Buitenland. Marktberichten. Pre dikbeur ten, ADVERTENTIËN. Leerplicht-wreedheid Te Wildervank werd een arme weduwe veroordeeld tot f 3 boete, of drie dagen hechtenis, omdat ze in dagen van ziekte de kinderen Liet ter school had gezondeu, daar dezen iets moesten verdienen, omdat hun zieke moeder hiertoe tijdelijk niet in staat was. Tegen een 16 jarige smidsjongen te Delft is proces-verbaal opgemaakt wegens het op zettelijk doodslaan van een hond met een stuk ijzer. Alsof ze het ruik n Een Haagsche dienstbode verzond dezer dagen per spoor aan haar ouders te Meppel een mand met waschgoed, en waarin zich ook een gouden horloge bevond, hetwelk bij ontvangst der mand daaruit werd vermist. De marechaussee doet in deze zonderlinge zaak onderzoek. Vleescbkeuring De heer J. Heemskerk, oud-landbouwer te Hazefswoude, heeft bij de Tweede Kamer een adres ingediend van ongeveer gelijken inhoud en strekking als dat van Aug 1899 hetwelk voorzien was van 635 handteekenin- gen en waarin gewezen werd op de hoogst onrechtvaardige behandeling, waaraan de landbouwers bij de vleescbkeuring in 't alge meen blootstaan. Sedert dien is de toestand niet merkelijk verbeterd. Nog altijd moet de boer, en hij alleen, de schade ondervinden, wanneer één of meer zijner runderen, na aan den slagor verkocht en geleverd te zijn, voor te consump tie wordt afgekeurd, terwijl toch in de meeste gevallen niemand, en dus ook de boer niet, kan weten of een rund, door hem verkocht, aan parelziekte lijdende was, zoodat de straf, de vernietiging van het rund, zonder eonige schadevergoeding, geheel onverdiend is. De Leerplichtwet nog een beetje ver scherpt Door de commissie tot wering van school verzuim te Hoorn is aan den Minister van Binnenl. Zaken een adres gericht met ver zoek te bevorderen, in art. 13 der Leerplicht wet óók op te nemen de visscherij. De Soesomoehan van Soerakarta, die reeds meermalen zijn groote belangstelling voor Art's te Amsterdam toonde door het .schenken van dieren, verzendt eerstdaags aan dit genootschap twee panters, eenige slangen en herten, zeldzame exemplaren, nog niet in die diergaarde aanwezig. Het wegmaken van roestvlekken uit linnengoed Nadat het goed gewasschen (nog niet ge streken) is, besmeert men de vlekken met een geconcentreerde oplossing van citroen zuur, of indien deze niet voorhanden is, perst men het vocht uit een citroen er op. Men Iaat rustig drogen. De vlek gaat dan in citroenzuurijzer over. Men wascht nu in zuiver water, dat ook met citroenzuur of citroensap aangezuurd is, opdat zich niet weder roest vorme. Zoo noodig herhaalt men de bewerking, die onschadelijk voor het goed en zeker tot het gewenschte resultaat voert. (R. N.) Een medewerker van de „Frankf. Ztg." heeft één der Boerengedelegeerden in Neder land, den heer Wessels, geïntervieuwd over de mogelijkheid yan het tot stand komen van den vrede in verband met de onder handelingen tusschen Schalk Burger en Steyn. Te heer Wessels verklaarde te di< n aanzien „In Europa, in Afrika, in Amerika gaan wij allen te werk volgens een volledig vast gesteld programma, dat don vrode en de onarhankelijkheid ten doel heeft. De reis van Schalk Burger kan geen ander doel hebben. Ik ben overtuigd, dat volledige onafhanke lijkheid de voorwaarde voor alle onderhande lingen vormt Daarvoor strijden wij. Hit is zeker, dat men in Zuid-Afrika geen stappen van beteekenis zal doen, zonder het advies te vragen van de gedelegeerden in Europa en vooral van president Krugeiv Wij blijven voortdurend bij geregelde tus schenpoozen in verbinding met Zuid-Afrika en het is waarschijnlijk, dat wij ditmaal ook per kabel van gedachten zullen kunnen wis selen. Onze positie is sedert 18 maanden niet zoo gnnstig geweest als op het oogenblik Volgens bericht uit de Stoppen-districten in Rusland, waar de oogst van het vorige jaar zeer gering was, zoodat daar vreeselijke armoede heerscht, moet het grootste deel van het winterzaaisel weder worden omge ploegd. Er staat alzoo te vreezen, dat ook de huidige oogst gering zal zjjn, nog daarvan afgezien, dat het den getroffen boeren aan zaad, arbeidalust en trekdieren ontbreekt Kenschetsend voor de stemming, welke thans heerscht onder de strijdendo Boeren, is het navolgend uittreksel uit een brief van een in de Z.