn twee personen, beiden diamantbewerker van beroep, in hechtenis genomen. De politie is hun op't spoor geko men door de verklaringen van iemand die hen in den nacht van den diefstal in de na bijheid der fabriek heeft gezien. Nog een derde persoen, een zekere V., te Antwerpen woonachtig, wordt verdacht van medeplichtigheid. Hij had eenige dagen ten huize van een der hier gearresteerden door gebracht en was juist Zondagochtend weer naar Antwerpen vertrokken. Thans is zijn aanhouding te Antwerpen aangevraagd. Dinsdag zijn de aangehoudenen door den rechter-commissaris gehoord waarna de officier van justitie hunne gevangenneming gelast heeft. De Duitsche boeren verlioogen nog steeds het loon voor Friesche melkknechten. De beste kunnen nu per maand f 35 verdienen met den kost en verpleging. Dat er nog gebrek is, blijkt wel hieruit, dat er door 2 agenten nog 100 gevraagd worden, ,om zoo spoedig mogelijk uit Friesland over te komen-" Op de markt te Nijmegen waren Dins dag buitengewoon veel eieren aangevoerd. Aanvankelijk bedong men daarvoor 10 a 12 cts per 4 stuksdoch bij het afloopen dei- markt kon men er koopen 5 a 6 stuks voor 10 cts. en dan nog waren er boeren, die ze voor dezen luttelen prys niet konden kwijt raken 1 Dubbele moord te Amsterdam. In den nacht van Woendag op Donderdag is te Amsterdam, in perceel 37 in de Czaar Peterstraat, eene afschuwelijke misdaad ge pleegd. De winkelier in koloniale waren, Pieter Brouwer, 60 jaar oud en zijne nicht Johanna Brouwer, oud 24 jaar, werden Don derdagmorgen in hunne woning vermoord gevonden, met vijf wonden aan den hals en badende in hun bloed. Men veronderstelt dat diefstal aanleiding tot de misdaad is geweest. De justitie is Ijverig in de weer om de onbekende dader of daders op te sporen. Volgens een mededeeling in de „N. S." beraamt de minister van justitie middelen om een artikel in de Jachtwet te doen plaatsen, waardoor het gebruik van den lichtbak straf baar wordt. Zekere v. d. H. te St. Oedenrode kreeg bij het scheren een klein wondje, waarop hij, om het bloeden tegen te gaan, een stukje papier van een tabakzak legde. Zijn hoofd zwol op, de ontboden geneesheer constateerde bloedvergiftiging. Spoedig daarna is de man overleden. Maandagavond werd door een drietal personen uit Groningen een daad verricht, die over het algemeen met afschuw werd vernomen. Ter gelegenheid van den boeldag bij de wed. G. van der Veen, namen deze wederrechterlijk in gebruik een paard en dogcart, toebehoorende aan D. N. te Noorder- Hoogebrug, en daarmee ging het den weg op naar Bedum. Een eindweegs ten noorden van Ellerhuizen wilde men, naar het schijnt terugkeeren, doch kwam in het Boterdiep terecht, en in plaats paard en dogcart weer op het droge te brengen, ging het drietal zijns weegs en liet het dier aan zijn lot over, dat Dinsdagmorgen dan ook dood opgehaald werd. Als er door die mannen eens „nuchter" over zulk een „grap" wordt nagedacht, zullen ze het moeten bekennen, zich aan een straf bare daad schuldig gemaakt te hebben. Onderwijzersnood Het „Onderwijs" schrijft: „Dat het hoe langer hoe moeilijker wordt om in Nederland onderwijzers voor Indischen dienst te vinden, blijkt genoegzaam uit het feit, dat nu reeds onderwijzers van over de 40 jaar worden uitgezonden om hier weer als derde-onderwijzer te beginnen. Het zijn personen, die vele jaren aan parti culiere scholen gewerkt hebben en ten slotte naar Indië trekken, om ten minste nog een pensioentje te trekken. Natuurlijk zullen zij nog vele jaren uitmuntende werkkrachten zijn, maar toch is het treurig, dat de regeering tot zulke uiterste moet overgaan. Uit alles blijkt, dat in Indië groote behoefte is aan onderwijzers." Koene daad Ds. W. Bax Jr., predikant te Rozendaal, tijdelijk te Zaandam zijnde, liep Dinsdagmorgen langs de Parkstraat, toen hij nog juist twee kleine handjes boven het water zag uitsteken Hij begaf zich onmiddelijk gekleed te water en had de voldoening een kind van den na- bijzijnden dood te redden. Het was het 4 jarig zoontje van den heer E., aan de Park straat woonachtig. De spoorwegbrug over het Apeldoorn Dierensch kanaal. In tegenwoordigheid van een groot aantal personen, veel technici, doch ook veel nieuwsgierigen, is in den nacht van Zaterdag op Zondag de 45,000 kilo zware spoorwegbrug over het Apeldoorn Dieren- sche kanaal weggenomen en vervangen dooi de ongeveer 120.000 kilo zware nieuwe spoor wegbrug. Dit reuzenwerk zou geheel in eigen beheer van de Mij. tot exploitatie van Staatsspoor wegen worden uitgevoerd, welke tevens het voornemen had den treinenloop in het geheel geen vertraging te doen ondervinden. De Maatschappij is daarin dan ook uitste kend geslaagd. Zonder eenige hapering werd de oude brug, met behulp van vier zware lieren, ieder door zes man bediend, op een in directe nabijheid zijnden steiger geplaatst en de nieuwe ijzeren draaibrug met behulp der lieren van den stei ger geschoven, waarop zij zich bevond en vervolgens over de spil van den middenpijler in het kanaal geplaatst. Reeds Zondagmorgen kon de eerste trein uit Arnhem van 5u. 50m. er overheen rijden. In Zntfen stond een extra-trein gereed, om, indien de brug nog niet voor het verkeer kon worden opgensteld, de reizigers af te halen. Deze voorzorgsmaatregel bleek over bodig. Uit Dieren werd geseind, dat de extra- trein niet noodig was. TEXELSCHE COURMT.

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 1