-A. R. welbekend burger, die sedert geruimen tijd deel uitmaakte van de commando's onder generaal De la Rey. Hij schrijft aldus „Bij al het zwaar dat verduurd wordtde algeheele verwoesting van onze plaatsen, de publieke moord op redelooze dieren gepleegd, de wegvoering van vrouwen en kinderen, de buitengewone sterfgevallen in de kampen en nog meer andere gruwelijkheden, heb ik nog in geen enkel geval een burger daartegen hooren murmureeren dat de Schepper en Gebieder van het Heelal zulks toelaat. O, neen, elkeen gevoelt zich nu los van alle aardsche goederen en nader tot God. Ja, gereinigd in den smeltkroes van groote ver drukking. Wij zijn dan ook overtuigd, dat God Zijn almacht, liefde en rechtvaardigheid door dat kleine verachte volk wil openbaren. „Daarom zijn al de nog strijdende Boeren bezield met een heiligen moed om standvastig te blijven tot het einde toe. Zij hebben nu een waarachtig besef van het doel van den worstelstrijd. Zij hebben reeds lang hunne aardsche goederen geofferd op het altaar voor vrijheid en recht en zijn nu bereid hun leven, indien God het wil ook op te offeren. „Het is voorwaar een heerlijke atmosfeer, die men ademt op-commando. Het is een hemelsch gevoel om doordrongen te zijn van een geheiligden, ontembare moed om alles op te offeren voor vrijheid en recht Het is alsof de strijdende burgers aan elkander gebonden zijn met iets, dat alleen onder zulke omstandigheden kan gevoeld worden, maar niet door mij beschreven Het is iets bovenaardsch het is iets hemelsch „De herinnering aan dit alles doet mijn ziel smelten van verlangen om weder bij de commando's te zijn." Een miniatuur zuigeling. Te Bridge port, in den Amerikaansche staat Connecticut leeft een zuigeling, die een maand oud is en slechts één pond weegt. Het kind is vol komen welgeschapen. De beweging voor algemeen stemrecht door middel van grondwetsherziening. 't Loopt mis in België uit de hoofdstad en uit de provincie (voornamelijk uit de centra der industrie) worden omu tbarende mede- deelingen ontvangen, aangaande betoogingen van de zijde der set'aal-democraten tegen de clericale afgevaardigden, die met hand en tand vasthouden aan hun inzichten en niet te vinden zijn voor uitbreiding der kiesbevoegd heid. Zoo worden allerwegen maatregelen genomen tot handhaving der orde. De minister van oorlog hoeft besloten de miliciens van de lichtingen 1898 en 18u9 bij 14 regimenten infanterie, van het le en 2o regiment jagers te voet, die van 1898 bij de regimenten karabiniers en grenadiers onder de wapens te roepen. De miliciens moeten zich zonder verwijl bij hun korpsen aanmelden. De gendarmes van alle brigades moeten zich voor de eerste oproeping gereed houdon. Te Brussel was 't Woensdagavond uiterst roerig en bij een krachtig optreden der politie werden velen gewond, onder wie twee politie agenten. Volgens de „Daily Mail" heeft Seddon, de premier van Nieuw-Zeeland, op een ver gadering van Maori's (inboorlingen van Nieuw- Zeeland) een redevoering gehouden, waarin hij verklaarde, dat, als Kitchener de Boeren met glacé-handschoenen aanvat, hij daaren tegen 5.00U Maori's ter beschikking heeft, die het heel gauw met de Boeren klaar zouden weten te spelen. De Maori's hebben nimmer geduld, dat hun vijanden hen ooit weer lastig vielen. Als het hoofd van een Australische kolonie zoo spreekt, is het niet te verwonderen, dat Australische officieren de gemeenste misdaden plegen. Zaterdag heeft te Londen een commissie van Engelsche ofBcieren een gepantserde automobiel beproefd. Dit nieuwerwetsche oorlogsvoertuig draagt vier vuurmonden, waar van een van het pompon- of bommaxim-type is. Dit voertuig was oorspronkelijk voor de kustverdediging bestemd, maar de makers beweren, dat het ook op het veld dienst kan doen. Valt de proef goed uit, dan gaat de pantserauto spoedig naar Zuid-Afrika. De „Rossia" is door de Russische over heid verboden en haar hoofdredacteur Amsi- teatroff naar Siberië verbannen, wegens het opnemen van een feuilleton „Obmanoffwaar in het intieme hofleven werd behandeld. Er is nu na de „Rossia" een nieuw blad ver schenen, de „Zapiski" (aanteekeningen), waar van redactie, uiigever, drukker, enz. volslagen onbekend zijn. Het blad heeft een reusachtig succes, vooral omdat het in het eerste num mer dadeljjk weer het feuilleton van Amsi- teatroff opnam. Men fluistert dat het heele hof het blad met graagte leest. Zelfs de Czaar vond er een exemplaar van op zijne schrijftafelhoe het er kwam, weet niemand. Het tweede nummer op even raadselachtige wijze verschenen, behandelt de spionnagezaak Grimm, te Warschau. Gevolgen van aardbevingen. Sommige geologen beweren, dat het niet onmogelijk is, dat. tengevolge van aardbe vingen en vulkanische uitbarstingen in het Zuidwesten van Rusland, de Kaspische Zee ten slotte geheel zal verdwijnen. Scliagen, 10 April. Aangevoerd: 4 paarden af 135 Gelde- 95 Kalfkoeien f 120 a f 60 a f 180,0 Stieren 1 af koeien f 100 a f 180 r 240; Vaarzen t a f 140 Nuchtere Kalveren f5 af 12; 625 Schapen f 14 af 21. Lammeren f af 4 Bokken en Geiten f 4,a f 6.23 Varkens f 14.a f 18.— 10 Vette Varkens 48 a 50 cent per kilo 80 Vette Koeien f 140 a f 180; 62 Biggen f 11. a f 14.Kipeieren, f 2.25 a f 2.75Eenden 80 a ct. Boter per half k.g. f 0.45 a 0.50. Leiden, 11 April. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen stuks f' 120 a f 262; 2.3 Stieren f 47 a f 285; Veulens stuks 75 a f 382 kalfkoeien f 114 a f 264 Melkkoeien f 114 a f264 263 Varekoeien f 90 a 1 212 578 Vette koeien f 120 a f 262 65 Vette kalveren f 38 a f 95.; 223 Magere kalveren f 3.25 a f 16.25 Graskalveren f 24 a f 61782 Vette schapen f 14 af 30.239 schapen (weide) f 11 a f 19.— 1 Paarden! 65 af 384 Magere Varkens f 15a f 50. Vette Varkens a ct. 483 Biggen f7.— a f 14 Londen, 10 April. Ter markt zijn aangevoerd; 200 Runderen, 2000 Schapen en Lammeren, 50 Kalveren, 10 Varkens. Men noteert Run deren f 0.41 af 0.70Schapen en ijammeren f 0.55 a f 0.82Kalveren f 0.57 a f 0.90, Varkens f 0.— a f 0. Zondag 13 April. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Geen dienst. Nam 3 uur de Hr. Van Zweden. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur do Hr. Niessink. Oosterend. Voorm. half 10 de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. half 10 ds. Rooseboom. Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur Ds. Kuperus. Den H- o-n. Nam. 2 uur Ds. Hoep. Burgerlijken stand der Gemeente Texel van 5 April 1902 tot 11 April 1902. ONDERTROUWD: Dirk Kikkert (Tienhoven) en Cornelia Bruin (den Hoorn), Cornelia Kievit (Eierland) en Jeannette Marie Kuijper (den Burg). ETf GETROUWDGeene. GEBOREN Johannes z.v. Pieter Brouwer en Cornelia Catharina Daalder (Oosterend), Ileinoutj» d.v. Jan Gerbrand Dros en Jannetje Mossel (den Burg). OVERLEDEN Antje Dijker, wed. Zacharius Graat (den Burg), Pieter van der Vis, 3 j. z.v. Gerrit van der Vis en Antje Kooiman (de Waal). Dinsdag 15 April a.s. hopen onze geliefde Ouders, JAN Jz. BACKER en ELIZABETH HUIZINGA hunne 25-jurige Echtvereenigiug te herdenken. Namens hunne dankbare kinderen SIJTJE en JOHANNA BACKER. Dinsdag 15 April hopen onze geliefde Broeder en Zuster, Oom en Tante, JAN Jz. BACKER en ELISABETH HUIZINGA hunne 2ö-jnrige Echtvereeniging te herdenkeD. Hunne dankbare zuster, neven en nichten, Wed. A. HUIZINGA en kinderen. 1-fUi TlMrrartAwniM'nii<É>n!H *i eaAmdkAoaÉUk >/0

Texelsche Courant | 1902 | | pagina 2